בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
הפרעות קשב וריכוז

תחליף לריטלין האם הוא בדרך

יותר ויותר ילדים מאובחנים כבעלי הפרעות קשב וריכוז ומוצע להם שימוש בריטלין.

היקף התופעה והדיון הציבורי הממושך סביב האבחון והטיפול בריטלין מעוררים שאלות רבות בקרב הורים לילדים המאובחנים כבעלי ADD או ADHD. רבים מההורים המבוהלים קוראים ושומעים חצאי אמיתות בנוגע להפרעות קשב וריכוז ובעיקר לריטלין ומחפשים טיפולים אלטרנטיביים. ד"ר מוחמד מחאג'נה, נוירולוג ילדים, מנהל המכון להתפתחות הילד של המרכז הרפואי "הלל יפה", עוזר לעשות סדר בדברים.

תחליף לריטלין

עליה בשיעור התופעה:
יש עליה ברורה במספר הילדים המאובחנים כסובלים מהפרעות קשב וריכוז. מרבית המחקרים מדברים על שיעור של בין 5%-10% מהילדים", אומר ד”ר מחאג'נה. ממה נובעת העלייה בשכיחות התופעה נשאל ד"ר מחאג'נה ומשיב כי "הגורמים לעליה בהיקף התופעה רבים ומגוונים. הם כוללים, בין היתר, עליה במודעות, המבנה החברתי בעידן המודרני, מערכת החינוך הצפופה, עודף הגירויים והקצב המהיר של חיינו”. >

הטיפול בריטלין

בעקבות העלייה באבחון של ילדים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז יש גם עליה בשימוש בריטלין. "כיום הריטלין הוא הטיפול הזמין, הטוב והנוח ביותר להפרעות אלה ולכן השימוש בו רב. לתרופה זו הכי פחות תופעות לוואי, היא איננה יקרה והיא מאד מסייעת לילדים להתמודד עם מצבם. לתרופה זו יש גם מספר תצורות לשחרור מושהה בגוף כגון: "קונצרטה”, "ריטלין אל איי" ו"דיטרנה”. שיכולות להתאים לחלק מהילדים". מציין ד"ר מחאג'נה.

קיימות שמועות שונות לגבי הריטלין והשלכותיו המפחידות, כגון, פגיעה בהתפתחות של הילד, בגובהו ובמשקלו. ד"ר מחאג'נה שולל את הדברים באופן חד משמעי. לדבריו "אין אמת בטענות השונות והמשונות לגבי השפעה הרסנית של הריטלין על הצורכים אותו. בוודאי שאין פגיעה בגובה ובמשקל של הילדים".

במחקר מקיף ורב משתתפים שכלל שני מיליון ילדים בדקו ומצאו שאין הפרעה משמעותית לגדילת הילדים. לכל הפחות, ניתן היה למצוא שהילדים הגיעו לגובה סופי נמוך ב-1/2-1 סנטימטרים מגובהם הסופי החזוי. מחאג'נה מתייחס למחקר, "יתכן כי ילדים בעלי קומה נמוכה באופן משמעותי יותרו על שימוש בריטלין כי איבוד גובה מזערי, שכזה לא ייחשב כה זניח עבורם".

ד"ר מחאג'נה גם מתייחס לצורך בבדיקות תקופתיות לילדים המשתמשים בריטלין "בניגוד לאגדות הנפוצות אין צורך בבדיקות תכופות וקשות לילדים המשתמשים בריטלין. על פי רוב, ילדים אלה עוברים אחת לשנה בדיקת דם שגרתית כדי לשלול אנמיה. יחד עם זאת, חשוב לציין, כי דווקא לפני תחילת השימוש יש לערוך לילד בדיקות מקיפות כדי לשלול אסתמה ו/או סוכרת".

תחליפים לריטלין

הדיון הסוער סביב השימוש בריטלין מוליד עוד ועוד ניסיונות למצוא תחליפים ואלטרנטיבות לריטלין. ד"ר מחאג'נה מציין כי “חלק מהילדים הנוטלים ריטלין יכולים להסתדר נהדר גם ללא התרופה. יש מערך שלם שיכול לסייע לילדים אלה, אבל במצב הדברים היום רוב ההורים אפילו לא מנסים. הם מוותרים מראש על האופציות האחרות ובוחרים בטיפול התרופתי. הם נרתעים מהזמן, המאמץ והכסף שיש להשקיע כדי לאזן ילד הסובל מהפרעות קשב וריכוז והיפראקטיביות".

הורים שכן מוכנים לנסות לטפל בילדיהם ללא ריטלין צריכים בנוסף לסבלנות רבה גם להצטייד בכסף ואמונה ובייחוד באורך רוח וזמן להשקיע בילדים. לדברי ד"ר מחאג'נה "הורים לילדים רבים מחפשים פתרון מהיר ואין להם הזמן להשקיע בילדיהם. ילדים אלה זקוקים ליחס חם וליווי צמוד ולהפחתת הלחץ הקיים עליהם בחברה של ימינו. הורים כאלה יכולים לשלוח את ילדיהם לטיפול פסיכולוגי שיסייע לילדיהם ואף יסייע להם למצוא את אופן הטיפול הראוי בילדיהם ללא השימוש בריטלין וכן להצמיד לאותם ילדים מלווים שיעזרו להם בבית הספר”.

ד"ר מחאג'נה מסייג את דבריו ומדגיש כי "במקרים מסוימים, למרות שלהורים יש את הזמן והכסף הדרושים לשם טיפול בילדים ללא ריטלין, הבעיה עדיין לא נפתרת". ידיהם של הרופאים לא פעם קצרות מלהושיע ובכך אפשר להאשים את מערכת החינוך. ילדים אלה נאלצים ללמוד בכיתה צפופה ולתפקד במסגרת יום לימודים ארוך. אילו ילדים אלה היו זוכים ליחס אישי יותר, לומדים בכיתות קטנות עד עשרה ילדים. וכן לומדים מחצית מהשעות, אולי הם לא היו זקוקים לריטלין. אבל, במצב הדברים היום הכולל גם לחץ רב עליהם להצליח ולהשתלב וכמות גירויים עצומה בעייתם רק מחמירה. ד"ר מחאג'נה אומר כי "על ההורים מופעל לחץ רב לתת לילדיהם ריטלין כדי שבעיות ההתנהגות שלהם יופסקו, כדי שיצליחו חברתית ושיגיעו להישגים בלימודים. כל זה גורם להורים להיכנע ולפנות לטיפול המהיר בריטלין”.

מגמות טיפול חדשות

בנוסף לאמור לעיל יש היום תקווה למגמות טיפול חדשות, כגון טיפול גנטי שיתבסס על ההכרה כי ילדים עם הפרעות קשב וריכוז הינם ילדים בעלי שוני גנטי - הכרה שהוכחה לאחרונה מחקרית. ד"ר מחאג'נה מבהיר כי אנחנו עדין לא שם והדרך לקיומן של מגמות מעין אלה עוד ארוכה. לדבריו "עוד ועוד מחקרים שפורסמו לאחרונה מצביעים על הקשר גנטי כשמדברים על ההפרעות הנדונות. הקשר הגנטי ברור ומובהק ועליו מעידה העובדה שניתן לראות לא פעם בני משפחה הסובלים מהפרעות דומות. אולם אין עד היום מחקר שהצליח לאתר גן או מוטציה האחראים ישירות להפרעות. יש כמה הנחות, כמה תיאוריות וכן מוטציות 'חשודות' אך אין מסקנות חד משמעיות שיוכלו להוות בסיס לטיפול שיחליף את הטיפול התרופתי. אולי זה יגיע בעתיד, אך לעת עתה עלינו להסתפק בטיפול התרופתי המוכר".למאגר המאמרים והמידע חינם לחצו
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות
 
  תגובות  
  שימוש ברטלין
תגריד   - ‏09/‏04/‏2012 23:54 
1.
  תחליף לריטלין
אמא   - ‏27/‏10/‏2013 09:45 
2.
  רטאלין
יונתן   - ‏23/‏01/‏2014 15:15 
3.
  רטלין
חנית אור   - ‏26/‏01/‏2014 13:06 
4.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות