בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
אקטואליה

כשאת אומרת לא למה את מתכוונת?
30.08.06
שפע פרשיות ההטרדה המינית אשר עלו לכותרות בעת האחרונה, מצריכות הבנה ובחינה מעמיקות יותר של מושג ההטרדה המינית. מה מגדיר הטרדה מינית? מהו העונש הקבוע בחוק על הטרדות מיניות ומהו ה"תחום האפור"?  מיכל גדו,באדיבות: אומדיה

התקופה האחרונה סיפקה שפע של כותרות ופרשיות בהן מעורבים אישי ציבור בכירים בחשד להטרדה מינית, בדרגות חומרה שונות. אך, האם אנו יודעים מהי "הטרדה מינית"? החוק למניעת הטרדה מינית, התשנ"ח – 1998, הוא חוק חדש יחסית ומטבע הדברים, נבחן במבחן המציאות רק בשנים האחרונות. האם הערה על תסרוקת יפה נחשבת הטרדה מינית? האם הטרדה מינית כוללת בהכרח שימוש בכוח? מהו העונש על הטרדה מינית ומהן חובותיו של המעביד המיועדות למנוע הטרדה מינית במקום העבודה?

כתבות נוספות

מציאות חדשה

עד לחקיקת החוק המיועד למנוע מקרים של הטרדה מינית, בשנת 1998 היו התקנות הנוגעות להטרדה מינית מעורפלות יחסית. אונס וגם מעשה מגונה הוגדרו בחוק הרבה קודם לכן. הבעייתיות נגעה לכל המקרים בהם לא הופעלה תוקפנות של ממש כלפי אדם, ובכל זאת – הוא חש כי הוא סובל מהתנכלות על רקע מיני. עד לחקיקת החוק המקרה היחידי בו היה מוגדר איסור חוקי על התנכלויות מסוג אלו – היה המקרה אשר דן ביחסי עבודה, ובהתנכלות על רקע סירוב מיני שגררה בעקבותיה הרעה בתנאי העבודה ואף פיטורין.

החוק למניעת הטרדה מינית יצר סטנדרט חדש במערכת היחסים שבינו לבינה ובעיקר במערכת היחסים המקצועית, כאשר הביא בחשבון שגם תחושה רעה או סביבת עבודה בעלת אופי מיני מוגזם, יש בה כדי לפגוע בכבודו של אדם. החוק גם יצר מציאות חדשה משקבע שאונס, מעשה מגונה או התנהגות בעלת אופי מיני לא חייבים להיכפות רק באמצעות כוח פיזי, וכי גם ללחץ נפשי ולכפייה באמצעות התנכלות או איומים יש כוח ומשמעות.

מהי הטרדה מינית?

בהיעדר חוק הדן במפורש בהטרדה מינית, ובעיקר כזו המתרחשת במקום העבודה, היה החוק לשוויון הזדמנויות בעבודה, אשר נחקק ב-1988, זה שעליו נשען עיקר האיסור על הטרדה מינית במקום העבודה. לשון חוק זה נגעה רק למקרים בהם הורעו תנאי עבודתם של עובד או עובדת בעקבות סירובם להיענות להצעה בעלת אופי מיני.

החוק למניעת מקרים של הטרדה מינית, אשר נחקק בשנת 1998, מגדיר הטרדה מינית באמצעות שורה של מעשים. הטרדה מינית לפי לשון החוק עשויה לבוא לידי ביטוי כסחיטה באיומים על רקע מיני, כמעשה מגונה, על ידי הצעות והתייחסויות חוזרות ונשנות בעלות אופי מיני כלפי מי שאינו מעוניין בהן והבהיר זאת. הטרדה מינית יכולה לבוא לידי ביטוי גם בהתייחסות פומבית משפילה בעלת אופי מיני או כזו הנוגעת לנטייה מינית של אדם.

לא צריך להגיד "לא"

החידוש האמיתי שניתן לראות בחוק ההטרדה המינית הוא בהיעדר הצורך מצד המוטרד להגיד "לא" ולהביע התנגדות לעצם ההטרדה, כאשר ההטרדה מתרחשת במסגרת יחסי מרות. במידה ומתקיימים יחסי מרות בין המטריד למוטרד, אין צורך מצד המוטרד לגלות התנגדות או להבהיר שאין הוא מעוניין במעשה ההטרדה. עצם ההצעה, ההערה או ההתייחסות המינית מהוות עילה מספקת לקבוע כי מדובר במקרה של הטרדה מינית. יחסי מרות יכולים להתקיים בין מעביד ועובד, בין מורה או מרצה לסטודנטים או תלמידים, בין מטפל ומטופל ועוד. התלות שנוצרת כתוצאה מיחסי המרות והחשש מפני בעל המרות הם שהביאו להיעדר הצורך בהבעת התנגדות או הבהרת חוסר רצון לשיתוף פעולה במקרים אלו.

כשאת לא אומרת לא, למה את מתכוונת?

היעדר הצורך בהתנגדות מצד המוטרד, כאשר מדובר ביחסי מרות – יצר למעשה נורמה חדשה וחד משמעית ביחסי עבודה וכפיפות בישראל. אין צורך באמירת לא – ההנחה מראש היא כי כפופים הם מחוץ לתחום. מצד אחד – הדבר הביא להקטנת הצורך בפרשנות החוק, זאת מפני שכל מערכת יחסים בין בעל מרות והכפופים אליו נאסרה. גם מערכת יחסים בהסכמה מלאה בין מי שמתקיימים ביניהם יחסי מרות עשויה ליצור בעייתיות ולהיות מוגדרת כ"הטרדה מינית". זאת מכיוון שגם קשר שהתחיל מתוך רצון והסכמה, עשוי לעלות על שירטון ובמצב כזה קיים חשש להתנכלות לצד המוכפף.

אך, הפשטות היחסית של פרשנות איסור מערכת יחסים בין מי שיש ביניהם קשר של מרות ניצבת אל מול הקושי בהבנה של מה שמוגדר כהטרדה מינית. האם מחמאה על תסרוקת יפה נחשבת כהטרדה מינית? האם מבטים חודרניים הם הטרדה מינית?

המעביד מחויב לחנך ולמנוע

בנוסף לאחריות הפרט להתנהגותו, מגדיר החוק למניעת הטרדה מינית במפורש את חובותיו של המעביד הנוגעות למניעת הטרדה מינית במקום העבודה. החוק מחייב מעביד שמעסיק למעלה מ-25 עובדים לתלות במקום ברור את עיקרי החוק למניעת הטרדה מינית (תקנון). מעביד שלא יתלה תקנון זה ייקנס, וכן ייקנס על כל שבוע נוסף שיעבור ובו לא תלה את התקנון. על המעביד לקבוע דרך יעילה להגשת תלונה על הטרדה מינית, לטפל ביעילות בתלונות מסוג זה ולעשות ככל שביכולתו כדי שמקרים מסוג זה לא יישנו. בקרב ארגונים ומעסיקים גדולים במשק מקובל גם להעביר על חשבון שעות העבודה סדנאות שמטרתן מניעת הטרדה מינית.

איזור הדמדומים (או: "התחום האפור")

מדינת ישראל היא מבין המתקדמות בעולם בתחום המשפטי, בכל הנוגע לחקיקה נגד הטרדה מינית. אך, בין המצב המשפטי למצב כפי שהוא בפועל קיים פער גדול, וזאת מפני שישנם ליקויים רבים באכיפת החוק.

הגדרת המקרים המוגדרים כהטרדה מינית עשויה להיות פשוטה כאשר מדובר במקרי קיצון, כמו הצעה לקיום יחסי מין, נגיעה בעלת אופי מיני או ביצוע בכפייה של מעשה מגונה. אך, המקרים הקשים להגדרה הם בעיקר אלו המשתייכים לתחום המילולי ולמערכת יחסי העבודה שבין מטריד ומוטרד.

אם יש ספק, אין ספק

יש מי שמציע לאבחן מקרים אלו, הנמצאים ב"תחום האפור" על ידי שימוש בגישת "אם יש ספק, אין ספק". כלומר: אם קיים חשד, ולו הקל שבקלים שמעשה מסוים יתפרש כבעל אופי מיני או מטריד, יש להימנע ממנו. ארגונים גדולים נוהגים להדריך את עובדיהם בצורה דומה – אם המעשה שנעשה בפרטיות נראה כלגיטימי להיעשות בציבור, מול בן/בת הזוג או מול הממונים – הרי שסביר להניח שלא מדובר בהטרדה מינית. אחרת, עדיף שלא לנהוג בצורה כזו.

מחמאה כן, רמיזה לא

הנחיית ה"יש ספק, אין ספק" אומנם מתווה קווים כלליים להתנהגות נאותה, אך מכיוון שלכל אחד מאיתנו גבולות, נורמות וערכים שונים, אביא בכל זאת מספר דוגמאות למקרים המוגדרים כהטרדה מינית ולכאלו שאינם מוגדרים כך. מקרים אלו, כמובן, תלויי זמן, מקום והיקש – ובכל זאת, מעיון בחומר הסברה של ארגוני נשים ומהנחיות ארגונים העוסקים ביחסי עבודה ניתן ללמוד על דוגמאות ספציפיות לעניין ההטרדה המינית.

רשימת המקרים שאינם מוגדרים בהטרדה מינית, כוללת בין היתר: מחמאה של מעסיק לעובדת בנוסח "את נראית טוב היום", בהיה או מבטים חודרים לעבר עובד/ת גם הם אינם הטרדה מינית של ממש, בעיקר מפני שקיים קושי להוכיח לגביהם.

רשימת המקרים שמוגדרים כהטרדה מינית כוללת רמיזות בעלות אופן מיני. לדוגמא, למעסיק מותר לומר לעובדת "את נראית עייפה היום", אך אסור לו לומר לה "את נראית עייפה היום, מה עשית בלילה?", שריקות, קריצות, מצמוצי שפתיים גם הן רמיזות לא ראויות. גם שיחה בעלת אופן מיני, העברת חומר פורנוגרפי באי מייל, הענקת מתנות בעלות אופי מיני, כמו הלבשה תחתונה, וכן נגיעות וחיבוקים שאינם רצויים.

הסתייגויות רבות, תועלת רבה

החוק למניעת הטרדה מינית זוכה להסתייגויות רבות. ראשית, החוק מגדיר מקרים רבים כהטרדה מינית, באופן שעלול להוביל לפרשנות מוטעית של התנהגות שנעשתה בתום לב ולהגדיר אותה כהטרדה. ה"תחום האפור" הרחב וחוסר הוודאות לגבי מה נחשב ומה לא נחשב כהטרדה מינית, עלולים להביא לשימוש מוגזם בחוק, ואף לניצול לרעה של החוק.

כמו כן, על מנת שלא להרתיע נפגעי הטרדה מינית מלהתלונן – יש נטייה שלא להגיש כתבי אישום או לתבוע בגין עדות שקר את מי שהתלונן וחזר בו עקב גרסה מבולבלת, או לא מוכחת. הנימוק הוא אמנם עידוד נפגעים להתלונן, אך בפועל הדבר עלול ליצור פתח לתלונות שווא כנגד מעסיקים.

עם זאת, המצב בפועל מראה כי התועלת שצמחה מחקיקת החוק עולה על ההסתייגויות ליישומו. החוק מאפשר לעובדים לחוש מוגנים במקום עבודתם ומאפשר להם להתלונן במידה ונפגעו, אפשרות שלא היתה קיימת בעבר. גם הפסיקות בנושא ההטרדה המינית מראות כי מערכת המשפט לא ממהרת להרשיע במקרים שלגביהם ישנם ספקות אמיתיים – הן באשר לאמינות התלונה והן באשר לתום הלב של המתלונן.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 




 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות