בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

ביטוח בריאות באמריקה

מערכת הרפואה באמריקה תלויה בתוכנית הביטוח ,עליו משלמים באופן עצמאי ,על כל בדיקה יש לשלם בנפרד ולעתים החשבוניות המתקבלות הן יותר משתי מספרים ,על כן 50 מיליון אמריקאים נפלטו ממערכת הבריאות
על בדיקת דם רגילה אתה מקבל שני חשבונות; האחד לבדיקת הכדוריות הלבנות והשני לכדוריות האדומות. הדברים הגיעו לידי כך שהאמריקאי הממוצע, זה שבריאותו ותוחלת חייו נתונה בידיה של מערכת הבריאות, אינו מסוגל להסביר לך מה לא בסדר איתה.
שנים רבות כל כך מתגלגלת מערכת הרפואה האמריקאית כהומלס ברחובות, שחוץ מעגלת סופרמרקט גנובה ובקתת קרטון אין מה שמעיד על הקורות אותה. לכן נשמע הדיון בעתידה כמו חדר ניתוח שבו מתבצעת כריתה ללא הרדמה.

נשיאים רפובליקנים מעדיפים לצאת למלחמה מאשר להתמודד עם הבעיה. נשיאים דמוקרטים, המודעים לעובדה שזאת הבעיה האמריקאית הקיומית הקשה ביותר בעשורים האחרונים, עושים את מיטבם ויוצאים מהמאמץ טבולים בזפת ובנוצות. כמו ביל קלינטון. גם אחרי שהכלכלה תשוב לאיתנה והכסף ישוב לשמן את הגלגלים, כחמישית מכלל האמריקאים לא יהיו מסוגלים לשמור את עצמם בבריאות טובה. מי מבורות, ומי מייאוש.

במקום לדבר על שברה של מערכת הבריאות וקריסתה, נקרא הנושא המדובר ביטוח רפואי. רוצה לומר, הנושא הוא כסף, לא בריאות. קשה להאמין, אבל הרפואה האמריקאית לא תוכננה ויושמה. היא באה לעולם במקרה וכך היא נראית. מעסיקים גדולים, כסירס ורובאק, יצרני מכוניות ואחרים, הציעו לעובדיהן ביטוח רפואי מסובסד. הם רצו אחריות מלאה על השכירים. קופות חולים מעולם לא היו כאן. ודאי לא בפרשנותן הישראלית.

מתישהו בשנות השבעים, בקליפורניה, הוקמה קופת חולים. קייזר שמה. זה היה ניסיון אמיץ, אבל נגד הזרם. אם היית שכיר, המעביד שלך שילם את הוצאותיך הרפואיות. את הניתוח ואת ההחלמה. רופא המשפחה היה שוטר המקוף שכיוון את תנועת החולים.
ביום שבו ניצחה החמדנות את האנושיות

דבר אחד לא לקחו המעסיקים בחשבון לפני מאה שנה. שתרופות חדשות, רפואה מודרנית, אבחון מוקדם והמצאות אחרות יאריכו באופן משמעותי את תוחלת החיים של העובד. לא רק שהוא שירת אותם בנאמנות ובמוסר העבודה הגבוה שלו, הוא חי בממוצע 20 שנה אחרי שיצא לגמלאות.

20 השנים הנוספות שיבשו את התחשיב. כיוון שהמעסיקים התחייבו לכסות את העובד ואת משפחתו גם אל הגמלאות, הם מצאו שאינם מסוגלים לעמוד בהוצאה הרפואית ההולכת ותופחת והחלו מתנערים ממנה.

אל תוך הפער הזה, שבתוכו מתו מיליוני אמריקאים מהזנחה וחוסר השגחה, נכנסו חברות ביטוח רפואיות פרטיות שנבנו על פי העיקרון של גביית פרמיה חודשית.

כל עוד הייתה הפרמיה הזאת סבירה וגילמה אחוזים סבירים מהפנסיה של העובד, זה עבד. ביום שבו ניצחה החמדנות את האנושיות; הרופאים החלו לסחור במניות הבריאות של חוליהם ובתי החולים גבו כסף על המיטות והטיפול בכפולות של זמן ומטר רץ - קרסה השיטה. היא מוטלת בחתיכות כבר עשרות שנים, אבל אין מי שיחבר אותה.

הקביעה לפיה כ-50 מיליון אמריקאים אינם מבוטחים כלל היא חלקית בלבד. חלק ניכר מהמבוטחים מכוסים בעיקר נגד תחלואה בנאלית: שברים או שפעת. רפואה לייט. חולים כרוניים, חולי סרטן, סוכרת, מחלות הדורשות מערך רפואי שלם או אשפוזים ארוכים, עברו במלוא משקלן הכלכלי אל החולה.
כל תלונה מופנה לרופא מומחה

מחלה קשה, בין אם תחלים ממנה ובין אם לאו, היא סיוט שיכול לעלות מאות אלפי דולרים. ממש בימים אלה, רגע לפני שהדיון שב ומתפרץ במלוא עוזו, מלאה הטלוויזיה האמריקאית בחולים סופניים הסופרים את קצם לאחור ומשטחים את שוועתם: כאשר ילכו לעולמם בעוד חודש, ייאלצו ילדיהם למכור את ביתם כדי לשלם את עלות הטיפול הרפואי ויישארו ללא כל.

אם לא ימכרו, יעברו נכסיהם לטיפולו של המעקל. המראות קשים. הסיפורים שוברי לב. הטרגדיות אמיתיות. אבל אמריקה הגיעה למקום שבו אין לה יותר תשובות.

את ההנחה הרפואית המקובלת שרפואה מונעת היא הרפואה האפקטיבית לא מסוגלים אמריקאים רבים לקיים. בין ממוגרפיה שנתית, קולונוסקופיה, ארגומטריה, בדיקות דם אלמנטריות ותחזוקה תרופתית ההולכת וצומחת עם הגיל והתחלואים הכרוניים לא יכולים האמריקאים לקיים באדיקות המתבקשת את המלצות הרופא.

האמת שזה הרבה יותר מסובך ומושחת מכך. רופא המשפחה שוקל אותך ומודד לך לחץ דם. זה מה שהחוק מחייב אותו לעשות כדי להיות רשאי להמשיך לחדש את המרשמים הקבועים של הפציינט. הוא חייב לראות אותך פעם בשנה כדי לא לאבד את הרישיון שלו. כל תלונה ספציפית גוררת הפניה אל מומחה. המומחה לא מוכן לראות אותך לפני שתבצע סדרת בדיקות שיזמין. לפעמים עוברת הדרך למומחה דרך מומחה אחר.

מנסים להוריד עלויות

כאשר אתה גומר את הסיבוב המקדמי הזה, מתחילות המעטפות הלבנות להגיע בדואר. 150 דולר לרופא המשפחה. 500 דולר על הבדיקות. 500 דולר לרופא המומחה. לעתים נדירות ייגמר סיבוב כזה בלי שתרופה חדשה תתווסף לסל התרופות שלך.

התרופות החדשות. מישהו כמוני, שאיננו מבוטח כלל, מוציא כאלף דולר לחודש על תרופות. המבוטחים מגלים שנושאי הביטוח שלהם מפנים אותם קודם לתרופות הגנריות, החלופיות, להוכיח שאינן עובדות, לפני שהן מוכנות לממן חלק מהתרופות החדשות. תאגידים ממזריים כוולמרט, למשל, מנסים לקחת את כל הקופה על ידי הקמת סל תרופות שכל התרופות שבתוכו עולות ארבעה דולרים, ולא משנה באיזה תרופה מדובר.

כמו בכל תחום אחר, הגיע ברק אובמה לבית הלבן כשהוא נחוש לתקן את חזון העצמות המרוסקות הזה. מה שהוא מציע זה שהממשל יקים חברות ביטוח רפואי, שהוא לא יתפעל אותן, שייתנו מענה לכל מי שנפלו בין הסדקים הרחבים.

קופות החולים המעודכנות הללו יעבדו במחירים סבירים, משום שיהיה עליהן להתייעל, להוריד עלויות, ובעיקר לשבור את גבן של חברות התרופות שבשנים האחרונות הגיעו להשתוללות מחירים חסרת גבולות וללא פיקוח. הרעיון הזה כונה מיידית סוציאליזם - מילה שמצליחה עדיין להצית את האמריקאי הממוצע.
האתגר: לשקם את מערכת הבריאות

אבל לא משנה איך תיקרא הישות החדשה, השיטה הישנה קרסה ולקחה איתה כל סיכוי שאנשים לא אמידים יזכו בטיפול רפואי נאות באמריקה. ילדים יגדלו עם שיניים רקובות; חולים שקיבלו דיאגנוזה ומרשמים לא יצליחו לעמוד בהוצאה; חולים אקוטיים ייזרקו מחדרי מיון ללא כרטיס ביטוח או ייקלטו לטיפול קצר; יוציאו להם את הקליע מהכתף, יתפרו אותה וישלחו אותם הביתה עם כדורים נגד כאבים ליומיים.

ללא מערכת אחת, משולבת ואון-ליין, אינך יכול להעלות בבית חולים בשיקגו את התיק הרפואי של חולה לב שהגיע לביקור במיאמי. אם אישה, לדוגמה, צריכה לבדוק גוש חשוד בשד באופן דחוף יחסית, והבדיקה השנתית שלה היא בעוד חודש, לא יסכימו בבית החולים לגמור עם הבדיקה כולה, אלא יכריחו את האישה לשוב בחודש הבא בעבור תשלום נוסף.

את התלונה הבריאותית עליך להציג מהר ככל שאתה יכול. גם כאשר נכנסים ורואים את הרופא, לא מבינים שהמפגש אינו רפואי בעיקרו; הוא משרדי. זה נחמד שממשרד הרופא מתקשרים ישירות לבית המרקחת ומוסרים את המרשמים, והעובדה שעל קופסת התרופות מצוין מספר הפעמים שאתה יכול לקבל מילוי חדש בלי לשוב לרופא. אבל הניסיון הוא להיות יעיל - לא בריא.

כל האלמנטים הללו הידרדרו במשך זמן רב ובעת ובעונה אחת. האתגר - וגם אובמה מסתער עליו בתחילת נשיאותו - הוא לשקם את מערכת הבריאות ולהחזיר לשורותיה 50 מיליון יתומים שנפלטו ממנה. לאף אחד אין תקוות שווא בנושא הזה.

זה סיפור של שתי קדנציות לראות את העסק הזה מתחיל לזוז. באומה הולכת ומזקינה, שמונה שנים זה נצח. אם יצליח אובמה היכן שנכשלו רבים לפניו, כל מה שאומרים עליו המיסטיקנים יהיה נכון ויותר.


 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות