בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות הנפש

טיפול פסיכולוגי דינאמי
----------
הדומה והשונה בין פסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית (C.B.T) לבין פסיכותרפיה "רגילה" (טיפול דינאמי) הטיפול המוכר הנו הטיפול הדינאמי. טיפול זה מתייחס להיבטים לא מודעים של הנפש.

ההתבוננות על קשיים שונים, הנה באמצעות ההתמקדות בעצמי ובמפגש בין מטפל סובייקטיבי למטופל סובייקטיבי. בתוך מפגש זה יתבוננו הן המטפל והן המטופל על הקונפליקטים וההתרחשויות השונות בתוך חדר הטיפולים. כלומר, מוקד העבודה הנו ביחסים בין המטופל למטפל. מדובר בתהליך ארוך אשר נמשך בדרך כלל מספר שנים, לפחות. שיטה זו מתאימה, לאנשים אשר מעוניינים לבחון את אורחות חייהם, יחסיהם עם בני הזוג, הוריהם ועוד. עם זאת, בעיות של טראומה, חרדה, דיכאון, אבל וכפייתיות (OCD), אינם מתאימים לשיטה זו.

בעשור האחרון שיטת הטיפול הנפוצה בארה"ב הנה הפסיכותרפיה הקוגניטיבית התנהגותית. זאת ועוד בעיות רגשיות מסוימות, כגון טראומה, על פי החלטת משרד הבריאות ומשרד הביטחון, הטיפול ייעשה רק על ידי מטפלי C.B.T ( טיפול בשילוב P.E ,E.M.D.R *).

הפסיכותרפיה ההתנהגותית הינה טיפול פסיכולוגי המתבסס על תיאוריית הלמידה הביהייביוריסטית. הטיפול מניח שמקור הקשיים הרגשיים, מצוי בדפוסי התנהגות, או הרגלים, לא יעילים אשר נלמדו במהלך החיים. למעשה, באמצעות שינויי ההתנהגות הלא מותאמת של המטופל, נביא להקלה משמעותית במצבו.

למשל, אישה אשר חרדה לצאת החוצה אחה"צ, עת עברה אונס בשעות אחה"צ. שינוי ההתנהגות- קרי, למידה דרך חשיפה**, כי אין סכנה כיום ביציאה החוצה, יוביל לשיפור משמעותי במצבה.

הפסיכותרפיה הקוגניטיבית שמה דגש על ההווה ועל הסימפטומים שעמם מגיע המטופל לטיפול. קרי, היא מתמקדת בקשיים בזמן אמת, ועל כן לא פעם, מדובר בטיפול ממוקד וקצר.

הטיפול הקוגניטיבי מבוסס על ההנחה שדפוסי חשיבה משפיעים על ההתנהגות, ומקור המצוקה הוא בדפוסי חשיבה מעוותים. על כן הטיפול מתמקד בזיהוי דפוסי החשיבה הלקויים ובניית דפוסי חשיבה מותאמים יותר, אשר מביאים לשיפור במצב הרגשי.

למשל, אדם אשר חושב כי לא יוכל להתקבל לעבודה טובה יותר, מאחר ואינו מסוגל לעבור ראיונות. ע"פ הגישה הקוגניטיבית, אנו נבחן את עיוותי החשיבה (כיצד יודע שלא יתקבל לעבודה? מה חושב, שחושבים עליו בראיון, מה יקרה אם יפנה לבוס שלו וכו') ונבנה מחשבות מותאמות יותר (אני חושש מראיון, אבל יש לי ניסיון רב. או, אני חושש כי לא אעבור את הראיון, אבל חשוב לי לנסות ולהתמודד עם מצב זה). בניית מחשבות מותאמות יותר תוביל, על פי הגישה להתנהגות מתמודדות במקום התמודדות נמנעת כפי שתיארתי בדוגמא.יש לציין כי על פי הגישה ההתנהגותית, המטפל, אף יערוך עם המטופל משחקי תפקידים רבים של ראיון על מנת ליצור התרגלות.***

בטיפול הדינאמי, ינסו להבין את המקור לגבי החרדה מראיון, בעברו של המטופל, ויבחנו את היחסים עם ההורים אשר, על פי הגישה הדינאמית השפיעו על דימויו העצמי וחרדותיו, כיום. תהליך זה של התבוננות דורש זמן רב, ואינו מבטיח שיפור בחרדות המטופל.

יש לציין כי ממחקרים רבים, נמצא כי הטיפול היעיל ביותר במצבי חרדה, דיכאון, טראומה, הפרעות קשב והתנהגות, אבל, וכפייתיות (O.C.D), הנו הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי. חלק מטיפולים אלו מבוצעים אף תוך זמן קצר, של 15 מפגשים.

טיפול C.B.T בילדים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי בילדים, דורש מיומנות מורכבת. הן הבנה של עולמם הפסיכו- קוגניטיבי של הילדים והן התאמה של כלי ה- C.B.T לגילם של הילדים.

רוב מטפלי ה C.B.T מטפלים במבוגרים. מטפלים אשר להם ניסיון עם ילדים, בדרך כלל יטפלו בילדים מגיל 10-11, מאחר ומתחת לגילים אלו נדרשת מיומנות שונה (קב' גיל . 6-10, 2-6).

בנוסף לניסיוני עם בני נוער ומבוגרים, עקב עבודתי במכון להתפתחות הילד, פתחתי מומחיות בטיפול בילדים קטנים (2-6), בהתאם לכללי ה C.B.T.

עם זאת, חשוב לציין כי על מנת שהתהליך יהיה מוצלח, נדרשת מעורבות של ההורים, אשר שותפים מלאים לתהליך הטיפול. אני מלמד אותם כלים ממוקדים, בעזרתם הם מסייעים לילדיהם בבית, וכן הם נמצאים יחד אתם בחדר הטיפולים ומשתתפים באופן פעיל בטיפול.

יש לציין כי גם מיקרים מורכבים של בעיות התנהגות קשות, חרדה, הימנעות, טראומות (תאונות דרכים, התערבויות רפואיות, פגיעה מינית וכדו'), הנם פתירים תוך זמן יחסית קצר.

כאשר מחפשים טיפול CBT לילדיכם, חשוב לבדוק כי אכן מדובר במטפל CBT עם מומחיות לילדים. בדרך כלל מטפלים בקליניקה פרטית, שיש להם עבודה נוספת עם ילדים במסגרת ציבורית כגון, משרד הבריאות ובתי חולים, הנם בעלי נסיון רב. למשל, בעבודתי במכון שנמצא בפיקוח משרד הבריאות, אני רואה עשרות ילדים בשנה. כמו כן, במסגרת הציבורית פוגשים את המקרים המורכבים והקשים ביותר, ולכן מדובר בעובדים עם נסיון רב.

פרוטוקול רחב יותר על שיטת הטיפול בילדים, יפורסם במאמר הבא.

לקריאה נוספת על שיטות הטיפול בטראומה, לחץ כאן.

למעבר למאמר על סמכות הורית והתמודדות עם בעיות התנהגות של ילדים, לחץ כאן.

למאמר בנושא לחץ ושחיקה בעבודה ובחיי היומיום לחץ כאן.

*P.E, E.M.D.R- P.E הנה שיטה אשר פותחה על ידי פרופסור עדנה פואה ומתאימה לטיפול בחרדות, טראומה וכפייתיות (O.C.D). השיטה מתמקדת בחשיפה במציאות ובדמיון, בהתאם לסיטואציות מהן המטופל נמנע מהם. פרוטוקול הטיפול ממוקד ואמור להביא לירידה בסימפטומים וחזרה לתפקוד בתוך כ 15 מפגשים.

E.M.D.R- שיטה טיפולית שפותחה על ידי ד"ר פרנסין שפירו. בטיפול, המטופל מתמקד בזיכרון הטראומאטי, בעוד המטפל נותן גרייה דו-אונתית בעזרת גירוי ראייתי, שמיעתי או גירוי של מגע קל. שלב זה מסתיים כאשר המטופל מסוגל לחזור לזיכרון המקורי ולחוות אותו ללא רמת מצוקה רגשית. הטיפול נחשב ליעיל, בעיקר כי הגרייה בין 2 אזורי המוח, עוזרת לעיבוד החוויה הטראומטית.

**חשיפה- הנה שיטה טיפולית בעבודה הקוגניטיבית התנהגותית, בעיקר עם אנשים אשר סובלים מחרדה, טראומה וכפייתיות (OCD). המטופל נחשף באופן הדרגתי לגירוי המלחיץ, עד שנוצרת התרגלות.

***התרגלות- מונח מתחום ה C.B.T- מאחר ומחשבות שליליות על פי המודל, מביאות להימנעות. התנסות בסיטואציה מרתיעה באופן הדרגתי(חשיפה), תביא להתרגלות והפחתת הלחץ , אשר תוביל להתנסות חיובית ולהפחתה בחרדה/דיכאון/טראומה/כפייתיות.

היכנסו למאמרים נוספים ולאתר הרשמי- http://www.web2all.co.il/therapy
הקדמה למאמר- התמודדות עם מחלות הלחץ- סכרת, לחץ דם, אולקוס, מיגרנות, מעי רגיז, סרטן, הפרעות קשב והתנהגות, דיכאון, חרדה, הפרעות בשינה, דלקת פרקים, אסטמה, כולסטרול ומחלות לב

הקדמה- דרך החיים המודרנית, גובה מאיתנו מחיר כבד. נראה כי ה"לחץ" (STRESS), הפך להיות חלק אינטגראלי מחיינו- בבית, בעבודה, בכביש.

כולנו מכירים, את הנוקשות של הגוף כאשר אנו, ממהרים ברכבנו. את כאב הראש אשר פתאום מגיח בבית, עת חזרנו מהעבודה.

כמה מאיתנו סובלים מכולסטרול, לחץ דם וסוכר גבוה. כמה מאיתנו בשנים הקרובות יסבלו מלחץ דם, מחלות לב, דלקות פרקים, מיגרנות ועוד. לצד מחלות אלו, אנו עדים לעליה דראסטית במחלות רגשיות, כגון חרדה ודיכאון.

זאת ועוד, בעשור האחרון ישנה עליה במחלות הלחץ אצל ילדים. אנו ערים לבעיות של הפרעות קשב והתנהגות, אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס) ועוד. בנוסף, קיימת עליה בהפרעות של חרדה ואף דיכאון, לצד הפרעות אכילה.

הפיתרון- מצוי בידנו. כמומחה למחלות לחץ פיתחתי שיטה פשוטה, בשילוב הפסיכותרפיה הגופנית, הניתנת ליישום באופן מהיר ומיידי, אותה אני מלמד בטיפולים פרטניים, קבוצות הדרכה וסדנאות. על כך במאמר זה.
http://www.web2all.co.il/therapy/Page6717.asp
כל הנכתב כאן הוא בגדר המלצה ואינו תחליף לאבחון וטיפול רפואי ורגשי.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  טיפול פסיכולוגי
בעילום   - ‏07/‏09/‏2011 23:01 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות