בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

שפעת – האם היא בכלל ''מחלה''?(1)
------------------
מי מאיתנו לא חלה בשפעת. מיליוני אנשים חולים בשפעת מידי שנה. יש כאלה שיחלו בשפעת אפילו מספר פעמים בשנה. אחרים יחלו בשפעת, למרבה ההפתעה, גם בימים חמים ובעונות שנה שכביכול לא ניתן היה לצפות לשפעת.

מבוא:

יש אנשים שחולים בתסמיני השפעת, כולם או חלקם, מספר פעמים רב במהלך השנה. אחרים מסתובבים עם מיני שפעת, נזלת קבועה ואלרגיות שונות במשך חודשים. רק לאחרונה שמענו על כך שבתי החולים מתפוצצים מכמות החולים שצבאה על פתחיהם והתפוסה עברה את ה- 120% ! בכל שנה חוזרים מראות אלה שוב ושוב והציבור עומד חסר ישע ומפוחד מול המגיפה ההמונית הזו.

במרבית המקרים ממליצים הרופאים, ליתר ביטחון, על תרופות למצב זה, אפילו אנטיביוטיקה, אם מזהים "חיידקים שהתיישבו בגרון" (3).

מדוע מופיעים תסמיני השפעת ? האם באמת אנחנו קורבנות חסרי ישע שנופלים קורבן שוב ושוב בידי יצורים קטנים ובלתי נראים הגורמים לנו להשבתת הבריאות עד כדי מוות בקרב מבוגרים ? מדוע מדיווחים של משרד הבריאות כ- 2000 מבוגרים בשנה מתים "מסיבוכים של מחלת השפעת" ? מדוע החלשים גופנית לוקים יותר ב "סיבוכי שפעת" ? האם באמת אין לנו שום "תרופה" נגד השפעת על כל צורותיה ? מדוע תופעה זו נפוצה יותר בחורף מאשר בעונות אחרות בשנה ? האם החיסונים נגד שפעת יעילים, נחוצים ותורמים לבריאות ? כמה אמת יש בטענה שבכל שנה מופיעים וירוסים וחיידקים חדשים ש"קשה להתגבר עליהם" ? מדוע אנשים מסוימים חולים פחות באופן משמעותי בשפעת, ומדוע יש אנשים שפשוט חסינים בפניה ? מדוע "מגיפת השפעת" שפגעה בכל ארצות אירופה בתקופת מלחמת העולם השנייה פסחה דווקא על העם הדני ? האם השפעת היא בכלל מחלה ?

במאמר זה תקראו על תפיסה שונה לחלוטין, עד כדי מדהימה, להתייחסות שלנו לשפעת ומחלות החורף לסוגיהן. המושגים והרעיונות במאמר זה יראו לכם מוזרים, אולי הזויים, אפילו מופרכים, כיוון שהם נוגדים לחלוטין את התפיסה הרגילה שרווחת בציבור, מסיבות שונות. כמעט כל מטופלי ב- 12 השנים האחרונות חלו בשפעת בזמן זה או אחר לאחר התחלת הטיפול, כחלק מהתהליך שעברו. כולם עברו את השפעת בצורה ובאופן שלא הכירו מעולם בעבר, ללא תרופות ובקלות. והחשוב ביותר אחרי כן הרגשתם הייתה פשוט נפלאה, תחושה אמיתית של בריאות שאין דומה לה (1).

אז מה קורה כאן , על מה מדובר ? האם שפעת איננה מחלה מסוכנת, או אולי איננה בכלל מחלה ?

התפיסה הרגילה לגבי שפעת:

שפעת נחשבת למחלה אקוטית, כלומר מחלה קצרת מועד שבדרך כלל באה ונעלמת מעצמה תוך שבוע עד 10 ימים ללא כל טיפול. יחד עם זאת בהרבה מקרים ההתייחסות שגויה והטיפול הרשלני בה גורם לסיבוכים עד כדי מוות.

הרפואה מאשימה את הוירוסים והחיידקים בהופעת השפעת. במדריך מרק נאמר: "שפעת היא זיהום נגיפי הגורם לחום, לנזלת, לשיעול, לכאבי ראש, לתחושה כללית רעה ולדלקת של ריריות האף ונתיבי האוויר" (3). " מידי שנה בשנה , בסתיו ובראשית החורף, מופיעות התפרצויות נרחבות של מחלות נשימתיות הנגרמות על ידי נגיף השפעת" (3). "המחלה נפוצה בכל רחבי העולם". "הנגיף מתפשט באמצעות שאיפת חלקיקים מזוהמים שנפלטו בשיעול או בעיטוש של אדם חולה, או במגע ישיר עם הפרשות החולה. שימוש בחפצי בית מזוהמים עלול אף הוא לגרום למחלה" (3).

מדוע נגרמת ה –"דלקת הנגיפית" ? ומדוע אנשים רבים שנמצאים בחברת "חולים" אינם "נדבקים" ?

על שאלות אלה, ועוד רבות אחרות, הרפואה איננה יודעת להשיב.

מה הן תופעות המחלה ? הביטויים החיצוניים (סימפטומים) של "המחלה" ?

צמרמורות ותחושת קור יכולות לבשר את בוא השפעת. אצל חלק עולה החום בימים הראשונים שעשוי להגיע ל- 39.5 מעלות. התחושה היא של חולי וליאות כבדה, כאבים בכל הגוף, כאבי ראש, כאבים סביב העיניים. בדרכי הנשימה יורגש גירוי וכאב גרון, לעיתים תחושת בעירה בבית החזה, שיעול יבש ונזלת. לעיתים מחריף השיעול ומופיעה ליחה. העור, בעיקר בפנים, הופך לחם וסמוק, הפה והגרון מאדימים, העיניים דומעות ולעיתים ניכרת בהן דלקת קלה. במקרים חריפים יותר תופיע בחילה והקאה (3).

לאחר יומיים שלושה, תלוי בצעדים שנוקטים, נעלמים רוב הסימפטומים, החום יורד או נמשך עוד כמה ימים, שוב, תלוי בסוג הטיפול. במקרים של טיפול שגוי ימשכו הדלקת בסימפונות והשיעול אפילו 10-14 יום ובמקרים רבים היעלמות כל הביטויים המחלתיים מתארכת כ- 6-8 שבועות (3). התשישות והחולשה שבאה אחריה, במיוחד אם משתמשים באנטיביוטיקה, נמשכים מימים עד שבועות (3).

הרפואה מדגישה שהשפעת מופיעה בצורה של"מגיפה", דהיינו מספר רב של אנשים חולים בה באותה תקופה. לכן המסקנה של הרפואה היא שההדבקה בוירוס או חיידק היא הגורם לכך, מה גם שבדיקת דם תגלה את ההימצאות של "וירוס השפעת".

מניעת המחלה על פי הרפואה:

הרפואה ממליצה על חיסון מידי שנה. חיסוני השפעת מכילים נגיפים "מתים", או חלקיקים של נגיפים (3). הטענה היא שהחיסון הוא נגד זן אחד של וירוס אחד או 2-3 סוגי וירוסים (דרך אגב הטענה היא שיש מאות אלפי זנים של וירוסים). הטענה היא שמידי שנה מכינים חיסון שונה על פי תחזית של סוגי הוירוסים שיגיעו לארץ (3). לילדים וחולים מציעה הרפואה לקבל שתי מנות של חיסון בעונה. הרפואה מציעה להילחם בוירוסים גם באמצעות תרופות כמו : אמאנטאדין ורימאנטאדין שעשויות להגן משפעת של זן מסוים (3). אלה ניתנות במשך 2-3 שבועות ולפעמים עד 8 שבועות. יחד עם זאת מצהירה הרפואה שתרופות אלה עלולות לגרום לעצבנות, לנדודי שינה ולתופעות לוואי אחרות, במיוחד אצל קשישים ואצל חולים במחלות מוח וכליות (3).

הטיפול בשפעת על ידי הרפואה:

ההמלצה היא על מנוחה, שתייה מרובה של "נוזלים". היא ממליצה על תרופות כדוגמת אצטאמינופן, אקמול, אופטלגין, אספירין, איבופרופן ונאפרוקסן. כמו כן היא ממליצה על תרופות ותרסיסים משחררי גודש באף. הרפואה טוענת ששימוש בתרופות בשלב מוקדם של שפעת מסייע להפחית את החומרה של החום ושל התסמינים הנשימתיים ולקצץ במשך הזמן שלהם (3). "זיהום חיידקי" מטופל באמצעות אנטיביוטיקה.

גורמי השפעת והטיפול בה על פי התפיסה העממית:

בציבור רווחת הדעה ששפעת היא אכן מחלה והמשך הגיוני של תהליך "ההצטננות" (17). כאשר הגוף נחשף לקור פתאומי ויוצא דופן, אם ממזגן או משינוי במזג האוויר, הגוף יעבור "זעזוע", ירידה דראסטית בחום הגוף, ויחלה (17). לכן הם סבורים שיש להתלבש חם במיוחד בעונות המעבר, להימנע מרטיבות, לחות ורוח פרצים. להתהלך בלבוש קל במזג אוויר קר הוא מעשה בלתי אחראי, ונחשב כסכנת נפשות ממש (17). אחרים מאמינים שהקור מעודד את ההתרבות של החיידק או הווירוס של השפעת (,13,17). לכן טוענים שהשפעת נפוצה בעונת החורף, בסתיו ובאביב (עונות המעבר). בכל מקרה ההסתכלות על השפעת הינה כעל תופעה שלילית, כהתקפה של גורם חיצוני או יציאה מאיזון בגלל חשיפה לרוח קרירה ואי שמירה על חום הגוף (13, 17).

כמניעה וטיפול במחלה הציבור משתדל לשמור על חום הגוף, לשתות חם, תה עם לימון, או עם דבש או עם חלב ויש שמציעים לשתות מרק עוף. אחרים לוקחים תרופות טבעיות, אכיניצאה, פרופוליס, ויטמין C ותוספות מזון אחרות, צמחי מרפא או תרופות הומיאופטיות. כל התרופות "הטבעיות" או "תרופות הסבתא" מיועדות או להקל על הסימפטומים או כביכול "לחזק" את המערכת החיסונית במלחמתה במחלה.

למעשה אין שום עדות שכל הפעולות האלה תורמות במשהו להקטנת הסבל או לקיצור משך המחלה ויותר מכל למניעת חזרתה שוב ושוב.

ההנחה שהשפעת מתפתחת טוב יותר בגלל הקור מופרכת. נתונים סטטיסטיים מראים ש- 37% ממקרי השפעת באירופה מתרחשים בסתיו, 29% באביב ורק 21% בחורף ורק כ- 13% מופיעים בחודשי הקיץ (13, 17). נתונים אלה סותרים את כל ההנחות הקודמות, או אולי הניחושים לגורמי השפעת. האם זה הקור ? האם זה הווירוס או החיידק ? האם הצירוף של שניהם ? יתר על כן, אם "גורם" איננו מספיק לבדו לגרום למחלה הוא איננו גורם !! הרי ההגדרה המדעית של "גורם" היא שהימצאותו גורמת למחלה, מחייבת את הימצאות או התפתחות המחלה. ובכלל הווירוס נמצא הרי בכל מקום ואיננו נעלם מהשטח לעולם, שהרי אם הצלחנו להעלים אותו על ידי תרופה זו או אחרת מהיכן הוא מופיע שוב ותוקף את קורבנותיו ? מדוע יש זמנים שהוא מצליח להרים ראש ? האם משהו בנו, בגופנו, מעודד את זה ? ומדוע חולים בשפעת בקיץ, אפילו בימי חמסין ? וכיצד זה שכל בעלי החיים, שמתהלכים בגשם, בקור מקפיא וברוח ללא לבוש במשך כל חייהם, אינם חולים או מתים משפעת ? הרי אין שום הבדל מהותי בין מבנה הגוף, בביוכימיה, בפיסיולוגיה וביכולות הטבעיות של בעלי החיים היונקים לשמור על בריאותם לאלה של האדם. האם האדם נחות יותר ביכולותיו לשמור על בריאותו משאר בעלי החיים בטבע ?

כתבת המשך....מחר
 

ד"ר אשחר ערן יצר את המסלול ללימודי היגיינה טבעית ומדעי הבריאות והתזונה לקהל הרחב.

ד"ר אשחר ערן הינו מוסמך לבריאות הציבור ( M.P.H ) ומדעי הרפואה מהאוניברסיטה העברית י-ם, הפקולטה לרפואה, הדסה וד"ר לנטורולוגיה (רפואה היגייניסטית) מטעם אוניברסיטת Bernadean בארה"ב.
ד"ר אשחר מטפל בכל סוגי המחלות הפנימיות באמצעות גישת ההיגיינה הטבעית בלבד.

למאגר המידע ומאמרים בחלום לחצו חינם

כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות