בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

טרשת נפוצה
----------
טרשת נפוצה היא מחלה של מערכת העצבים המצטיינת בפגיעה במיאלין-
חומר לבן המצפה את סיבי העצבים ומאפשר את תפקודם התקין (שכבת בידוד שעוטפת את העצבים). בנטייה לערב עצבי הראייה, גזע המוח, המוחון וחוט השדרה. ההתחלה ב- 2/3 מהמקרים היא בין גילאי 20-40, אחרי גיל 50 – נדיר. טרשת נפוצה שכיחה יותר בנשים- 60% לעומת גברים – 40% שכיחות גבוהה יותר קיימת בקווי הרוחב הגבוהים בשני חצאי הכדור הצפוני והדרומי- 50-100 מקרים לכל 100,000 לעומת 5-10 באזורים טרופיים. אזורי סיכון גבוה הם- צפון ארה"ב, קנדה, בריטניה, סקנדינביה, צפון אירופה, ניו זילנד. לא נפוץ ביפן.

קליניקה ופתופיזיולוגיה של טרשת נפוצה:
המחלה היא של מבוגרים צעירים (בין עשור שלישי לרביעי), מחלה כרונית שמאופיינת בהתלקחויות והפוגות של תפקוד לקוי במערכת העצבים במרווחי זמן בלתי צפויים, הנמשכים בד"כ שבועות ספורים. טרשת נפוצה מאופיינת באזורים מוקדיים של דמיאלינציה (רבדים) בגדלים שונים במיאלין.
במיאלין המודלק נוצרת רקמה צלקתית מלווה בבצקת באקסונים המקשרים בין תא עצב אחד למשנהו דבר הגורם לשיבושים במעבר תקין של פולסים חשמליים. תלונות נפוצות של הסובלים מטרשת נפוצה: (מהשכיח לנדיר) חולשה וכבדות, נוקשות, אובדן תחושה- נימול מקומי, הרגשת מחטים, דלקת עצב הראייה שעשויה לגרום לטשטוש ראייה ובד"כ מלווה בכאב מאחורי ארובת העין בעת תנועות עיניים., ראייה כפולה (מעורבות של גזע המוח), גאוט, סחרחורת, קושי בשליטה על סוגרים, Lhermitte (מעין שוקים חשמליים פתאומיים שמתפשטים לכל הגוף בעת הרכנת ראש), כאב, דמנציה, אובדן ראייה, שיתוק פנים, בעיות בקואורדינציה, אין אונות, Myokymia- רעד בלתי פוסק בשרירים , אפילפסיה ונפילות, כאשר סימפטומים שריריים מהווים- 42%, סימפטומים תחושתיים מהווים 18%, חזותיים- 34%, פרוזדוריים- 7% וסיפטומים באברי המין והשתן- 4%. החמרה של התסמינים עלולה להיגרם עקב עייפות, מתח, פעילות גופנית וחום. מבחינה מנטלית- אפאתיה, חוסר ענין ותשומת לב, אופוריה, בכי פתאומי או צחוק פתאומי. בשלבים מתקדמים יותר של המחלה יכולה להיות דמנציה או מניה ולפעמים יש איטיות והיסוס בדיבור.

מהלך המחלה - טרשת נפוצה:
סיבת טרשת נפוצה אינה ידועה ומניחים כי גורמים אימונולוגיים ו/או זיהומיים משתתפים בהיווצרותה.
1.נגיפים:
נגיפים גורמים למספר מחלות של דמיאלינציה שהן דומות לטרשת נפוצה כמו דלקת המוח וחוט השדרה שמופיעה בעקבות זיהום- מחלה של דמיאלינציה שמתחילה 4-10 ימים אחרי זיהום נגיפי חריף או אחרי חיסון. ישנן מחלות דמיאלינציה נוספות שנגרמות ע"י הפבוווירוס האנושי ונגיף החצבת. גם אצל חיות יש נגיפים מסויימים שגורמים לדמיאלינציה. הדמיאלינציה נגרמת ע"י הרס נגיפי ישיר של התאים או זיהום נגיפי שמוליד התקפה של מערכת החיסון על המיאלין. ב- 1962 דווח על רמות גבוהות של נוגדני חצבת בדמם של חולי MS , מחקרים מאוחרים יותר אישרו קשר זה ואף הדגימו שלחולים היתה סינתזת CNS של נוגדן החצבת. לכן, קיימת סברה ש- MS נגרמת עקב זיהום מתמשך של חצבת. מחקרים מאוחרים יותר מצביעים על כך שנוגדן זה בחולי MS מהווה רק חלק קטן וכי נמצאו בדמם נוגדנים לשני נגיפים או יותר. כיום משערים כי פעילות מוגברת של תאי B היא זו הגורם העיקרי לרמות נוגדנים גבוהות שנמצאים ב- CNS של חולי MS.
2.גורמים אוטואימוניים:
הפגיעות של MS דומות מאוד לפגיעות של Experimental allergic encephalomyelitis – שהיא דלקת אלרגית של המוח וחוט השדרה. מחלה אוטואימונית שנגרמת בבע"ח באמצעות חיסון מיאלין, אך יש בה רגישות לאנטיגן בודד (חלבון של מיאלין) בעוד שבטרשת נפוצה לא ניתן להוכיח חלבון בסיסי. בכל מקרה מתוך חקירות ארוכות על המחלה יש דיווחים רבים על סטיות במע' החיסון של חולי טרשת נפוצה.

אבחנה - טרשת נפוצה:
טרשת נפוצה קשה לאיבחון, הסימפטומים מגוונים ובאים לבד או בשילוב. בד"כ מתפתחים תוך מס' ימים, נשארים יציבים למשך מס' שבועות ואח"כ נעלמים. בסה"כ מאובחן ע"י קליניקה אך לפעמים דרושות בדיקות נוספות. עפ"י בדיקות פיסיקליות יש הפרעות בשדה הראייה, אובדן חדות, הפרעות בתפיסת צבעים, איטיות בהחזרי האישון, ירידה בתחושה, חולשה בפנים, דיסארטריה, הפרעה בקואורדינציה, חולשה וספסטיות, ירידה בהחזרי בטן, בבינסקי חיובי והפרעות בתחושה.
מעבדה- MRI זו הבדיקה הכי רגישה להדגמת נגעי דמיאלינציה ( נמצא ב- 90% מהחולים) הזרקת גדוליונים לווריד מסייעת בזיהוי.
תבחיני גרוי-תגובה של ראייה, שמיעה, תחושה הם בעלי ערך בזיהוי נגעים שקטים מבחינה קלינית. ממצאים אפשריים בנוזל השדרה: אוליגוקלוניים, עלייה ברמת ה- IgG , הופעת חלבון הבסיס של המיאלין, לויקוציטוזיס לימפוציטית קלה ועלייה בריכוז החלבון.
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות