בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וכלכלה

פרס יו''ר הכנסת לארגון למתן הלוואות ללא ריבית.

בפרס יושב-ראש הכנסת זכה  תושב ירושלים, הפרופ' אליעזר-דוד יפה, שהקים ארגון למתן הלוואות ללא ריבית.

פרס יושב ראש הכנסת לשנת תשע"ב יוענק בעוד כחודשיים ע"י יושב ראש הכנסת ראובן (רובי) ריבלין, לארבעה גופים העוסקים בגישור בין אוכלוסיות ובצמצום הפערים בישראל.

הזוכים בפרס היוקרתי הם שני מוסדות, "בסוד שיח" וארגון "מעשה", ושני אישים: הפרופ' יפה והד"ר קול. הפרס המחולק הוא בסך מאה ועשרים אלף ₪, שיחולקו בין ארבעת הזוכים.

הקרן ממנה מוענק פרס יושב ראש הכנסת לאיכות החיים, הוקמה לפני 23 שנה, במטרה "לטפח ולעודד שיפור איכות החיים בארץ, ונועדה להמריץ פעילות שתורמת בפועל לתיקון איכות חיינו בארץ", והשנה התמקדה הקרן בפעילויות לגישור וסובלנות ולצמצום הפערים בחברה.

יושב ראש הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין הדגיש כי "הפרס מבליט את הפעילות הציבורית של המתנדבים בעם הנותנים כתף למערכת הממשלתית, והולכים לפני המחנה. הפרס הוא אות לאותם אלו שלבם נתון כל העת לחסרי הישע שבקרבנו".

הפרופ' דוד-אליעזר יפה הקים את האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית, המעניקה מזה עשרות-שנים הלוואות, ללא ריבית, לצורכי דיור, שיפוץ, לימודים אימוץ-ילדים ועוד.

עד היום העניקה האגודה הלוואות במחזור של כמאה ושלושים מיליון דולר, כאשר שיעור החזרות ההלוואות לאגודה - הוא מהגבוהות ביותר במשק.

בנימוקי ועדת הפרס נכתב עוד כי "פרופ' יפה הקים ב-1990 את האגודה הישראלית להלוואות ללא ריבית, ומתן הלוואה, בניגוד למענק או תמיכה, הוא תהליך שבו הלווה לוקח אחריות על מעשיו ועל עתידו הכלכלי. הרמב"ם כתב במשנה תורה כי בצדקה יש שמונה דרגות, מעלות, כאשר המעלה הגדולה מכולן שאין למעלה ממנה היא "זה המחזיק בידי ישראל שמך, ונותן לו מתנה או הלוואה, או עושה עימו שותפות, או ממציא לו מלאכה, כדי לחזק את ידו עד שלא יצטרך לברייות ולא ישאל; ועל זה נאמר 'והחזקת בו, גר ותושב וחי עימך', כלומר החזק בו שלא ייפול ויצטרך".

ברוח זו האגודה מעניקה הלוואות ללא ריבית לעולים חדשים ולמשפחות בישראל בקטגוריות שונות ומגוונות. זהו מפעל ענק ונפלא. עד כה טיפלה האגודה בלמעלה מ-40 אלף הלוואות שהן 40 אלף בתי אב בישראל, והעניקה יותר מ-130 מיליון דולר מאז הקמתה. פעולותיה ולקוחותיה פרושים בכל חלקי הארץ, ומשתייכים לכל קבוצות האוכלוסיה.

פרופ' יפה מכהן כיו"ר האגודה מאז הקמתה על בסיס התנדבותי. עוד בהיותו באקדמיה היתה ההתנדבות קרובה ללבו והוא פיתח את נושא חקר המלכ"ר, ההתנדבות והפילנתרופיה. הוא החל את עבודתו בשטח, כאחד הפקידים הנותן את ההלוואה, ממלא את טפסי הבקשה ועד ניהולו והפעלתו של הארגון בממדיו כיום.

האגודה הפכה לכתובת הממלאת את החלל שיצרה הממשלה בכך שלא השכילה לתת מענה לכלל הצרכים החברתיים. הודות לאישיותו של פרופ' יפה ולאמינות הגבוהה של העמותה ועובדיה, והניהול האחראי והשקוף של הכספים, בחרו תורמים רבים באגודה כיעד לתרומותיהם הישירות.

לדברי ועדת הפרס, פעולותיה של האגודה בראשות פרופ' יפה מחוללת שינוי דרמטי בחייהם של רבים מהנזקקים – כגון עזרה לבן משפחה נכה המרותק לכסא גלגלים. את פתרון הניידות של רכישת הכסא נותן משרד הבריאות אך מתעוררים קשיים בפני המשפחה עקב השימוש היום-יומי בכסא בתוך הבית, מאחר ואין לה את האמצעים לממן את העלויות הנוספות של שיפוץ דירתה שנועד להרחיב את המעברים בין החדרים. כאן מגיעה ידה המושטת של האגודה בהגנה על קבוצות אוכלוסיה הנופלות בין הכסאות בפתרון בעיות יומיומיות, ובהענקת ההלוואה למטרת השיפוצים הנדרשים.

הלוואות אחרות מיועדות לעזור ולעודד את הלווה לפתוח עסק קטן או להעמיד על רגליו עסק שנקלע לקשיים. בהקשר זה ראוי לצייין את ההלוואות שהעניקה האגודה לעסקים קטנים שנפגעו כתוצאה ממלחמת לבנון השניה.. המטרה היא לאפשר לכל אחד להגיע לעצמאות כלכלית, ובדרך זו נוצרים מקומות עבודה לעוד מספר אזרחים מלבד הלווה הישיר.

סוג אחר של הלוואות על-ידי האגודה הוא הלוואות ללא ריבית לסטודנטים המאפשרות להם להשלים לימודים גבוהים. וכן הלוואות למשפחות חד-הוריות, הלוואות לאימוץ ילדים, ועוד. ראוי במיוחד לציין כי שיעור ההחזר של ההלוואות על-ידי הלווים הוא כמעט מלא. פחות מאחוז אחד לא מחזירים את ההלוואה. זהו שיעור החזר גבוה יותר מאשר בבנקים או במוסדות פיננסיים אחרים.באדיבות ערוץ 7

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  הלוואות ללא ריבית
חביבה ציון   - ‏11/‏10/‏2014 21:18 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות