בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מיסטיקה

להשפיע על אנשים אחרים לטובתך
------------------------

לעולם לא תוכלו לשלוט באדם אחר, אבל תוכלו להשפיע על אנשים לשלוט בעצמם בדרך שתביא לך תועלת. אם תאמר לאדם מה לעשות יש סיכוי שהוא לא יקשיב לך וגם ייטור לך. עליך לביא אדם ליד כך שהוא יעשה מה שהוא רוצה תוך שליטה מוחלטת בעצמו, אבל עליך להשפיע עליו באופן כזה שהתנהגותו תפעל לטובתך. הסדנה ללימוד עצמי שלהלן תלמד אתך כיצד לעשות זאת.

מבוא

שי שתי לדרכים להשפיע על אנשים לעשות מה שאתה רוצה. דרך אחר מאפשרת לך לשנות התנהגות של אדם שהיא בלתי רצויה לך על ידי מתן חיזוקים חיוביים. דרך שנייה היא על ידי שינוי מציאות, וזאת הדרך עליה נתמקד כאן.

זו טכניקה של השפעה מצליחה ביותר הגלל אופן הגשת הדרישה או הבקשה. סדנה זו תלמד אותך איך להשיג כל דבר, כאשר העיקרון טמון בדרך בה הנך מנסה להשיג אותו.

(הערה: העקרונות המוגשים להלן הם ברי השמה לגבי כל סוג של מערכת יחסים:

הורים-ילדים, בני זוג, עובד-ממונה, ועוד. תמצאו את הדרך ליישם אותם עבור הצרכים

האישיים שלכם )

מה בני אדם צריכים

בני אדם מנסים להשיג שלושה דברים עיקריים:

1. הכרה סמלית

2. הישגים חומריים

3. ביטחון

הכרה סמלית

לכולנו הצורך בהכרה סמלית כגון ציון לשבח או תעודת הכרה. רוב בני האדם רוצים להרגיש חשובים ומיוחדים. הפעולה של מתן הכרה מעוררת מוטיבציה חזקה אצל אדם אחר. תמיד יש לציין הוקרה עבור מעשים טובים ולתת ביקורת בונה עבור מעשים לא טובים. עם סבלנות והתמדה, תוצאות לא תאחרנה לבוא.

הישגים חומריים

הישגים חומריים הם חשובים מאד לבני אדם, בין אם הם מודים ומודעים לכך ובין אם לאו. בכל חברה קפיטליסטית נמדד מעמדו של אדם על ידי הישגי החומריים. אי לכך, מכיוון שכסף הוא הגורם להישגים החומריים, הוא מניע את האדם לפעולה ויש לו השפעה חזקה מאד עליו.

בטחון

כל אדם זקוק לביטחון ויציבות. אדם מרגיש שיש לו ביטחון ויציבות כאשר הוא שייך וכאשר הוא מרגיש שזקוקים לו. בטחון ויציבות ניתן למצוא בקרב משפחה, חברים, מקום עבודה ועוד. ישנם כמה דרכים להגביר את תחושת הביטחון והיציבות אצל אדם:

1) הצג באופן ברור מה יש לך להציע ומה הנך מצפה לקבל בחזרה. הצג באופן ברור מה

טבעה של מערכת היחסים ההדדית ומדוע היא מתקיימת.

2) עליך לגרום לאנשים לחוש שזקוקים להם ותחושת שייכות בתוך מערכת היחסים ההדדית. הראה צורך בנוכחותם.

3) עליך לידע אותם מה הישגיהם על מאמציהם ובאיזו דרך זה משפיע עליך. גרום להם להרגיש חשובים. הראה להם הערכה על מאמציהם.

4) הבטח תאום צפיות.

שאף לנינוחות מרבית

עליך להבטיח שבני אדם הבאים במגע עמך ירגישו נינוחות מרבית במערכת היחסים שלהם עמך. אם הם לא חשים כך, ברר מדוע ועשה משהו בנדון.

כיצד להגביר את ההשפעה

ברר מה ברצונך להשיג

הצג לעצמך רעיון ברור במחשבתך לגבי מה ברצונך להשיג, בין אם זה לשנות התנהגות בלתי רצויה אצל אדם אחר, או לשכנע אותו לקבל את גישתך לעיין מסוים. דע בדיוק מה רצונך והצג באופן ממוקד כל מטרה שהיא כללית מדי. הבהרת היעדים האישים היא הצעד הראשון והחשוב ביותר כדי להפעיל את השפעתך על אחרים.

הבן מה הצפיות

דאג להבנה ברורה למה אחרים מצפים ממך ולמה הנך מצפה מעצמך. בני אדם נוהגים להציג לעצמם צפיות לא מציאותיות על ידי כך שהם אוספים את כל המעלות שהם רואים אצל אחרים ומצפים לרכז את כולן בתוך עצמם. איש אינו מושלם ואיש אינו מצפה שתהיה.

שמור על התמדה

עליך לפעול כמיטב יכולתך ובהתמדה עד שהנך משיג את התוצאות שרצית. אל תיתן לדחייה או תוצאה פחות רצויה להסיט אותך משאיפתך. תלמד מטעויות, תשתפר ותתמיד.

לתת על מנת לקבל

זו קלישאה ישנה, אבל עובדה בחיים. אם ברצונך לקבל משהו עליך לתת תמורה. דברים מסוימים יקרים יותר מדברים אחרים, וחלקם בעלי ערך גבוהה יותר עבורך מאשר אחרים. יש לבחון את האפשרויות בקפידה ולהתאים תמורה הולמת למה שרוצים לקבל.

שים לב לבני אדם

בני אדם יעזרו לך להגיש לאן שתרצה. לעשות זאת לבד יהיה קשה מאד. בני אדם יכולים ללמד אותך הרבה ולעזור לך להיות בעלי השפעה חזקה יותר על אחרים. הקשיב לבני אדם ותלמד מהם.

תשאף להרבה

כאשר תשאף להרבה תשיג הרבה. ההישגים הרצויים יהפכו עם הזמן למציאות. מה שברצונך להשיג יקרה. ככל שתשאף ליותר תקבל יותר.

צור אווירה חיובית

תיצור מציאות בה כולם מנצחים אז גם אתה תנצח. כאשר גישתך חיובית כל חייך הם חיוביים.

התחייב לתמורה אבל תיתן יותר

הבטחת לאדם דבר מסוים, תקיים את ההבטחה אבל תיתן יותר מהמצופה. כך נוהגים רוב המצליחים הגדולים בעולם.

תן לאנשים מה שהם רוצים

אם ברצונך לקבל דברים מאנשים עליך לתת קודם. אל תצפה מאחרים לעשות את הצעד הראשון – עליך לעשות את הצעד הראשון. אם ברצונך להתקדם בהצלחה בחיים עליך לצעוד קדימה. לכל אדם יש שאיפות ומטרות. עזור להם להשיג את המטרות שלהם והם יחזירו לך טובה. תן לאנשים את מה שהם רוצים ותשיג יתרון.

כיצד הקשבה מעניקה לך כוח

הקשבה היא אחד הצרכים החיוניים ביותר בתקשורת אנושית. אם אינך מקשיב לבני אדם אחרים אתה מפסיד את אחת הדרכים היעילות ביותר להשפיע על אחרים. אנשים תמיד יקשיבו לך אם אתה מקשיב להם. זהו כלי השפעה רב עצמה. כאשר הנך מקשיב אתה מוצא דרכך למחשבתו של האחר וכל המחסומים נופלים. גם אם הנך חושב שהנך יודע מה הם הולכים להגיד, הקשב להם. אם אתה לא יודע להקשיב הם יחשבו שאינך מתעניין בהם. הם יחבבו אותך בעבור הקשבתך. חשוב איך אתה מרגיש כאשר מישהו אחר מתעניין בדבריך ומקשיב לך. האם זו לא אהדה? אחרים יחשבו כך עליך.

חסל השחי דעת

דברים המשיחים את הדעת מפריעים ביטוי ולהקשבה. כאשר הנך מקשים לאדם אחר סלק כל גורם המשיח את דעתך. כך אתה יוצר אווירה מקרבת וחמה בינך לבין בן שיחך.

מה תורם התשאול

שאלות שאנו שואלים מעוררים תהליכי חשיבה אצל בן שיח. כאשר הנך מעורר תהליכי חשביה אתה מאפשר לאחר לבטא מחשבות ורגשות. הדרך היחידה לדעת על האחר היא על ידי תשאול. אנשים יעריכו ויכבדו אותך על כך שגרמת להם לחשוב ולהבהיר לעצמם סוגיות חשובות להם. עזרת להם לעשות משהו למען עצמם שהם לא היו מסוגלים לעשות בעצמם. על ידי הקשבה לאחר אתה מקנה לו תחושה של חשיבות. עקב התעניינותך הוא מרגיש מיוחד.

שמור על שיח מתמשך

כדי להקשיב עליך לשמור על שיח מתמשך. אנשים לא יגלו ביוזמתם מידע על עצמם, אבל עם תשאל שאלות הם עשויים לענות ללא שום התנגדות. שאל שאלות מסוג מדוע, לאן, מש, היכן, מי וכו'.

אלו שאלות תשאל

לשאלה צריכה להיות מטרה ברורה, שאם לא כך תאבד אמינות. שאלה צריה להיות ברורה ומובנת. אסור לסבך את בן השיח עם שאלות מורכבות מחלקים רבים. יש לשאול כל חלק בנפרד. השאלה "מדוע" מצליחה להוציא מידע רב ביותר. מטרת השאלה היא לקבל תשובה מוגדרת, לכן השאלה צריכה להיות מכוונת לתשובה מוגדרת. אל תשאיר מקום לניחוש התשובה והסקה אישית. ניחוש והסקה מחלישים את ערך התשאול.

כיצד לפתור טענה על ידי הקשבה

ניתן לגשר על טענות רבות על ידי הקשבה. אולי קשה להאמין אבל זה באמת עובד. בעיקר זה עובד כאשר אדם מנסה להבהיר את עמדתו ולשם כך הוא צועק ומסביר כמה הוא צודק. גם אם הטענה חסרת חשיבות בעינך כך עליך לפעול:

ראשית כל הקשב למה שיש לאדם מולך לומר מבלי להפסיק אותו אפילו פעם אחת. כאן יבואו לידי ביטוי כישורי ההקשבה שלך. עליך רק לומר "כן" או "אני מבין" מדי פעם רק כדי להראות שהנך מקשיב באמת. גם אם אינך מסכים עם עמדתו של האחר עליך להראות שאתה מבין היטב את עמדתו. בסיום דבריו שאל אותו " מה אני יכול לעשות למענך?" שאלה זו מפתיעה אנשים כי הם אינם מצפים לה, והיא מוציאה אותם מן ההסתגרות שלהם. לרוב מנקודה זו והלאה יהיה לך קל מאד להוביל את אותו האדם להסכים אם עמדתך. הסיבה לכך היא ברוב בני אדם בסך הכול רוצים שמישהו יקשיב להם.

כיצד להניע לפעולה על ידי דיבור

כמו שמאד חשוב להקשיב לאחרים כך חשוב שאחרים יקשיבו לך. פרק זה ילמד אותך איך ליצור השפעה חזקה על ידי מה שאתה אומר.

השג את תשומת לבו של האחר

כדי להבהיר עמדה יש להשיג את תשומת לבו של האחר. יש לוודא שהוא מקשיב לפני שמתחילים לדבר. אם השני אינו בהקשבה זה, לנסות להבהיר לו את עמדתך יהיה בלתי אפשרי ובזבוז זמן.

העבר מסר ברור

וודא שעמדתך והמסר שלך ברורים לאדם האחר. אל תשתמש בשפה או מונחים שהשני אינו מבין.

מלא את המסר בתועלת לאחר

אנשים רוצים לדעת מה אתה מוכן לעשות עבורם ולא מה אתה רוצה שהם יעשו בשבילך. המסר שלך צריך להיות כמה שיותר גדוש בדברים לתועלתו של האחר. שני המשפטים הבאים ימחישו לך כיצד עיקרון זה פועל:

"אני יכול להראות לך את הדרך לשפר את ה....... שלך עם אתה מקשיב לי למה שיש לי לומר לך" משפט זה הרבה יותר יעיל על מנת לקבל תשומת לב מאשר "תקשיב לי כי אני יותר טוב ממך".

התחל את הדיון בהסכמות

כאשר הנך פותח בדיון התחל בנקודות שיש ביניכם הבנה והסכמה הדדית. למשל, אם ברצונך להשפיע על מישהו להקפיד לכבות תאורה ומכשירים חשמליים תאמר "נוכל לחסוך אנרגיה ולנצל משאבים למטרות אחרות אם נקפיד לכבות את האור כשעוזבים את החדר". זה יהיה יותר אפקטיבי מאשר לומר "תכבה את האור כי אתה מבזבז חשמל".

הצג סיבות לבקשות שלך

אל תומר למישהו לעשות משהו רק בגלל שאתה רוצה, או בגלל שזה חוק או מדיניות. הסבר מה עומד מאחורי החוק או המדיניות ומדוע חשוב שינהג כך. חשוב לציין מה התועלת שבציות להוראות.

שינוי נושא

אם הנך מתכוון לשנות נושא אמור לבן שיחך שהנך מתכוון לשנות נושא. אם הנך מבלבל את בן שיחך הוא יפסיק להקשיב. יותר קל להפסיק להקשיב שמאשר לנסות לעקוב אחר שיחה לא מובנת. הרחבה בנושא " שיחה אפקטיבית" תמצא בפרק על ביקורת כלפי אחרים.

כיצד להתמודד עם אנשים מתגוננים

לעיתים אנו מרגישים שאנשים מתנגדים לנו כאשר אנו מנסים בעצם לגונן עליהם או לעזור להם. הם מציבים חומות הגנה כדי להצטייר כאנשים שהם לא. אם תצליח להציץ אל מעבר לחומר אלו תיווכח כי אנשים מתגוננים קלים מאד להשפעה.

אנשים מתגוננים

מעטים מבין האנשים המתגוננים מודעים לכך שהם כאלה. לעיתים הם חושבים שהם שומרים על אינטרסים כאלה או אחרים. המקרים רבים המתבונן מבחוץ יכול לזהות התגוננות אצל אדם שהוא לגמרי לא מודע לתכונה זו אצלו. אנשים אשר נמנעים מלקחת כל סוג של סיכון או כאלה שתמיד יש להם תירוצים הם אנשים בעלי חולשות רבות. הם מקרינים את חוסר הביטחון שלהם על אחרים. אדם אשר ללא הרף מתרברב על חוכמתו קרוב לודאי שאינו בכלל אינו בטוח בחכמתו, לכן כדי לחזק את בטחונו העצמי הוא מרגשי לשכנע אחרים שהוא חכם. במקרים מסוימים אנשים "מוצלחים מדי" יכולים להיות קרבן לחולשה וחוסר ביטחון עצמי. למשל, אדם יהיה מצליח ביותר בקריירה או בלימודים שלו אבל לשם כך ויתר לחלוטין על חיי חברה שם טמונה חולשתו.

אנשים שלועגים לאחרים בשל הישגיהם הנמוכים יכולים להיות למעשה בעלי הישגים נמוכים בעצמם. בדרך זו הם מגלמים את החולשות שלהם אצל מישהו אחר במקום להודות בכישלון של עצמו. כאשר הנך פוגש אדם כזה אל תטיח עליו את דרכו השגויה. הדבר הטוב יותר זה, ראשית כל, לגרום לאותו אדם לשתוק. זה פתרון זמני עד שאותו אדם יבין שעליו לשנות את דרכו.

תבקר את המעשה, לא את האדם

הסיבה בגללה מבקרים אדם היא לשנות את התנהגותו. אנו רוצים שהתנהגות או גישה של אדם תשתנה כי היא לא נכונה. אבל אם תבקר אדם כי הוא טיפש הוא יאבד הערכה כלפיך. עליך לבקר את התנהגותו או את מעשיו ולא אותו כאדם. אם תבקר את מעשיו של אדם ותכבד אותו כאדם הוא יכבד את עצמו ויכבד גם אותך.

כל אדם מרגיש חוסר ביטחון מדי פעם או בתחום זה או אחר, והתגוננות ותגובה טבעית לחוסר ביטחון. יש דרכים להתמודד עם התגוננות מבלי להתרגש או להרגיש תסכול. להלן כמה עקרונות בהתמודדות עם אנשים מתגוננים:

לעולם אל תאשים אדם בהתגוננות

האשמת בהתגוננות מזיקה. אסור לומר דבר כמו" הנך בעמדת התגוננות בגלל שאינך מסוגל להתמודד עם המצב".

תודה בטעיות שלך

איש אינו מושלם. כולנו טועים, אבל האם כולנו עומדים מאחורי הטעויות שלהם? אם טעית, תודה בטעות שלך ותתנצל. אם פעלת לא נכון, תודה בזה. מטעויות אנו לומדים איך להשתפר ולעשות דברים טוב יותר בפעם אחרת.

תפתור את הבעיה האמיתית

אם אתה כבר יודע מה הבעיה מאחורי חוסר הביטחון של אדם, אז תפתור את הבעיה הזו קודם. אם אדם סובל מחוסר ביטחון בגלל איך שהוא נראה, תדגיש בפניו את הדברים היפים בו ותחמיא לו עבורם.

תשאול והקשבה לעיתים פותרים בעיה

לעולם אל תיגש ישר לנושא החולשה של אדם. באמצעות כישורי התשאול וההקשבה שלך תוכל להביא את האחר לגלות את הבעיות בתוך עצמו. כאשר אתה שואל אדם תשאל שאלות כלליות תוך כדי הובלתו להבנה עצמית . למשל "נראה לי שאתה כועס, מה בדיוק אתה מרגיש בקשר למצב הזה?

עזוב את הנושא

במקרים שאדם אינו מוכן לתקשר עדיף לעזוב את הנושא.צריך לזכור שאנו יכולים לעשות הרבה אך האדם צריך להבין את בעיותיו בעצמו
 
תרגום והגשה: שיפור
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות
 
  תגובות  
  כל הכבוד! מאמר פשוט אלוףףףףףףףףף ..
קראתי כולו בהנאה, התרשמות ורכשתי ידע נוסף ממנו! תודה   - ‏13/‏12/‏2006 01:33 
1.
  good
kaly   - ‏30/‏01/‏2007 22:21 
2.
  נחמד
שאלתיאל   - ‏18/‏10/‏2007 14:49 
3.
  חחח
שלום   - ‏25/‏01/‏2010 19:27 
4.
  מאמר מצויין! חבל שלא עשיתם הגעה..
אילן   - ‏27/‏02/‏2010 13:14 
5.
  יפה מאוד , אך יש עוד דברים כדי להשפיע על אחרים
רז   - ‏30/‏08/‏2010 21:13 
6.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות