בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
גרפולוגיה

מגוון תשובות שיענו על שאלותיכם
--------------------
מיכל וימר מביאה מגוון שאלות בנושא הגרפולוגיה

במה שונה גרפולוגיה משפחתית מאבחון גרפולוגי רגיל?
גרפולוגיה משפחתית/ מערכתית בודקת בנוסף לכתב היד שלך, כתבי יד של אנשים נוספים (קרובים, חברים...) שנמצאים אתך באינטראקציה. ומדוע? מהרגע שנולדנו כולנו מושפעים מהאנשים שסביבנו. לכן, אם נבדוק רק את כתב היד שלך (אפילו אם נעשה בדיקה מעמיקה ונשווה כתבי יד מכמה תקופות), בסופו של דבר נקבל מידע רק עליך ולא על האנשים שאיתם את/ה צריכים להתמודד ביומיום.
לאחר השתלמות ארוכה שעברתי במסלול להכשרת מטפלים זוגיים ומשפחתיים והנחיית הורים (במכון אדלר) - יצרתי מודל גרפולוגי מקביל, שמאפשר לי לערוך בו זמנית השוואה בין מספר כתבי יד של אנשים שונים, תוך מתן כלים להתמודדות קלה ומהירה עם הבעייה.
למשל: אם אינך מסתדר/ת עם המעביד שלך - כתב ידו יוכל לתת תשובות רבות לקידום העניין; אם את/ה לא מוצאים בני זוג מתאימים - כתב היד של בני המשפחה בה גדלתם ואפילו כתבי יד של "האקסים" יובילו אותנו לפתרון; וכמובן, פענוח ציורי הילדים בתוספת לכתבי היד של ההורים והאחים יספקו מידע מעמיק על המשפחה הספציפית שלכם.
חשוב להדגיש, שבדיקת כתבי היד חייבת להיעשות בהסכמת בעליהם ולא מאחורי גבם. אכן, הגרפולוגיה המערכתית דורשת ממי שפונה לייעוץ קצת יותר השקעה ומאמץ מאיבחון גרפולוגי רגיל - אך התשובות והפתרונות שמתקבלים מעמיקים ומרתקים במיוחד.

האם אפשר לבדוק תופעות פיזיות ומחלות שונות, באמצעות פענוח ציורי ילדים?
אפשר בהחלט. למעשה, מצב פיזי הוא הדבר הראשון שאני בודקת בציורים.
מאחר וילדים מציירים גם מחלות וקשיים אחרים בציוריהם, ניתן לחסוך לכם ההורים שעות של דאגות, התלבטויות והתעסקות שלמה סביב תפקודו של הילד - בהפנייה ממוקדת ומקצועית לבדיקה רפואית על סמך פענוח הציורים. קרה לי, למשל, שפגשתי הורים מודאגים לילד שנמנע מלצייר. בעקבות זאת, הוא הופנה ע"י הגננת לריפוי בעיסוק ולהתייעצות עם פסיכולוג. בבדיקת ציוריו נתגלתה בעיה של מיקוד ראייה (בעיה שלא תמיד מתגלה בבדיקה השגרתית של טיפת חלב), מרגע זה הדרך לפתרון היתה קלה ומהירה.
מגוון רחב של תופעות פיזיות אחרות מופיעות בציורים ולהלן מספר דוגמאות: לקות בדיבור, אמבות בבטן, בעיות הרטבה, מחלות אף אוזן וגרון, הפרעות אכילה, התעללות פיזית/מינית, כאבי ראש, הפרעות שינה ועוד...
יש לציין, בפענוח ציור של ילד אינני מתמקדת בתופעות הפיזיות, אלא במקור הפסיכולוגי שהוביל את הילד להתחיל להרטיב פתאום, להפסיק לאכול, להיות עצבני וחסר שקט וכד' כמו כן, אני בודקת את ההשלכה של הקושי הפיזי על ההתנהגות הכללית של הילד. אם ניתן לפתור את הבעיה ההתנהגותית דרך הקושי הפיזי, אני מפנה כמובן לרופאים מוסמכים.

במה שונה הייעוץ הגרפולוגי מייעוץ פסיכולוגי?
הייעוץ הגרפולוגי מאפשר לבדוק את הדברים לעומקם, עוד לפני הפגישה הראשונית. כאשר מגיעים לפגישה, יש כבר בידי מספיק מידע כדי לזרום ישר ללב העניין, בלי לבזבז זמן!
במקרים רבים, באים להתייעץ על נושאים מסעירים ומדאיגים, לפעמים קשה לדבר בקול רם על מה שקרה, ואז תופתעו לגלות עד כמה המילים והציורים מדברים בעד עצמם.
בכל מקרה, הייעוץ הגרפולוגי הוא ייעוץ ממוקד וקצר מועד, ודרכו ניתן בקלות למצוא פתרונות יצירתיים שמותאמים לכל אחד ואחד לפי האופי שלו, תוך שימוש בידע הפסיכולוגי שרכשתי לאורך השנים.

מאיזה גיל אפשר לאבחן ציור של ילד, וכתב יד של ילד?
אפשר לאבחן ציור מהרגע שבו הילד מתחיל לשרבט. בשלב הזה, פענוח הציור נעשה באמצעות כלים גרפולוגיים דוגמת: בדיקת הלחץ, אופי הקו, התארגנות כללית בדף ועוד... כאשר הילד משפר את מיומנותו ניתן לבדוק גם את שילובי הצבעים, אופן שרטוט הצורות ובהמשך: דמויות, בתים, פרפרים, לבבות, עצים, ציפורים וכדומה.
לגבי אבחון כתב יד של ילד, ניתן לאבחן כבר לקראת סוף שנת הלימודים הראשונה, מאחר ומחקרים בתחום מגלים שיש הבדלים בין כתבי היד של ילדי כיתה א' וזאת, למרות שכולם עדיין לא סיגלו מיומנות מספקת.
עם זאת, במקרים כאלו אני מעדיפה לבדוק במקביל לכתב ידו של הילד, גם את ציוריו וכך לקבל תמונה רחבה ומעמיקה יותר.

תוך כמה זמן יש תשובות?
תהליך האבחון הגרפולוגי הוא תהליך ארוך ומורכב. בכל בדיקה גרפולוגית נבדקים מאות פרמטרים במספר כתבי יד של אותו אדם: כתבים מתקופות שונות, מזמנים שונים ביממה, כתבים שנכתבו למטרות שונות החל מפתק למכולת וכלה במכתב רשמי.
בבדיקה גרפולוגית מערכתית, יש לבדוק בנוסף לבדיקה המעמיקה שלך (האדם שפנה לאבחון), גם כתבי יד של האנשים שבחברתם את/ה נמצאים.
ואז, נערכת השוואה רוחבית בין כל כתבי היד, במטרה לספק לך את הכלים להתמודדות עם המצב - כך, שיתאימו לאופי שלך ולאופי של הסובבים אותך בצורה הטובה ביותר.
כפי שוודאי שמתם לב, תהליך האבחון האישי מחייב בדיקה רחבה שעורכת זמן רב, ועל אחת כמה וכמה בדיקה גרפולוגית מערכתית שכוללת בתוכה השוואה עם כתבי יד של אנשים נוספים. עם זאת, יתרונותיו של האבחון הגרפולוגי רבים משום שהוא נעשה עוד בטרם הפגישה עצמה, ולכן אינו על חשבונכם.

העבודה שלי היא בעיקר על מחשב, וחוץ מזה אני בקושי כותב. האם אפשר לפענח את כתב ידי?
רבים שואלים אותי את השאלה הזו, ובצדק.
המחשב נכנס כמעט לכל תחום בחיינו, ולרבים מאתנו קל יותר להקליד מאשר לכתוב. ואכן, בדיקה גרפולוגית למבוגרים דורשת כתיבה מיומנת בשפת האם שלכם.
בכל מקרה, אנשים מעל גיל 30 לא בילו ברוב המקרים את ילדותם מול המחשב (בכמויות שאנו רואים את ילדנו היום), ולכן הם סיגלו כתיבה מיומנת מספקת לאבחון גרפולוגי - גם אם היום הם "בקושי כותבים".
עם זאת, במקרים בהם יש ספק לגבי רמת מיומנות הכתיבה (בגלל הקלדה על מחשב, בעיות פיזיות שמשפיעות על המוטוריקה העדינה, מצב פוסט טראומטי וכד'), אני מעדיפה לשלב בכל בדיקה גרפולוגית של כתב היד גם פענוח ציורים של מבוגרים - אין צורך בכשרון ציור! כל מה שצריך זה לקחת צבעים ולשרבט כאוות נפשכם, בדיוק כמו בילדות.

ואחרי "האבחנה הגרפולוגית", מה אני עושה עם כל מה שגיליתי?
הגרפולוגיה היא כלי אבחוני, שבאמת מאפשר לבדוק לעומק שאלות רבות שקשורות ליחסים בינאישיים. אך מה עושים אחרי שמבינים את המקור? איך ממשיכים מכאן הלאה?
מבחינתי, כל אבחון גרפולוגי שלי מבוסס בראש ובראשונה על לימודי הפסיכולוגיה וההשתלמויות המעמיקות שעברתי בתחום הטיפול הזוגי והמשפחתי, ובתחום הנחיית הורים. על בסיס לימודים אלו, התחלתי לעסוק בגרפולוגיה משפחתית/מערכתית.
בכל פגישה, המידע העולה מכתב היד מאפשר לי להבין את האדם שמולי לעומק.להציע לך פתרונות שמבוססים על ידע מקצועי וניסיון בתחום. פתרונות שלאו דווקא כתובים בספרים, אלא בעיקר כתובים בספר האישי שלך - בכתב ידך.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות