בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
תיירות

האיים הקריביים
--------------------------
הים הקריבי, המשתרע מפלורידה דרומה עד לחופים הצפוניים של דרום אמריקה, הוא מקווה המים החמישי בגודלו בעולם.
שטחו כ- 2.5 מיליון קמ"ר, מעט יותר מאשר הים התיכון. האיים הקריביים הם ארכיפלג של איים היוצרים מעין קשת לאורך כ- 4000 ק"מ מקובה (הממוקמת כ- 145 ק"מ דרומית לקי ווסט) ועד טרינידד הסמוכה לחופי ונצואלה. האיים הקריביים
בשטח זה אלפי איים ואיונים, מתוכם כ- 50 מיושבים. מספר זה אינו כולל את איי הבהאמאס ואיי ברמודה הצפוניים יותר.
האיים והריפים סביבם יוצרים מחסום טבעי המגן על הים הקריבי מפני האוקיאנוס האטלנטי הסוער, בזכות זה הים הקריבי שקט וצלול. האיים ידועים גם בשם: איי הודו המערבית WEST INDIES שהוא השם אותו נתן קולומבוס בהגיעו לאזור בשנת 1492 מכיוון שחשב בטעות שהגיע לחופי הודו. הספרדים והצרפתים שהגיעו מאוחר יותר קראו לאיים "האיים האנטיליים" ANTILLES על שם האי המיתולוגי באוקיאנוס האטלנטי "אנטיליה". השטח הכולל של כל האיים הוא 145,000 קמ"ראת האיים ניתן לחלק לשלוש קבוצות עיקריות: האנטילים הגדולים" GREATER ANTILLES- קבוצת האיים הגדולים בצפון מערב הים הקריבי הכוללת את קובה, ג'אמייקה, היספניולה (המחולקת לשתי מדינות: האיטי והרפובליקה הדומיניקנית) ופורטו ריקו. שטחם של איים אלה מהווה 90% משטחם הכולל של כל האיים הקריביים. קובה לבדה תופסת חצי מהשטח הזה (105,000 קמ"ר). אלה גם האיים הקדומים ביותר באזור, אשר נוצרו לפני כ- 70 מיליון שנים. האנטילים הקטנים המזרחיים" EASTERN LESSER ANTILLES קטנים בהרבה בגודלם אך רבים במספרם. האי הכי קטן מביניהם הוא אנגווילה ANGUILLA ששטחו 96 קמ"ר בלבד והגדול ביותר הוא גוואדלופ ששטחו 1780 קמ"ר. הם מחולקים לשתי תתי קבוצות הנקראות בהתאם לכיוון האיים יחסית לרוחות המסחר הנושבות בקביעות מכיוון צפון- מזרח: "איי הליוורד" (המוגנים מפני הרוח) LEEWARDS ו"איי הוינדוורד" (האיים החשופים לרוח) WINDWARDS. איי הליוורד נמצאים בחלקו הצפון מזרחי של שרשרת האיים וכוללים את ANTIGUA, גוואדלופ GUADELOUPE, מונטסרט MONTSERRAT, סנט קיטס ST. KITTS, נביס NEVIS ואיי הבתולה VIRGIN ISLANDS. איי הוינדוורד הם האיים הנמצאים בחלק הדרום מזרחי של השרשרת, צפונית לחופי אמריקה הדרומית וכוללים את: דומיניקה DOMINICA, גרנדה GRENADA, מרטיניק MARTINIQUE, סנט לוסיה ST. LUCIA וסנט וינסנט ST. VINCENT. האי ברבדוס BARBADOS ממוקם מזרחית לכולם ואינו שייך לאף קבוצה. לאיים אלה צד מזרחי החשוף לאוקיאנוס האטלנטי הסוער וצד מערבי הפונה לכיוון הים הקריבי הרוגע.

חלק מאיי האנטילים הקטנים נוצרו מאיי געש קדומים, כדוגמת: מרטיניק, סנט לוסיה ומונסרט (חלקם פעיל עד היום) וחלקם נוצרו משוניות אלמוגים גדולות שבצבצו מעל פני המים, כדוגמת אנטיגואה, ברבודה BARBUDA וברבדוס. הר הגעש באי מונסרט התפרץ באמצע שנות התשעים של המאה העשרים וגרם להרס גמור של עיר הבירה, פליימות'.האיים הדרומיים" SOUTHERN ISLANDS נמצאים בסמוך לחופי ונצואלה וכוללים את טרינידד TRINIDAD וטובאגו TOBAGO ממזרח ואת ארובה ARUBA, בונאייר BONAIRE וקוראסאו CURACAO (המכונים איי ABC, בגלל האותיות הראשונות של שמותיהם) ממערב. הם שונים במבנה הגיאולוגי שלהם משאר האיים מכיוון שהיו בעבר חלק מיבשת דרום אמריקה שהתנתק מהיבשת ונדד לתוך הים. הם מהווים למעשה המשך ישיר להרי האנדים.

למרות שמבחינה גיאוגראפית האיים הקריביים משויכים ליבשת אמריקה, מבחינה תרבותית והיסטורית האיים קשורים הרבה יותר לאירופה, אפריקה ואסיה. החל מהמאה ה- 15 החלו אירופאים, בעיקר מספרד, אנגליה, הולנד וצרפת להתיישב באיים. הם הביאו עמם את מנהגי התרבות והשפה ממקום מוצאם.

למרבית האיים בקריביים יש מרכזי מידע לתייר המספקים מידע תיירותי רב על כל אי. מידע על כל האיים ניתן לקבל ממרכז התיירות של הקריביים, הממוקם בניו יורק, כתובתו: 80 Broad St., 32nd Floor, New York, NY 10004, טלפון: 212-635-9530, או: 800-356-999 שלוחה 106.

אתרי אינטרנט מומלצים על הקריביים: http://www.doitcaribbean.com/, http://www.see-caribbean.com/, http://www.caribbean-on-line.com/ ו- http://www.caribbean.com/

המתיישבים הראשונים באיים הקריביים היו אינדיאנים קדומים בני שבט הסיבוני CIBONEY שהגיעו לאיים מחלקה הצפוני של דרום אמריקה כבר לפני 6000 שנה. הם היו ציידים ומלקטים והסתמכו בעיקר על דיג. בסביבות שנת 300 לפני הספירה הגיעו ראשוני אנשי שבט אראוואק ARAWAK לאיים הקריביים. גם הם הגיעו מדרום אמריקה בעזרת סירות הקאנו שלהם, התיישבו באיים הדרומיים ביותר והתקדמו בהדרגה לאיים הצפוניים יותר. הם היו הרבה יותר מתוחכמים מאנשי הסיבוני. הם היו עובדי אדמה, גדלו תירס, קקאו, בוטנים, טבק, כותנה וגידולים נוספים ובנוסף היו ציידים ודייגים מיומנים. שבטים שוחרי שלום אלה היו מאורגנים חברתית והתמחו בהכנת כדים, הן לשימוש יומיומי והן למטרות דתיות. הם בנו את כפריהם בסמוך לחופי הים וכל קבוצה נשלטה ע"י צ'יף משלה.

הידעת? בני האראוואק האמינו מאד בחיים שאחרי המוות. הם קברו ביחד עם המתים את כל רכושם וציידו אותם במזון בו ישתמשו במהלך מסעם ל"קויאבה" COYABA, ארץ שופעת כל טוב בה כל היום רוקדים וחוגגים.

 

חייהם השלווים של בני האראוואק הסתיימו כאשר הגיעו לאזור בני שבטי ה"קריב" CARIB (על שמם קרוי היום האזור כולו). הם הגיעו לאזור כמאה שנה לפני שקולומבוס גילה את האזור. גם הם הגיעו מדרום אמריקה והתקדמו צפונה בין האיים. הם היו ידועים כאוכלי אדם (קניבאלים) ובעלי מיומנות גבוהה בשימוש בחץ וקשת. הם חיסלו את מרבית בני סיבוני ואראוואק. ההערכות אומרות שכאשר הגיעו האירופאים לאזור במאה ה- 15 היו בכל האיים יחדיו כמה מאות אלפי אנשים, מרביתם קריביים. לאחר הגעת המתיישבים האירופאים ירד מספר האינדיאנים באופן דרמטי, גם בגלל היחס הברוטאלי אליהם מצד האירופאים שהעבידו אותם בפרך במטעיהם, אך בעיקר בגלל שנחשפו למחלות חדשות אותם הביאו עמם המתיישבים החדשים מאירופה, אשר לא היה להם כל חיסון טבעי מפניהם. בסוף המאה ה- 16 נותרו כיסים קטנים בלבד של יישובים עם אוכלוסייה קריבית.

הספרדים היו האירופאים הראשונים שהגיעו והתיישבו בקריביים. הם החלו להתיישב באנטילים הגדולים (תחילה בהיספניולה ואח"כ בקובה ג'מייקה ופורטו ריקו) מיד לאחר שקולומבוס הגיע לאיי הבהאמאס בשנת 1492. קולומבוס כינה את התושבים בני שבט קריב "אינדיאנים" מכיוון שחשב בטעות שהגיע לאיים הסמוכים להודו.

הספרדים לא עשו כל מאמץ להתיישב באנטילים הקטנים LESSER ANTILLES מכיוון שנראו להם קטנים מדי וללא חשיבות אסטרטגית.

הצרפתים, האנגלים, ההולנדים ובני מדינות אירופאיות נוספות הגיעו לאזור בהדרגה במהלך המאה ה-17. המושבה הראשונה אותה ייסדו האנגלים הייתה בסיינט קיטס ST. KITTS בשנת 1623. אחר כך הם התיישבו בברבדוס, נוויס, אנטיגואה ומונטסראט. הצרפתים התיישבו תחילה במרטיניק ובגוואדלופ ואילו ההולנדים בסאבה וסנט מרטן. חילוקי הדעות בין המעצמות האירופאיות על הבעלות של חלק מהאיים והרצון לשלוט אסטרטגית על האזור גרמו למאבקים ומלחמות בין המדינות שנמשכו כמאתיים וחמישים שנה. חלק מהאיים החליפו בעלות פעמים כה רבות עד שמורגשת בהן היטב השפעת התרבויות השונות (לדוגמא: סנט לוסיה או סנט מרטן). כל מעצמה הנהיגה שיטות ממשל, חינוך, תרבות ושפה כפי שנהוג במדינתם ולכן מגוון התרבויות והסגנונות באיים הקריביים כה גדול. ברבים מן האיים החלה לשגשג תעשיית ייצור הסוכר (שנקרא: "הזהב הלבן") החל מאמצע המאה ה- 17, מה שגרם להבאת עבדים רבים ממערב אפריקה על מנת שיעבדו בשדות וטחנות הסוכר. תוך זמן קצר הגיע מספר האפריקאים באיים רבים ליותר מ- 90 אחוזים מכלל האוכלוסייה. בשנת 1808 החלה בבריטניה התנגדות לתופעת העבדות שהובילה בשנת 1834 לאמנציפציה. המדינות האירופאיות האחרות הלכו בעקבות הבריטים והאפריקאים שוחררו מהעבדות. את העבדים החליפו פועלים שכירים, בעיקר מהודו, אך מכיוון שבתחילת המאה ה- 19 הצטמקה תעשיית הסוכר וירד קרנה, היה משבר כלכלי במרבית האיים שגרם להתעוררות פוליטית ורצון לעצמאות מכיוון שהמעצמות נטו להזניח ולשכוח את תושבי האיים.

בסוף המאה ה- 19 מלחמת ספרד- ארה"ב הובילה את האמריקאים לאזור. הטריטוריה הראשונה של האמריקאים היתה פורטו ריקו שנלקחה מידי הספרדים. בשנת 1917 רכשה ארה"ב את איי הבתולה האמריקאים מידי הדנים.

בשנת 1962 הייתה ג'מייקה המדינה הראשונה שקבלה עצמאות מלאה ובעקבותיה הפכו גם איים נוספים שהיו בהן מושבות בריטיות לעצמאים בשנות ה- 70 וה- 80. ההולנדים והצרפתים המשיכו להחזיק במושבות שלהן באזור. Caribbean vacation packagesכיום האיים הקריביים שייכים ל- 24 ישויות פוליטיות שונות. אין באזור אי ראשי השולט באיים אחרים אלא כל אי הוא למעשה מדינה קטנה בפני עצמה. זה נובע הן מהבדלים הגדולים באופי האיים, בגלל השליטים האירופאים השונים והן בגלל העובדה שבאזור פזורים איים רבים מאד.

יש באזור 13 מדינות עצמאיות ובנוסף מושבות השייכות למדינות שונות וטריטוריות. המדינות העצמאיות הן: הרפובליקה של קובה (המורכבת מהאי קובה ומספר איים סמוכים, זו המדינה העצמאית הגדולה ביותר בקריביים), האיטי והרפובליקה הדומיניקנית (שתי מדינות עצמאיות החולקות ביניהן את האי היספניולה), ג'מייקה, ברבדוס, בהאמאס, טרינידד וטובגו, דומיניקה, גרנדה, הפדרציה של סנט קיטס ונביס, סנט לוסיה, סנט וינסנט וגרנאדינס (שתיהן מהוות מדינה אחת) ואנטיגואה וברבודה (אף הן מהוות יחדיו מדינה אחת). שאר האיים שייכים לארה"ב, צרפת, הולנד, ונצואלה ואנגליה. לכל מדינה חוקים משלה (חוקי מכס והגירה שונים) ומנהגים משלה. בכל אי מדברים בשפה אחרת. השפות העיקריות הן אנגלית, צרפתית, הולנדית וספרדית. גם המטבע הרשמי משתנה מאי לאי. באיים הצרפתים כגון: מרטיניק והצד הצרפתי של סנט מרטין המטבע הרשמי הוא היורו, בעוד באיים רבים (לדוגמא: אנטיגואה, סנט לוסיה, גרנדה ודומיניקה המטבע הוא הדולר המזרח קריבי (מסומן: EC$), לטרינידד וטובאגו מטבע משלהם (TT$) וגם לברבדוס דולר משל עצמו (B$). המזל הוא שבמרבית האיים הדולר האמריקאי מתקבל בשמחה, כך שבדרך כלל אין צורך להמיר כספים, בפרט אם מגיעים לאי ליום אחד בלבד. השימוש בכרטיסי אשראי בינלאומיים נפוץ ומקובל ברוב האיים.

האוכלוסייה העיקרית בקריביים מבוססת על צאצאי העבדים האפריקאים ולכן גם השפעתם על התרבות מאד משמעותית. השפעתם ניכרת במיוחד בסגנונות המוסיקה והבישול. בנוסף מתגוררים באיים תושבים ממוצא אירופאי, אסייתי וגם אמריקאים וקנדיים שמחפשים שלווה ומזג אוויר חמים ונעים. מרביתם מגיעים לאזור לאחר פרישתם מהעבודה

גם צפיפות האוכלוסין משתנה מאי לאי. ברבדוס הוא האי הצפוף ביותר בקריביים ולעומתו בסאבה ובסנט בארטס יש פחות מ- 5000 תושבים בכל אי.

למרות השוני הרב בין האיים יש בהם גם הרבה מן המשותף. ראשית, הכלכלה של כל האיים מתבססת ברובה על תיירות. כמו כן הקיץ התמידי, החופים הרבים, המוסיקה והכיף יצרו באיים סגנון חיים רגוע ושליו. המקומיים לוקחים את הכל בקלות ופועלים לפי "זמן האיים" ISLAND TIME, שפירושו: "אני אפעל כאשר המוזה תשרה עלי". כיום הקריביים הם אחד המקומות הבודדים בעולם החופשיים ממתחים פנימיים. אחת המילים החביבות על המקומיים היא "לימינג" LIMING, שפירושה: לקחת את הדברים בקלות, להירגע.

האיים מאד מגוונים גם מבחינת נופים. תוכלו למצוא בהם מהרי געש, צוקים, אגמים, מפלים, נהרות ויערות גשם ועד ביצות ומדבריות. יש בקריביים גם מספר פארקים לאומיים מרשימים. בחלק מהאיים יש בעלי חיים ייחודיים אותם לא ניתן למצוא בשום מקום אחר. חובבי הצפייה בציפורים יאהבו במיוחד את טרינידד ואילו באיי הבהאמאס יש מעל 60,000 פלמינגו ורודים וברווזים. איים רבים שופעים צמחייה טרופית כגון: סחלבים, היביסקוסים, זנים רבים של עצי דקל, שרכי ענק ועצי פרי רבים.

נוף אופייני באיי הבתולה

בים הקריבי בסמוך לחלק מהאיים יש קירות עצומים של אלמוגים (בקריביים נמצא ריף האלמוגים השלישי בגודלו בעולם!) בהם שפע בעלי חיים ימיים, כולל דגים טרופיים מכל הגדלים והצבעים, חתולי ים, צבי ים ודולפינים השוחים במי הטורקיז הצלולים והחמימים. זהו גן עדן אמיתי לצוללנים. לא פלא שאת הצלילה (SCUBA DIVING) המציאו בקריביים.

הספורט הימי מאד מפותח באזור. בנוסף לשחייה, שייט, דייג וצלילה פופולאריים מאד באיים גם גלישת הגלים והרוח וסקי מים.

לחובבי הספורט האתגרי מבחר גדול של אפשרויות גם ביבשה, החל מטיולים רגליים בכל דרגות הקושי, טיפוס על הרים, רכיבה על סוסים ונסיעה ברכבי שטח בנופים פראיים.

אך אל דאגה, גם מי שכל מבוקשו הוא לרבוץ בנחת בחופי הים ייהנה מכל רגע מחופי ים הציוריים, בעלי החול הרך ושפע השירותים שחלקם נבחרים שנה אחרי שנה כחופים היפים ביותר בעולם.

מזג האוויר

מזג האוויר בקריביים הוא סובטרופי, עם שינויים קלים בלבד בין הטמפרטורה בקיץ לעומת החורף ובין היום ללילה. הטמפרטורות הממוצעות באזור נעות בין ºC 24 ל- ºC 29. מרבית חודשי השנה נושבות באיים רוחות מסחר נעימות (מלבד בחודשי הסתיו), בזכותן מזג האוויר אידיאלי ובדרך כלל לא חשים בחום מעיק.

מזג האוויר באזור מתחלק לשתי עונות עיקריות: העונה היבשה בחודשים דצמבר עד אפריל והעונה הרטובה בחודשים מאי עד נובמבר. אמנם גם בעונה היבשה עלול לרדת גשם, אך בכמויות פחותות והלחות בעונה הרטובה גבוהה בהרבה. בעונה הרטובה חשוף האזור לסופות הוריקן. הסערות הטרופיות מתחילות בחופי מערב אפריקה, צוברות תאוצה לאורך האוקיאנוס האטלנטי ומגיעות לאיים הקריביים במלוא עוצמתן. ההוריקנים הרציניים ביותר בשנים האחרונות היו הוריקן לואיס LUIS ומרילין MARILYN בשנת 1995 והוריקן ג'ורג' GEORGE בשנת 1998 שגרמו נזקים קשים בחלק הצפוני של האיים הקריביים. הסופות בדרך כלל אינן מגיעות לאיים הדרומיים הסמוכים לחופי ונצואלה. עונת ההוריקנים הרשמית היא מיוני ועד נובמבר. בשפה האנגלית נהוג לחרוז חרוזים ולומר: JUNE- TOO SUNE, JULY- STAND BY, AUGUST- YOU MUST, SEPTEMBER-REMEMBER ו- OCTOBER- ALL OVER, אך סטטיסטית שיר חביב זה אינו מדויק מכיוון שמרבית ההוריקנים חלפו באזור דווקא באמצע ספטמבר.

בכל מקרה יש לזכור שהים הקריבי מאד גדול וגם כאשר יש סופה באזור אחד שלו, במרבית המקרים היא כלל אינה מורגשת באזור אחר.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
הידעת? מכיוון שהבדלי מזג האוויר בדרום הקריביים כה קטנים ולא משמעותיים, בשפת הפאפיאמנטו PAPIAMENTO המדוברת באיים ההולנדיים, לא קיימת כלל מילה עבור מזג האוויר. הוא הרי כמעט תמיד מושלם, אז למה בכלל לבזבז מילה עבורו? הבדלים גדולים בין האיים בכמויות הגשמים. יש איים צחיחים בהם כמעט ולא יורד גשם כגון ארובה ולעומתם איים ירוקים השופעים ביערות גשם כגון דומיניקה בה יורדים יותר מ- 5000 מ"מ גשם. למעשה ניתן להגדיר את העונות בדומיניקה כעונה גשומה ועונה גשומה יותר. מלבד טרינידד האיים הדרומיים ביותר, הסמוכים לחופי ונצואלה מוגנים ע"י האיים המזרחיים מהאוויר הלח המגיע מהאוקיאנוס האטלנטי ולכן מזג האוויר בהם חם ויבש לאורך כל השנה. בטרינידד לעומת זאת יורד גשם רב לאורך חודשים ארוכים ממאי ועד נובמבר עם הפוגה קלה בת מספר שבועות בספטמבר או אוקטובר.

 

תנאי מזג האוויר יכולים להשתנות באופן ניכר גם בתוך האי עצמו. תופעה זו ניכרת בעיקר באיים הגדולים של האנטילים הגדולים בהם לרכסי ההרים יש השפעה חזקה על מזג האוויר. בפורטו ריקו, לדוגמא, החוף הצפון מזרחי הסמוך לבירה, סאן חואן, רטוב וירוק בהרבה מאשר החוף הדרום מערבי יבש וצחיחים וגדלים בהם רק קקטוסים.

באתר האינטרנט CARIBWX מידע על מזג האוויר בקריביים http://www.caribwx.com/.

מידע עדכני על ההוריקנים בקריביים תמצאו באתר: CARIBBEAN HURRICANE NETWORK, http://www.stormcarib.com/.

טמפרטורת המים בים הקריבי נוחה בכל ימות השנה והמים נעימים לשחייה בכל עונה.

תחבורה:

לאיים הקריביים מגיעות טיסות ישירות מערים רבות בצפון אמריקה ואירופה. מרבית הטיסות מגיעות לשדה התעופה הבינלאומי בסאן חואן, פורטו ריקו, אך יש גם טיסות ישירות לאיים פופולאריים אחרים. לדוגמא: לחברת אייר פרנס טיסות ישירות מפריז לאיים הצרפתים העיקריים: מרטיניק וגוואדלופ, לחברת KLM טיסות ישירות לסנט מרטן ולבריטים טיסות ישירות לאנטיגואה, ברבדוס ויעדים נוספים.

לחברת BWIA (WEST INDIES AIRWAYS), טלפון: 1-800-538-2942, http://www.bwee.com/ טיסות רבות ביו מיאמי לאיים הגדולים באזור.

חברת התעופה הגדולה ביותר הטסה בין האיים היא LIAT, טלפון: 868-624-4727, http://www.liatairline.com/ לה יותר מ- 150 טיסות יומיות בין 25 יעדים באזור. בנוסף פועלות באזור מספר חברות תעופה קטנות יותר כגון:

LYNX AIR הטסה בעיקר מפורט לאודירדייל לאיים בצפון הקריביים והבהאמאס טלפון: 888-596-9247, http://www.lynxair.com/, CARIBBEAN TRANSPORTATION SERVICES, http://www.caribbeantrans.com/, CARIBBEAN STAR AIRLINES, טלפון: 268-480-2561 ועוד חברות קטנות נוספות, כל אחת מתמחה באזור או אי מסוים.

לכל חברות הקרוזים הגדולות יש הפלגות לאיים הקריביים (ראו לעיל) במגוון מסלולים בכל חודשי השנה. חלק מהנמלים כה גדולים ומודרניים עד שהם מכילים יותר מעשר אוניות בו זמנית! נמלים אחרים, בפרט באיים קטנים בקריבים הדרומיים, יותר קטנים ויכולים להכיל 2-3 אוניות בלבד. במספר איים לאוניות הגדולות אין אפשרות להכנס לנמל (מכיוון שהמים רדודים מדי או הרציפים קצרים יחסית לאורכן העצום) ולכן האוניות עוגנות מחוץ לנמל והנוסעים נוסעים מהאונייה לנמל בסירות שירות קטנות.

בין האיים הסמוכים יש קשרי מעבורות. חלק מהמעבורות הן ספינות גדולות ומהירות הנוסעות על סיפונן מאות נוסעים וחלקן סירות קטנות המיועדות למספר מצומצם ביותר של נוסעים. הקווים העיקריים הם בין סנט קיטס לנוויס, בין סנט מרטן וסנט בארטס, בין סנט מרטן לאנגילה ובין האיים: גוואדלופ, דומיניקה ומרטיניק.

באיים רבים ניתן לשכור יאכטה פרטית, כולל משיט או לנהיגה עצמית ולשוט עמה בנחת בין האיים. במספר איים מרכזיים יש מרינות גדולות ומצוידות, לדוגמא: אנטיגואה, סנט מרטן, מרטיניק, סנט לוסיה וגרנדה.

בכל האיים ניתן לשכור רכב, הן מסניפים של חברות בינלאומיות גדולות והן מסוכנויות מקומיות, אך יש לזכור שבחלק מהאיים רמת הכבישים אינה גבוהה במיוחד ולשים לב שבחלק מהאיים (שהיו עוד עדיין הינם בשליטה בריטית) הנהיגה היא בצד שמאל של הכביש.

במרבית האיים יש תחבורה ציבורית זולה למדי הכוללת אוטובוסים ומיניבוסים המשמשת בעיקר את המקומיים. בדרך כלל האוטובוסים צפופים ודחוסים והנסיעה בהם נמשכת זמן רב מכיוון שלהם תחנות רבות בכל הכפרים והיישובים הקטנים לאורך הדרך.

בכל האיים התיירותיים יש שפע מוניות העומדות לרשות התיירים וגם בנמלים בהם מגיעות אוניות נוסעים רבות בו זמנית לא תתקשו להשיג מונית. מרבית הנהגים שמחים להדריך את נוסעיהם ולהראות להם אתרים מעניינים לאורך הדרך. במרבית האיים הנסיעה היא ללא מונה אלא בתעריף קבוע התלוי ביעד הנסיעה. מומלץ לסכם עם הנהג על מחיר הנסיעה לפני תחילתה.
 
Caribbean attractions

מזון ומשקאות:

בקריביים תוכלו למצוא כל סוג מזון שיעלה על דעתכם. בזכות האוכלוסייה המגוונת שהגיעה לאיים מכל רחבי העולם, גם מגוון סגנונות הבישול עצום. ניתן למצוא באיים החל ממסעדות יוקרה מפוארות ועד דוכני מזון על שפת הים. מסעדות רבות ממוקמות על מרפסת הבנויה מעל לים או בסמוך ליער גשם. המסעדות הטובות ביותר (שהינן יקרות להחריד) הינן כה פופולאריות עד שהתיירים מזמינים בהן מקום חודשים מראש.

הבישול הקריבי המסורתי הוא פשוט, מזין וממלא. הדגש הוא על תוצרת מקומית המתבססת על דגים ופירות ים טריים, פירות טרופיים והרבה ירקות שורש. מנות פופולאריות לדוגמא הן אורז עם שעועית, בננות מטוגנות ו"רוטי" שהוא כיסון ממולא בתפוחי אדמה ובשר.

האיים הצרפתיים ידועים בסגנון הבישול הקריאולי CREOLE CUISINE שהוא שילוב מנצח של המטבח הצרפתי, הבישול האפריקאי המסורתי ומרכיבי מזון קריביים.

מומלץ לבקר בשווקים באיים השונים על מנת לראות ובעיקר לטעום את הפירות והירקות המיוחדים, אשר סביר להניח שבחלקם לא נתקלתם מעולם.

המשקה החריף הפופולארי ביותר בקריביים הוא הרום המיוצר באיים מהמאה ה- 17. את הרום האיכותי ביותר תוכלו למצוא בברבדוס, ג'מייקה, גוואדלופ ומרטיניק. בעוד המקומיים שותים רום נקי (ללא תוספות), מרבית התיירים מעדיפים את הקוקטלים המבוססים על רום כגון פינה קולדה. באי נמכרים גם שפע מיצים טבעיים לא אלכוהוליים.

את האוכל הטוב ביותר בקריביים תמצאו על סיפון האונייה...

אירועים:

בכל האיים בכל עונות השנה מתקיימים אירועים מיוחדים המושכים המוני מקומיים ותיירים יחדיו.

ניתן לחלק את האירועים לשלושה סוגים עיקריים:

פסטיבלים מסורתיים הנערכים לכבוד יום העצמאות, תאריך לידה של מלכה אירופאית (גם אם האי עצמאי כבר שנים רבות), חגיגות קציר וכמובן קרנבלים (הנחגגים בכל אי בתאריך שונה). כל האירועים האלה משלבים מוסיקה, טקסים, מסכות ותלבושות ססגוניות, ריקודים, פולקלור וחגיגות עד השעות הקטנות של הלילה.

פסטיבלי מוסיקה פופולאריים ביותר באזור. החל ממוסיקה אופיינית לקריביים, כגון: ראגיי, סלסה וקליפסו ועד פסטיבלי רוק, ג'ז', מוסיקת קאונטרי ומוסיקת נשמה.

אירועי ספורט פופולאריים לא פחות. חלקם מושכים ספורטאים מהדרגה הראשונה מכל רחבי העולם. החל מטורנירים בין לאומיים של גולף וטניס, דרך תחרויות שייט מהגדולות בעולם, אליפויות גלישה, שחייה, דייג, מרוצי סוסים ועד ריצות מרתון. ואסור כמובן לשכוח את הטורנירים הרבים של קריקט...

באתר האינטרנט: CARIB SEEK http://www.calendar.caribseek.com/ מידע על האירועים העיקריים המתרחשים בכל האיים בכל חודשי השנה. מידע עדכני נוסף ניתן לחפש בעיתוני התיירות של כל אחד מהאיים ובאתרי האינטרנט הרשמיים שלהם.
 
באדיבות bartravel

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות