בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
אקטואליה

כתיבת ברכות והכנת כרטיס ברכה

ברכות – איך כותבים אותן בצורה מוצלחת מאת:אתר הברכות הישראלי
במהלך השנים צברו צוות הכותבים באתר הברכות הישראלי ניסיון רב בכתיבת ברכות בסגנונות השונים. במאמר הזה, קיבצנו טיפים מצוינים שנאספו על ידם ואנו מקווים שהם ישרתו אתכם בצורה נאמנה ויסייעו לכם בכתיבת ברכות מקוריות. את המאמר הראשון בנושא וטיפים נוספים לכתיבת ברכות ניתן למצוא באתר הברכות הישראלי בדף טיפים ועדכוני ברכות (חודש אוקטובר 2008).
בסיכומו של דבר, לא צריך להיות כישרון מופלג על מנת להצליח לכתוב קטעים נחמדים. קדימה, קחו דף ועט ולעבודה:

רעיונות וטיפים לכתיבת ברכות וכרטיסי ברכה

מה בעצם רוצים לכתוב? – יש לערוך רשימה (כמו רשימת קניות) של כל מה שאתם רוצים להכניס לטקסט ואחר כך להוסיף מילות חיבור, לשנות למילים נרדפות אם הן מצליחות להתחרז טוב יותר.

קישוטים ליריים – מומלץ לתבל את הברכות בפתגמים, ציטוטים או באמרות שפר. ניתן כמובן גם להשתמש באקרוס תיכון או בכל אמצעי ספרותי אחר להעשרת הטקסט. אמצעי מקובל נוסף הנו ציטוט קטעים עם פואנטה או מוסר השכל.

כתיבה בהיסח הדעת - אפשר גם לכתוב בלי לחשוב מה שיוצא ואחר כך לעשות סדר לחתוך שורות לחרוז וכד' באופן כללי, רצוי לתת למוח לנדוד במחשבות כלליות שקשורות לאדם אליו כותבים, ולא להיות מרוכז רק בכתיבת ברכה. לפעמים הברכה תבוא בהיסח הדעת

סגנון מתאים - הברכה צריכה להיות מרגשת ומנוסחת בקפידה רבה, כדי לתת ביטוי מרגש לתחושות הלב. אם אתם נוטים לפרוזה, לכו על זה, אם יותר קל לכם לנסח ברכה בחרוזים, כנראה זה מה שיצליח לכם יותר.

ברכות בחרוזים - כדי למצוא חרוזים יותר בקלות אפשר לעשות שני דברים: להחליף את הסדר של המילים במשפט וככה אתה יכול לסיים את אותו משפט בכמה מילים שונות וזה מגדיל את מספר החרוזים ולהחליף את המילה האחרונה במשפט במילה נרדפת.

ברכה עם רעיונות ברורים - מומלץ להפריד כל פסקה לרעיון מסוים, לא לערבב שני רעיונות באותה פסקה/ בית. לפני שמתחילים לכתוב כל פסקה/בית יש לדעת מה רוצים להגיד בו ומהו הרעיון הכללי במקבץ השורות.

כתבו את הברכות בהומור – אם זה מתאים לאופי האירוע, רצוי לכתוב בהומור. הומור כמעט תמיד מנצח בגדול. אם אתם עומדים גם להקריא את הברכה, היו בטוחים שהומור יעשה אותה בלתי נשכחת!

ברכות בהתאמה - במידה וכותבים ברכות / כרטיסי ברכה למישהו אחר, רצוי לדעת כמה שיותר פרטים על האירוע, הקשר בין האנשים, אירועים מיוחדים וכד'.

מבנה הברכה – כדאי לבנות מבנה עקבי לאורך הברכה, לרוב יותר קל לקרוא ברכות שיש להם מבנה מסודר, ולא כאילו סתם מישהו התחיל לקחת רעיונות וזרק אותם בסדר שהם עלו לו.
כמו שכל בית מביע רעיון מסוים ובד"כ משקיעים בכל בית בפני עצמו, רצוי להשקיע גם ברעיון של הברכה הכוללת. המבנה יכול להיות מורכב מכל מיני מאפיינים, אם זה זמן כרונולוגי, מיקום, האדם בו מדובר וכו'. (כמובן שהמבנה גם יכול לקפוץ בין המאפיינים אבל גם זה רצוי שיהיה בסדר מסוים, נניח בית על האדם בעבודה, ואז בית על האדם בבית וכך הלאה)

שימוש בתיאורים שונים – על מנת לגוון, רצוי לתאר את המסר במספר דרכים. זה מוסיף לברכות מימד נוסף, ופעמים רבות, אפשר לא רק לשמוע את הברכה אלא לדמיין את הסיטואציה בה זה נאמר, אליה זה קשור. תיאור יכול להיות של בגדים, של ריחות של סביבה וכו'.

כתבו אל המגרה - במקרה וקופצים רעיונות לראש כגון משפט יפה אבל שלא מתאימים כרגע בברכה, לרשום אותם בצד כדי להשתמש בהם בהמשך הברכה. במהלך הכתיבה ניתן לעשות זאת גם כן בדף נוסף או במקום אחר בדף ופשוט לרשום שם משפטים שעלו בראש ולהשתמש בהם אחר כך.

ברכות קליטות ונעימות לעין - אם כותבים ברכה שהיא בחרוזים או איזשהו שיר, רצוי שהמבנה של השורות מבחינת אורך יהיה פחות או יותר אחיד. ניתן לעשות שורה ארוכה ואז קצרה ואז ארוכה ושוב קצרה, או את כולן באותו אורך או כל שילוב אחר שיש בו סדר. זה עוזר להקריא את הברכה בקול, וגם כשקוראים אותה בשקט הגוף לבד מתאים את קצב הקריאה לפי אורך השורות. חוץ מזה, זה כמובן מוסיף אפקט נחמד לברכה.

כתבו בנחת - כשכותבים ברכה, רצוי לא לעשות את זה בלחץ של זמן או במקום רועש זה קוטע את חוט המחשבה ממש כמו שלא לומדים למבחן במקום רועש.

זמן איכות לכתיבת ברכות - הרבה פעמים טוב לחשוב על רעיונות ממש לפני השינה, בנקודה שבין הערות לשינה, זה זמן אידיאלי גם מבחינת סביבה שקטה ונקייה, אין הסחות דעת כמו רעשים ודברים שזזים. וכן הדמיון מפותח יותר לקראת השינה.
בכל אופן אם מנסים לחשוב על ברכה לפני השינה רצוי שיהיה איזה דף ועט כדי לכתוב את הרעיונות מיד כשהם צצים. מניסיון, אם נשאיר את זה לבוקר – פשוט נשכח...

הפעילו את הדמיון – דבר נוסף שעוזר הוא הדמיון - לדמיין בראש כל מיני מקומות וזמנים שהיית עם האדם, להיזכר בדברים שעברו עליכם ביחד, זה הרבה פעמים נותן רעיונות חדשים.

אורך הברכה - לסיום, התחשבו בקהל או במי שמקבל את הברכה. אין טעם להאריך מעבר למה שצריך או להגזים עם האיחולים. לפעמים עדיף ברכה קצרה וקולעת על ארוכה (בחרוזים) וצולעת...

ברכות ליום הולדת – ברכות אלו הנן ברכות בסגנון מיוחד. קופצני ועליז. לרוב מזכירות את העבר וההסטוריה המשותפת. זה המקום גם לומר תודה על חברויות ומשפחתיות יפה!

לסיכום, למרות הכל, הפעילו את הדמיון, ואל תיצמדו לכללים. אם אתם מחפשים ברכות איחולים וכרטיסי ברכה, אתם מוזמנים להכנס לאתר הברכות הישראלי ולחפש רעיונות מהמאגר הגדול של הברכות שיש באתר. כמו כן תוכלו למצוא שם גם פתגמים וציטוטים איכותיים שמוינו בקפדנות על ידי עורכת תוכן כך שתוכלו לשלב אותם בברכה.

מי שעדיין מתקשה בניסוח ברכה מוזמן לפנות אל צוות הכותבים באתר הברכות הישראלי שעושה עבודתו נאמנה ובהתנדבות ואנו מבטיחים שייענה בהקדם.
 
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  הערה בונה:
עדן דוד   - ‏02/‏03/‏2014 18:19 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2018, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות