בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מיסטיקה

צאו לפנסיה והתחילו מיד לעבוד
----------
המבוגרים הופכים לעתים קרובות לאנשים חכמים הראויים להערצתנו. בייחוד כשהם מגיעים להחלטות מרשימות כיצד לחיות את "יתרת ימיהם''

כל מי שגר בעיר גדולה יודע שהנהגים הכי מעצבנים, אלה שיכולים להוציא מדעתם אפילו את הנהג הרגוע ביותר, הם לא ה"טייסים" שחולפים על פנינו במהירות מסחררת – למרות שהם עלולים להיות מסוכנים יותר. אלה שגורמים לנו לאבד את השליטה הן דווקא המכוניות המזדחלות לאיטן, אלה שנראה כאילו מי שנוהג בהן עסוק בצפייה בנוף, או שאיבד את דרכו או שפשוט נהנה מקצב ההשתרכות השליו. ובדרך כלל, הנהג שיושב ברכב המדובר אינו בחור צעיר וחסר ניסיון (אם הוא רק היה, מה שהוא היה חוטף!) אלא אזרח ותיק, כסוף שיער שאוחז בהגה כבר שנים.

שמחה שהצלחתי לשמור את היד שלי רחוק מהצופר, ואת הפה הגדול שלי סגור, אני מנסה לחשוב שזו הייתה יכולה להיות אני. למעשה, אם ירצה ה', באחד הימים אני מקווה שזו אכן תהיה. ולא רק שצעקות מגלות אופי עלוב למדי, אלא שהן גם מצביעות על ליקוי חמור ברגשות הכבוד. עם השנים והניסיון, המבוגרים הופכים לעתים קרובות לאנשים חכמים הראויים להערצתנו. בייחוד כשהם מגיעים להחלטות מרשימות כיצד לחיות את "יתרת ימיהם".

ככל שתוחלת החיים הולכת ומתארכת, יש יותר ויותר אנשים מבוגרים וחכמים ששוקלים מחדש את אפשרויותיהם. פרישה מוחלטת בגיל הפנסיה עלולה להיות מייגעת, הימים ארוכים וחסרי משמעות, בני הזוג עולים אחד לשני על העצבים. "הדשא לא תמיד ירוק יותר" (בכל מסלול שתבחר).
 
הם יודעים שלמעשה הנותן הוא המקבל והמרוויח העיקרי.

חלק מהמבוגרים הפיקחים במיוחד החליטו לערב עצמם בפעילות החשובה מכל: נתינה. הם מבינים שיש להם משהו רב ערך להציע והם רוצים לחלוק אותו עם אחרים. הם גם יודעים את מה שקשה לנו לפעמים להפנים – שלמעשה הנותן הוא המקבל והמרוויח העיקרי.

בפעולות נתינה אלה, הם בוודאי יוסיפו לחייהם הרבה יותר שנים משהיו יכולים להוסיף במסעות סביב העולם. בגיל שבו חבריהם מתייאשים או יוצאים למסע בדיקות כלליות מדי חודש, כמה אנשים ייחודיים מְתַעלים את הכוח והניסיון שלהם לכיוונים משמעותיים יותר.

מהסבים והסבתות בשכונה שלנו, שמקריאים סיפורים לילדים טעוני טיפוח בספריה המקומית, או מכאלה שחונכים ילדים או תומכים בפעילויות המסייעות להורים עובדים להרחיק את ילדיהם מהרחובות, אנחנו רואים איך המבוגרים 'מחזירים' לציבור, ומלמדים את כולנו משהו על המפתח לאריכות ימים והאפשרויות הנובעות מכך.

במקום להתעלם מאזרחינו הותיקים ולסווגם כלא רלוונטיים לחיינו, אנחנו צריכים להתמקד בללמוד מהם ולחקות את מעשיהם. כשאני חושבת על מה שאני הייתי רוצה לעשות בשנים המבוגרות יותר שלי (חוץ מלהפסיק סוף כל סוף לחשוב על דיאטות), אני יודעת שהייתי רוצה לזכות להשתתף בפעילויות בעלות משמעות, ושיתייחסו אלי מתוך כבוד – ובשום אופן לא זלזול.

בעוד שזה ראוי (ונדיר) לכבד את כל המבוגרים, אלה שמעורבים באופן פעיל בנתינה לקהילה הם המודלים האמיתיים הראויים לחיקוי. הם גורמים ל'והדרת פני זקן' להיראות כדבר קל ומובן מאליו.

אני זוכרת ששמעתי על אישה בשנות ה-70 לחייה, עם נכדים בכל רחבי הארץ, שנסעה לעזור לקהילה יהודית במשבר בדרום אמריקה. "אמא", אמרה בתה, "את לא רוצה להיות עם הנכדים שלך?" "מובן שאני רוצה", היא ענתה, "אבל יש עבודה שצריך לעשות. אי אפשר פשוט להתעלם". והיא אפילו לא ידעה ספרדית!

זה עולם של עבודה ומאמץ. זה לא עולם של מנוחה (חוץ מאשר לרגעים קצרים) ובהחלט לא עולם של 'יציאה לפנסיה', ולמרות שזה עשוי גם לנפץ כמה חלומות ('הוי חוף הצדפים' / 'כמעט שלא זכינו להכיר זו את זה'), למעשה, הרבה יותר מהנה וממלא את החיים לדאוג לאחרים מאשר להתעסק רק בעצמנו.

כולנו זקוקים מדי פעם לעצירה ולקצת פינוק, אבל זה צריך להיות אירוע מיוחד, לא צורת חיים.

קראתי פעם כתבת פרופיל על כמה אנשים מבוגרים ועל הפרויקטים שבהם הם היו מעורבים. האחד הקים חברה שמסייעת לבעלי הכנסות נמוכות לזכות בהלוואות ותנאי אשראי זהים לאלה של אנשים בעלי אשראי רחב וקשרים מתאימים. השנייה, הקימה תוכנית לשיקום אסירים לשעבר ופתחה את תוכניות ההכשרה המקצועית שלה גם לבני שכונות המצוקה בעירה. השלישי, יצר מאגר ה'משדך' בין גמלאים המעוניינים לעבוד במשרות חלקיות לבין שירותים חברתיים וגופים ממשלתיים הזקוקים לעובדים מיומנים, אך לא מסוגלים לממן אותם. כל אחד מהם יצירתי ומיוחד. יצאתי מקריאת הכתבה בהרגשה שהייתי יכולה לעשות יותר. מצד אחד התעוררה בי תקווה לעתיד, ומצד שני תחושת עצבות על אלה שהפסיקו לנסות, הפסיקו לחשוב, הפסיקו לנסות לעשות ולהשפיע.

לעולם אין זה מאוחר מכדי להפוך את העולם שלנו למקום טוב יותר, ואסור לנו להניח לאף אדם (קרוב או אחר), לשום מיליארדר, קמפיין פרסומי או סרט שובר קופות, להגיד לנו את ההיפך.מאת
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות