בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

מחלות לב

ליבה של אישה - מחלות לב אצל נשים מחלות לב מוכרות לרוב הציבור כ"מחלה של גברים".

ואכן, מחלות לב נפוצות יותר אצל גברים מאשר נשים בעיקר בגילאי 30 עד 50. לאחר גיל המעבר  הנשי (המגיע בדרך כלל בסביבות גיל 50) עולה בהדרגה הסיכון של נשים לחלות במחלות לב עד אשר בגיל 65 הסיכוי של גבר ואישה לחוות התקף לב זהה. אולם ללא קשר להשוואה בין הגברים לנשים, רוב האנשים אינם מודעים לכך שמחלת הלב הינה גורם המוות העיקרי לנשים בעולם המערבי! יותר מסרטן או כל סיבה אחרת. לשם השוואה, אם ישנו ארגון חשוב הנלחם להעלאת המודעות לסרטן השד הנקרא "1מ- 9" (מציין כי אישה אחת מכל תשע תחלה בחייה בסרטן השד), ארגון דומה למחלות לב היה יכול להיקרא "1 ל- 3" !!!

ללא קשר לאחוזי התמותה, נשים סובלות מהיבטים אחרים של מחלות לב יותר מגברים. למשל, הסיכוי של אישה למות מהתקף לב כאשר הוא מתרחש, גבוה פי שניים מאשר גבר במצב רפואי זהה. נראה גם כי הסיכון למות כשנה לאחר אירוע לב גבוה יותר בנשים מאשר גברים, וכך גם הסיכון למות במהלך ניתוח מעקפים. מגמה מצערת נוספת היא שנשים זוכות לאבחון איטי יותר וטיפול אגרסיבי פחות כאשר הן מגיעות עם סימפטומים של התקף לב לבית החולים. הדבר נובע כנראה מכך שסימני התקף הלב בנשים שונים מעט מאשר גברים, ואולי גם מהעובדה שהתפיסה שמחלות לב נדירות אצל נשים עדיין משפיעה על לא מעט אנשים.

ממחקר שנעשה בנושא עולה כי הסימנים המקדימים בחודש את התקף הלב אצל נשים כוללים:

70% מהנשים סובלות מחולשה רבה.

48% הפרעות שינה.

42% מקוצר נשימה.

רק 30% מהנשים דיווחו על כאבים בחזה.

הסימנים העיקריים אצל הנשים בעת ההתקף הם קוצר נשימה, עייפות וחולשה. אצל 43% מהנשים שחוו התקף לב לא היו כאבים בחזה בכלל!.

גורמי סיכון המיוחדים לנשים הינם כריתת שחלות מוקדמת, שימוש בהורמונים להפחתת גלי חום בגיל המעבר (HRT) ושימוש בגלולות (בעיקר אצל אישה מעשנת). יש הטוענים גם שסוכרת ורמה גבוהה של שומני דם (טריגליצרידים) מסוכנת לנשים יותר מאשר לגברים.

גורמי הסיכון המוכרים מסבירים רק כמחצית מהתקפי הלב. לגבי החצי השני כדאי אולי "לשאול" את הלב...

בתרבויות שונות בעולם הלב נתפס כאיבר המושפע ביותר מרגשות. חכמת חיים בסיסית ועתיקה זו מסבירה אולי את מה שהמדע גילה רק לאחרונה – מצב רגשי ומאפייני אישיות משפיעים בצורה ניכרת על בריאות הלב. המחקרים העדכניים מעידים כי כעס, עוינות ותוקפנות עשויים לסכן את הלב. בנוסף, מצבי דיכאון, חרדה, בדידות, הסתגרות ומצב המכונה "היחלשות כוח החיים" מעידים על מצב המעלה את הסיכון לסבול ממחלות לב.

גורמי סיכון אלה אינם נכללים בגורמי הסיכון הרגילים למחלות לב כמו יתר לחץ דם, סוכרת, עודף משקל, כולסטרול ושומני דם גבוהים, עישון, תורשה וחוסר פעילות גופנית. יתכן שעובדה זו מסבירה מדוע רק כמחצית מהתקפי הלב מוסברים באופן ברור על ידי גורמי הסיכון הרגילים! בשאר המקרים "לא ברור" מדוע האדם עבר התקף לב. ההתעלמות מגורמי הסיכון הרגשיים עשויה להסביר מדוע רבים מתפלאים כיצד לקו בליבם למרות שאין להם כולסטרול, למה רבים מתים ממחלת לב בהפתעה למרות שלא סבלו מעודף משקל, ואולי גם מדוע למרות התרופות הרבות המורידות את לחץ הדם והסוכר, חולי לב רבים צריכים לעבור צנתורים וניתוחי לב חוזרים פעם אחר פעם במהלך השנים.

היסטורית ההתייחסות להיבטים שאינם גופניים כגורם למחלות לב היא ארוכה. היו אלה שני קרדיולוגים אמריקאים – ד"ר מאייר פרידמן וד"ר ריי רוסמן – שבשנת 1964 פיתחו תיאוריה המבדילה בין טיפוסי אנשים שונים: טיפוס מסוג A וטיפוס מסוג B. טיפוס מסוג A הוא אדם הממהר כל הזמן, תחרותי ושואף כל העת להתקדם ולשפר את הישגיו. באופן טיפוסי אדם כזה הוא חסר סבלנות, מחויב ללא גבול לעבודתו ("workaholic"), לעתים אגרסיבי; הוא נוטה לפתח עוינות רבה לכל דבר המעכב אותו, המעצבן אותו או שאינו מעניין מספיק. לעומתו, טיפוס מסוג B הוא בדרך כלל אדם רגוע, אינו ממהר, מסופק ביתר קלות ובכל זאת מתעניין בהישגיות. כמה חוקרים טוענים, בהסתמך על נתונים מחקריים, כי הסיכון של אדם מטיפוס A לסבול ממחלת לב גדול פי שניים מהסיכון של טיפוס מסוג B. מחקרים מאוחרים יותר היו מובהקים פחות.

ועם זה, בשנים האחרונות מטילים חוקרים רבים ספק באשר לקשר הישיר שבין החלוקה הכללית לסוגי טיפוסים שונים, ומתמקדים בכמה מרכיבי אישיות כבעלי חשיבות גבוהה יותר לבריאות ככלל ולבריאות הלב בפרט. מחקרים רבים מראים כי תחושת כעס ועוינות האופיינית לטיפוס מסוג A היא המשמעותית ביותר. נמצא כי עוינות קשורה למידת חומרתה של מחלת הלב הטרשתית, ובאופן כללי לסיכון רב יותר לחלות במחלות לב ולמוות מוקדם יותר מכל סיבה אחרת. הולכת ומתחדדת ההבנה כי עוינות וכעס הם המרכיבים "הרעילים" בתוך דפוס ההתנהגות מסוג A, וחשיבותם של מאפייניו האחרים פחותה.

נמצא שגם תחושת דיכאון מסכנת את הלב. 33%-50% מהלוקים באוטם שריר הלב (התקף לב) סובלים מדיכאון ברמות שונות לפני האירוע. יש קשר בין דיכאון לבין תמותה ותחלואה מוגברת לאחר אוטם שריר הלב וניתוח מעקפים. מאחד מהמחקרים שנעשו בנושא עולה כי הסיכון של אנשים שאובחנו כסובלים מדיכאון חמור (Major Depression) למות בששת החודשים הראשונים שלאחר אוטם שריר הלב גדול פי חמישה מסיכונם של אחרים. מכאן שלא זו בלבד שדיכאון מגביר את הסיכון ללב, אלא הוא גם משפיע על השיקום לאחר אירוע לב.

גורם נוסף העשוי להיות קשור בדיכאון הוא צירוף התסמינים המכונה היחלשות כוח החיים (Vital Exhaustion). מצב זה מתאפיין בעייפות רבה, בהפחתה באנרגיה, בתחושת דחייה ותבוסה, באבדן החשק המיני ובנטייה להתרגז בקלות. קרוב ל-50% מהעוברים אירוע לב חווים תחושות מסוג זה לפני האירוע. מחקרים מראים כי יש קשר בין היחלשות כוח החיים לבין תעוקת חזה, הגדלת הסיכון להתקף לב (לא קטלני) ואף להגדלת הסיכון לסבול מאירועים כליליים בעקבות ביצוע צנתור הלב.

כל הגורמים הללו אינם ניתנים לבדיקה והערכה פשוטים במעבדה, ומה שאולי יותר חשוב – אין להם תרופת מרשם פשוטה כפי שיש לכולסטרול, לחץ דם גבוה וסוכרת. סיבות אלה הן בוודאי חלק מהסיבה לכך שהערכת הסיכון ללב אצל רופא לא תכלול ברוב הפעמים את ההיבטים הרגשיים. במקרה הטוב, הרופא שואל לגבי רמת המתח בחיים, וממליץ "להירגע" עד כמה שניתן.

עם כן ה"תרופות" האמיתיות נראה שאינן מורכבות מכדורים או כפסולות, ואינן נמכרות בבית המרקחת, גם לא עם מרשם הרופא. מחקרים רבים מראים כי גם אם אדם נמצא בסביבה לחוצה ועצבנית, גם אם ישנן הרבה בעיות, עצב ופחד – ישנם גורמים "המגנים" על הלב. תמיכה חברתית, תחושת אהבה, חמלה, קיומם של אנשים קרובים עימם ניתן לשתף בחוויות הקשות של החיים – כולם נמצאו כבעלי משמעות רבה לבריאות הלב. מסיבות אלה אולי, חולי לב רבים מפיקים תועלת עצומה מתוכניות בריאות לב קבוצתיות השמות דגש על תמיכה קבוצתית, לימוד תקשורת מקרבת ורכישת כלים יעילים יותר להתמודד עם התחושות והרגשות הלא בריאים למאגר המידע חינם לחצו
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 7 תגובות
 
  תגובות  
  מחלות לב
ראומה   - ‏07/‏01/‏2014 23:47 
1.
  התקף הלב
משה   - ‏08/‏01/‏2014 00:16 
2.
  התקף לב לנשים
רוחמה   - ‏08/‏01/‏2014 00:18 
3.
  התקף הלב אצל נשים
ינה   - ‏08/‏01/‏2014 00:19 
4.
  התקפי הלב
שוש   - ‏08/‏01/‏2014 00:20 
5.
  כאבים בחזה
אני   - ‏08/‏01/‏2014 00:21 
6.
  מחלת לב
אלה   - ‏10/‏01/‏2014 17:03 
7.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות