בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
ילדים וחינוך

המדריך הקצר לרפואת שיניים לילדים
-----------------------------
רופאי שיניים נתקלים לעיתים קרובות בשאלות חוזרות על עצמם של הורים לגבי רפואת שיניים לילדים.
באדיבות: האתר להיות בריא 
 
רבות מהשאלות נוגעות באופי ה"ארעי" של שיני החלב, וגישה של הורים אשר ממעיטים בחשיבות הטיפול השיניים אלה, ש"נושרות ממילא". הסקירה הבאה תבהיר לכל ההורים את חשיבות הטיפול בשיני הילדים. ליקטנו עבורכם את השאלות הנפוצות ביותר, ואת התשובות להן.
מתי להביא את הילד למרפאת השיניים בפעם הראשונה? ביקורו הראשון של ילדכם במרפאת השיניים חייב להיות חוויה נעימה. התרשמות ראשונה שלילית יכולה ליצור טראומה לכל החיים. המועד האידיאלי לביקור ראשון זה הינו לפני סיום בקיעת שיני החלב במלואן - לפני שלילדכם ימלאו שנתייים. ישנן מספר סיבות מדוע יש לתאם את מועד הביקור הראשון לגיל זה:
§ הבאתו של הילד למרפאה ביוזמתכם, ולא מתוך הכרח בטיפול מיידי הינה נעימה הרבה יותר לשניכם.
§ במקרים רבים ההורים אינם מזהים בעיות במשנן בשלביו הראשונים. § רופא השיניים יכול לבצע טיפול מניעתי לפני הופעת נגעים בשיניים. § תוכלו לקבל ייעוץ חשוב בנושאי היגיינה ותזונה נכונה לבריאות השיניים.
 
 האם רק רופא שיניים לילדים יכול לטפל הילדים? טיפולי השיניים בילדים אינם שונים באופן מהותי מהטיפולים במבוגרים. רופא שיניים לילדים הוא רופא שעבר התמחות המוכרת ע"י משרד הבריאות בטיפול בילדים, והינו בכל הכשרה נוספת בהתמודדות עם בעיות התנהגותיות ובעיות הנובעות מחוסר שיתוף פעולה. אם הילד משתף פעולה ויש לו אמון ברופא, אין סיבה שלא יוכל לקבל טיפול אצל רופא השיניים המשפחתי, באם הוא מעניק שירות זה.
 
הסברתי לילד באריכות מה מצפה לו במרפאה, ואפילו הבטחתי לו מתנה, אבל הוא מסרב ללכת! חרדה ממרפאת השיניים והרופא נרכשת כתוצאה מחוויה טראומתית או כתוצאה ממה שהוא שומע מכם או מהסובבים אותו. התנהגו בטבעיות כאשר אתם מבשרים לילד על הביקור המתוכנן במרפאה. התייחסו לביקור כמאורע שגרתי. תנו לילד להתאקלם לאווירת המרפאה. והחשוב מכל - אל תפגינו חששות או פחדים בפניו. ילדים נוטים "לקלוט" במהירות מסרים, ונוטים לשקף ולאמץ את חששותיכם.
 
מדוע בקיעת השיניים מלווה בחום ושלשולים? בקיעת שיניים אינה גורמת לחום אן שלשולים. בדרך כלל זהו רק צירוף מקרים; ילדים בגילאים אלה נוהגים להכניס לפה ולנחיריים מכל הבא ליד, ולעורר דלקות וזיהומים.
 
כל השיניים הקדמיות של התינוק אכולות; מה בעצם קרה? אחת מהשגיאות הנפוצות היא להשכיב את התינוק לישון עם בקבוק חלב או דייסה. החלב החם העוטף את השיניים במשך הלילה הוא "חממה" לחיידקים בפה, וגורם לעששת דוהרת והרס השיניים. כל משקה ממותק, כולל מיצים למיניהם או מי סוכר הם נזק אדיר לשיניים. הרגילו את התינוק להירדם עם בקבוק מים בלבד, וגם זאת עד לגמילה מוקדמת ככל האפשר.
 
איך אדע שבקיעת השיניים של הילד היא "נורמלית"? לילדים שתי מערכות שיניים - שיניים נשירות (שיני חלב), ושיניים קבועות. לשתיהן חשיבות רבה לתזונת הילד, להתפתחות השפה והדיבור, ולמראהו והשתלבותו בחברת הילדים. לשיני החלב חשיבות מיוחדת בהתפתחות שרירי הלעיסה, ובשמירת המקום בלסת למשנן הקבוע. עד גיל 6 חודשים אין שיניים בפה, אך חשוב שההורים יקפידו על ניקוי החניכיים בעזרת פד גזה. השן הראשונה מופיעה בסביבות גיל 6 חודשים, ואיתה מתחילה מלאכת צחצוח השיניים. עד גיל שנתיים אמורה להסתיים בקיעת שיני החלב.ישנן 20 שיני חלב, ועל ההורים לצחצח שיניים אלה; לילד אין יכולת לבצע זאת בעצמו בגיל זה. ניתן להתחיל בלימוד הצחצוח, אך על ההורים לדאוג לביצועה בשנים בראשונות. בגיל שש מתחילות לבקוע השיניים הקבועות, והמשנן(*) מתחיל להתחלף. השן הראשונה לעשות זאת היא הטוחנת הראשונה, שהינה שן בעלת חשיבות רבה ביותר. כל המשנן מתחלף עד לגיל 14, מלבד שיני הבינה. בשנים אלה לילד יש משנן מעורב, שיני חלב ושיניים קבועות בו בעת. הורים רבים נוטים לחשוב שאין צורך בטיפול שיניים בגיל זה, שכן "השיניים מתחלפות ממילא". אין הדבר כך; כפי שציינו, למשנן החלבי מספר תפקידים חיוניים בהתפתחות הילד!
 
למה הופיעו בפה של הילד שתי שורות שיניים? בד"כ השיניים הקבועות נמצאות מתחת לשיני החלב, ובמהלך בקיעתן גורמות לספיגת השורש של השן החלבית. עם השלמת תהליך זה, שן החלב נושרת, והשן הקבועה תופסת את מקומה. לעיתים, מסלול הבקיעה של השן הקבועה אינו בדיוק מתחת לשן החלבית, והשן החדשה בוקעת בסמיכות לשן החלבית, ששורשה לא נספג. במקרה כזה, רצוי לעקור את שן החלב בכדי שהשן הקבועה תוכל לתפוס את מקומה הנכון.
 
השיניים של הילד עקומות; מתי צריך להתחיל יישור שיניים? גיל התחלת הטיפול האורתודונטי (יישור שיניים), משתנה בהתאם למקרה, אך בדרך כלל מבוצע לאחר השלמת בקיעת המשנן הקבוע, בסביבות גיל 12. עם זאת, ישנם מקרה של הפרעות הדורשות טיפול מוקדם יותר. רצוי להתייעץ עם רופא שיניים או אורתודונט לשם קבלת אבחנה נכונה.

(*)משנן - מערכת שיניים.מגיל חצי שנה - כשבוקעת השן הראשונהעד גיל שש- משנן חלבי.

מגיל 6 עז 12 משנן מעורב. השיניים מתחילות להתחלף, ובפה יש גם שיניים קבועות וגם חלביות. התהליך לוקח 6 שנים לערך. מגיל 12 - 120 - משנן קבוע.

גיליתי חורים בשיניים של הילד; מה עושים?

להגיע למרפאה במהירות האפשרית! הסיבות לעששת (ריקבון שיניים), דומות אצל ילדים ומבוגרים, אך ההתפתחות של עששת אצל ילדים מהירה בהרבה, בשל מימדיהם הקטנים.העששת יכולה להגיע לעצב בזמן קצר בהרבה מאשר אצל מבוגר. הטיפולים לעששת אצל ילדים דומים לטיפולים במבוגרים, וכוללים סתימות, טיפולי שורש ואף כתרים. במקרים של חוסר שיתוף פעולה ניתן לבצע טיפולים בסדציה או עם גז צחוק, ואפילו בהרדמה כללית. הזנחת הטיפול בשל בעיות התנהגותיות הינה טעות הנושאת עימה תוצאות חמורות.
 
 האם לא יותר פשוט לעקור את השיניים הפגועות מאשר להשקיע בטיפול בהן? עקירת השיניים החלביות גורמות לנזקים רבים; מלבד הפגיעה ביכולת ללעוס את המזון בצורה יעילה, והפגיעה בדימוי גוף ובטחונו העצמי של הילד, ישנה פגיעה בכל מערכת הלעיסה. ישנו זמן וגיל נכון לתחלופת השיניים. איבוד שן לפני זמנה עלולה לגרום לאיבוד המקום שנועד לשן הקבועה, ולבקיעתה במקום לא נכון או אף לכליאתה בלסת. יש להימנע מעקירת שיני חלב קידמיות לפני גיל 4, ואחוריות לפני גיל 9. במקרים של עקירה מוקדמת, יש לדאוג להתקנת "שומר מקום" לילד, בכדי שהשיניים הקבועות יבקעו למקומם הנכון.
 
האם מציצת אצבע או מוצץ מזיקה לשיניים? הרגלים אלה ואחרים, כגון נשימת פה ודחיפת לשון, לא גורמים לנזק לבקיעת השיניים הקבועות כל עוד הם נפסקים לפני גיל 5. הרגלים אלה נובעים מסיבות שונות, כולל סיבות פסיכולוגיות. יש לאתר ולטפל בגורמים להרגלים אלה. חלק מהטיפול יכול לכלול התקנים אותם מרכיב רופא השיניים ל"שבירת" ההרגל.
 
הצילו! הילד נחבל בגן והשן נפלה, מה עושים!? קודם כל להגיע מיידלמרפאה! אם מאתרים את השן יש להביא אותה, עדיף בתוך כוס חלב, למרפאה. לעיתים הרופא יוכל להחזירה למקומה. השיקול הקובע הוא הזמן שעבר מאז שהשן נפלה; באם עבר זמן רב מדי יש חשש שהשן המוחזרת תתחבר לעצם ויהיה צורך לעקרה כירורגית בכדי לאפשר את בקיעת השן הקבועה. ניתן למזער ואף למנוע חבלות לשיני ילדים ע"י התקנת סדים מגינים אותם הילד מרכיב בזמן פעילות ספורטיבית. סדים אלה משמשים כבולמי זעזועים במקרה של חבלה ושומרים על השיניים.
 
 כיצד ניתן להגן על השיניים של הילד מפני עששת? המשטח הלעיסי של השיניים אינו חלק; יש בו חריצים ותלוליות אשר לעיתים גם סיב בודד של מברשת השיניים אינה יכולה לנקות. דרך אחת למנוע התפתחות של עששת במשטחים אלה הוא מילוים על-ידי חומרים מיוחדים האוטמים את פני השטח של השן. התהליך הוא מהיר, אינו כואב ומאפשר היגיינה טובה יותר של השיניים לאורך זמן. כדאי לבדוק במשרד הבריאות האם מי השתיה באיזור מגוריכם מכילים פלואוריד, המחזק את השיניים בזמן התפתחותן ומסייע להן לפתח עמידות בפני עששת. אם אין פלואוריד במים, ניתן להוסיף אותו למים שהילד שותה על ידי טיפות פלואוריד. חשוב מאוד לא לתת פלואוריד מעבר למינון המומלץ, דבר העלול לגרום לפגיעה בזגוגית השן (פלואורוזיס).
 
הילד לא מצליח לצחצח את השיניים, ובולע את המשחה; איך מלמדים אותו לצחצח נכון? עד גיל 6 ההורים הם אלה שאחראים על צחצוח שיני הילד.הניחו משחה בכמות גודלו של אפון (גרגר אפונה ) על המברשת. הקפידו שהילד יירק את עודף המשחה! יש לצחצח בתנועות אופקיות, ראשית את צידי השיניים ורק אח"כ את המשטח העליון. רצוי לצחצח גם את הלשון. יש לצחצח לפחות פעמיים ביום, והצחצוח לפני השינה חשוב במיוחד.
 
 בדקו את הילד בגן/ביה"ס ונאמר שהכל תקין; לא חבל לבזבז כסף נוסף וללכת לרופא שיניים? הבדיקות המבוצעות כל ידי הרשויות הינן בדיקות קליניות בלבד, ללא צילומים. בדיקה מקיפה כוללת לפחות שני צילומי נשך, לאיתור נגעים האזורי המגע שבין השיניים. הקפידו לבצע בדיקת שיניים מידי שישה חודשים. זכרו - כהורים, אתם מהווים מודל חיקוי לילדכם. גישתכם לרפואת שיניים והדוגמא האישית שאתם נותנים תיטמע אצל ילדיכם ותשפיע על גישתם בעתיד. באם ילדיכם יראו שאתםמקפידים על צחצוח שיניכם, גם הם יקפידו על כך. אם הם יראו שאתםמקפידים על ביקורות תקופתיות וטיפול ,גם הם יעשו זאת. אם דאגתכם לשיניהם תתבטא רק בהקפדה על כך שהםיקבלו טיפול ראוי, בעוד אתם מזניחים את שיניכם שלכם, רב הסיכוי שכאשר הם יהיו בוגרים, הם "ישתחררו" מהעול שכפיתם עליהם, ויזניחו אף הם בתורם את הטיפול בעצמם. רופא השיניים שלכם יוכל לענות על שאלותיכם הנוספות בצורה מעמיקה יותר.
 כתבות נוספות:
 מאת:  ד"ר דני בריס, רופא שיניים, מרפאת "חיוך ברמה" מקבוצת "פרייבט קליניק
 
 קישורים:
1. הלול - אתר להורים http://ha-lool.co.il/magazine/Article.asp?id=344
2. ההסתדרות לרפואת השיניים בישראל   http://www.ida.org.il/   
3. הנחיות למתן פלואוריד של משרד הבריאות – http://ha-lool.co.il/magazine/Article.asp?id=344
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  רפואת שיניים לילדים
ציפי   - ‏07/‏12/‏2013 13:05 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2018, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות