בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

על גב תפוס וגם צוואר תפוס
------
זה נוחת עליך כרעם ביום בהיר. אמנם זה לא מסכן את חייך ואינו מזיק לבריאות אבל זה בהחלט לא נעים, ובאדיבות להיות בריא
כואב ומגביל (וגם חולף). אם יש דבר שהוא נפוץ לפחות כמו הצטננות הרי זה "גב תפוס" או גם "צוואר תפוס".
מאת ישראל זבולון, פיזיותרפיסט בכיר במכון לפיזיותרפיה בבי"ח השרון
אדם קם בבוקר, מתכופף להרים את הסבון במקלחת או לסבן את הרגליים והנה במפתיע הוא נשאר כפוף מבלי יכולת להתיישר. אחר רוצה לחסוך את דמי ההובלה ומרים את הטלוויזיה לביתו בקומה שלישית כאשר את רוב יומו הוא מבלה מול המחשב בישיבה. לרוב, התופעה הזו של גב תפוס מתרחשת באופן פתאומי. לפעמים האדם מרגיש סימנים מקדימים כמו נוקשות בגב אבל הופעת "נעילת" עמוד השדרה הנה בהחלט פתאומית.

כמו בבעיות רבות של כאב ומגבלה תנועתית, יש מספר סיבות לכך: אחת מהן היא חוסר גמישות כללית בעיקר באזור חגורת האגן, והגפיים התחתונות. השרירים והרקמות הקצרות מגבילות את מעטפת התנועה וגורמים לכך שמערכת השרירים בעמוד השדרה ובאגן צריכה להתגבר על התנגדות גדולה יותר הנובעת מאותם שרירים ורקמות קצרים. מתפתחת במשך הזמן נוקשות בשרירי עמוד השדרה הנובעת מהתקשות והתעבות של רקמת החיבור של השרירים. קיימים בשרירים חיישנים אשר תפקידם הוא למנוע מצד אחד, מתיחת יתר של השריר ומצד שני כיווץ יתר. חיישנים אלו נמצאים בתוך השריר עצמו ובגיד שלו. כאשר השריר הנו נוקשה או אינו גמיש דיו, החיישנים בשריר מדווחים, למעשה, על מצב תמידי של מתח. מצב זה יכול לגרום לסף גירוי נמוך של אותם חיישנים. תנועה פתאומית או מתיחה לא צפויה של השריר תגרום מייד להפעלת מנגנוני ההגנה הללו ולהתכווצות סטטית של השרירי כתגובה הגנתית וכתוצאה מהמצב הנוקשה הבסיסי של השריר. התכווצות זו אינה משתחררת מיידית וקיימת מעין נעילה של סיבי השריר. אי השחרור של השריר מושפע גם ממנגנונים הקיימים במערכת העצבים המרכזית (קרי חוט השדרה והמוח) ואשר גורמים להתכווצות הסטטית. טיפול הפיזיותרפיה במקרה כזה יכול לכלול עיסוי השריר אשר נועד לשחרר את ה"נעילה" הפנימית בשריר, מתיחה עדינה שלא תגרום לגירוי חיישני השרירי, חימום על מנת ליצור הרפיה ושימוש בשיטות אשר נועדו ליצור עיכוב של הגירוי העיצבי וכך להרפות את השריר. השיטה המוכרת ביותר הנה Proprioceptive neuromuscular facilitation או בקיצור PNF.

סיבה נוספת יכולה להיות נעילה של מפרק בעמוד השדרה. במקרה כזה המנגנון טמון, בין היתר, דווקא בשליטה לקויה של שרירי עמוד השדרה. לשרירים תפקיד מרכזי בייצוב עמוד השדרה. השרירים המייצבים הנם בדרך כלל השרירים העמוקים. החשובים שבהם מבחינת הגב התחתון הם שריר הבטן הרוחבי - transverse abdominis ושריר הmultifidus- אשר נמצא עמוק בעמוד השדרה ומחבר בין החוליות. בצוואר ישנם גם שרירים מייצבים והם ממוקמים מלפנים בעומק עמוד השדרה ונקראים longus colli וlongus capitis-. כמו במקרה הקודם, פעולה חוזרת או פעולה פתאומית יכולה תגרום לנעילת מפרק בעמוד השדרה ולהתכווצות שרירים אשר מקבעת את המפרק הנעול ומגנה מפני תנועה נוספת. הטיפול במקרה כזה הוא לנסות לשחזר את התנועה בהדרגה תוך הרפיית השרירים. אפשרות שניה הנה על ידי מניפולציה שהנה תנועה בעלת משרעת קטנה ומהירות גבוהה אשר מלווה ב"קליק" ומבוצעת על ידי פיזיותרפיסט אשר הוסמך לכך. כמובן שלאחר סיום האירוע אשר בדרך כלל חולף תוך מספר ימים, יש צורך בתוכנית שיקום מערכת השרירים המייצבים. שילוב של שתי הסיבות הנ"ל הנו נפוץ והטיפול הנו כמובן בגורמים הקיימים.

מה ניתן לעשות למניעה?

  1. תרגילי הגמשה סדירים אשר נועדו לשמור את הגמישות הן בצוואר, בגו, והן בגפיים העליונות והתחתונות. הדרכה לתרגילים ניתנת על ידי פיזיותרפיסט. אפשר גם לבחור, למשל, ביוגה כשיטה אשר כוללת בתוכה בין היתר גם הגמשה (צריך לברר באיזה שיטה מדובר מאחר וישנן מספר גישות ביוגה) או בשיטות אחרות אשר מדגישות את מרכיב הגמישות.
  2. לדאוג לכך שמערכת השרירים המייצבים תהיה חזקה דיה ובעלת סיבולת נאותה (יכולת לעמוד בעומסים מתמשכים). יתרה מזאת, שמירה על כושר גופני וביצוע תרגילים לחיזוק השרירים הן של הגב והן של הגפיים תסייע בחיזוק הגוף כולו. הדרכה צריכה להינתן על ידי פיזיותרפיסט לגבי הדגשים הנכונים בעבודה על שיפור חוזק שרירים.
  3. לא לבצע שום פעילות גופנית ולאו דווקא פעילות ספורטיבית, מבלי לבצע חימום והכנה לקראת הפעילות. אם, למשל, אדם צריך לסחוב את מכונת הכביסה כדאי קודם לבצע תרגילי מתיחה לגפיים עליונות, לגו ולגפיים התחתונות. על אחת כמה וכמה אם הוא צריך לבצע פעילות ספורטיבית צריך לבצע חימום נאות על מנת למנוע פציעה.
  4. להימנע מתנוחות סטטיות ממושכות. ישיבה הנה הנפוצה ביותר. תנוחות סטטיות ממושכות גורמות לעומס רב על רקמות עמוד השדרה וגורמות לעייפות השרירים בשל זרימת דם מואטת וחמצון לקוי של השרירים. חמצון לקוי ומתמשך של השרירים יכול לגרור תגובה דלקתית אשר תוביל בהמשך לתהליך של התקשות השריר ורקמות החיבור שלו. צריך לדאוג להפסקות רבות מישיבה ובהפסקות אלו לבצע מגוון תנועות על מנת "לחמצן" את הרקמות השונות. הדרכה לשיפור סביבת העבודה על ידי פיזיותרפיסט גם ממלאת תפקיד חשוב.
  5. שיפור ליקויי יציבה אשר גורמים לעומס על מערכת השלד-שרירים-עצבים הנה גם חשובה במניעת ליקויים מהסוג שהוזכרו לעיל. הדרכה לשיפור ליקויי יציבה נעשה על ידי פיזיותרפיסט.
  6. השמנת יתר גורמת לרפיון וחולשת השרירים המצייבים של עמוד השדרה. הפיתרון הוא כמובן ניהול תזונה נכונה ובמקביל שיקום מערכת השרירים. תזונה מתאימה הנה גם חשובה גם לשם תפקוד מיטבי של השרירים וגם לצורך בנייה הולמת של רקמות.
  7. מתח נפשי ודחק (stress) יכולים לגרום, בין היתר, גם ל"מתח שרירים". למתח נפשי ודחק יש השפעות גם על מערכות כגון, המערכת החיסונית והמערכת ההורמונלית. ידוע כי מצבים רגשיים ונפשיים שונים משפיעים על טונוס השרירים. העצה כאן כמובן היא לנקוט בפעולות אשר יצמצמו את העומס והמתח הנפשי הקיים בחיי היומיום. בראש וראשונה פעילות גופנית סדירה. עיסוי, יוגה, מדיטציה ותרגילי נשימה הנן פעולות אשר עשויות לסייע גם הן בצמצום מתח נפשי ודחק.
  8. טיפול פיזיותרפיה מיידי הנו בעל חשיבות עליונה. רבים חושבים שברגע שהכאב נעלם הבעיה למעשה נפתרה. למעשה הכאב חולף או פוחת, אבל הגורמים אשר הובילו לכאב ולמגבלה ממשיכים להתקיים. זו אחת הסיבות לכך שמטופלים רבים מדווחים על "התקפים חוזרים". דבר דומה קורה, למשל, בנקע של הקרסול. לאחר נקע ראשון שלא טופל באמצעות פיזיותרפיה מתאימה, ישנם סיכויים לנקעים חוזרים. גם כאן לפיזיותרפיה תפקיד חשוב. חייבים להעריך את הגורמים הפיזיים אשר הובילו לגב או הצוואר התפוסים ולתת מענה בהתאם.
  9. ישנם מקרים של "גב תפוס" ו"צוואר תפוס" אשר אינם נובעים מהסיבות הנ"ל אלא מתהליך של מחלה. בכל מקרה, אם בעיה כזו נמשכת יותר ממספר ימים ללא שיפור או החמרה, צריך לפנות לרופא.
  10. מומלץ לפנות לפיזיותרפיסט לבדיקה גופנית תקופתית אשר תכלול הערכת יכולת תנועה וגמישות ובדיקת חוזק שרירים. דבר זה אינו מקובל כיום אולם כמו המודעות לרפואה מונעת הקיימת כיום בקרב הציבור, גם כאן יש בבדיקה תקופתית זו תפקיד בזיהוי גורמים אשר יכולים לגרום בעתיד למגבלות ולכאב ואשר על פיה ניתן להדריך את הנבדק לנקוט בפעולות מנע. .למאגר המידע חינם לחצו
כתבות נוספות:
 
באדיבות :להיות בריא

 

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות
 
  תגובות  
  צוואר תפוס
לאה   - ‏06/‏10/‏2009 16:34 
1.
  מתח בהחלט תורם את חלקו
זיוה   - ‏21/‏04/‏2011 09:42 
2.
  מתח נפשי ודחק
צביה   - ‏21/‏04/‏2011 09:49 
3.
  שחרור גב תפוס: DDS 500
אניטה   - ‏09/‏08/‏2012 20:43 
4.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות