בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
גרפולוגיה

מה אומרים הציורים ?
------------------------
כשהילדים מתחילים לצייר, אנחנו המבוגרים מתחילים להתפעל וגם להסתקרן. מאת:אורנה יצחקי- בירבך
בדרך כלל מדובר בשרבוטים לא ברורים באמצעותם מבטאים הילדים הרבה מאוד. גם כשהציורים הופכים ברורים ומוחשיים יותר, הילדים מבקשים למסור באמצעותם מסר ואמירה. על הדרכים להביט ולהבין את ציורי הילדים שלנו.
מי שעוסקים בפענוח ציורי ילדים, פסיכולוגים וגרפולוגים, מתייחסים אל דף הציור כאל מראה דרכה משתקפת הנפש. הגוף הפיזי הוא הציור, מגיע אל הדף דרך התת מודע ועובר אל המודע דרך בחירת הצבע והמיקום על הדף. לנו ההורים, ניתנת הזדמנות להציץ לתוך נפשו של הילד באמצעות הציורים שהוא מצייר.
מיכל וימר, מומחית לפענוח ציורי ילדים, מייעצת להורים בהתאם לציורי ילדיהם, חיברה ספר המציע כלים לפענוח ציורי ילדים, הספר יראה אור לקראת חג הפסח, ובו מגוון עצות והכוונות כיצד לפענח ציורי ילדים. כמו כן מתייחסת וימר בספרה ובאתר האינטרנט שלה למספר שאלות ומיתוסים הקשורים לציורי ילדים.

לשאלה האם ניתן לפענח ציורי ילדים המכונים בפי כל קשקוש בלבוש, משיבה וימר: זהו אחד המיתוסים שנקשרו לתחום פענוח ציורי ילדים, נראה לכולם כי ציורי שרבוט אינם ניתנים לפענוח. מניסיוני מצאתי שדווקא בשרבוטים משתקף המזג המולד של הילד, אותו מזג שכל הורה מכיר מהיום הראשון שהילד נולד ואפילו עוד מהרחם, ומייחד אותו מאחיו, השרבוטים מתחילים להופיע בגיל שנה וחצי, וממשיכים ללוות אותנו גם כמבוגרים כחלק מהחתימה האישית או סתם במהלך שיחת טלפון...
השוואה פשוטה בין שרבוטיהם של מספר ילדים מאותו הגן, מראה כי בכל זאת קיימים הבדלים ביניהם: יש המעדיפים לצייר בצבעים מסוימים, ומסרבים להשתמש בכל החפיסה. יש ילדים המציירים בלחץ חזק, לעומת כאלה המציירים ברפרוף חלש. חלק מהשרבוטים, מורכבים ברובם מתנועות ספיראליות ועגולות המתפרשות על כל שטח הדף, בזמן שבאחרים שולטים קווים זוויתיים המתמקדים באזור אחד. בפענוח של שרבוטים, ניתן להתייחס למגוון רחב של תופעות גראפיות כמו: התארגנות ותכנון כללי על הדף, יכולתו של הילד להרכיב ולשלב בין צורות גיאומטריות שונות, אופן הצביעה ומילוי הצורות, התייחסות לפרטים ועוד.

סוגייה מעניינת נוספת, המתייחסת לציורי ילדים היא ציור במצב שכיבה. לדברי וימר, אין צורך להיבהל מילדים המעדיפים לצייר בשכיבה, משום שתנוחה זו מאפשרת להם שטח מגע רחב יותר של הגוף עם הרצפה, ובמקרים רבים מסייעת להם להתרכז במשימת הציור. חלקם ימשיכו להעדיף גם בבגרותם להכין את שיעורי הבית בתנוחה זו, אך ברוב המקרים התופעה חולפת מאליה. אצל חלק מהילדים, זהו ביטוי לחגורת כתפיים חלשה (המקשה עליהם את הציור בישיבה) או קושי במיקוד ראייה, שבגללו הילד מעדיף לצייר קרוב ככל האפשר לדף עצמו.

ובמה עדיף לצייר בטושים או בפנדות? וימר מציינת כי חשוב שהילד ייחשף למגוון רחב של כלי יצירה, כי מכל אחד מופקת חוויה חושית שונה. בנוסף לשה, חשוב לאפשר לו בחירה חופשית בין צבעים שונים, ולא להגיש לו למשל, כל פעם צבע בגוון שונה. הטושים באופן כללי, מועדפים יותר מגיל 4 אז, הציור הופך להיות מובנה וחשוב לילדים לדייק בצביעת חלונות הבית או עיניה של המפלצת. אבל מבחינה מוטורית צבעי פנדה דורשים לחץ רב יותר ותורמים לילד בעיקר אם הוא סובל מחגורת כתפיים חלשה או קושי מוטורי אחר.

מה אומר הצבע האדום? צבע זה, אומרת וימר, הוא אחד הצבעים האהובים ביותר בקרב ילדים וילדות גם יחד. למעשה, הוא הצבע הראשון שעולה לתודעה כשמדברים על צבעים, גם בקרב מבוגרים. בציורי ילדים, הצבע האדום הינו בעל נוכחות שקשה להתעלם ממנה. הוא צבעו של הדם הזורם בעורקינו, וככזה דוחף וממריץ לעשייה. ילדים המשתמשים בו באופן עקבי, הם בדרך כלל ילדים בעלי אופי דומיננטי ומוחצן, שאוהבים להיות במרכז תשומת הלב. הם אוהבים אתגרים ותחרויות ומעדיפים כמובן, את עמדת המנצח - עבורה הם מוכנים להשקיע זמן ואנרגיה רבה. בהתנהלותם החברתית הם ישירים ובעלי כוח רצון, יודעים להשיג את מבוקשם ולא ממהרים לוותר לילדים אחרים. שימוש מוגזם בצבע זה, שכיח בקרב ילדים המגלים התנהגות תוקפנית ואגרסיבית.

כיצד מגיבים לציור? כדאי להגיד שזה הציור הכי יפה בעולם? האמירה:"זה הציור הכי יפה בעולם" היא אמירה בעייתית מיסודה, מה גם שהיא מלחיצה ומחייבת למדי. קובעת וימר.
לדבריה, כאשר רוצים להחמיא לילד ולהגיד מילה טובה על הציור, כדאי להשתמש באמירות שניתן לעמוד מאחוריהן, כמו "זו מתנה נהדרת...זה הכי יפה בשבילי...אני מאוד שמח/ה שציירת לי...שמתי לב שאתה נהנה לצייר...". ובעצם לכל אמירה שמעודדת את תהליך היצירה והחוויה שהתעוררה בעקבותיו, ופחות את התוצאה הסופית.

כלים נוספים להבנת ציורי ילדים, ניתן למצוא בספרה החדש של מיכל וימר: "ציורים מדברים" מאת:אורנה יצחקי- בירבך


 

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות