בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
דיאטה

איך לעקוף את מלכודות הדיאטה?
---------------

סוף סוף החלטתם לעשות דיאטה, נחושים מתמיד להשיל את הצמיגים המיותרים. קניתם מזון דל שומן, נרשמתם למכון כושר, הודעתם לכולם שאתם נכנסים למשטר תזונה - ולמרות הכל משהו השתבש בדרך, ושוב נותרתם עם עודפי השומן שמתסכלים אתכם ועם תחושת החמצה.

 אם התיאור הזה נשמע לכם מוכר, כנראה שגם אתם נפלתם לאחת מהמלכודות הרבות הממתינות למי שמחליט לרזות, וגורמות לכישלון תהליך הירידה במשקל.

9 דפוסי מחשבה נפוצים (אך שגויים), שנסקור להלן, עלולים להכשיל אפילו את הניסיון הנחוש ביותר לרזות. כדי לאבד משקל חשוב, עוד לפני שמתחילים, להיפרד מהם לשלום. לעתים, אם אינכם מצליחים לעשות זאת בעצמכם, טיפול התנהגותי (CBT) מונחה היטב או קבוצת תמיכה עשויים לסייע לכם בכך.


מלכודת ראשונה: הכל או כלום


הבעיה: הימנעות מעוגות שוקולד, ממתקים, בשר רווי שומן ו"חטאים" אחרים יוצרת בהתחלה תחושה של שליטה והזדככות - אבל ברוב המקרים כוח העמידה הנחוש שלנו נשחק לאחר תקופה מסויימת. כעבור זמן מה כבר קשה לנו מאוד להימנע מפיתוי עתיר קלוריות, וה"כניעה" אליו בדרך כלל מלווה באכילת כמות כפולה ואפילו משולשת.


הפתרון: פרגנו לעצמכם פינוק טעים אחת לזמן מה באופן מבוקר. גם כשאוכלים נכון - מותר, רצוי וחשוב ליהנות. אכלו מזונות משמינים במינונים קטנים, ולא לעתים קרובות מאוד. בחרו את ה"חטאים" שלכם בתבונה, והקפידו "לחטוא" רק עם מאכלים "אסורים" שאתם מאוד אוהבים, ושבאמת שווים את המחיר הקלורי שלהם.


מלכודת שנייה: אין טעם להמשיך בדיאטה ש"נשברה"


הבעיה: הדרך להוריד במשקל היא לא תמיד חלקה, ומעידות הן חלק כמעט בלתי נפרד מהמסלול. אם יצאתם לחופש או אכלתם ארוחה גדולה במסעדה, אתם עלולים לחוש כאילו הדיאטה כולה ירדה לטמיון. למען האמת, הדיאטה תיהרס רק אם תחליטו לוותר עליה בגלל אירוע אחד.


הפתרון: אספו את עצמכם וחזרו למסלול. טבעי לחוש אכזבה אחרי שמועדים, אבל בטווח הארוך "חטא" אחד לא ישפיע על משקלכם, אם אחריו תחזרו לתוכנית האכילה המקורית. אל תחכו למחר או לתחילת השבוע הבא. חזרו לתפריט הבריא והקל כבר בארוחה הבאה.


מלכודת שלישית: הדיאטה בכלל לא משביעה


הבעיה: בזמן תהליך ההורדה במשקל יש לנו לעתים תחושה שכמות המזון שאנו מכניסים לפה היא קטנה ואינה משביעה.


הפתרון: לא לתכנן תפריט קיצוני ודל מאוד בקלוריות - אלא כזה שישביע אותנו. חשוב לאכול בישיבה וללא הסחת דעת (כמו שיחת טלפון, קריאת עיתון, נהיגה וכו'), לאכול לאט וללעוס היטב.


מלכודת רביעית: מנה היא כמות המזון שנכנסת לצלחת


הבעיה: על אריזות המזון מפורטת כמות הקלוריות שמכיל 100 גרם מהמוצר - אולם במרבית המקרים איננו אוכלים את כמות המזון שכתובה על האריזה. למשל, ייתכן שכוס דגני בוקר מכילה 120 קלוריות - אבל אם שמנו בצלחת הקורנפלקס שלנו כמות של 2 כוסות, נצרוך 240 קלוריות.


הפתרון: להכיר את מנות המזון שלנו ואת כמותן. חשוב לשקול את מנת המזון ולדעת את הערך התזונתי שלה. אחרי שנעשה זאת, אנחנו עלולים לגלות שאנו צורכים הרבה יותר קלוריות מכפי שחשבנו. הידע החדש יאפשר לנו להרכיב לעצמנו תוכנית הרזייה יעילה יותר.


מלכודת חמישית: השעות הקשות


הבעיה: בזמן שאנו נצמדים לתפריט ידוע מראש, אנחנו עלולים להיתקל בשעות קשות, כמו למשל כאשר אנחנו מגיעים בחזרה הביתה מיום עבודה עמוס, רעבים מאוד - והארוחה המתוכננת עדיין לא מוכנה. במקרה כזה אנחנו עלולים להתחיל לנשנש משהו מהמקרר או פשוט לחטוף מכל הבא ליד.


הפתרון: מומלץ לדאוג לארוחה הבאה מבעוד מועד, ובכל מקרה - שתמיד יהיה לנו משהו דל קלוריות שמוכן לנשנוש. אם כאשר נחזור הביתה כל מה שנצטרך זה לחמם או להפשיר את הארוחה הבאה, הסיכוי למעידה יהיה קטן הרבה יותר.


מלכודת ששית: אוכל דיאטטי לא נחשב


הבעיה: כשאנחנו אוכלים מזון דל שומן או קלוריות (במיוחד כזה שכתוב עליו "דיאט"), אנחנו עלולים לקבל בטעות את התחושה שמותר לנו לבלוס ללא הגבלה. כשבא לנו פינוק, מזון דיאטטי לא תמיד ירגיע את תשוקתנו, ואנחנו עלולים לאכול ממנו עוד ועוד. כתוצאה מכך אנחנו עלולים, בסופו של דבר, לצרוך כמות קלוריות גדולה מזו שהיינו אוכלים לו היינו נוגסים במזון "רגיל".


הפתרון: לפעמים עדיף פשוט לאכול כמות קטנה מה"דבר האמיתי". בכל מקרה חשוב לדעת את כמות הקלוריות המדוייקת שאנחנו צורכים - בין אם מדובר במזון "רגיל" ובין אם מדובר במוצר "לייט" או "דיאט". כדי לרזות חשוב לצרוך פחות קלוריות ממה שאנחנו שורפים, כאשר רק כמות קטנה מגיעה משומן. חשוב להקפיד לצרוך מזונות שמשביעים אותנו ומספקים לנו את כל אבות המזון.


מלכודת שביעית: נשנושים ליליים


הבעיה: מזון שאנו אוכלים אחרי ארוחת הערב ובשעות הקטנות של הלילה לא נוחת מייד במותניים וב"צמיגים". אבל אם כבר צרכנו את כמות הקלוריות היומית שלנו, חטיף לילי עלול להטות את הכף לצד הלא נכון, ולהוסיף לנו קלוריות נוספות.


הפתרון: אם חטיף לילי הוא באמת מה ש"עושה לכם את זה" - קזזו את הקלוריות שלו מארוחת הערב. אם אתם מגלים שאתם רעבים למרות שכבר אכלתם את המנה היומית שלכם, כדאי שתעשירו את אותה. סלט, מרק, מעט פסטה או אפילו לחם עשויים לספק את החסר, ולמנוע מכם להסתער על חטיפים לפני השינה.


מלכודת שמינית: כשעושים דיאטה מוטב לאכול מזונות קבועים


הבעיה: כשמנסים לרזות קל, יחסית, להיכנס לשגרת אכילה קבועה. אולי מצאתם ארוחה קבועה וקלה שמספקת אתכם או שאתם חוששים לחרוג מקבוצה מסוימת של מזונות דיאטטיים שאותם אתם אוכלים שוב ושוב. אם האוכל שלנו יחזור על עצמו שוב ושוב הוא עלול להימאס עלינו יום אחד, ובכל מקרה הוא מגדיל את הסיכוי להיכנע לפיתויים.


הפתרון: דיאטה לא חייבת להיות משעממת. הקפידו לאכול מזונות מאיכות גבוהה. אוכל איכותי הוא בדרך כלל גם עשיר בטעם. נסו לגוון את הארוחות שלכם: עשבי תיבול, חומץ איכותי או כמות קטנה של שמן זית או גבינת פרמזן יתרמו למזונכם עניין וטעם, ולא יוסיפו קלוריות רבות.


מלכודת תשיעית: לעולם לא אצליח לרזות


הבעיה: לרבים מאיתנו יש דבר שמכונה בז'רגון המקצועי "מחשבות אוטומטיות". מדובר במחשבות שמופיעות לרוב בתמצית, ומורכבות ממספר מלים, כמו: "לעולם לא אצליח לרזות". מחשבות אחרות כוללות מילים כמו צריך / חייב / מוכרח. למשל, המחשבה "אני חייב לצום מחר", לאחר ארוחה דשנה. לא משנה עד כמה הן בלתי הגיוניות ולא מעוגנות במציאות - מחקרים מוכיחים שאנחנו כמעט תמיד מאמינים בהם.


הפתרון: המחשבות האוטומטיות הן עקשניות ומנציחות את עצמן. קשה "לכבות" או לשנות אותן, כיוון שהן מתעוררות כרפלקס ונראות הגיוניות. בדרך כלל מחשבה אוטומטית אחת נוטה לעורר מחשבה אוטומטית אחרת, שמעוררת בתורה מחשבה אוטומטית נוספת, שמעלה מחשבה דומה וכך הלאה, במעגל שוטה. בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) אפשר ללמוד כיצד לזהות מחשבות אוטומטיות שכוללות דפוסי חשיבה שגויים, לערער עליהן ולהטיל בהן ספק, ובהמשך ליצור הצהרות פנימיות מאוזנות שיהיו אמינות יותר ומטרידות פחות.
 
באדיבות: מירית קרקובסקי ומאיה פרנקל , מלב"י
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות