בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

אייפון

מקורביי מכירים את הסיפור המשעשע שהאייפון שרכשתי לעצמי לפני כשנה נדרס.

לאחר כמה חודשים ששכן אצלי, הנחתי אותו מבלי משים על גג המכונית שלי, בעודי חוגר את ילדיי על כיסאות הבטיחות שלהם, בחניון של איקאה. המכונית נסעה, האייפון נפל על הכביש ומאוחר יותר מצאתי אותו, מתבוסס בשברי הזכוכית שלו, בעודי מהרהר על העובדה שחברת "אפל" בישראל מקפידה שלא לבטח את מכשירי האייפון. מה שיותר משעשע שהטלפון החכם הבא שלי, “בלקברי" הלך לעולמו בצורה דומה מאד, מאותו גג מכונית כשהוא נדרס מגלגלי מכוניות מהירות על הכביש. כיום אני חי עם סוני אריקסון פשוט, מוגבל ביכולותיו אך מתפקד טוב מאד, למעט הסוללה שלו, שנדרשת לטעינה יומיומית, וגם זה לטובה – הוא גורם לי לקחת יותר אחריות עליו. לא יצא אפילו פעם אחת שהנחתי אותו על גג המכונית שלי, למרות שאני עושה לא מעט דברים כאלה, בהיסח הדעת. הסיפור הזה בא להקדים את מה שברצוני להציע, וזאת מסיבה אחת פשוטה – עלינו לשים לב לדברים החשובים באמת בחיינו וכיצד אנחנו משיגים אותם. יתרה מזאת, ולא פחות חשוב – עלינו ללמוד מה מרחיק אותנו ממה שאנחנו באמת רוצים בחיים ועלינו לגייס את האומץ על מנת שלא לתת לדברים כאלה לנהל לנו את החיים.

 

בארצות הברית נוהגים לומר שהמכשיר המתוחכם הזה, “אייפון" הוא מכשיר "אינטואיטיבי". כך משווקים אותו וכך מפרסמים אותו. מכשיר אינטואיטיבי. מכאן אפשר להתחיל את המסע שלי אל הטענה שאייפון יותר מזיק מאשר מועיל לבני האדם. אמנם לא לכולם, אך לרבים מאיתנו.
מכשיר אינטואיטיבי. לא נותר לי אלא לכתוב - ?????????????????
מכשיר אינטואיטיבי?
אינטואיציה היא יכולת אנושית שהשכל לא יכול להסביר. זהו תנאי בסיסי להופעת האינטואיציה, כאשר הכוח הלוגי זז הצידה ומאפשר למידע חדש ומפתיע לחדור לתודעה. שום מכשיר אינו יכול להיות אינטואיטיבי מכיוון שמכשירים מבוססים על טכנולוגיה לוגית בלבד. גם לכך סיבה פשוטה – טרם התגלתה ברבים כל טכנולוגיה אינטואיטיבית (אצלנו כבר קיימות שיטות טיפול והדרכה שמבוססות על "טכנולוגיה אינטואיטיבית" שאכן מולידה לא מעט הצלחות של ריפוי ושינוי חיובי בחיים).
ואכן כן. אנחנו נוטים לייחס למכשירים מתוחכמים וידידותיים תכונות אנושיות. אנחנו מתחילים לפתח רגשות עזים כלפי המכשירים האלה, כאילו הם באמת מעניקים לנו את מה שאנחנו זקוקים לו. האמת היא שהם ממש לא מעניקים לנו. בדיוק להיפך ואל זה אגיע בהמשך. אנחנו יכולים לייחס לעצמנו, בני האדם, מעט אינטואיציה ואילו למכשיר דומם וקר, שכל כולו רכיבים אלקטרוניים בלבד, אנחנו מסוגלים לייחס תכונות אנושיות גבוהות ביותר. לא לחינם נוצר המערכון על "איי בוי" ובו מוצגים האנשים כשהם סוגדים ומעריצים את הילד-מכונה תוך כדי הזנחת הילד האמיתי שלהם. זו קומדיה, זו בדיחה וזה עצוב מאד, מכיוון שזה משקף מציאות. חוסר היכולת שלנו להיות עם עצמנו וגם עם סביבתנו גורם לנו לנהות אחר מכשירים ידידותיים שעושים "הכל", נותנים לנו מידע רב, מספרים לנו איפה לחנות, איפה לנסוע, במה לשחק, איך לחשוב ועוד. ונראה שהדבר רק הולך וגדל. הפקדת צ´קים דרך האייפון, שיחות בסקייפ, הורדת סרטים, הודעות יומיות של מאמנים, ניווט לווייני, ספריות של שירים ועוד ועוד. תענוג לשחק עם אייפון. תענוג. איני מתלוצץ. זה ממש תענוג. אך יש לתענוג הזה מחיר, מחיר שרוב האנשים אינם שמים לב אליו, אותו מחיר שאנחנו משלמים על ריבוי האפשרויות בטלביזיה, על מקומו המוגזם של המחשב בחיי הילדים ועוד. אנחנו משלמים מחיר סביב הנושאים החשובים באמת בחיינו ואיננו שמים לב לכך, משום שהאייפון ודומיו מרדימים אותנו. הם עושים לנו את החיים כל-כך נוחים. הם נותנים לנו מענה ראשוני ולא אנושי לבדידות שלנו. הם לוקחים מאיתנו חלק חיוני ומשמעותי ביותר – את החלק שאוהב לשחק ולהשתעשע.
אני מאמין שחלק מקסמו של האייפון טמון בכך שהוא צעצוע מבריק. צעצוע מעולה למבוגרים. כשאתה מתחיל לנגוע בו ולהחליק את האצבע עליו אתה נכנס למשחק חושני ואינטלקטואלי. במשחק הזה יש לך כל כך הרבה דברים לגלות ולחפש בתוך המכשיר הקטן הזה, שמכיל "הכל". אתה נכנס לתוך אשלייה של משחק ואיכשהו הדבר הזה יוצר אטמוספרה ש"בולעת" את הצורך האנושי לשחק, להמציא, להשתעשע, לאלתר, ליצור ולחדש. במקום שנבטא את הילד שבנו בצורה ספונטאנית וייחודית אנחנו "מבזבזים" אותו בשעשועי סרק שאינם מקדמים אותנו באמת לשום מקום.
הדבר החשוב ביותר לבני האדם הוא הריפוי שלהם. הדבר החשוב ביותר למשפחה הוא הריפוי שלה. הדבר החשוב ביותר למדינה הוא הריפוי שלה וכך גם לכלל כדור הארץ ומעבר לו. הדבר החשוב ביותר שקיים הוא ריפוי. ריפוי הוא המעבר ממצב תקוע למצב זורם, ממצב כואב למצב שמח ואופטימי, ממצב של חוסר אונים למצב של יצירתיות והתמודדות שיש בה סיפוק ועונג. המזרח התיכון זועק לריפוי ונראה שיש עוד דרך ארוכה אך אפשרית עד לשם. מאידך – אסור להניח לאידיאל הריפוי להיעלם משום שהוא הערך הגבוה ביותר שקיים בעבורנו. האדם מבקש את הריפוי שלו. האדם מבקש לרפא את המבוכה של הבדידות שמגיחה מפעם לפעם. האדם מבקש למצוא דרכים לרפא את הילד שבתוכו, שנפגע מפעם לפעם עקב מציאות לא קלה. אנשים מחפשים דת או מסגרת רוחנית לדבוק בה משום שהם מבקשים ריפוי. הם מחפשים תשובות משום שהם מבקשים ריפוי. זהו הדבר העיקרי שהאדם מחפש. התפתחות אמיתית היא כזו ששזורים בה אירועים ומצבים רבים של ריפוי ושל שינוי לטובה.
נוכחות מוגזמת של מכשירים מתוחכמים ונחמדים כמו "אייפון" עלולה להרחיק את האדם הממוצע משאיפות הריפוי ומאידיאל הריפוי שלו. האייפון נותן נחמה מלאכותית כשהוא בסך הכל מכשיר טלפון מתוחכם. האייפון מתוכם מדיי ועלול לגרום לאדם לחוש קטן מדיי אל מול הטכנולוגיה המדהימה הזו. מרבית האנשים אינם מבינים איזו עוצמה גדולה חבויה ביצירתיות שלהם ובאינטואיציה שלהם וככל שהם מבלים יותר זמן עם מכשירים מתוחכמים ועם עוד גורמים שמעתירים להם שפע מוגזם של אפשרויות ופתרונות הם עצמם הופכים מכווצים יותר ומתוחכמים פחות. אייפון לא מרפא שום כאב למרות שלפעמים נדמה שכן. הוא לא רק לא מרפא כאב, הוא גם עלול לגרום לאדם להתרחק מדרכי פתרון לכאב. כדי לרפא כאבים יש לחוש אותם בבהירות. קיומו של מכשיר מתוחכם וידידותי כזה מקהה חושים מתוחכמים וידידותיים הקיימים בטבע האנושי, חושים שיכולים להוליך את האדם, אחרי מסע ותהליך, אל פתרונות הנושאים הכואבים מאד.
מדינת ישראל, מאי 2011. אנחנו כאן. מלאים בטכנולוגיה מתוחכמת. חייל שלנו שבוי ומוחזק יותר מחמש שנים ואין בנו שום תחכום או שאר רוח להחזירו אל חיק ביתו, אל הוריו ואל חדרו. אנחנו פוחדים לשחרר רוצחים פוטנציאליים שיהרגו בנו ושיגרמו לנו להתחרט על שחרורו. אנחנו ממשיכים את היום-יום שלנו, ממשיכים לפגוש את האייפון, את הטלביזיה בכבלים, את שפע המוצרים במדפי הסופרמרקט וממשיכים לצלול אל עולם שמרדים אותנו, מקהה חושים, עולם שבו הדברים קלים יותר, יקרים יותר, דורשים פחות יצירתיות ותחכום אינדיבידואלי. אנחנו מייצרים לנו אמצעי שכחה אבל בסופו של דבר פוגשים את הכאב במקום זה או במקום אחר. לפעמים הגוף יזכיר לנו שמזמן לא התמקדנו בריפוי, לפעמים העבודה תשתבש ותיאלץ אותנו לחשוב מחדש, לפעמים דרמה משפחתית תזעזע אותנו ולפעמים סתם נהפוך למדוכאים ופסימיים. כל זה קורה עקב חוסר תשומת לב לצרכי הריפוי, לצרכי אהבה עצמית, לצרכי הנפש לחיים שיש בהם אומץ, בחירת הדבר הנכון באמת וחיפוש בלתי פוסק אחר דרכי ריפוי והחלמה מכל התמכרות אליה התרגלנו.
פסימי הוא אדם שמתקשה לזהות את הפוטנציאל החיובי במספר נקודות אור שקיימות בתוך חשיכה גדולה. אופטימי הוא אדם שרואה את אותן נקודות, מתעודד ומשקיע אנרגיה בהתמקדות בהן ובהגברת נוכחותן, מבלי להתעלם מהחשיכה שמסביב, שזקוקה לריפוי ולתיקון. על מנת שנוכל להיגמל מההתמכרות הגלויה וגם הסמויה לפסימיות ולחששות עלינו לחפש יותר דרכים שיסייעו לנו לשהות יותר זמן עם הרגשות שלנו. עלינו לחפש את הדרכים האותנטיות ביותר לשחק, להמציא, להשתעשע ולהשתמש ברגשות שלנו כאמצעי להגשמת מטרות ולמימוש תשוקה. האייפון וחבריו גורמים לנו לאשליית שייכות, אשליית יצירתיות, אשליית משחק ואשליית הפגת בדידות. האשליות האלה מוכרות הרבה מכשירים ומגלגלות מיליארדי דולרים בעולם.
כמה מיליארדים שווה הריפוי שלך?
האם היית מוכן להיפרד מהאייפון אם היו מבטיחים לך צניחה של 50% בדברים שמציקים לך, כואבים לך, מטרידים אותך ותוקעים אותך?
איזה מפגש אותנטי עם עצמך נמנע או מצטמצם בנוכחות אייפון ודומיו בכיסך, תיקך או מכוניתך?
אין לי שום התנגדות לחיים נוחים יותר. יש לי התנגדות נחרצת לכל מה שהופך נוחות לאמצעי התרחקות ושכחת הכוחות האנושיים והמתוחכמים ביותר, האינטואיציה האנושית, הרגשות האנושיים, הדמיון האנושי, כושר היצירה האנושי ועוד כאלה. בדוק עד כמה מסוגל האייפון שלך לספק לך את אלה. בדוק ודווח לעצמך את התוצאות האמיתיות. נוחות אמיתית היא כזו שבה אתה יותר מחובר למי שאתה באמת ולא רק עושה דברים "ללא מאמץ פיזי". נוחות אמיתית נובעת מתהליכי ריפוי ושינוי חיובי ומתקשרת לכך שהאדם חש יותר נוח עם עצמו ועם מה שקיים סביבו. שום מכשיר לא יכול להעניק לנו את זה, מלבד המכשיר הנהדר שפועם בבית החזה שלנו במהלך כל החיים. זהו לב החוכמה שאין מתוחכם ממנו ושאין חשוב ממנו.
שיהיה לך שבת שמחה ועשירה!מאת :ד'ר פינקי
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות