בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות השיניים

מחלת חניכיים

מסתבר שמחלת חניכיים יותר מסוכנת ממה שחשבנו: היא מגבירה את הסיכון לשלל מחלות כגון סוכרת, מחלות לב, סרטן הפה, אוסטיאופורוזיס ועוד. מה גורם למחלת חניכיים, ואיך להימנע ממנה?
מחלת חניכיים לא רק תגרום לכם כאב שיניים, ריח רע מהפה ועוד, אלא גם תגביר את הסיכון שלכם ללקות בסוכרת, מחלות לב, אוסטיאופורוזיס ועוד.

רוצים להימנע? הכירו את הסימנים למחלת חניכיים ואת הגורמים לה, ושמרו על היגיינת הפה.

מחלת חניכיים: כשהחיידקים משתלטים על הפהמהם הסימנים למחלת חניכיים? השלב הראשון של מחלת חניכיים נקרא ג'ינג'יביטיס. הסימנים בשלב זה הם:

1. אודם בשולי החניכיים.
2. נפיחות ודימום במגע ובצחצוח השיניים.
3. ריח רע מהפה.

מחלת חניכיים: כשהחיידקים משתלטים על הפהבשלב המתקדם יותר של מחלת חניכיים הנקרא פריודונטיטיס, הסימנים הם:

1. לעתים נסיגת חניכיים.
2. תזוזה של השיניים ופתיחת מרווחים.
3. איבוד השיניים עקב התזוזות.

בדרך כלל מחלת חניכיים אינה מלווה בכאב, ולכן חשוב מאד לשים לב לסימנים הללו לפני שהמצב מחמיר ומביא לאובדן שיניים.
מחלת חניכיים: כשהחיידקים משתלטים על הפהמהם הגורמים למחלת חניכיים? הגורמים העיקריים הם החיידקים המצויים ברובד הנמצא על גבי השיניים. רובד החיידקים מתחיל את הצטברותו בגבול בין השן לבין החניכיים.

כתוצאה מהפרשת רעלנים על ידי החיידקים נוצרת תגובה דלקתית הגורמת להיפרדות החניכיים מהשן ליצירת כיסי חניכיים. ככל שהכיסים עמוקים יותר, אוכלוסיית החיידקים בהם אלימה יותר והנזק לעצם מוחמר.

החיידקים בשילוב עם מינרלים שברוק יוצרים אבנית מחוספסת שעל גביה מצטברת שכבת חיידקים נוספת.

מחלת חניכיים: כשהחיידקים משתלטים על הפהמהם הגורמים המשניים למחלת חניכיים? חוץ מהחיידקים, ישנם גם גורמים משניים למחלת חניכיים: הגורם המשני המרכזי הוא העישון המאיץ את התקדמות מחלת החניכיים. הניקוטין בשילוב עם הרעלנים המופרשים על ידי החיידקים גורם לתגובה דלקתית חריפה יותר. העישון גם פוגע ביכולת המערכת החיסונית מלהתגונן בפני מתקפת החיידקים בחניכיים לכן הנזק במעשנים מואץ מאד.

גורמים משניים נוספים הם סתימות וכתרים לקויים המגבירים את הצטברות הרובד ומקשים על בקרת ההגיינה של הפה. כמו כן, עששת המנתקת את המגע בין השיניים וגורמת לדחיסת מזון גם כן תורמת להתהוות מחלת החניכיים.

מחלת חניכיים: כשהחיידקים משתלטים על הפההאם יש קשר בין מחלת חניכיים לבריאות הכללית של הגוף? כן, היום ידוע שקיימת השפעה משמעותית של בריאות החניכיים על בריאות הגוף באופן כללי.

לסוכרת בלתי מאוזנת יחסי גומלין עם מחלת החניכיים. מחלת חניכיים מפריעה לאיזון הסוכרת ומאידך, הסוכרת מפריעה לתהליך הרפוי, ולכן בחולי סוכרת נצפה נזק גדול יותר למנגנון האחיזה של השיניים וישנה חשיבות רבה לטיפול הפריודונטלי.
כמו כן, לאנשים עם מחלת חניכיים מוכפל הסיכון ללקות בהתקף לב, קיים פי שלוש סיכון ללקות בשבץ, פי ארבע סיכון ללקות בסרטן הפה, מוכפל הסיכון לאוסטאופורוזיס, ללידה מוקדמת ולמשקל נמוך של היילוד. קיים אפילו מחקר חדש המצביע על קשר בין מחלת חניכיים לירידה בתפקוד המיני.

הסיבה לכל אלה היא ככל הנראה בקטרמיה (נוכחות חיידקים בדם) הנוצרת מחדירת חיידקי הרובד שבפה לזרם הדם.

כתוצאה מהפרשת תוצרי החיידקים בדם והתגובה הדלקתית אליהם, נוצרים משקעים מסוכנים בכלי הדם ועולה המדד לדלקת הנקרא: C- REACTIVE PROTEIN. מדד זה יורד כתוצאה מהטיפול במחלת החניכיים.

מחלת חניכיים: כשהחיידקים משתלטים על הפההאם יש קשר לגיל ומתי צריך להיבדק? מחלת חניכיים מסוג ג'ינג'יביטיס מתחילה כבר בילדות. במידה וצחצוח השיניים אינו יעיל נוצרת דלקת, ולכן חשוב לקחת ילדים לטיפול על ידי השיננית שמסירה את האבנית ומדריכה כיצד לצחצח שיניים נכון.

פריודונטיטיס, המערבת גם אובדן של עצם מתחילה בדרך כלל בעשור הרביעי לחיים אך עלולה להתחיל כבר בגיל העשרה, ולכן ישנה חשיבות רבה לבדיקת החניכיים, ואף לבדיקת כל בני המשפחה משום שישנו מרכיב גנטי לתחלואה במחלת חניכיים.
במידה וקיימת מחלת חניכיים, רופא השיניים מפנה לפריודונט – המומחה למחלות חניכיים. הפריודונט מבצע בדיקת עומק הכיסים ונעזר בתצלום רנטגן המראה את רמת התמיכה הגרמית של השיניים.

מחלת חניכיים: כשהחיידקים משתלטים על הפהמהו הטיפול במחלת החניכיים? מטרת הטיפול היא שליטה בדלקת ועצירת התקדמות מחלת החניכיים, וסוג הטיפול תלוי בחומרת המחלה.

הטיפול מתחיל בהדרכת הרופא לשמירה על הגיינת הפה, וממשיך בהקצעת שורשים - טיפול שמרני המבוצע בהרדמה מקומית ומטרתו לצמצם את עומק הכיסים באמצעות הסרת האבנית התת-חניכית.

הקצעת שורשים היא ניקוי עמוק יותר מהניקוי הרגיל התקופתי, והיא דורשת בדרך כלל מספר פגישות.
מחקרים מראים כי הקצעת שורשים יעילה בהורדת הדלקת בחניכיים, וגורמת לצמצום העומק בכיסי החניכיים.

במידה ומחלת החניכיים חמורה, משלימים את הטיפול בניתוח לצמצום עומק הכיסים. קיימת אפשרות להשתלת עצם להחזרת חלק מהתמיכה שאבדה. ישנה גם אפשרות להשתלת חניכיים לשיפור האסתטיקה.

מחלת חניכיים: כשהחיידקים משתלטים על הפהכיצד ניתן למנוע מחלת חניכיים? הסוד הוא מניעה. יש לשים לב לסימני המחלה ולא לחכות לכאב משום שאז - כבר מאוחר מדי להציל את השיניים!

חשוב לשלוט בגורם הראשוני למחלה והוא רובד החיידקים, באמצעות צחצוח השיניים, ניקוי יומיומי בין השיניים באמצעות חוט דנטלי או קיסמים או מברשות בין-שיניות מיוחדות, ואף צחצוח גב הלשון הצוברת רובד חיידקים מרובה מאד.

חשוב מאד לקבל טיפול מקצועי על ידי שיננית כל חצי שנה במידה ואין נזק משמעותי לחניכיים וכל שלושה חודשים במידה וקיימת מחלת חניכיים בעבר.

יש גם לשלוט בגורמים המשניים המחמירים מחלת חניכיים - דהיינו להימנע מעישון ולהגיע לבדיקה שגרתית אצל רופא שיניים כללי לסילוק גורמים המסייעים לצבירת רובד כגון סתימות וכתרים לקויים.

ולבסוף, ישנה חשיבות מרובה לטיפול על ידי הפריודונט. למומחה למחלות חניכיים יש ידע ואמצעים לשמירה על מקסימום שיניים למקסימום זמן, גם באנשים עם מחלת חניכיים מתקדמת ביותר.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות