בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
אקטואליה

אפרטהייד? אצלנו?
15.10.06
בשיח הבינלאומי, מרבים תועמלנים פלסטיניים להשוות את מדינת ישראל למשטר האפרטהייד הגזעני של דרום אפריקה. מהו אותו משטר? על מה מתבססים אותם טיעונים? ומדוע לא רק שאינם נכונים, הם גם אינם לגיטימיים? זיו מאור,באדיבות: אומדיה

”לא להתגייס לצבא האפרטהייד“, הכריזו שלטים מאולתרים מעל נתיבי איילון, ביום חמישי (5/09). אויביה של ישראל, וגם פלגים שמאלניים בתוך השיח הישראלי, מרבים להשוות את ישראל למשטר האפרטהייד שהיה נהוג בדרום אפריקה במחצית השנייה של המאה ה-20. קו ההשוואה התעמולתי הזה מצליח למדי, ועושה נפשות להסברה הפלסטינית ברחבי העולם.

כתבות נוספות
האנטי יהודיות החדשה
הועדה לזכויות הטרוריסט

על מנת להעמיד את התועמלנים הפלסטיניים במקומם, קיימת החובה למצוא תשובה ברורה ומוחלטת להשוואה הפושעת הזו. כדי לנסח את התשובה הזו, יש להבין מהו משטר האפרטהייד.

הניצנים הראשונים של הקולוניאליזם המערבי היו בדרום אפריקה. הבורים, שמאוחר יותר כונו אפריקאנרים, הם ילידי צרפת, בלגיה וגרמניה שהתיישבו בדרום אפריקה כבר במאה ה-17. באופן טבעי, הקדמה שהביאו איתם המערביים, כמו גם העבדות המותרת ביתר מדינות העולם, יצרו אפלייה בין השחורים לבין הלבנים בדרום אפריקה. בשנת 1949, מיסדה המדינה, בראשות דניאל פראנסווה מאלאן, את האפרטהייד.

השלב הראשון במיסוד הגזענות היה שורה של חוקים מפלים: איסור נישואין ויחסי מין בין שחורים ללבנים; החיוב לציין בתעודות הזהות את צבעו של האזרח; חוק המחייב אזרחים שחורים להצטייד באשרות מעבר לצורך תנועתם במדינה; הקצאת אזורי מגורים, גנים ציבוריים וחופי ים לשימושם של לבנים בלבד; וחוק המכרות אשר מיסד את הנורמה לפיה רק לבנים יכולים לשאת תפקידם בכירים בעבודה במכרות.

השלב השני באפרטהייד היה תכנית הבנטוסטאנים. על מנת לשמור על הרוב הלבן במדינה ועל כוחם של הלבנים, תכננה ממשלת דרום אפריקה להעניק ריבונות עצמאית לשחורים בטריטוריות שונות של המדינה. כל שבט קיבל אוטונומיה, חלקן אף הפכו למדינות עצמאיות. התהליך היה כרוך בביצוע טרנספר מקיף לאוכלוסיות רבות של שחורים.

העולם החל לשים לב לפשעים הגזעניים של ממשלת דרום אפריקה, בעקבות מספר מעשי טבח שבוצעו שם כנגד מפגינים. הבנטוסטאנים לא זכו להכרה עולמית כמדינות עצמאיות. במקום זאת, תבע העולם מממשלת דרום אפריקה לבטל את האפרטהייד. הלחץ הבינלאומי שהופעל על דרום אפריקה, הביא לכינונו של ממשל המבוסס על שלושה פרלמנטים - פרלמנט לכל גזע. גם תכנית זו לא זכתה לאמון העולם, ומנהיג המדינה, פיטר וילם בותה, אולץ להתפטר.

לבסוף, מחליפו של בותה בשלטון, פרדריק דה-קלארק, הפתיע את העולם וביטל באחת את האפרטהייד בשנת 1990. על המהלך הזה, הוא זכה בפרס נובל לשלום, בשנת 1993.

המטרה: ישראל

כאמור, שלטון האפרטהייד הגזעני משמש השראה לשונאי ישראל רבים. לפני שנעמוד על קווי הדימיון שהתועמלנים הפלסטינים ותומכיהם מזהים בין הממשל הישראלי לממשל האפרטהייד, יש להבין את מהות היחסים שבין ישראל לבין דרום אפריקה, בזמן האפרטהייד:

על לשנת 1973, הייתה מדינת ישראל מהתומכות החשובות במדינות הצעירות של אפריקה השחורה. הסיוע הישראלי התבטא בחקלאות, נשק ומדע. מתוקף כך, לא היו קשרים דיפלומטיים בין ישראל לבין דרום אפריקה, בגלל העוינות שרחשו לה ידידותיה של ישראל, וגם בגלל הקשר הרעיוני שבין הוגי האפרטהייד לבין המשטר הנאצי. מה ששינה את המצב היה מלחמת יום הכיפורים. בעקבות המלחמה ניתקו מדינות אפריקה את הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל, בטענה שהחזקת סיני היא שליטה קולוניאליסטית באדמה אפריקנית. בפועל, הדיפלומטיה הישראלית סברה שמדינות ערב הציעו סיוע למדינות אפריקה, בתמורה לניתוק קשריהן עם ישראל.

הבגידה הזו של מדינות אפריקה הביאה את ישראל לכרות ברית עם ממשל האפרטהייד, ברית שלימים הפכה אמיצה. בשנת 1986, מדינת ישראל הייתה המדינה היחידה בעולם שיחסיה עם דרום אפריקה היו תקינים, והיא לא איימה בכל סנקציה נגד אפריקה. הממשל הישראלי הצדיק זאת בדאגותיהן המשותפות של שתי המדינות בנוגע לסוגיות דמוגרפיות. הגדרה זו גובה מחיר כבד מההסברה הישראלית, שכן היא הבסיס והרקע להשוואות בין שתי המדינות.

המציאות המקומית בסכסוך הישראלי פלסטיני קנתה למי שמחפש, הזדמנויות רבות להשוואה בין ישראל לבין משטר האפרטהייד:

בריחתם של פלסטינים מבתיהם במלחמת השחרור, מגויסת על ידי התועמלנים הפרו-פלסטיניים לצורך השוואה עם הטרנספר שנעשה לשחורים בדרום אפריקה.

מחסומי הדרכים של צה“ל ביש“ע ובגדה מזכירים לפעילים הפרו-פלסטיניים את החיוב לשאת אשרות מעבר שאפיין את משטר האפרטהייד.

בהסברה הפלסטינית, גדר ההפרדה זוכה לכינוי הקבוע ”חומת האפרטהייד“. אין מקרה מובהק שבו נעשה שימוש בחומה בשלטון האפרטהייד, אבל השימוש הקבוע בביטוי זה על ידי הפלסטינים בא לשוות לישראל צביון של מדינה המפלה על רקע גזעי.

בדו“ח שהוגש לאחרונה על ידי הוועדה לזכויות אדם של האו“ם, השתמש מחבר הדו“ח, משפטן דרום אפריקאי בשם ג‘ון דוגרד, בביטוי ”בנטוסטאנים“ כדי להגדיר את האזורים הפלסטיניים שבין גושי ההתיישבות - גוש עציון, מעלה אדומים ואריאל. לאור מצבה הקשה של רצועת עזה מאז ההתנתקות, רבים מייחסים את הביטוי הזה גם לרצועת עזה.

מלבד הסוגייה הפלסטינית, גם בהקשר לערביי ישראל מרבים להשתמש בעולם המושגים של משטר האפרטהייד. קהילות ויישובים קהילתיים האוסרים על ערבים להתגורר בהם, מזכירים במידת מה את האיסור על השחורים בדרום אפריקה לגור בערים. זהו הביטוי היחיד בחוק הישראלי שניתן לייחס לו גזענות, אך מלבדו הלך הרוח ברחוב הישראלי לא מעודד שוויון ביחס לערבים: בחודש מרץ פרסמה מינה צמח סקר לפיו רק כשלושים אחוזים מהישראלים היו משכירים דירה לערבים.

דע את שתשיב

את הדיון באשר להשוואתה של ישראל לאפרטהייד, ניתן לחלק לשניים: החלק הלגיטימי והחלק שאינו לגיטימי.

המרכיב שאינו לגיטימי בטיעון שישראל חוזרת על פשעי האפרטהייד, מבוסס על שתי נקודות משמעותיות שבהן ישראל שונה מדרום אפריקה:

ראשית, אחד המאפיינים הבולטים במשטר האפרטהייד, היה העובדה שמדובר במיעוט ששולט על רוב מאזרחי מדינתו. בישראל המצב שונה, וההבדל הוא מהותי. בשטח המדובר היהודים הם רוב והפלסטינים הם מיעוט. אין זה אומר שמותר לחוקק חוקים גזעניים, אבל כן מותר לחוקק חוקים המאפשרים למדינה להגן על הרוב היהודי שבה - כמו חוק השבות והקצאת קרקעות ליהודים בלבד. בהקשר זה יש להדגיש שגם הבנטוסטאנים בדרום אפריקה נהגו על ידי השלטונות במטרה ליצור רוב לבן. ההבדל הוא שכאן המטרה היא לשמור על הרוב היהודי ולא ליצור אותו. בנוסף, מדינת ישראל מאמינה ודוגלת בערכים האוניברסליים של זכויות אדם, גם בהתנהלותה המפלה כלפי המיעוט הערבי.

גורם שני המוציא את הטיעון המדובר מלגיטימיות, הוא האיומים על מדינת ישראל. הלבנים בדרום אפריקה לא נאלצו להתמודד עם יומרה של הבנטו לזרוק אותם לים. המדינות השכנות להם לא התחמשו במטרה בלעדית להשמיד אותם. השחורים אזרחי דרום אפריקה לא הפעילו טרור רקטות באופן יומיומי על ערי הלבנים, ואף שחור לא התפוצץ בתוך אוטובוס אזרחי. העובדה שישראל צריכה למגן את עצמה מפני האיומים הללו, מחייבת אותה לנקוט בצעדים מפלים כלפי המיעוט הערבי. אם היא לא תעשה כן, הטרור שהערבים ישליטו בישראל יהיה נורא וחמור יותר מכל מה שישראל עושה. אם הערבים והפלסטינים ייטשו את דרך הטרור, הצורך לנקוט נגדם צעדים מפלים יבוטל, ואיתם הצעדים עצמם.

מעבר לשתי נקודות אלו, קיימת חובה לחזור על הטענות הקבועות המגנות על הטיעון הישראלי: ישראל מגינה על קיומה מפני טרור. תביעותיה של ישראל על השטח הן בעלות ביסוס היסטורי (בניגוד למשטר האפרטהייד). ישראל העניקה עצמאות לפלסטינים בעזה, שאיננה מצליח להתרומם בגלל סירובה העיקש לחדול מהטרור.

כשישראל הוקמה, למדינות רבות בעולם עוד היו חוקים על רקע גזעי. ארצות הברית הפכה למדינה שוויונית לחלוטין, כלפי השחורים שבה, רק ב-1960. ולמרות זאת, מדינת ישראל הדגישה במגילת העצמאות שלה את השוויון בין הגזעים שבה. במובן זה, היא הייתה חלוצה יחסית. מאז תום המשטר הצבאי על ערביי ישראל, נחקקים בישראל חוקים רבים המחייבים אפלייה מתקנת. במקומות עבודה גדולים, אפלייה מתקנת לטובת האזרחים הערביים היא נורמה (כוח הקנייה של המגזר הערבי הוא בין הגורמים המשמעותיים לתופעה הזו).

הערבים בישראל אינם חיים בשיווין מלא. למרות האמור לעיל, קיימת אפליה על רקע דתי בישראל. אולם הדרך ארוכה עד לשימוש במונחים של אפרטהייד, המשמשים את התעמולה הפלסטינית רק כדי לקעקע את ההצדקה לקיומה של מדינת ישראל.

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 17 תגובות
 
  תגובות  
  אפרטהייד לגבי ערבים מהשטחים?
עכבר   - ‏02/‏09/‏2010 16:11 
1.
  סכנה לא פחות גדולה
יורם   - ‏12/‏10/‏2010 16:26 
2.
  כך או אחרת
יורם   - ‏12/‏10/‏2010 16:34 
3.
  אפרטהייד לגמרי
מיכל   - ‏29/‏11/‏2010 20:05 
4.
  אפרהייד?
יוסף   - ‏03/‏01/‏2011 00:39 
5.
  לצערי, הטיעונים מאוד לא משכנעים
ציוני   - ‏26/‏03/‏2011 19:56 
6.
  הם אזרחי מדינת פלסטין שתקום, ובישראל יש 2 מיליון ערבים שנהנים משוויון זכויות מלא.
איך זה מסתדר עם התאוריה העקומה שלך   - ‏26/‏07/‏2011 03:19 
7.
  ל- 6 זה בגלל הטרור הרצחני שלהם!! בלי הטרור שלהם שום דבר מזה לא היה קורה.
פס גדול על כל השמאל   - ‏26/‏07/‏2011 03:21 
8.
  אחת ולתמיד - תושבי יו"ש הם לא אזרחי מדינת ישראל. לכן זו לא אפלייה.בדרום אפריקה הפלו בין האזרחים עצמם
תקלטו את זה כבר   - ‏26/‏07/‏2011 03:25 
9.
  כל כך הרבה חוסר אמת וחוסר מידע
סטלה   - ‏05/‏09/‏2011 17:17 
10.
  תגובה
גיא   - ‏04/‏03/‏2012 16:26 
11.
  אפרטהייד בישראל ? יש ויש !
מנדלה   - ‏18/‏01/‏2013 00:24 
12.
  אפרטהייד בישראל ? יש ויש !
מנדלה   - ‏18/‏01/‏2013 00:24 
13.
  תגובה
גיא   - ‏01/‏07/‏2015 10:59 
14.
  למה? ענו לך על זה בגוף המאמר.
גל   - ‏16/‏11/‏2015 01:14 
15.
  תגובה
גיא   - ‏22/‏04/‏2016 15:14 
16.
  תגובה
גיא   - ‏21/‏08/‏2016 12:49 
17.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2019, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות