בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
גרפולוגיה

כתב וציור
--------------------------------
יש אנשים שבשבילם הביטוי "לקרוא בין השורות" הוא עניין שביומיום. אלה יביטו ברשימת הקניות שלך למכולת,
 ויוכלו לדעת עליך יותר מחבר לעבודה שמכיר אותך כבר שנתיים. הם יעיפו מבט קצר בחתימתך וידעו האם לצ'ק שלך יש כיסוי (וגם למילים שלך) גם מבלי להתקשר לבנק. ערן בורוכוב והגרפולוגית מיכל וימר בשיחה על כתב היד ומשמעותו.

מה הדבר שאת הכי אוהבת בעבודה שלך?
אני אוהבת את הפגישות האישיות עם אנשים, בעיקר עם כאלה שמגיעים לצומת כלשהו בחייהם ומחפשים הכוונה וייעוץ. כך שבאמצעות כתב היד מקבלים הרבה טיפים והרבה אפשרויות להתמקד בנושאים ספציפיים. בנוסף, זיהוי תכונות אופי או בעיות בניתוח כתב היד מהיר יותר מאשר רק דרך שיחות אישיות, וחושף באופן טבעי יותר את הכותב. לדוגמה, בייעוץ זוגי קורה לא פעם שאחד מבני הזוג מגיע לפגישה בעל כורחו, בגלל דרישת בן הזוג השני. במקרה כזה הוא עלול להישאר אדיש ולשמור על פנים קפואות כל הפגישה. ניתוח כתב ידו יאפשר לי להגיע לשורש הבעיה ולפתרון המיוחל ביתר קלות.

בעיני רבים, נחשבת הגרפולוגיה לעיסוק רציני. עם זאת יהיו רבים שימקמו את הגרפולוגיה בשורה אחת עם קריאה בכף יד, קריאה בקפה, אסטרולוגיה וכדומה, מה דעתך?
טוב, זה קורה הרבה. למשל, לפני חודש בערך, היינו בעלי ואני בהופעת סטנד אפ של רועי לוי. במהלך ההופעה הוא פנה אליי ושאל אותי במה אני עוסקת? אמרתי: גרפולוגית. טוב, הוא אמר, למישהו יש נייר ועט? עניתי לו שאין צורך כי אני מכירה את כתב ידו שהתפרסם בעיתון, והתחלתי לספר לו בקצרה מה רואים בכתב היד. הוא צחק, ציין שאכן הדברים נכונים ושאל: אולי יש בקהל גם קוראת בקלפים או בקפה?...

נפגעת?
לא, אבל לבעלי זה הציק. בעלי, בכל הקשור אלי נפגע בשבילי...
תראה, חשוב להדגיש באמת שגרפולוג לא משתמש באינטואיציות ולא מתקשר עם חוצנים. כדאי גם להפריד ולא לגלוש למקצועות אחרים - גרפולוג הוא גרפולוג. זה לא שבמהלך אבחון כתב היד לא רואים דברים - השאלה איזה משקל אתה מייחס להם. לגרפולוגיה יש המון כוח. זה לא סתם להגיד לבן אדם את מה שהוא יודע על עצמו, כתב היד עשוי לחשוף חלקים שהאדם מנסה להסתיר או אפילו תכונות שהאדם עצמו לא מודע להן עדיין. מסיבה זו יש להיזהר בדברים הנאמרים, גם אם לא מתיימרים לחזות את העתיד.

בנוסף ללימודי גרפולוגיה למדת גם פסיכולוגיה. מה קורה במקרים שתוך כדי ניתוח כתב היד את מזהה פחד כלשהו או בעיה פסיכולוגית?
הפסיכולוגיה, לפחות מבחינתי , היא חלק בלתי נפרד מכל מקצוע שעוסק בבני אדם. יחד עם זאת, אני לא אוהבת להגדיר ולהכניס אנשים לתבניות. מה זה יעזור אם אני יאמר למישהו שהוא קלסטרופוב, לאן זה יוביל אותנו? אני מעדיפה לדבר איתו על הפחדים, החרדות והחששות שהוא חווה. על הפחד משינויים, למשל, ומעל הכול על התכונות החזקות שמאפיינות אותו ושדרכן ניתן להגיע לפתרון.

האם כחלק מהאבחון את מציעה לאדם לשנות את אופן הכתיבה או את צורת האותיות?
בקרב הגרפולוגים יש פלג שנקרא גרפו תרפיה שמאמין שניתן ללמד אדם איך לכתוב, ועל ידי כך לטפל בבעיה שנמצאה. אני אישית לא דוגלת בשיטה זו. עבודת הסמינריון שלי, למשל, עסקה בעיקר במחלות של המוח והובילה אותי למסקנה שקשה מאוד לעשות מניפולציות על המוח. אז מה כן? אפשר לעשות משהו שדומה לאוטוסוגסטיה - שכנוע עצמי. לדוגמה, אם נתקלתי בכתב יד של מישהו שסובל מריחוק חברתי, ואחת הסיבות שעולה מכתב ידו היא תוקפנות. אני מנסה להסב את תשומת ליבו לביטוים האגרסיביים בכתב היד, ואז יתכן
שבפעם הבאה שהוא יכתוב, הוא יהיה מודע לזה יותר. במצב כזה, ייכנס האלמנט של השכנוע העצמי והמודעות לתופעות המופיעות בכתב, יחד עם המודעות להתנהגות עצמה. כך שהאיש יעדן את המשיכות האגרסיביות של הכתב ובאותה הזדמנות יהיה מודע יותר לעצמו, מה שנקרא לראות את הדברים שחור על גבי לבן...

האם אדם יכול "לעבוד" על גרפולוג?
לא ממש. לכן, אגב גם המשטרה ומערכת המשפט עושות שימוש בגרפולוגיה לצורך זיהוי כתבי יד וגילוי של זיופים שונים.
בעת ניתוח כתב יד עומדות למבחן מספר רב של תכונות: החל מצורת האותיות וכיוונן, דרך רווחים, מהלך שורות וכלה במידת הלחץ שמפעיל הכותב על הנייר. יש דברים שלא ניתן לזייף בכתב היד. גם אדם שמודע לקשר שבין האותיות לתכונה אנושית יתקשה לזייף, וכל ניסיון שכזה עלול להשפיע על עוצמת הלחיצה של העט, על הזרימה הטבעית של הכתב ועל עוד כמה סימנים שכמעט כל גרפולוג יוכל לגלות ללא קושי. בנושא הזה, אני באמת ממליצה לכתוב כתיבה טבעית, כי המשמעות של זיוף עלולה להיות חמורה יותר מכל חיסרון שמנסים להסתיר כי חושבים שהוא יהיה בעייתי להמשך.

יש הבדל בין ימניים לשמאליים?
הבדל משמעותי. למשל, לשמאלי שכותב בעברית הנטייה הטבעית של האותיות היא בזווית קהה, כי זו התנועה הטבעית שיד שמאל מייצרת. אצל ימניים נטייה קהה של האותיות יוצרת אילוץ ולעיתים אף כאב.

האם להרגשה רגעית כמו עצב, עייפות או שמחה יש השפעה על הכתב?
כמובן שיש השפעה אבל לא כל כך משמעותית לעיניו של גרפולוג מנוסה. כבר פגשתי אנשים שאמרו שכשאראה את כתב ידם בבוקר ובערב לא אזהה שמדובר באותו כותב. אכן היה שינוי, אבל הוא נחשב לסביר בהחלט, ומאפיין כתבי יד רבים שראיתי.
כל מצב פיזי של הגוף, כולל מצב רוח משפיע על הכתיבה כי כתב היד הוא כתב המוח. מחקרים רבים שנעשו במכוני מחקר וגם בבתי חולים פסיכיאטריים, הוכיחו שיש קשר ברור בין פעילות המוח לצורת הכתב. למשל, השוואה בין כתב יד נוכחי לכתב היד שקדם לאירוע מוחי, הצביע על הבדלים משמעותיים. חוץ מזה, שכמובן שתיית אלכוהול או נטילת סמים משפיעה גם על כתב היד באותו האופן שהיא משפיעה על המוח.

מתי את מחליפה מקצוע?הרי אנשים כותבים פחות ופחות בכתב ידם ואולי בעוד כמה שנים לא יהיה מקום לגרפולוגיה כי אף אחד לא יכתוב בכתב יד?
השאלה הזאת חוזרת כמעט בכל הרצאה שלי מול קהל. אנשים אומרים לי שכל היום הם נמצאים מאחורי המחשב ורק לעיתים רחוקות הם כותבים בכתב יד. אז קודם כל צריך לזכור פרט חשוב: מחקרים רבים הוכיחו שחיזוק של מיומנויות כתיבה, ואני מתכוונת לכתיבה ביד ולא באמצעות מחשב, מפתח אזורים שונים במוח ומשפר באופן משמעותי יכולות הבנה ודיבור שכן, האזורים במוח שאחראים על הדיבור והכתיבה סמוכים זה לזה. אני מאמינה שמיומנות הכתיבה לא תיעלם, ואנשים ימשיכו לכתוב הקדשות על ספרים, לכתוב מכתב אהבה, רשימות קצרות או סתם לשרבט. אבל גם יכול להיות שהגרפולוגיה תתאים את עצמה לקדמה וגרפולוגים יתחילו לנתח שרבוטים וציורים.

מה לגרפולוגיה ולחוק?
השימוש בגרפולוגיה בבתי משפט מתרכז בשני תחומים עיקריים: חוות דעת במסגרת עד מומחה וזיהוי והשוואת כתבי יד או חתימות בנושא של זיופים וכדומה. יחד עם זאת, אסור לגרפולוג לתת חוות דעת גרפולוגית מבלי לקבל את אישורו של הכותב עצמו.
קורה שפונה אליי אחד מבני הזוג עם כתב היד של שותפו/תו לחיים לצורך אבחון כתב היד ואני מסרבת באופן די ברור כי איני מוכנה לתת יד לניצול הגרפולוגיה לאינטריגות אישות בין אנשים. במקרים של חשש מבגידה או הגינות מסחרית, אני תמיד ממליצה על חוקר פרטי או על עו"ד.

אילו תכונות ניתן לזהות באמצעות הגרפולוגיה?
מגוון התכונות שניתן להפיק מכתב היד הוא עצום. אני נוהגת לבקש מהכותב לשלוח לי בנוסף לכתבי היד רשימת נושאים שבהם הוא מעוניין להתמקד בפגישה. כך במקום חוות דעת כללית ושבלונית, אני בונה חוות דעת בהתאם לנושאים שהאדם העלה. לדוגמה, מי שמבקש אבחון לצורך עיסוק וקריירה (לקראת הסבה מקצועית או מעבר משכיר לעצמאי) אני מפרטת יותר אודות תחומי לימוד מומלצים, תפקוד בעבודה ואיזה רושם האדם משאיר על האנשים שסביבו. עוד נדבר על רמות ניהול המתאימות לו בשלב זה, נקודות חולשה בארגון ושיווק, יכולת עמידה בלחצים ובכישלונות וכמובן התכונות שמחזקות אותו בדרך למטרה שהוא רוצה להשיג.
בתחום הזוגיות והמשפחה ניתן לבדוק דרך הכתב מדוע מתקשים במציאת בן זוג או למה כל הקשרים נושאים אופי דומה. וגם, לא אחת, "ציידתי" רווקות בכל מיני כלים גרפולוגים כדי להבין מי עומד מולן במקום לבזבז את הזמן...
בתחום המשפחתי, אני משלבת את כתבי היד של ההורים יחד עם ציוריו של הילד, כדי לקבל תמונה רחבה יותר לגבי אופי המשפחה כולה והפתרונות שיתאימו לכולם וישפרו את האווירה בבית, בגן או בביה"ס. היופי בגרפולוגיה הוא שכתב היד מצביע על הקשיים, אך גם על הדרכים לפתרון.

חברים חששו לתת לך מכתבים?
בהתחלה מאוד, היום כבר לא. הם כבר מכירים אותי ויודעים שאני לא מנתחת כתב יד לפני שאני מבקשת את רשותו של הכותב. גם זה לא שאני מסתכלת על כתב יד ומתחילות לרוץ לי תמונות, טבלאות וסיכומים. זו עבודה מאוד מורכבת של ניתוח מגוון רחב של סימנים. אחת הטעויות הנפוצות בתחום הזה, היא לשייך עיצוב של אות אחת בכתב לתכונת אופי. על מנת לקבוע בוודאות שלכותב יש תכונה מסוימת, חייבים להצליב מספר רב של תכונות כתב לצורך אישור סופי. בכלל בכל הנוגע לבני אדם, אנחנו לא משוואה מתמטית, ואם מתעסקים יותר מדי בהתאמה לנוסחאות נוקשות, שוכחים את הדבר העיקרי שלשמו "התכנסנו": הבנת האדם שיושב מולי על כל המורכבות שלו, ומציאת דרכים יעילות שיסייעו לו לחיות את חייו בצורה קלה, זורמת ומקדמת יותר עבורו.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות