בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
גרפולוגיה

ציורי ילדים תאומים
------------------------------
יציורי תאומים מבטאים פרדוכס נצחי: לעיתים הם רוצים להיפרד ולכן יקפידו לצייר באופן שונה זה מזה. ובפעמים אחרות, יתקשו להתנתק ויחקו זה את זה. במה שונים ציוריו של התאום מאלו של הילד היחידאי, מה אפשר "להחליק" ומה צריך להדאיג.


כשמאבחנים כתב יד של אדם "שמאלי" (איטר יד ימינו), עושים זאת בכלים המשמשים גם לבחינת כתב ידו של "ימני". עם זאת, על כתבי יד של שמאליים חלים כללים המייחדים אותם משאר האוכלוסייה. כך למשל, כאשר אדם שכותב ביד ימין מייצר כתב בעל זווית קהה ושמאלית הדבר ייחשב למאומץ ולא טבעי, פשוט מפני שאין זו התנוחה הטבעית והנוחה ליד ימין. לעומת זאת, טבעי ביותר שאדם הכותב ביד שמאל ייצור כתב בעל זווית קהה.
כך גם לגבי התאומים: המציאות הפסיכולוגית שחי בה ילד תאום שונה מזו של הילד היחידאי. משום כך, תופעות המחייבות את התייחסותנו כשהן מופיעות אצל ילד יחידאי עשויות להיחשב כנורמטיביות כשמדובר בתאום. 

מיומנויות חברתיות של תאומים
ניקח למשל את המיומנויות החברתיות של התאום ובהן אופן התמודדותו עם פרידה. אלו משתקפות, בין היתר, בדרך ארגון הציור על גבי הדף, בזווית השרבוט וביחסי הקרבה והמרחק שבין הדמויות. התאומים אינם מכירים את התחושה של "להיות לבד", ולכן מסגלים לעצמם מיומנויות חברתיות בצורה שונה מהילדים היחידאים. לעיתים יהיה להם קל יותר ליצור קשרים אינטימיים של "אחד על אחד" מאשר לתפקד בסיטואציות חברתיות מורכבות. במקרים אחרים, יהיה אחד מהם חברותי יותר והשני יבחר האם לחקות אותו או לא.

חיקוי בקרב תאומים
גם נושא החיקוי בציורי תאומים משמעותי וחשוב לצורך האבחון. מצד אחד אנחנו עדים לצורך שלהם להיבדל ולהיפרד, ומצד שני הם שואפים לחלוקה סימטרית מוחלטת בכל.
גם בציורים נוכל לראות רצון להיבדלות: תאום אחד שוקד על ציור מעגלי בעוד שהאחר נמצא בעיצומו של תרשים הנדסי. מצד שני, לעיתים נמצא תאום שמציץ לציורי אחיו ומחקה את האלמנטים המופיעים בהם. אלא שכאן לתופעת החיקוי יש חשיבות רבה - חיקוי בקרב תאומים מחפה לעיתים על פער במיומנויות המוטוריות של אחד מהשניים. לא תמיד ההורים רואים את הפער הזה, אך הוא מופיע באופן ברור ביותר בציורים.

מריבות של תאומים
כמעט כל הורה מוטרד ברמה כזו או אחרת מהמריבות שבין ילדי המשפחה. כשמדובר בהורים לתאומים, המשאבים המשותפים ושלבי ההתפתחות המקבילים מזמנים מריבות ומאבקים. התאום מוצא עצמו נאבק באופן שונה וחזק יותר לעיתים, מזה של הילד היחידאי מול אחיו. לכן נתייחס באופן שונה ואפילו סלחני למריבות וכעסים המשתקפות מהציור דרך סוג הלחץ המופעל, שילובי הצבעים וגם בעצם הבחירה בנושא הציור.
בכל מקרה, גם התופעות הפיזיות הייחודיות ללידת תאומים מתבטאות בציורים. מחקרים מראים כי תופעות כמו סיבוכים בזמן ההיריון או משקל לידה נמוך משפיעות על ההתפתחות הקוגניטיבית-שפתית, כמו גם על יכולות רגשיות וחברתיות. לכן, כאשר ציור של תאום אינו תואם לגילו או במקרה של רגרסיה בשלבי הציור הדבר, יכול להיחשב לנורמטיבי בציורי תאומים ולאו דווקא להתפרש כאחד מסימני המצוקה (שהוזכרו במדור הקודם) כפי שזה בציורי ילדים יחידאים.

עוד על ציורי תאומים

הוריו של א', בן החמש וחצי, מרגישים שבנם בוחן את גבולות סבלנותם ותוהים האם זו מניפולציה מצידו?
א' הוא ילד ערני ופעלתן, חשיבתו המקורית מלאת דמיון ומעוף. הוא אוהב להמציא סיפורים ולעיתים קרובות, מעלה רעיונות מבריקים. השרטוטים המדויקים שלו מעידים על חשיבה מרחבית מפותחת. עם זאת, מציוריו עולה פער משמעותי בין יכולותיו האינטלקטואליות לבגרותו הרגשית. החשיבה האנליטית מסייעת לו להבין את חוקי החברה בה הוא נמצא, הוא מודע למחיר שיידרש לשלם בגין התנהגותו בסופו של דבר, ולכן נמנע מלבטא בחופשיות את רגשותיו מחוץ לסביבת הבית הבטוחה.
כתוצאה מכך, לא תמיד פשוט לבלות אתו בבית: הוא מתפרץ, דורש תשומת לב רבה מתעקש שהכול ייעשה בדרך שלו ומסרב לבצע הוראות שאין הסבר הגיוני מאחוריהן. הוא גם מגלה אי שקט גדול ברגע שהדברים לא "יוצאים" באופן המושלם שקיווה לו. הדבר נובע מהתסכול הפנימי שהוא חש בגלל הקושי לבטא את רגשותיו לעומת הקלות שבה הוא מבטא רעיונות קוגניטיביים.
בציוריו מתבטאת העקשנות הרבה המאפיינת אותו: פעמים רבות אין מאחוריה סיבה הגיונית, אלא פרינציפ ורצון עז להיות שותף קובע ומשמעותי במשפחה.
הפער בין הצד האינטלקטואלי לרגשי יוצר אצלו לחץ רב המלווה בפחדים וחרדות שמא יטעה ויכשל. עליו להבין כל דבר לעומק, הוא מרגיש בטחון רק כשהוא שולט במתרחש סביבו, ומשום כך מעדיף שלא לחשוף את רגשותיו האמיתיים בסביבה זרה.
בדיקת כתבי היד של הוריו מלמדת שיש להם יכולת טובה בהצבת גבולות, אך ההתפרצויות הרגשיות של א' מחייבות התייחסות מעט שונה. חשוב שיבינו שגם כאשר הוא משתמש במניפולציות רגשיות יעשה זאת בגלל קושי אמיתי לשלוט ברגשותיו. אפשר לסייע לו בעניין זה בדרכים רבות ומגוונות, תוך פיתוח מודעות לרגשותיו ולרגשות הסובבים אותו. במסגרת העלייה לכיתה א' והלימודים שהחלו לפני ימים ספורים יצליח להתמודד בקלות עם המשימות הקוגניטיביות, קשיים עלולים לצוץ כשייאלץ להתמודד עם כישלון או עם שאלה שאינה נפתרת מיד ובקלות.
מיכל וימר , דף חדש
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות