בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
למטייל באמריקה

לוס אנג'לס מידע
22.08.06
לוס-אנג'לס נחשבת לבירת החוף המערבי לא משום שהיא העיר הגדולה ביותר בקליפורניה, אלא משום שהיא ממלאת תפקיד מרכזי בחוף המערבי כמו ניו-יורק בחוף המזרחי.
לפני כמאתיים שנה יצאה ממכסיקו קבוצה קטנה של משפחות למסע לאורך החוף המערבי של יבשת אמריקה. באחד החופים מצאו "מנוחה כי-טוב", ועצרו לחנייה שהתמשכה והפכה להיות כפר קבע.
 
לשמע התנאים הנוחים נוספו אליהם אנשים מכל כנפות הארץ, ומהגרים מכל פינות העולם. היום הכפר הקטן, שנקרא בפי מייסדיו הספרדיים (ב-1781) "הכפר של גבירתנו מלכת המלאכים" (El Pueblo de la Reina de Los Angele), הוא כרך ענק (מגאלופוליס) - לוס-אנג'לס, מרכז עצום של תרבות ומסחר.

מהקמת הפואבילו הראשון במקום, הפכה לוס-אנג'לס למרכזו של מחוז קליפורניה של מכסיקו - הספרדית בראשונה, והעצמאית מאוחר יותר. העיר עברה לשלטון אמריקני בינואר 1847, עם סיפוחה של קליפורניה המכסיקנית לארצות-הברית.

במאה ה-19 עדיין היה האזור חקלאי בעיקרו, ארץ של חוות-בקר ומשקים חקלאיים. התיעוש והמודרניזציה הגיעו לכאן עם תהליך האמריקניזציה של קליפורניה, שתחילתו ב"בהלת הזהב" הגדולה באמצע המאה הקודמת.

בצד המודרניזציה של החקלאות ושגשוג התעשייה הפכה לוס-אנג'לס גם למרכז גדול וייחודי של תעשיית האשליות האמריקנית. הוליווד - "מ-כ--ה" של הקולנוע בכל הזמנים, קמה בלבה של העיר, והעניקה לה זוהר ותהילה עולמיים. לוס-אנג'לס היתה מוקד משיכה למאות אלפים, שבאו לחפש בה את מזלם, אם בתעשיית הקולנוע שידעה ימים גדולים, ואם במרכזי הבידור, השעשועים והתיירות שצמחו באזור כולו.

לוס-אנג'לס, בכינויה הידוע א-ל. א-י. (L.A.), מפורסמת בעולם כמקום בו חלומות של סרטי קולנוע, טלוויזיה ומוסיקה קורמים עור וגידים. אך נוסף על כך יש לעיר גם את כל יתר נתוני הטבע - שרשראות הרי טרשים המתרוממים מול חוף ים רוגע, מדבריות הגובלים בעמקים פוריים, מטעים על שפת האוקיינוס ומזג אוויר ים-תיכוני נוח ביותר.

אם מעניין אותך שיזוף בחוף-ים חולי וזהוב או סקי בצלעות הרים מושלגים, חיפוש מציאות בשוק או מבט מעריך על חפצי ערך בחנויות יוקרה, לחזות בבלט או להתלהט מכדורגל, להפליג בים או לשוטט בפארקים - שים פעמיך אל לוס-אנג'לס שבקליפורניה. העיר היא לא רק העיר הגדולה ביותר בקליפורניה והשנייה בגודלה בארצות-הברית (כ-3.7 מיליון תושבים, כ-14.5 מיליון במטרופולין כולה), אלא גם מרכז שהשפעתו חורגת הרבה מעבר לגבולות העיר. המבנה האורבני שלה מיוחד במינו, ומימדי השטח שלה מעל לדמיון. מושג-מה על ממדיה האמיתיים אפשר לקבל כאשר מגיעים אליה בדרך האוויר מן המזרח. המטוס חג בשמי העיר כ-10 דקות תמימות כשהוא מרחף מעל שטח בנוי של בתים בודדים המשתרעים מאופק אל אופק - אלפים של קילומטרים מרובעים. העיר ואשכולות פרבריה יוצרים רצף עצום של מבני מגורים, תעשייה ומסחר.

כמו דימויים רבים, גם הדימוי של לוס-אנג'לס שונה מן המציאות. מזג האוויר הנוח נעכר לעתים קרובות בערפיח (smog) צהבהב, הנח בכבדות על הכרך. מאות הקילומטרים של כבישים מהירים סבוכים המקשרים בין הערים והפרברים המרכיבים את לוס-אנג'לס רבתי, עלולים להיות חסומים במשך שעות. מרגע שיצאת מהוליווד ובוורלי הילס (Beverly Hills), נראית העיר כמרכז קניות אחד ארוך, וכמערכת של מגרשי חנייה, המופרדים על-ידי בתי מגורים, שדרות רחבות חופי-ים יפים, גבעות ופארקים של צמחיה המגיעה עד לחופי האוקינוס, לאורך של 80 ק"מ.

חוץ מכמה מקומות בדאון טאון ובווסטווד, נראית לוס-אנג'לס בלילה כעיר מתה. מכוניות ענק חולפות בשקט על פני צלליות כהות של דמויות אנוש, הממהרות להינעל בבית. בפתחי הסופרמרקטים נדחקים זה אל זה חסרי-הבית, המחפשים חום כלשהו. והכל דומם, ענק וזר. מי שמגיע לכאן עם כמיהה להגשמת החלומות המיוחסים לקליפורניה, עלול לנחול אכזבה קשה. לוס-אנג'לס יכולה להיות בלתי-אנושית, ואנונימית אף יותר מניו-יורק.

ההבחנה העיקרית בין לוס-אנג'לס לשאר כרכי הענק היא - המכונית. תושבי העיר חיים במכוניות. הם ישנים בבתיהם אבל חיים במכוניותיהם. הם משוגעים למכוניות, שהרי אין כל דרך אחרת להשתלט על המרחקים שבין חוף האוקינוס השקט, רכס הרי סנטה-מוניקה, עמק סן-פרננדו רחב הידיים ומרכז העיר. בשנים האחרונות מנסים להשתלט על המרחקים ברכבת תחתית.

התיירות היא מקור ההכנסה מספר אחד של העיר. בנוסף לה ולתעשית הבידור המסועפת מהווים גם תעשיות הנפט, האלקטרוניקה, התעופה והחלל כמו גם ענפי הכספים והמקרקעין את יסודות כלכלתה.

לוס-אנג'לס היא גם בירת "מחוסרי הבית" של ארה"ב. בעיר מסתובבים כ-50,000 נוודים הנמשכים אל מזג האוויר הנוח ואל הנכונות הציבורית לסייע. כמו כן היא גם בירת ההנאה והבילוי של עולם תעשיית העתיד והולדת מיקי מאוס והאינטרנט.

לוס-אנג'לס היא נקודת מוצא אידיאלית לכל סיור במערב ארצות-הברית ולכל הפארקים של קליפורניה.

רבעי העיר למעשה, העיר מורכבת מהרבה ערים ופרברים, כ-90 במספר, על פני יותר מעשרת אלפים קמ"ר.

העיקריים שבהם הם:

 

דאון טאון Downtown L.A.

מרכז העיר אשר בו נמצאים הבנקים הגדולים, תחנות האוטובוסים והרכבת, מרכז הסחר, מרכז הירידים, הפארק ההיסטורי, והשכונות: היפנית, הסינית והרובע המכסיקני, וכן המרכז האזרחי (Civic Center). זכור: אין להסתובב יחידי באזור זה בלילות.

הוליווד Hollywood

מצפון-מערב למרכז, בירת הקולנוע והזוהר, אם כי מרבית האולפנים ומגורי ה"כוכבים" נמצאים מחוצה לה.

בוורלי הילס Beverly Hills

אזור המגורים היוקרתי והאלגנטי.

רצועת החוף Coastal

אזור החווילות וחופי הרחצה. אזור החוף מציע למבקרים 120 ק"מ של חופים מרהיבים ואתרי פעילות מושכים.

הוואלי The Valley

אזור מגורים יוקרתי, ומקום אולם משחק הפוטבול הידוע "רוז באול" (Rose Bowl)

פסדינה Pasadena; ובל-אייר Bel-Air
מידע כללי

את הטיול במרכז העיר - ה"דאון טאון" - כדאי לפתוח בכיכר ארקו. שם, מתחת למגדלים, נמצא מרכז קניות - "מול", ובו ניתן לקבל את מפת העיר בלשכת התיירות העירונית, בכתובת: Visitor Information Center, Arco Plaza, Level ``B'' בפינת הרחובות 6 ו-Flower. טל': 8822-689 (213). פתוח בימים שני-שבת בין השעות 9:00-17:00.

חומר הסברה והדרכה נוסף אפשר לקבל שם, וכן במקומות הבאים:

685 S. Figueroa St., Los Angeles, CA 90017

בין שדרות וילשייר והרחוב השביעי. טל': 8822-689 (213).

Hollywood Visitor Information Center, The Janes House, Janes Square -- 6541 Hollywood Blvd., Hollywood, CA 90028

פתוח שני עד שבת בין השעות 9:00-17:00.

לשכת התיירות המרכזית:

Los Angeles Convention & Visitors Bureau, 633 W. St., STE 6000, Los Angeles, CA 90071

טל': 7300-624 (213).

תחבורה ציבורית

אפילו לוס-אנג'לס הגיעה למסקנה כי אי-אפשר ללא תחבורה ציבורית. משנת 1990 פועלת רכבת חשמלית, הנפרשת על כ-500 ק"מ ובמספר מסלולים. ההתפתחות של המסלולים והתחנות החדשות היא כה נמרצת עד שקשה לתת תמונה מושלמת, וכדאי להתעניין בתחנות. נציין שלושה מסלולים: הקו האדום המתחיל ביוניון סטיישן שליד תחנת הרכבת והספרייה הלאומית, ועובר לאורך שדרות וילשייר. הקו הכחול עובר דרך מרכז העיר למרכז הירידים ולאתרים נוספים, והכוונה להגיע עד הוליווד ועמק סן-פרננדו. הקו הירוק נמתח על פני למעלה מ-30 ק"מ לאורך כביש 105-1 הלוקח את הנוסעים מנורולק לאל סגונדו, עם הסתעפות לשדה התעופה הבינלאומי ולחוף רודנדו. גם לבעלי המכוניות כדאי להיעזר בקווי תחבורה אלו כדי להימנע מבעיות חנייה וכבישים פקוקים.

לחברת האוטובוסים העירוניים M.T.A. יש כמה קווים היוצאים מדאון טאון, וכדאי לבדוק אם אפשר להיעזר בהם. טל': 4455-626 (213). שירות אוטובוסים סביר יש בתוך אזור הדאון טאון ואל דיסנילנד. הרכבת פועלת משעה 5:00 בבוקר עד חצות. פרטים נוספים ניתן לקבל בטל': 6800-639 (310).

אתרים

מרכז הירידים Los Angeles Convention Center

זהו המרכז הגדול והמורחב ביותר בחוף המערבי. המיוחד בבניין הוא מראה הזכוכית ועבודות האמנות שנעשו בו. ציון דרך מרהיב זה שינה את קו הרקיע של העיר לוס-אנג'לס. עם התפתחות הרכבת התחתית בעיר, הגישה למרכז קלה יותר. המקום הוא כניסה מרשימה לעולם העתידי. הכתובת:

1201 South Figueroa Street, Los Angeles, California 90015

Tel.: (213) 741-1151; Fax: (213) 765-4266

אל פואבלו דה לוס-אנג'לס El Pueblo de Los Angeles

פארק היסטורי המשתרע על שטח של 170 דונם, בין הרחובות מיין (Main), ארכדיה (Arcadia), לוס-אנג'לס ומייסי (Macy). בפארק שוחזרו מבנים שהם ציוני דרך היסטוריים בתולדות העיר. מרכז המבקרים נמצא ב-Sepulueda House, 622 N. Main St.. טל': 1274-628 (213). פתוח בימים שני עד שישי 10:00-15:00; בשבתות 10:00-16:30. סיורים מודרכים (חינם) יוצאים מהמרכז בימים רביעי עד שבת (למעט בחגים) בין השעות 10:00-13:00.

צ'יינה טאון Chinatown

זהו האזור המוגבל ברחובות Bernard, Yale, Alameda ו-Ord, ומאוכלס במספר רב של סינים ויוצאי דרום-מזרח אסיה אחרים. כצפוי, רבות פה המסעדות והחנויות לממכר סחורות אקזוטיות.

טוקיו הקטנה Little Tokyo

זהו רובע היפנים המקורי של לוס-אנג'לס. נותרו רק מעט יפנים המתגוררים כאן, אך הוא עדיין משמש כמרכז תרבותי ומסחרי ליפנים בעיר. באזור שמוגבל ברחובות First, בין San Pedro, ו-Main St. מרוכזים עסקים יפניים מכל הסוגים. במרכז התרבות היפני (The Japanese American Cultural Center) יש לעתים מופעי תיאטרון ומוסיקה יפניים.

גראנד סנטרל מרקט Grand Central Market

שוק זה הוא אחד המקומות הצבעוניים והאקזוטיים ביותר בעיר. גם אם אין בדעתך לקנות, כדאי לבקר במקום זה, ולהסתובב בין החנויות והדוכנים. הכתובת: 317 S. Broadway.. פתוח בימים שני עד שבת 9:00-18:00; בימי ראשון 10:00-16:00.

מוזיאון הילדים Children's Museum

בלוס-אנג'לס יש יותר מוזיאונים בהשוואה לערים אחרות בעולם. הנושאים שונים - החל מציור, מדע ועד פסיכולוגיה. מוזיאון הילדים נמצא במול של לוס-אנג'לס. במוזיאון זה מעודדים ילדים ליטול חלק פעיל: לגעת, למשש, לבנות, לחקור ולבדוק. פתוח בימים שני-שישי 11:30-17:00; בימי שבת וראשון פתוח 10:00-17:00 בקיץ; במשך שאר השנה פתוח בימים שני עד שישי 14:00-17:00; סגור ברוב החגים. הכניסה בתשלום. 310 N. Main St..

מוזיאון ולס-פארגו Wells-Fargo History Museum

תצוגה היסטורית של חברת ההובלה של המערב הפרוע והבנק הגדול שירש אותה. במוזיאון יש מרכבות, רובים, אוכפים ומשרדים משוחזרים נוסח המאה הקודמת, ומופע מולטימדיה. פתוח בימים שני עד שישי בין השעות 9:00-17:00. הכניסה חופשית. הכתובת: 333 S. Grand Ave., Plaza Level. טל': 7166-253 (213).

אקספוזישן פארק Exposition Park

פארק תערוכות זה נמצא בין הרחובות Figueroa, Exposition Blvd., Menlo Ave. ו-Martin Luther King Blvd.. הוא משמש גם כמרכז תרבות ונופש עירוני ובו אתרים מעניינים. ביניהם:

מוזיאון קליפורניה למדע ותעשיה (California Museum of Science and Industry)

תצוגות שאפשר להפעיל ולגעת בהם, מופעי מולטימדיה באולם התיאטרון החדש ומדעי החלל. פתוח בכל יום בין השעות 10:00-17:00. הכניסה בתשלום. טל': 7400-744 (213).

המוזיאון לטבע של מחוז לוס-אנג'לס (Natural History Museum of L.A. County)

פתוח בימים שלישי עד ראשון בין השעות 10:00-17:00 הכניסה בתשלום. הכתובת: 900 Exposition Blvd.. טל': 3466-744 (213).

היכל ספורט ובו הקולוסיאום הענק (L.A. Memorial Coliseum)

בהיכל הספורט מתקיימים תחרויות פוטבול חשובות ואירועי ספורט בינלאומיים אחרים. לידו זירת הספורט (Arena) ובריכות לאירועי ספורט שונים. הכתובת: 3911 S. Figueroa St.. טל': 6136-748 (213).

הכל מוקף גן נהדר, שגולת הכותרת בו הוא גן ורדים עם 16,000 שיחי ורדים מ-190 מינים.

שוק האיכרים Farmers Market

כדאי להגיע לשוק אך לא לצפות ליותר מדי. אנחנו הרי מכירים את השווקים הפתוחים למכירת פירות וירקות. פתוח בימים שני-שבת בין השעות 9:00-18:30.

פארק הנקוק Hancock Park

שדרות וילשייר (Wilshire) הוא רחוב הנמשך לאורך קילומטרים רבים - מחוף האוקיאנוס ועד לב העיר. בפארק הנקוק השוכן בשדרות וילשייר נמצאים שני מוזיאונים חשובים, שכדאי להתאמץ לראותם:

המוזיאון לאמנות (L.A. County Museum of Art)

במוזיאון זה יש אוספי אמנות יקרים ונדירים מכל התקופות והזמנים ולכל הטעמים. פתוח בימים שלישי-שישי בין השעות 10:00-17:00; בימי שבת וראשון בין השעות 10:00-18:00; סגור בחגים. הכניסה בתשלום. הכתובת: 5905 Wilshire Blvd.. טל': 6000-857 (323).

מוזיאון התגליות של לה-בריאה (Discoveries George C. Page Museum of La Brea)

פתוח בימים שלישי-ראשון בין השעות 10:00-17:00; סגור בחגים. הכניסה בתשלום. הכתובת: 5801 Wilshire Blvd. טל': 2230-936 (213). כולל אוסף ממצאים עשיר של מאובנים ושלדי חיות משוחזרים מתקופות הקרח. הם נמצאו ברובם באתר בורות הזפת הטבעית (La Brea Rancho Tar Pits) הסמוך למוזיאון, שבו אפשר עדיין לראות כיצד נמצאו השרידים באתר לפני שחזורם. פתוח לתצפית בימים חמישי-ראשון בין השעות 10:00-17:00. יש סיורים מודרכים בשעה 13:00 באותם ימים ללא תשלום.

מוזיאון פול גטי - במרכז פול גטי J. Paul Getty Center

המרכז החדש תוכנן על-ידי הארכיטקט ריצ'רד מאייר. הבניין מרשים ביותר ובנוי על גבעה שממנה נשקף נוף. חנייה בתשלום. הכניסה חינם. פתוח כל השבוע 10:00-19:00 הכתובת: 1200 Getty Center Dr., Los Angeles 90049-1681. טל': 7360-440 (310).

מגדלי ואטס או מגדלי רודיה

Watts Towers of Simon Rodia State Historic Park

פועל הבניין סימון רודיה בנה שמונה מגדלים חרוטים אלה במשך 33 שנים (1921-1954).

ליד פרויקט אמנותי יוצא דופן זה שוכן מרכז לאמנות (Watts Towers Art Center). הסביבה בה ממוקם האתר היא אחת משכונות העוני הבעייתיות ביותר בלוס-אנג'לס ולא מומלץ להסתובב בה ברגל. הכניסה למרכז האמנות חופשית. הכתובת: 1765 E. 107th St. Watts.

הוליווד Hollywood

קריית המוזיאונים של ציוני הדרך בהולייווד מרוכז במבנה מיוחד בן שתי קומות, הכולל את התיאטרון הסיני, מוזיאון השעווה של הוליווד, מוזיאון מקס פקטור, מצעד הכוכבים של ריפלי ותצוגת שיאי גינס. כאן מספרים את ההישגים והיכולות של האדם. כדאי לראות מבדר ומהנה טל': 6335-466 (213). נמצא בשדרות הוליווד.

כל שיאי גינס בהוליווד (Guinness World of Records)

מתקן בידורי, הפורש את כל ההישגים המצוינים בספר השיאים של גינס. למעלה מחצי מיליון פרטי מידע על הישגים מוצגים על ההרפתקאות בחלל, אליפויות הספורט, הישגי המדע והטכנולוגיה, בידור וכו'. בצורה מלהיבה ומסודרת, ממחישים את ההישגים האנושיים והבלתי-אנושיים כפי שהם נסקרים בספר השיאים של גינס. הכתובת: שדרות הוליווד 6767. טל': 5991-462 (213).

התיאטרון הסיני Mann's Chinese Theatre

תיאטרון זה הוא אחד האתרים החביבים ביותר על המבקרים בהוליווד. בחצר הקדמית של התיאטרון מצויות טביעות הידיים והרגליים של אנשי שם מעולם הקולנוע, שהונצחו בבטון. למעשה זהו אחד מאולמות הקולנוע המפוארים בעולם, ובו מוצגות הצגות הבכורה של רוב סרטי הוליווד. הכתובת: 6925 Hollywood Blvd..

מוזיאון השעווה של הוליווד Hollywood Wax Museum

פתוח יום יום 10:00-22:00. הכתובת: 6767 Hollywood Blvd.. טל': 6335-466 (213). הכניסה בתשלום.

מוזיאון ריפליי Ripley's Museum

הכניסה בתשלום. פתוח כל יום מחצי היום ועד חצי הלילה. הכתובת: 6780 Hollywood Blvd. Hollywood, CA 90028. טל': 6335-466 (213).

הוליווד בואל Hollywood Bowl

זה האמפיתיאטרון שבו מופיעה תזמורת לוס-אנג'לס ובו מתקיימים מופעי האמנות הגדולים. המופעים מתקיימים בימי שלישי, חמישי ובסופי שבוע. הכתובת: 2301 N. Highland Ave.. טל': 2000-850 (213).

אולפני האחים וורנר Warner Brothers

הכניסה היא מרחוב הוליווד ואוליב אבניו. טל': 6534-954 (818).

הוליווד, כשם כולל המגדיר את עסקי הסרטים של לוס-אנג'לס, חרגה זה מכבר מגבולות השכונה המקורית, ורבים מאולפני ההסרטה נמצאים כיום מחוץ להוליווד.

מוזיאון הבידור של הוליווד Hollywood entertainment Museum

הכניסה בתשלום. פתוח שלישי עד ראשון בין השעות 10:00-18:00. הכתובת: 7021 Hollywood Boulevard, Hollywood, CA 90028. טל': 7900-465 (213).

אולפני יוניברסל Universal Studios

הסיור המשולב באולפני הסרטים ובפארק האירועים.

פתוח לסיורים בכל יום בין השעות 8:00-22:00; בחורף בין השעות 9:00-19:00. הכתובת: 100 Universal Plaza. בין הוליווד לסן-פרננדו על כביש מהיר 101, ביציאה (Universal Center Drive.). טל': 3801-622 (818).

פארק גריפית' Griffith Park

הוא שוכן על מורדות הר הוליווד, ומציע כמה אטראקציות. ביניהן: התיאטרון היווני (Greek Theatre) - אמפיתיאטרון טבעי, המשמש למופעי מוסיקה קלאסית, למופעי ענק של פופ, ולהצגות בימי הקיץ. מגרשי טניס ו-80 ק"מ של מסלולי הליכה, ורכיבה, בריכת שחייה אולימפית ומגרשי גולף. מצפה הכוכבים והפלנטאריום על-שם גריפית' (Griffith Observatory and Planetarium) בראש הר הוליווד, פתוח בימים שלישי-ראשון בין השעות 19:00-22:00. הכניסה חופשית. התוכניות בפלנטאריום הן בתשלום.

גן החיות של לוס-אנג'לס

גן החיות הנמצא בפארק גריפית' הוא אחד הגדולים והחשובים בגני החיות בארה"ב. הוא כולל גם מספר רב של מיני חיות הנמצאים בסכנת הכחדה. החיות מוחזקות בשטחים פתוחים. נמצא בצומת הכבישים Ventura ו-Golden State I-5. פתוח בכל יום בין השעות 10:00-18:00. הכניסה בתשלום. טל': 6400-644 (323).

עיר הנסיעות Travel Town

מוזיאון זה הוא אחד מאתרי פארק גריפית' . פתוח בימים שני-שישי בין השעות 10:00-17:00; ובימי שבת וראשון בין השעות 10:00-18:00. הכניסה בתשלום. הכתובת: 5200, Zoo Drive. כמו כן יש שפע של שטח ירוק, אזורי פיקניק ושבילי טיולים. הפארק פתוח בכל יום בין השעות 05:00-22:00.

בוורלי הילס Beverly Hills

אזור מגורים יוקרתי, שבו מרוכזים בתיהם של רבים מכוכבי הקולנוע הידועים ביותר.

מוזיאון לרדיו וטלוויזיה

נפתח כאן סניף של המוזיאון מניו-יורק. למבקרים ניתנת אפשרות לראות 75 שנה של היסטוריה של תוכניות ופרסומות מהעבר. הבניין נבנה על-ידי האדריכל ריצ'רד מאייר, שבנה גם את מרכז גטי החדש.

מוזיאון פול גטי Paul Getty Museum

בעיירה מאליבו שבדרום-מערב העיר שוכן מוזיאון פול גטי, המכיל אוסף עתיקות מיוון ומרומי וכן ציורים רבים מתקופת הרנסנס והבארוק, מאוספיו של האיש העשיר בעולם. הבניין עצמו הוא העתק של חווילה רומית עתיקה. כדי לבקר במוזיאון יש צורך להשתמש במגרש החנייה. פתוח בימים שלישי-ראשון בין השעות 10:00-17:00. הכניסה חופשית. הכתובת: 17985 Pacific Coast Hay Malibu. טל': 2003-458 (310). עתה הוא סגור בגלל שיפוצים. ייפתח מחדש בשנת 2001.

רצועת החוף

לא ניתן לתאר את העיר ללא חופי הים הקוסמים. לאורך עשרות רבות של קילומטרים מתוחים חופי מאליבו, סנטה מוניקה, אושן ופסיפיק פארק, ווניס, מנהטן, לונג ביץ' ואחרים. בעונות האביב והסתיו מרוצף החוף במיליוני נופשים שזופים, המבלים בכל צורה אפשרית.

סנטה מוניקה Santa Monica ווניס Venice

סנטה מוניקה ווניס הן שתי עיירות קטנות, מרכזי מגורים ופעילות לאמנים ולאנשי בוהמה. טיילות החוף בשתיהן יפות, ומפורסמת במיוחד זו בווניס. הטיילת של חוף ווניס היא חגיגה לעיניים ולאוזניים.

פאלו ורדה Palo Verdes

חצי האי פאלו ורדה הבולט בפינה הדרום-מערבית של לוס-אנג'לס רבתי לתוך האוקיינוס השקט, הוא מטרה לטיול נסיעה בנוף יפה עם כמה נקודות תצפית מרשימות בדרך ללונג ביץ' ולאתרים שבסביבתה.

כנסיית הנוסעים (Wayfarers Chapel)

שבצידו הדרומי של חצי האי נבנתה ב-1949. כדאי לעצור ולהתרשם מהשילוב המרשים בין המבנה המודרני ובין הנוף שמסביבו. אפשר גם לבקר בתוך הכנסייה כשלא מתקיימים בה טכסי נישואין. הכניסה חופשית. הכתובת: 5755 Palos Verdes Dr.. טל': 1650-377 (310).

לונג ביץ' Long Beach

לונג ביץ' היא עצמה עיר גדולה וחלק מלוס-אנג'לס רבתי. הנמל כאן הוא נמל מסחרי חשוב, אך מפורסם יותר בין התיירים בגלל היותו מעגן לשני כלי תעבורה יוצאי דופן:

אקוואריום של הפסיפיק (Aquarium of the Paciffic/Queensway Bay)

נפתח בשנת 1998. האקוואריום בלונג ביץ' בדרום לוס-אנג'לס קרוב לסן-פדרו. האתר בנוי בדרגה גבוהה מאד. אנשים יכולים לעבור דרך מנהרה שמסביבו כרישים, ולראות תצוגה של האלמוגים הגדולים ביותר בעולם. יש אפשרות להיכנס לצוללת כדי להיות קרובים יותר לבעלי החיים בים.

סן פדרו San Pedro

בנמל זה נמצא פורט א'קול (Port O'Call) שהוא מכלול תיירותי הבנוי בדמות עיירת נמל מן המאה ה-19, ובו אתרי בידור, חנויות ומסעדות. פתוח כל יום בין השעות 11:00-23:00. הכתובת: רציף 77 Berth.

אקוואריום קבריליו Cabrillo Marine Aquarium

האקוואריום בסן-פדרו בדרום לוס-אנג'לס עבר שיפוצים לאחרונה; נוספו בניינים חדשים, תצוגות ותוכניות רבות וחדשות. המבקרים יכולים לגעת בבעלי החיים וללמוד אודותם. פתוח שלישי עד שישי מהצהריים עד 17:00; ובסופי שבוע משעה 10:00. הכניסה למוזיאון בלבד חינם. בסמוך ישנו פארק חופי גדול. הכתובת: 3720 Stephen M White Dr, San Pedro, CA 90731-7012. טל': 7562-548 (310).

בית העלמין פורסט לאון Forest Lawn Memorial Park, Glendale

אחד הדברים המוזרים המאפיינים את אמריקה הוא פארק ענק של פרחים-דשאים-עצים-מצבות-ברבורים-מזרקות והעתקים של יצירות אמנות מכל פינות העולם. כמובן שרק עשירים מצליחים להגיע לכאן, וכמו שאמרו "איזה חיים למות כאן". בין המבנים המרשימים - ויטראז' של הסעודה האחרונה בתוך מבנה מסוגנן עם חיזיון אור-קולי, מאוזוליאום שהמתים טמונים בקירותיו ולא ברצפתו, אולם "הצליבה" עם תמונות ענק של ישו ברגע הצליבה, מערכת "תחייתו של ישו" הנעזרת בפעלולים ומוסיקת רקע, כנסיות, קתדרלות ועוד. אין כמקום הזה ללמוד משהו על האופי הבומבסטי של העשירים החדשים . פתוח מדי יום בין השעות 8:00-17:00. הכתובת: 1712 S. Glendale Ave..

ווסטווד Westwood

פרבר של לוס-אנג'לס, שבו אפשר לטייל ברגל ביום ובלילה. אזור בידור ובילוי יפה ותוסס.

פסדינה Pasadena

בעיר קטנה זו, בצפון-מערב הכרך, נמצאים האיצטדיון המפורסם "רוז באול" (Rose Bowl), מצפה הכוכבים "הר וילסון" (Mount Wilson), ומפעלי ספינות החלל של נאסא (NASA). כאן שוכן גם מוזיאון האמנות החשוב נורטון סימון (The Norton Simon Museum) ובו אוסף חשוב ועשיר של ציורי רמברנדט, גויא, דגא, פיקסו ואחרים. פתוח בימים חמישי-ראשון בין השעות 12:00-18:00. הכניסה בתשלום. הכתובת: 411 W. Colorado Blvd. Pasadena. טל': 6840-449 (626).

סן-מרינו San Marino

בעיירה הסמוכה לפסדינה נמצאת אחוזת הונטינגטון ובה ספרייה, גלריה וגנים בוטניים. שלושה מרכיבים אלה הופכים את המקום לאתר יפה ומעניין ביותר. פתוח בימים שלישי-ראשון בין השעות 13:00-16:30. הכניסה בתשלום. הכתובת: Oxford Rd. San Marino.

סנטה מוניקה Santa Monica

עיירה קטנה זו במערב הכרך הגדול גם היא מרכז חשוב לאמנים ולאנשי בוהמה. במקום יש מוזיאון לאמנות המציג מעבודות אמני לוס-אנג'לס והסביבה. הכתובת: 2437 Main St., Santa Monica Museum of Art. במוזיאון המורשת (Heritage Museum) מוצגים פריטים היסטוריים מראשית המאה בבניין ויקטוריאני משומר. פתוח בימים חמישי-שבת בין השעות 11:00-16:00; בימי ראשון בין השעות 12:00-16:00. הכתובת: 2612 Main St..

דיסנילנד Disneyland

http://disney.go.com/disneyland/index.html

http://www.disney.com/

הידוע שבאתרי מחוז אורנג' שוכן ליד העיירה אנהיים (Anaheim). מימושם הפיסי של החלומות והפנטזיות של וולט דיסני באתר ענק זה (שמאז שהוקם ב-1955 קמו לו סניפים בארה"ב ובאירופה), הוא מוקד עלייה לרגל לילדים ולמבוגרים כאחד.ומציע שעשועים עד אין סוף, שגם ביום אחד מלא לא ניתן למצותם.

פתוח בימים שני-שישי בין השעות 10:00-18:00; בימי שבת וראשון בין השעות 9:00-24:00. דמי כניסה על בסיס יומי, דו-יומי או תלת-יומי. הנחות ניתנות לקבוצות, לילדים עד גיל 11 ולמבוגרים מגיל 60. חנייה בתשלום. נסיעה חינם לאתר מהמלונות הסמוכים. הכתובת: 1313 Harbor Blvd. Anaheim. טל': 4565-999 (714). (ראה מסלול מערב-10).

מוזיאון השעווה של ארץ הסרטים Movieland Wax Museum

פתוח בקיץ כל יום בין השעות 9:00-22:00; בחורף בין השעות 10:00-21:00. הכניסה בתשלום. הכתובת: 7711 Beach Blvd. Buena Park. בסמוך נמצא גם גן שעשועים שנושאו הוא "המערב הפרוע".

חוות התות של נוט Knott's Berry Farm

פתוח בקיץ כל יום בין השעות 10:00-24:00; בחורף בין השעות 10:00-21:00. הכניסה בתשלום. הכתובת: 8039 Beach Blvd. Buena Park.

מרינה דל ריי Marina Del Rey

המרינה הגדולה בעולם, ובה אפשרות מעגן ל-6000 יאכטות, ועוד 3000 אוניות הקשורות לרציף. הדרך הטובה ביותר להתרשם מתצוגת הפאר הזו, היא ללכת לאורך המזח או לשוט בספינת טיולים למסע קצר. נקודת היציאה לשיט היא בפישרמנס וילג' (Fishermens' Village), שבו כ-30 חנויות ומסעדות בנוסח כפרי. מי שרוצה ויכול, יוכל לשכור כאן יאכטה על צוותה ולצאת לטיול ימי. אחרים יכולים לקבל בלאגונה הקרובה שיעורים בשיט או בגלישה על המים. לפאסיבים יותר, יש במרינה 22 מסעדות הפונות אל הים. הכתובת: Fiji Way, Fishermens' Villag .13755

רודנדו ביץ' Rodendo Beach

לאורך חוף זה ניתן להשתתף בכל ספורט ימי מוכר. ליד המזח שוכנת עיירה קטנה עם אין-ספור חנויות ומסעדות. בסמוך יש גן שעשועים לילדים בשם פאן פקטורי (Fun Factory). במרחק קטן מן המזח יש בריכה המלאה במי-ים מחוממים ולידה מתקני ספורט שונים. לפרטים התקשר אל משרדי הלאגונה. פתוח בחודשים יוני-ספטמבר. הכתובת: 200 Portopino Way.

האי קטלינה Catalina Island

האי נמצא במרחק שעתיים שיט (36 ק"מ - 26 מייל) מלונג ביץ'. סיור ברכב וברגל ושיט לילי יוצאים מן העיירה אבאלון (Avalon) שבחופו הדרום-מזרחי של האי.

העולם היהודי

בלוס-אנג'לס חיה הקהילה היהודית השנייה בגודלה בארצות-הברית. יהודי לוס-אנג'לס תופסים עמדות בכירות בכל ענפי השירותים, המסחר, התקשורת והקולנוע.

לוס-אנג'לס יכולה להתפאר במספר בתי-הכנסת שבה, במוסדות הלימודים היהודיים ובחיי הקהילה הערים של יהודיה. המרכז היהודי של לוס-אנג'לס נמצא בהצטלבות השדרות פיירפאקס (Fairfax) ובוורלי (Beverly), שם גם ניתן למצוא ריכוז גדול של ישראלים-יורדים.

המוזיאון לסולבנות (Museum of Tolerance) מוקדש לאנושות

להבנה בין אנשים מרקע שונה. יש תצוגה פעילה המתמקדת בשני נושאים עקריים: אחד, נושא הגזענות של היסטורית העם האמריקני. והשני, סיפור הנאצים בשואה. יש סרטים המתארים אירועים מההיסטוריה של העם היהודי, שקרו לפני 3500 שנה. יש תצוגה על חידוש תרבות העם היהודי, והצגת תיעוד רצח העם בשואה. 9786 West Pico Boulevard, Los Angeles, California 90035.

מרכז ויזנטל ללימודי השואה, ומוזיאון סקירבול (Skirboll) נמצא קרוב למרכז פול גטי החדש במעבר ספולבדה. אתרים אלה ראויים לביקור. הם מציגים תיעוד מצולם של קהילות אירופה לפני השואה, במהלכה ואחריה. כמו כן יש בהם אוספים נאים של חפצי קודש ושל מוצגים ארכיאולוגיים.

"הרובע היהודי" היא גלריה הערוכה בצורה מרשימה, ומוצג בה מבחר של דברי אמנות יהודית. שדרות וילשיר בין לה סינגה ורוברטסון בבוורלי הילס.

נציגות ישראל בלוס-אנג'לס - טל': 5500-852 (213); פקס': 5555-852 (213).

מוסדות הלימוד היהודיים

מידע על מוסדות של הקהילה היהודית בלוס-אנג'לס וכשרות ניתן להשיג באתר האינטרנט: http://www.shamash.org/

בעיר יש מוסדות לימוד יהודים רבים, ביניהם: סמינר המורים של "ישיבה יוניברסיטי" ( 9760 W. Pico Blvd.); "האוניברסיטה ליהדות" השייכת לתנועה הקונסרבטיבית ( שדרות סנסט 6505); ו"היברו יוניון קולג'" הרפורמי. באוניברסיטת קליפורניה בלוס-אנג'לס (UCLA) יש אוסף גדול של ספרים בעברית ובשפות אחרות בנושאי יהדות. JCT הוא מכון לימודים לטכנולוגיה. מידע ניתן לקבל בטל': 4655-528 (888).

בלוס-אנג'לס יוצאים לאור שבועונים יהודיים: "בני ברית מסנג'ר" (B'nai B'rith Messenger); "הריטג' סאות' ווסט ג'ואיש פרס" (Heritage-Southwest Jewish Press); "ג'ואיש ניוז" (Jewish News); והדו-שבועון "איזראל טודיי" (Israel Today). מוסף מיוחד ללוס-אנג'לס בעברית צמוד לשבועון "ישראל שלנו". מרכז הידיעות לכשרות בהנהלת הרב אידליץ עונה במהירות ובמהימנות על כל שאלה בנושאי

כשרות בלוס-אנג'לס ובמקומות נוספים בקליפורניה.

הכתובת: Kashrus Information Bureau, 12732 Chandler Blvd.

North Hollywood, California 91607 (Rabbi E. Eidlitz)

טל': 3197-762 (818); פקס': 8537-766 (818).

בתי-כנסת (אורתודוכסיים) בלוס-אנג'לס (רשימה חלקית)

Bnei David'', 8906 W. Pico Blvd.

Breed Shule'', 247 N. Breed St.

Chabad'', 741 Gayley Ave. W.L.A.

Etz Haim'', 8018 W. 3 St.

Etz Jacob'', 7659 Beverly Blvd.

Kehilat Yosef'' (Sfarad), Santa Monica Blvd.

Magen David'' (Ash), 9717 W. Pico Blvd.

Ohel David'', 7967 Beverly Blvd.

Ohev Shalom'', 525 S. Fairfax Ave.

Tif'eret Israel'' (Sf), 10500 Wilshire Blvd.

Young Israel'', 140 S. La Brea Ave.

מסעדות כשרות

Pico Kosher Deli, 8826 W. Pico Blvd.; Tel.: (310) 273-9381

Fish Grill Restaurant, 7226 Beverly Boul; Tel.: (213) 937-7162

Hillel Restaurant, 108 E. 8th St.; Tel.: (213) 488-9939

La Gondola Restaurant, 6405 Wilshire Boul.; Tel.: (213) 852-1915

(איטלקי)

Rimini, 9400 W. Olympic Boul.; Tel.: (310) 552-1056

Shalom Hunon, 5651 Wilshire Boul.; Tel.: (213) 934-0505

Ole's, 7912 Beverly Blvd.; Tel.: (213) 933-7254

Pizza World, 365 S. Fairfax Ave.; Tel.: (213) 653-2896

Chick'n Chow, 9301 W. Pico Boul.; Tel.: (310) 274-5595

Cohen Restaurant, 316 E. Pico Boul.; Tel.: (213) 742-8888

Elat Burger, 9340 W. Pico Boul.; Tel.: (310) 278-4692

Elite Cuisin, 7119 Beverly Boul.; Tel.: (213) 930-1303
כתבות נוספות:
 

אתר באינטרנט: http://www.kosherquest.org/

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  עבודה בחו"ל
צחי   - ‏24/‏04/‏2008 20:49 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות