בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

טרשת נפוצה בראיה סינית

הטיפול בטרשת נפוצה ברפואה סינית ,הגורמים למחלה,הסימפטומים אבחון ועוד

לפני מספר שנים בתחילת דרכי הגיעה אלי מטופלת הסובלת ממחלה אוטואימונית הידועה בשם טרשת נפוצה. הרגשתי שקטונתי מלטפל במקרה כה מורכב, אך זכרתי את אמרת אחד המנחים שלי, ש"אם מטופל בוחר בך, כנראה שיש בך את הכוח לעזור לו". בטרם אספר את שיטת הטיפול אסקור ספרות מערבית המסבירה אודות המחלה.

רקע מערבי

מחלה אוטואימונית מתאפיינת בכך שתאי מערכת החיסון תוקפים תאים ורקמות של הגוף במקום לתקוף פולשים חיצוניים. בטרשת נפוצה מדובר בתאי T התוקפים חלק ממערכת העצבים במערכת העצבים המרכזית. הפגיעה באה לידי ביטוי במיאלין - מעטפת שומנית העוטפת את שלוחות תאי העצבים. אם כי, היום יודעים, כי כבר בתחילת המחלה קיימת פגיעה גם בחומר האפור, דהיינו תאי העצב עצמם.
טרשת נפוצה(MS) – Multiple sclerosis – הינה מחלה נוירולוגית, התוקפת את מערכת העצבים המרכזית, כלומר, את המוח ואת וחוט השדרה, ומהווה סיבה עיקרית לנכות נוירולוגית בגיל צעיר. טרשת נפוצה תוקפת נשים בשכיחות גבוהה של פי שניים בהשוואה לגברים, ובדרך כלל פורצת בטווח גילאים 20-50. המחלה יכולה להתחיל בהפרעות תחושה, כגון: נימול, ירידה בתחושה, חולשת שרירים, ירידה בראיה, כפל ראיה; חוסר יציבות בהליכה ועוד.

טרשת נפוצה – הגורמים למחלה
הגורם לא ברור ,אך מהנתונים שנאספו עד כה עולה, כי מדובר בגורמים מגוונים, חלקם גנטיים וחלקם סביבתיים. ידוע למשל, כי הסיכוי לחלות בטרשת נפוצה עולה אם קיים בן משפחה הלוקה במחלה. בנוסף לגורמים הגנטיים, קיימים גם גורמים סביבתיים. מחקרים הראו קשר בין התפרצות טרשתנפוצה לבין זיהומים על ידי וירוסים שונים.

טרשת נפוצה – סימפטומים

מאחר שטרשת נפוצה עלולה לתקוף כמעט כל איזור במערכת העצבים המרכזית, הרי שמגוון הסימפטומים הנוירולוגים הינו רחב מאוד. המחלה תתבטא בתחילה בחולשה או בהפרעות תחושה בגפה אחת או יותר. חולשת השרירים תבוא לביטוי בקושי לבצע פעילות ביד או ברגל החלשה, הרגשה של זרמים בגפיים בפנים או במקומות אחרים בגוף. לעיתים עצב הראיה נפגע לעיתים קרובות בטרשת נפוצה. הדבר יבוא לביטוי בטשטוש ובירידה בראיה בעין הפגועה או בצמצום שדה הראיה. הפרעת ראיה נוספת האופיינית לטרשת נפוצה הינה כפל ראיה, אשר נגרמת עקב פגיעה בגזע המוח. מעורבות של גזע המוח בטרשת נפוצה עלולה לגרום להפרעה בדיבור. מעורבות המוח הקטן עלולה לגרום לאי יציבות בהליכה ונטייה ליפול. בנוסף, פגיעה בחוט השדרה תגרום בין היתר לליקוי בשליטה על הסוגרים, שתתבטא בבריחת שתן, קושי בהטלת שתן עד כדי אצירת שתן. ברוב המקרים ההפרעות הנוירולוגיות בתחילה חולפות תוך ימים עד שבועות. במיעוט המקרים ההפרעות ממשיכות ומתקדמות ללא הפוגה.


טרשת נפוצה- אבחון

האבחון מתרחש אצל נוירולוג, אשר במידת הצורך מפנה לבדיקת MRI בבדיקה רואים נקודות בוהקות בהירות, המעידות על פגיעה בחומר הלבן. בדיקת עזר נוספת היא בדיקת ניקור מותני – בדיקה אשר בה באמצעות מחט שואבים כמות קטנה של הנוזל העוטף את חוט השדרה והמוח. בנוזל השדרה בודקים חלבונים העשויים לרמז על דלקת. בדיקות אחרות הן בדיקות אשר מטרתן לבדוק את ההולכה העצבית של מערכות שונות בגוף.

טרשת נפוצה– טיפול מערבי

יש להבדיל בין הטיפול בהתקף חריף של טרשת נפוצה ובין טיפול מניעה קבוע, אשר מטרתו להפחית את תדירות ההתקפים ועוצמתם. הטיפול בהתקף חריף הוא בדרך כלל על ידי סטרואידים, הניתנים בעירוי לתוך הוריד במשך מספר ימים. הסטרואידים מדכאים את התהליך הדלקתי ואת הפעלת מערכת החיסון. טיפול מניעה, אשר מטרתו להפחית את תדירות ההתקפים ואת יצירת הנגעים במוח, יינתן באופן קבוע, בדרך כלל כל מספר ימים. טיפול זה כולל תרופות, כגון: אינטרפרונים וקופקסון, וניתן בדרך כלל בזריקות תת עוריות. לאחרונה הוכנסה לשימוש תרופה חדשה הקרויה טיסברי (Tysabri), אשר ניתנת בעירוי תוך ורידי.

טרשת נפוצה טיפול סיני

הטיפול בטרשת נפוצה ברפואה הסינית כולל דיקור, הנחיות תזונה וגם מתן צמחי מרפא סיניים.

הדיקור מקל על סימפטומים שונים כגון: כאבים, עצירות, אצירת שתן. התזונה מקלה על דלקתיות שהיא חלק מתוצר המחלה. צמחי מרפא אף הם נמצאו כמטיבים עם המחלה, אך יש לבדוק אינטראקציה עם תרופות מערביות.למאגר המידע חינם לחצו

(סיכום מתוך המאמר שפורסם ברבעון של האגודה לריפוי סיני מסורתי "שמיים אדמה ואדם" גליון מס' 11, סתיו 2010).

אסתי ובר מטפלת ברפואה סיניתאמצעות דיקור, צמחי מרפא ותזונה

synergesty@walla.com

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות