בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
גרפולוגיה

סוד צבעי
------------------------
איך היה בגן?,כיף ,עם מי שיחקת?לא זוכר.מה הגננת סיפרה היום? לא יודע.
מכירים את הדיאלוגים/מונולוגים האלה, כשאתם מנסים לדלות פרטים מחיי הילד, בדרך כלל בלי הצלחה מרובה. ואז מתעוררות השאלות: האם טוב לו בגן? האם אני הורה טוב מספיק? האם הגבולות שאני מציב נוקשים מדי או משוחררים מדי? האם הילד שלי מאושר? מהם הכשרונות שלו ואיך אני יכול לתקשר אתו בדרך יעילה יותר?
פענוח ציורי ילדים מתקשר בדרך כלל לניסיון לגלות, לא עלינו, טראומות או התעללות, אבל הוא גם יכול לשמש כלי לתקשורת עם הילד, שכן ילדים צעירים לא נוטים להביע את עצמם בגלל מגבלות השפה ובגלל הקושי לעבד תחושות ורגשות. הבנה עמוקה לרגשות ונטיות הילד יכולים לסייע להורים ליצור תקשורת והבנה חזקים יותר.
בספר החדש ציורים מדברים (הוצאת מנטור) פותחת מיכל וימר, מומחית לפענוח ציורי ילדים ולגרפולוגיה משפחתית, בוגרת לימודי פסיכולוגיה ומתמחה בפסיכולוגיה של הגיל הרך ובהנחיית הורים, חלון לעולם המופלא של ציורי ילדים.
מהספר עולה שציורי ילדים יכולים ללמד אותנו על כשרונות מיוחדים, תכונות אופי, רמת אינטליגנציה, גישה חינוכית שמתאימה לילד, מידת הגבולות להם הוא זקוק, המצבים בהם הוא מתקשה ולמה הוא זקוק בעת כעס או משבר.
"גם למה שאנו מכנים קשקוש בלבוש יש משמעות", אומרת מיכל וימר, "ואפשר לפענח ציורים של ילדים החל מגיל שנה וחצי. בגילאים הללו ילדים מתחילים לפתח 'סגנון שרבוט' ואפשר כבר להבחין בהבדלים שיש מילד אחד לשני.
"אחד מהתסכולים בהורות הוא שלא תמיד אנחנו מבינים מה הילד מרגיש. ועצות כלליות לא מתאימות לכולם. הורות היא לא משוואה מתמטית והתנהגות הורית מסוימת, כמו למשל הסברים ארוכים, מתאימים לילד אחד, אבל לא בהכרח מתאימים לאחר. כשאנחנו מבינים את הילד טוב יותר, גם ההורות שלנו פחות שוחקת, וקל יותר להיות הורים.
-האם אפשר לפענח על פי ציור אחד?
לא. הסימנים חייבים להופיע בכמה צורות ועל פני תקופה. לצורך אבחון יש צורך בלמעלה מ-20 ציורים.
-איך מפענחים קשקוש של ילד בן שנה וחצי?
ההתמקדות היא לא במה הילד מצייר, אלא באיך הוא מצייר. אני בודקת את איכות הקו, סגנון התנועה, התמקדות, ארגון על הדף, צבעים שהוא בוחר. האם השרבוט הוא מכווץ, נוקשה או שהוא בתנועה. בפענוח ציורי ילדים בני שנה וחצי משתמשים בידע רב מתחום הגרפולוגיה.

טיפים לפענוח ציורי ילדים:

שימוש בטושים - בגיל 4-5 ילדים מעדיפים לצייר בטושים, כי חשוב להם הדיוק. ילדים שמגלים העדפה מובהקת לטושים יהיו בחלק מהמקרים ילדים הזקוקים לודאות על העתיד לבוא ואף יכעסו על עצמם אם לא הצליחו לצייר מדויק.

קשרים חברתיים - חיבורים וקישורים בין עצמים שונים בציור מראים על הקשרים החברתיים של הילד. ילדים שמשתמשים בקישורים בנאליים יעדיפו לא ליזום בסיטואציה חברתית, אלא לצעוד בתלם. הם זקוקים לסביבת משחק בטוחה יותר, יעדיפו לארח בביתם, כי שם הכל מוכר ובטוח. ילד שאוהב מפגשים חברתיים ישלב יותר בין האובייקטים השונים בציור, ויעשה זאת באופן מקורי ומפתיע.

שימוש בכלי הכתיבה - שימוש בלחץ חלש עשוי להעיד על ביישנות, חשש מזרים וחשש מהתנסויות חדשות.

הבלטת דמויות - ילד שמצייר את עצמו קטן באופן משמעותי (בגיל שבו כבר מציירים דמויות עם פרופורציה) עלול להעיד על חרדה חברתית, הערכה עצמית נמוכה וביקורת עצמית.
כשילד מצייר את אחת הדמויות בלחץ חזק ובקו זוויתי, יתכן והדמות הזו מעוררת בו מתח ומקרינה נוקשות וחוסר גמישות. כשדמות אחרת מצויירת בקו שבור ורועד ובלחץ חלש כדאי לבדוק מדוע הילד תופס את הדמות הזו כחסרת בטחון, הססנית
ואף חרדה.

מה אומרים הצבעים?

אדום - ילדים המרבים להשתמש בצבע האדום הם בדרך כלל ילדים בעלי אופי דומיננטי ומוחצן, שאוהבים להיות במרכז תשומת הלב. הם מאותגרים מתחרויות ומוכנים להשקיע אנרגיה רבה, כדי לנצח. הם ישירים, בעלי כוח רצון, יודעים להשיג את מבוקשם ולא ממהרים לוותר לילדים אחרים. שימוש מוגזם בצבע האדום שכיח בקרב ילדים הנוטים להתנהגות תוקפנית.

כתום - ילדים שנמשכים לצבע הכתום יהיו ברוב המקרים ילדים יצירתיים ומלאי אופטימיות. הם מוכנים להעז ולחוות התנסויות חדשות מתוך שובבות ורצון להתנסות. ילד כתום בדרך כלל לא מציית בקלות לחוקים, אלא דורש נימוקים ובכך מתיש את הוריו בהתנצחויות מילוליות.

צהוב - שימוש רב בצבע הצהוב מסמל ילדים בעלי רגישות גבוהה הקולטים כל דבר שקורה סביבם ומושפעים מכך. ילד צהוב הוא ילד נבון וסובלני, שיגלה שובבות ושמחת חיים, אך לא 'יעשה צרות' כמו חברו האדום. הוא קשור מאוד למשפחתו ואינו זקוק לחברת ילדים כדי למצוא עניין. הוא בעל עולם פנימי עשיר, יכולת ריכוז טובה ורצון להתנסות תוך נקיטת זהירות.

כחול - הצבע הכחול מסמן נינוחות והתנהלות רגועה. הילדים הכחולים מתאפיינים בקשרים חברתיים רגועים והרמוניים והתקשורת שלהם עם הסביבה נעימה ובטוחה. הם דורשים הסברים הגיוניים ומסרבים לקבל תשובה בנוסח: ככה אמרתי וזהו. יש להם עולם פנימי עשיר ומגוון, אך חשוב להם לבטא את עצמם ואת רצונותיהם. שימוש מופרז בצבע הכחול יהפוך את התקשורת הנעימה לקרירה, מרוחקת ומאופקת.

סגול - הצבע הסגול מאפיין ילדים בעלי דמיון ואינטואיציה מפותחת. הם דורשים התייחסות סובלנית ומתנהלים בקצב אישי המתאים להם. כבר בגיל צעיר יש להם עקרונות ואידיאלים המנחים אותם והם ידועים כאסטרונאוטים וחולמים בהקיץ.

ירוק - הצבע הירוק יופיע בהבלטה אצל ילדים בעלי אהבה לטבע, שאוהבים בעלי חיים ומשחק מחוץ לבית.

פענוח ציורי הילדים על ידי מיכל וימר
תגובת של ההורים שציורי ילדיהם פוענחו ע"י מיכל וימר הייתה חיובית ביותר.
הם דיווחו על דקויות שלא היו מודעים להן, ועל הענקת זוויות ראייה חדשות של הילד.


יהלי פדרבוש, בת שבע:
שילובי הצבעים שיהלי בחרה להשתמש בהם בציוריה מצביעים על קשר חזק עם הסבתא שלה. מהציורים עולה קשר חזק מאוד גם עם האימא, קשר עם הרבה מגע, שקשור גם להנקה ממושכת. ליהלי חשוב מאוד המגע וגם כשהיא כועסת ומראה כלפי חוץ שהיא לא רוצה במגע, היא זקוקה לו.
מהציורים ניתן לראות שיש לה שפה עשירה מאוד ויכולת ביטוי גבוהה המאפשרת לה להבין נקודות מבט שונות. החשיבה שלה מעשית מאוד. היא יודעת לנתח סיטואציות, אבל תמיד מנסה להביא אותם לתוצאות פרקטיות.
מבחינה חברתית הציורים מראים שיהלי היא פרפקציוניסטית ואינטליגנטית, דבר שמסייע לה להגיע להישגים גבוהים בתחומים רבים. יש ליהלי צורך לרצות את הסביבה - חשוב לה שכולם יהיו מרוצים ממעשיה, וזה גורם לה למתח פנימי.
אם היא לא מצליחה לעשות משהו ברמה גבוהה אליה היא מצפה - היא תעזוב אותו ולא תנסה שוב. יש לה למעשה אפשרות אחת - או שזה יוצא מושלם או שהיא עוזבת את זה. בציורים אפשר לראות התפרצויות רגשיות המלוות בצעקות. היא צוברת המון כעס בבטן ואז מתפרצת. יהלי עסוקה מאוד במחשבות חוזרות ונשנות עד שהיא מצליחה לפצח את הסיטואציה. ליהלי יש כושר ריכוז גבוה וכל מה שקשור לטבע ולמרחבים עושה לה טוב.

המלצות להורים: כשהיא מתפרצת ולא רוצה שיתקרבו אליה, כדאי לגשת אליה, לגעת בה ולומר משהו כמו: "אני פה ואני איתך" להניח לה ולשוב ולומר לה את אותו הדבר. זה יעזור לה להירגע.
יהלי אוהבת מאוד את אביה, ורואה בו דמות חכמה שיודעת הכל. אבל יש לה תחושה שהוא מצפה ממנה להמון וזה קצת מלחיץ אותה. הייתי ממליצה לאבא לעשות איתה פעילויות משחק, ללא מטרה או תכלית. משחקים כמו דגדוגים וקפיצות, עשויים לרכך את הקשר.

דריה פדרבוש, בת שלוש וחצי:
אף שדריה היא לא טיפוס של מסגרות, היא מודעת לצורך לשמור על המסגרת. הדבר הראשון שהיא מציירת הוא המסגרת: שמיים כחולים ואדמה. היא אומרת בציור שלה: אני אתן לכם את המסגרת שאתם רוצים ואז אני אמשיך בדרכי ואהיה חופשייה.
היא ילדה תיאטרלית, חברותית מאוד ואוהבת להשתמש בגוף שלה, כדי לרקוד ולהתנועע. דריה מרגישה שהיא בתיאטרון, היא אוהבת להיות בחברת ילדים ואת הדינמיקה של המשחק. מהציורים ניכר קסם אישי רב, בטחון עצמי מולד ותחושה טובה ומשוחררת כשהיא בחברה.
דריה היא מסוג הילדים שיכינו את שיעורי הבית ברגע האחרון וזה חלק מהקסם האישי שלה - היכולת להסתדר ולזרום עם הסיטואציה. אין לה סבלנות לצייר, היא פטפטנית, גנדרנית ועם יכולת חברתית מפותחת מאוד.

המלצות להורים: הלמידה האופטימלית של דריה צריכה להתרחש באמצעות חושים והתנסות. כשמרגישים שהיא לא קשובה, כדאי לערב מגע כדי להעלות לה את רמת ההקשבה. לדריה יש חשיבה אסוציאטיבית ולכן היא לפעמים מרחפת. החושים של דריה מפותחים מאוד והיא מסוג הילדים שעשויים לחוש שלא בנוח בגן עם גננת עם קול צורמני או ריח שלא מתאים לה, גם אם הגננת והגן נפלאים.

נדב ויור, בן שלוש:
לנדב יש בטחון עצמי רב. הוא מעדיף פעילויות שדרושה להן מוטוריקה גסה על פני מוטוריקה עדינה ואוהב להתנהל במרחב. נדב הוא ילד עקשן ואפשר לראות זאת בזויות שמופיעות בציורים שלו. הוא יודע לעמוד על שלו הרבה מעבר למקובל לגילו. נדב עוסק רבות בבדיקת הגבולות שלו והוא מעוניין להרחיב אותם. יש לו מזג אימפולסיבי והוא צריך ודורש את מה שהוא רוצה כאן ועכשיו. הוא מהיר מחשבה ומהיר תפיסה. בחייו של נדב ניכרת סבתא דומיננטית שמשפיעה עליו.

המלצות להורים: בציורים אפשר לראות שאביו של נדב נוהג להסביר לו כל דבר באריכות ובפירוט, אבל נדב לא זקוק להסברים ארוכים. יש ילדים עם הסתגלות איטית, שזקוקים להסברים ארוכים, אבל לא אצל נדב, שהוא ילד בעל יכולת הסתגלות מהירה ורצון ודחף להתנסות בדברים חדשים. אפשר גם לראות בציורים של נדב נטייה למשוך את הוריו בלשון ולפרש את ההסברים הרבים לטובתו. נדב צריך הוראות קצרות וברורות. חשוב להציב לו מעט גבולות, אבל הם צריכים להיות ברו

עידו ויור, בן חמש:
לעידו יש רמה שכלית גבוהה מאוד, תפישה מרחבית ויכולת ריקוד טובה, שמתבטאת בשילובי הצבעים שהוא בוחר בהם. בציורים של עידו ניכר חוש הומור מפותח מאוד, שהוריו מעודדים אצלו. להבדיל מנדב, אחיו, שלא זקוק להסברים ארוכים, עידו זקוק להסברים שכאלה על כל דבר. הוא אוהב להקשיב להסברים, להבין דברים לעומק, חשוב לו ההגיון והעובדות ולכן הוא נוהג לשאול הרבה שאלות. הרצון שלו להבין לעומק דברים ניכר בכפות הידיים הגדולות שהוא מצייר שמעידות על רצון להבין באמצעות מילים. עידו הוא ילד שמעדיף מערכות יחסים אינטימיות, הוא לא ילד של המון ילדים ולא אוהב מקומות סואנים, הוא מתחבר לילד אחד, אתו הוא נשאר.
מהציורים עולה באופן משמעותי העובדה שהוא נאמן לחברים, לחולצה שהוא אוהב אך גם לצעצועים. הוא נוהג לאגור חפצים ולא ממהר להיפרד מהם. עידו הוא ילד עקשן, שזקוק להבנה ושליטה ומאוד אוהב לחסוך ולהשתמש בכסף בצורה זהירה. הוא אוהב מאוד מגע, אבל לא חיבוקים ונשיקות, אלא יותר שמגרדים לו בגב. יש לו קשר חזק עם שני הוריו.

המלצות להורים: לעידו לא קל עם מעברים וההסתגלות שלו למקומות חדשים היא איטית. כשהוא מגיע למקום חדש, צריך לאפשר לו הסתגלות הדרגתית. עידו הוא ילד שלא כדאי להנחית עליו הוראות קצרות וברורות, אלא להתייעץ אתו. יש ילדים שצריכים שיגידו להם מה לעשות, אבל עידו מפנים בצורה נכונה יותר הבנות שמושגות בהתייעצות אתו.

כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  כל כך מדוייק
מיכאלה   - ‏21/‏10/‏2006 20:54 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות