בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
ילדים וחינוך

גיבוש זהות יהודית בלוס אנג'לס עבור 2000 דולר

תלמידי היסודי בת"א יוצאים ללוס אנג'לס קליפורניה לקירוב לבבות. אלא שלדברי ההורים, מדובר במסע קניות ובילויים לעשירים. באדיבות:הארץ
במוצאי שבת יצאו 24 תלמידים מבית הספר היסודי "מגן" שבתל אביב לביקור של כשבועיים באחד מבתי הספר היהודיים בלוס אנג'לס. הביקור, הנערך במסגרת פרויקט המשותף לעיריית תל אביב ולקהילה היהודית בלוס אנג'לס, מעורר בשבועות האחרונים ביקורת קשה של הורים לתלמידים בבתי הספר הנוטלים חלק בפרויקט. לטענת ההורים, הביקור בארה"ב הפך לסמל סטטוס בעבור הילדים, ה"זוכרים בעיקר ביקור בקניונים ובדיסנילנד"; התשלום בסך 2,000 דולר שנדרש מההורים, יוצר קיטוב חברתי בין התלמידים המשתתפים במשלחת ואלה שאינם; בחלק מהמקרים מפעילים בתי הספר לחצים על הילדים להשתתף בפרויקט היקר, "המתנהל בהיעדר פיקוח של משרד החינוך על תכניו ונהליו". בעקבות פניית "הארץ" למשרד החינוך הורה מנכ"ל המשרד, שמשון שושני, "לבצע בדיקה יסודית ומחודשת של הנושא כולו". חילופי המשלחות בין בתי הספר התל אביביים למקביליהם בלוס אנג'לס החלו ב-1997, כחלק מפרויקט המשותף לפדרציה היהודית של לוס אנג'לס, הסוכנות היהודית ועיריית תל אביב. התוכנית מקיפה כיום כ-19 מוסדות חינוך בתל אביב, בהם שבעה בתי ספר יסודיים, המוציאים למשלחת תלמידים בכיתות ה' ו-ו'. הביקור בארה"ב נמשך 12-14 ימים, במהלכם מתארחים הילדים אצל משפחות יהודיות.

כשליש מתוך כ-300 התלמידים היוצאים מתל אביב ללוס אנג'לס מדי שנה, לומדים בבתי ספר יסודיים. בדרך כלל, מונות המשלחות מבתי הספר היסודיים 10-15 תלמידים. בבית ספר "מגן", המוציא באופן חריג משלחות גדולות יחסית, נדרשים ההורים לשלם כ-2,000 דולר המיועדים לכיסוי עלות כרטיס הטיסה. שאר העלויות ממומנות על ידי התורמים האמריקאים. למשלחות מצטרפים שניים-שלושה מורים-מלווים מטעם כל בית ספר, אשר אינם משלמים על הנסיעה.

לדברי עדן פוקס, אחד ההורים ב"מגן", "התוכנית אמורה לקדם תכנים וערכים מסוימים, אך עושה זאת בהצלחה חלקית בלבד. הדגש עבר להיבט צרכני-בידורי, שאינו מתאים לפרויקט חינוכי. את בני הבכור שלחתי למשלחת, ואני מתבייש שלא הבנתי מראש במה מדובר". סופגים ערכים - בקניונים

"לקראת הנסיעה, משתתפי המשלחת התעסקו בעיקר במה ילבשו כשיפגשו את התלמידים האמריקאים ומה יקנו בקניונים", מוסיף הורה אחר מבית הספר, "הנסיעה מוצגת כערכית ומלאת תוכן, אבל הטיול ל'דיסנילנד' ול'אולפני יוניברסל' הוא הדבר המרכזי. ייתכן שזה מה שאפשר לצפות מילדים בכיתה ו'. בסופו של דבר, המשימה הציונית הגדולה מתעסקת בקניית בגדים - זה הפך לסוג של טיול שנתי, בעיקר לעשירים".

עוד אומר פוקס כי "הצורך לממן את העלות הגבוהה של הנסיעה, או לחילופין הצורך לבקש תמיכה כספית מבית הספר, יוצרים אי שוויון מובנה וחשיפה פומבית של היכולת הכלכלית של כל משפחה. זה לא ראוי, וזה יוצר קיטוב חברתי בין המסוגלים לצאת למשלחת לאלה שאינם". לדברי הורה אחר, "יש משפחות שמתקשות לגמור את החודש. בית הספר בוגד בתפקידו כשהוא מעמיד אותנו מול הלחץ החברתי המופעל על הילדים. בית ספר ממלכתי צריך להיות של כולם, ולא מסגרת לחינוך פרטי".

הפרטת החינוך בהתגלמותה

בנוסף מספרים הורים כי בית הספר מפעיל לחץ על ילדיהם לצאת למשלחת. "אומרים לתלמידים שהמשלחת זה ?קול', שאם הם לא ייסעו זה יבודד אותם מבחינה חברתית, ואפילו שיגידו להורים שכדאי לקנות את כרטיס הטיסה כי שער הדולר נמוך", אומר אחד ההורים.

בשביל חלק מההורים, שורש הבעיה טמון בהיעדר כל פיקוח מצד משרד החינוך. "דווקא בגלל שמדובר בפרויקט חיצוני, על המשרד לפקח מקרוב על התנהלותו, ולא להשאיר לנו את המלחמות האלה", אומר הורה בבית הספר. גורם במשרד החינוך סיפר כי למשרד אין כל נגיעה לפרויקט, ולא במקרה. "זה עוד דוגמה להפרטת מערכת החינוך, שהמשרד משתף איתה פעולה לאורך שנים תוך עצימת עיניים", הוא אומר.

לעומת ההורים המתנגדים, אומרת שרון צדוק, ששלושת ילדיה השתתפו במשלחות, כי מדובר ב"פרויקט נהדר, שחושף את הילדים ליהדות שונה - כזו שאוכלוסייה חילונית בצפון תל אביב כמעט ולא נחשפת אליה". לדבריה, "אין קיטוב פנימי בבית הספר, וכל מי שרצה לנסוע - נסע". באשר לתוכן הביקור אמרה צדוק כי "דיסנילנד והקניונים לא היו העיקר. הילדים שלי הכי אהבו את תפילת הבוקר בבית הספר שבו התארחו".

מחזקים את הזהות היהודית

גם לדברי יו"ר ועדת החינוך של הפרויקט, ד"ר ברוריה אגרסט, "התוכנית מחזקת את הקשר בין ישראל לתפוצות ומעוררת בקרב התלמידים את הצורך להכיר טוב יותר את התרבות והזהות הישראלית והיהודית. התוכנית מאפשרת לתלמידים הישראלים ליצור יחסים עמוקים עם משפחות ויחידים בארה"ב, ובין בתי הספר המקיימים תוכנית לימודים משותפת". עוד אומרת אגרסט כי "יש מערך של מלגות, וכל בית ספר קובע את הזכאות להן. ילד שמשפחתו לא יכולה לממן את הנסיעה לא נשאר מאחור. זו לא תוכנית לעשירים בלבד".

"לא היה מעולם ילד שביקש לנסוע, ביקש מלגה - ולא קיבל", אומרת מנהלת בית ספר "מגן", אורנה ניר. לדבריה, "אין כל לחץ על תלמידים שישכנעו את הוריהם, וכן לא מתקיימים ביקורים מאורגנים בקניונים, אלא לכל היותר המשפחות המארחות הן אלה שלוקחות אותם למקומות כאלה באופן פרטי".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "תלמידים שמשפחתם אינה משגת מקבלים סיוע מקרן מלגות של הפדרציה, שהורחבה משמעותית לאחרונה". עם זאת, בעירייה לא מסרו פרטים על היקף המלגות. "בעקבות הטענות המועלות", נמסר בתגובה ממשרד החינוך, "הורה מנכ"ל המשרד לבצע בדיקה יסודית ומחודשת של הנושא כולו". עד לביצוע הבדיקה, סירבו במשרד להגיב לטענות ההורים.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות