בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
פנג שוואי

טיול לסין הונג קונג מקאו

לטיול בסין –הונג קונג ומקאו שמטרתו להיחשף לפרספקטיבה של פנג שואי ברמות שונות באתרים מגוונים

לראשונה בישראל יצאנו קבוצה של תלמידות (ברובן) בהדרכתי לטיול בסין –הונג קונג ומקאו שמטרתו להיחשף לפרספקטיבה של פנג שואי ברמות שונות באתרים מגוונים :אתרי קבורה,ארמונות,בנקים,מלונות,בתים,הרים ,מקדשים ותצורות נוף ,שחלקם זכו למחקר בכתובים הקלאסיים ,למשל : "לחדור לעיני האדמה" , "לחקור את הקלאסיקה של הדרקון " וכד' . מטרת הטיול הייתה לשלב ביקור באתרי תיירות והנאה בצד חשיפה למידע מקצועי שאין אליו כלל גישה בקרב יועצים בעיקר כשמדובר בנושא הטופוגרפיה ובעגה מקצועית LUAN TU והשיטה הקלאסית בפנג שואי המכונה סאן אה. מדובר בתפיסה המתייחסת בעיקר להשפעת הטופוגרפיה בבחירה של שטח ומבנים.
הטופוגרפיה על פי תורת הפנג שואי היא הליבה והחשובה מכל.
יש הבדל בין לדבר על פנג שואי לראות אותה בפעולה בעיקר במקום בו היא נוסדה.

לרבות מאיתנו לא היה מדובר בטיול שגרתי לסין. מדובר בבנות שממקום מוצאן בארץ הקודש מצאו עצמן נמשכות לתכנים העשירים שיש לתרבות ,לפילוסופיה לאדריכלות ולרפואה של המדינה העצומה הזאת להציע,בנות הלומדות שנים מטאפיסיקה סינית ,מומחיות בתחומן אף יותר מהסינים עצמם..זאת נגלה כמובן בהמשך.

21 נשים מדהימות שהשאירו ילדים,הורים,עבודה,התלבטויות כדי לחבור לטיול בסין. יש ספונטניות שנרשמו לטיול תוך פחות משעה.. רבות מאיתנו תעבורנה תהליך פנימי,תזכנה לתובנות שיחלחלו בהדרגה זמן רב לאחר השיבה הביתה. סין זו ארץ המפגישה אנשים מול מציאות שונה, הסתכלות אחרת ,כולל שפחתכם הנאמנה שמצאה את מה שחיפשה אי שם בגווילין ללא כל התרעה מוקדמת.אפשר לדעת על סין אך חשוב לחוות אותה כזו היא סין מעוררת כל החושים בשל המגוון הרחב של החוויות שיש לה להציע, מעוררת את העבר ,מנערת את ההווה ומביאה תובנות לעתיד.

21 בנות ? ..נשמע לא קל ובכל זאת באופן מפתיע נרקמו יחסים מדהימים לטווח ארוך בין הבנות,תמיכה,שיתוף וחברות עמוקה בין שותפות לחדר ובין הקבוצה..מפגש קבוצה בקרוב

13.11.10- ממריאים לבייג'ין עם אל- על.
14.11.10 נחיתה בביג'ין

קווין ,המדריך המקומי החביב ממתין לנו עם הנחיתה ואנו נוסעות ל"ארמון הקיץ" בביגין. קור מקפיא עצמות המתפוגג עם כל יום שעובר . יש לציין שלכל אורך הטיול לא ירד גשם, אף אחת לא היתה חולה,חזרנו שלמות ובריאות ,לא נאלצנו לשלם על משקל עודף (כלל לא מובן מאליו) ומזג האוויר היה לטובתנו לכל אורך הדרך -בחירת תאריך הנסיעה נשקלה בקפידה. מתנת הסינים לעולמנו הלא יציב.

בארמון הקיץ

הגן המלכותי השמור ביותר בסין,הסטוריה של יותר מ800 שנה. נבנה על פי הוראתו של הקיסר QIAN LONG (1736-1795) כמתנה לאימו. רוב הארמון והגן הושמדו בזמן מלחמות האופיום ב1860 על ידי הצבא הצרפתי שחדר לבייגינג והצית באש את כל המבנים בגן כמעט (למעט אחד) .
ב1888 הקיסרית סי- צי CI XI שקמה את הגן עם 30 מליון אריחים מכסף. השיקום ארך כ10 עד 15 שנה שנים.עם סיומו כינתה את המקום "גן שלווה וההרמוניה" .ב1900 שוב נהרס ואז ב1903 חזרה ושקמה שוב. שליש מהמקום זה רק מים מלאכותיים (אגם KUNMING ) ארמון הקיץ בשלב מאוחר יותר הפך משכנה הקבוע של הקיסרית הקשוחה CI XI . מפה היא שלטה על כל הממלכה.
סימבוליקה יש למכביר ורבים קושרים אותה בטעות עם פנג שואי מטיב. אנו נוכחנו שהפנג שואי של המקום בעייתי לאור התנאים הטופוגרפיים הבעייתים : מיקומו של אגם KUNMING ,עוצמתו של הנמר, המיקום הבעייתי של הפגודה, הצ'י שזורם במקום בצורה לא יציבה ושיפוצים ושינויים שנעשו במשך השנים על ידי הקיסרית שגרמו לבעיות פנג שואי ולהתדרדרות שושלת מינג.
לאחר טיול במסדרון הארוך בעולם ,צילום בשער "העננים המתפזרים" ממשיכים לטקס תה גילנו שיש תה ליצי והוא טעים ומתקתק במיוחד. התה לפי המחקרים מרפא 24 מחלות .יש 6 סוגים של תה בסין :ירוק,אדום,צהוב,שחור,לבן ואולונג. כולם מגיעים מאותו שיח. ההבדל בשיטת הייבוש והריכוך של העלים. יש משמעות גם לאיכות המים,לטמפרטורה ולטקסיות על פי הדאו.
ואיך שותים תה בצורה מכובדת בסין? עם רעש.
מקדש השמיים

בייגין העתיקה בנויה על עקרון של בגואה שמיים מוקדמים: קון האמא בצפון, צייאן האבא בדרום ,שמש (מזרח) ירח (מערב) . העורף בצפון- להגנה מפני תקיפת המונגולים. פניקס- בדרום. במערב- רוחות וסכנות, ובמזרח נהנים מהאוקינוס השקט ומהדרקון הירוק והמיטיב. מודל זה אפיין גם את המבנים החשובים ,כזה למשל הוא מקדש השמיים.
יונגלה בנה את המזבח בשנה ה18 לכהונתו וב490 השנים שחלפו ערכו בו 22 מקסרי סין 654 טקסי סגידה.

הקיסר נתפס כמייצגה של האנושות כלפי השמיים וכמחבר בין החברה האנושית לטבע ובין האדם לשמיים. הסינים האמינו שעל הקיסר לקיים טקסים פולחניים ,להקריב קורבנות ולהתפלל לקציר מוצלח כדי לשמר את האיזון בין היין לינג.
הפולחנים התקיימו במקדש השמיים (יאנג, דרום, קורבנות הועלו ביום הקצר ביותר בשנה כדי לבקש שיחזרו כוחות היאנג) ובמקדש הארץ (יין, צפון , הקורבנות הועלו ביום הארוך ביותר בשנה שהוא שיאו של היאנג כדי לבקש מכוחות היין לחזור) בבייג'ין.
כמו מבנים מרכזיים אחרים מקדש השמיים בנוי על ציר צפון- דרום. חזית בדרום –ינג ויש לו ארבעה שערים לסמל את 4 עונות השנה.בכל המבנה קיימת הקפדה על הסימבוליקה האדריכלית הקשורה לתרבות ,לפילוסופיית החיים,ללוח השנה ,לאסטרולוגיה ולבגואה של שמיים מוקדמים ומאוחרים. מבנה זה ייצג את התפתחות הפנג שואי של אותה תקופה.


כיכר טיאמן

המבואה הגדולה ביותר בעולם של העיר האסורה והעוצמתית מכולן כשמדובר בפנג שואי. הכיכר שימשה כניסה הראשית לעיר האסורה.החזית של העיר האסורה כמו גם תמונתו של מאו צה טונג מעל לשער הקרוי GATE OF HEAVENLY PEACE פונים אל הדרום... בשם השלום והקומוניזם נרצחו בהמשך מאות סטודנטים…

העיר האסורה

זהו ארמון קיסרי הבנוי ממערכת המבנים הגדולה והשמורה בסין, שהיה ביתם של קיסרי סין ומשפחתם במשך 500 שנים. ארכיטקטורה מרשימה ו 9,000 חדרים. עיר זו נבנתה במשך 18 שנים ע"י אלפי פועלים ואומנים ביתם של 24 קיסרים. הדייר האחרון הוא "הקיסר האחרון" המפורסם הקיסר PUYI שחוץ מהעובדה שהוא התפטר או ויתר על כס המלוכה מ1912 נותר בעיר האסורה מספר שנים נוספות. מאז לא התגוררו במקום.

נמצאת במרכזה של בייג'ין והיא נחשבת גם כתר הדרקון – מושבו של הקיסר. העיר נבנתה בתחילת המאה החמש- עשרה כשהתקופה היתה עידן 5 שהיא התקופה המושלמת כיון שהיא חופפת את סידור הבגואה המקורי. הכניסה למבנה המרכזי הוא דרך 5 גשרים המסמלים את 5 הערכים שהדגיש קונפוציוס: טוב לב, צדק, התנהגות נאותה, חוכמה, כנות . השביל המרכזי (כוכב 5 הקיסר –במרכז) מיועד אך ורק לקיסר המובל בכרכרה מיוחדת.

את התכניות הארכיטקטוניות לבניית העיר קיבל הקיסר יונגלה מנזיר טאו שירד במיוחד מהשמיים כדי להביאן. זו אגדה אחת. מקור אחר טוען שאת התכניות הציע אסטרולוג ושהתכנית היתה מבוססת על חמשת האלמנטים ועל גוף האדם: כל שער, מבנה, או מרחב מייצג אחד האברים בגוף כמו פה, ריאות, לב, כבד, כליות, מעיים וקיבה.
הסימטריה של העיר (הכוללת הקפדה רבה על מרכיבי יין ויאנג- במבנים, בצורות, בגבהים, בשטחים פתוחים וסגורים, בצבעים ועוד) נשמרה לאורך כל 500 השנים שבהן התגוררו בעיר האסורה הקיסרים של שושלות מינג וקינג. סימטריה זו היתה ביטוי לסדר החברתי והכלכלי ולאיזון שבין שמיים , ארץ ואדם.
הקיסר CHENG ZU שנודע מאוחר יותר כקיסר YONG LEE (יונגלה) מיקם מחדש את עיר הבירה של שושלת מינג מNANJING לבייגינג. כדי להבטיח המשך הצלחה של השושלת הוא גייס שני מסטרים לפנג שואי מסטר ZENG CONG ZHENG ומסטר LIAO JUN QING לאבחן את הפנג שואי של העיר החדשה. הם התגאו כנושאי שושלת ארוכה ללא רבב כמי שלמדו תחת מסטר פנג שואי הנודע מסטר ZENG WEN CHAN ו LIAO SAN CHUAN הם בעצמם התגאו להיות תלמידיו של המסטר האגדי מסטר YUNG YUN SONG . מונחה על ידי המלצותיהם של המסטרים הוא החל לבנות את העיר האסורה.

כאשר מאבחנים מקום חשוב לראות אותו ראשית מבחוץ לפני שנכנסים פנימה, לכן הליכה בראש הגבעה הממוקמת מאחורי העיר המכונה בשם JINSHAN HILL הכרחית לקבלת פרספקטיבה טובה על העיר האסורה ובייגי'ן כולה.

בביקור נראה מה עבד ולא עבד במקום מבחינה טופוגרפית ,איזה השפעה יש למיקום ההרים והמים באזור בהיבט של הפנג שואי ומדוע הפנג שואי של המקום למרבה הפלא אינו יציב. נבין את התפתחות תורת הפנג שואי בתקופות השונות ומתוך כך נוותר על יישום שיטת הכוכבים המעופפים על העיר האסורה מסיבת חוסר רלבנטיות.
בכל מקרה הקפה בעיר האסורה מצויין.

בערב מסא'ג קבוצתי ..יש שאומרות שזהו שיאו של הטיול בגלל הצחוק ...כמובן שזו היתה רק ההתחלה למאגר המידע חינם לחצו
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות