בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

כירופרקטיקה - עשרים שיטות טיפול טבעיות
----------------------------
יותר ויותר אנשים מגלים את מה שבארה"ב ומערב אירופה גילו כבר מזמן ... כירופרקטיקה יעילה, בטוחה, ומצליחה יותר בפתרון כאבים.באדיבות: האתר להיות בריא

מאת ד"ר גיא אלמוג, מנהל תחום כירופרקטיקה, ביה"ח אסף הרופא

הכירופרקטיקה היא רפואה טבעית המתמחה באבחון וטיפול בבעיות עמוד השדרה, השריר והשלד. הכירופרקטיקה מטפלת בכאבי גב, צוואר,כתפיים, כאבי ראש וסחרחורות ממקור צווארי. תופעות כמו חוסר תחושה, כאב או נימול בגפיים המתפתחות עקב לחץ על עצבים. במחלות של הדיסקים הבינ-חוליתיים הגורמים לבלטים ופריצות דיסק. בפגיעות שמקורן מתאונות דרכים (כמו "צליפת שוט"), פגיעות ספורט ונפילות. טיפול בבעיות עקמת ויציבה לקויה. וכן בהאטת תהליכי שחיקה וניוון הנוצרים בעקבות תאונות וגיל. וכמובן, טיפול מניעתי – תחזוקתי לכאלו שסבלו בעבר ומעוניינים לשמר רמת תפקוד גבוהה ולמנוע הישנות הכאבים.


עמוד השדרה מכיל שרשרת ארוכה של 24 חוליות נעות, עצם העצה ועצם הזנב (33 בצעירותו של האדם לפני התגרמות סופית של השלד). תפקידן של החוליות הינו להגן על חוט השדרה ועל העצבים היוצאים ממנו, לאפשר תנועה מרבית לכל הכיוונים, לייצב את גוף האדם הזקוף ולשכך זעזועים העוברים מהגפיים אל הראש, אל האיבר העדין ביותר, המוח.

מה קורה כאשר נתפסות חוליות?
החוליות נתפסות אם וכאשר נוצר כווץ שרירי פתאומי על ידי יציבת או תנועת גוף או פיתול פתאומי או כאשר נוצר רפלקס מחיישני עצבים במוח הגורם לתפיסת שרירים (מתח נפשי) או כאשר נוצר רפלקס מחיישני עצבים באיבר פנימי מסוים אשר מפועל עליו עומס יתר (כגון לחץ דם גבוה כתוצאה מאגירת נוזלים, כיב קיבה כתוצאה ממתח נפשי וכו').כאשר החוליות נתפסות בצורה עדינה/רכה נקראת התופעה: סאבלוקסאציה , אך אם בצורה חזקה וקשיחה יותר נקראת התופעה: פיקסאציה.הד"ר לכירופרקטיקה אמון ומוכשר דרך תוצאות מחקרי איכות מדעיים בבדיקה, מישוש ואיזון החוליות התפוסות יותר מכל בעל מקצוע רפואי אחר, המתיימר לבצע את אותן פעולות.

מקצוע הכירופרקטיקה איננו רפואה אלטרנטיבית הנלמדת במספר קורסים כי אם הינו מקצוע רפואי מקביל, השלישי בגודלו בעולם לאחר הרפואה המדיצינית ורפואת השיניים. הוא עוסק ברפואה משולבת טבעית ומתמחה בבדיקות רפואיות וכירופרקטיות, מישוש מדוייק, אבחון וטיפול בבעיות עמוד השדרה והגפיים המשפיעות עליו. הוא מסייע לתפקוד תקין של תנועת השלד, עמוד השדרה והחוליות ועל ידי כך משפר את תפקוד מערכות העצבים היוצאות ברובן, דרך פתחי החוליות אל איברי הגוף השונים ומשפר את בריאות הגוף כולו.

התחום הראשוני והעיקרי אשר בו עוסק מקצוע הכירופרקטיקה הינו בעיות הגורמות לכאבי גב, צוואר וראש וכן לכאבים בגפיים, לעקמת וליציבה לקוייה. באופן משני, מקצוע הכירופרקטיקה משפיע ומשפר את תפקוד כלל איברי הגוף על ידי איזון מערכות העצבים העוברות דרך חוליות הגב, הצוואר והזנב.


הטיפול הכירופרקטי כולל למעלה מעשרים שיטות טיפול טבעיות, ברובן הינו ידני, טבעי, ללא תרופות, זריקות או ניתוחים. הוא ממוקד, מדוייק ובטוח ביותר."חפש בעמוד השדרה ותמצא את שורש המחלה" – אמר אבי הרפואה המודרנית סוקראטס היוון העתיקה לפני אלפי שנים. ואכן, מקצוע הכירופרקטיקה מזמן ייסודו בארה"ב בשנת 1895 על ידי דניאל דוד פאלמר, מיישם את קביעתו של סוקראטס הלכה למעשה תוך התבססות על המחקר המדעי המודרני, ופיתוח שיטות טיפול ייחודיות וחדשניות אשר נמצאות בספרות הרפואית העדכנית כמועילות ביותר לאותן הבעיות הד"ר לכירופרקטיקה מטפל/ת בתפקוד לקוי של השלד ועמוד השדרה
בכל הגילאים מינקות ועד זקנה הנגרם, לעיתים קרובות, על ידי סוגי קשיחויות בתנועות החוליה הנקראות סאבלוקסאציה או פיקסאציה. כמוכן, הוא מטפל בגורמים נוספים כגון:

עקמת הנגרמת מיציבה לקוייה.
כאבי צוואר, ראש, כתפיים, גפיים עליונות וסחרחורות.
כאבי גב, אגן וגפיים תחתונות.
כאבים או נימול/רדימות המוקרנים לגפיים.
בלטי, בקעי ופריצות דיסק.
בעיות ניווניות שלדיות כגון ספונדילוזיס וכאבי פרקים.
פגיעות שלדיות כתוצאה מתאונות דרכים, ספורט או עבודה.
בעיות גדילת השלד, ותפקוד תקין של איברי הגוף אצל ילדים.
טיפול מונע לכלל הבעיות שנזכרו לעיל.

תהליך ההסמכה הבינ"ל לד"ר לכירופרקטיקה

תהליך ההכשרה לקבלת תואר ד"ר לכירופרקטיקה אורך 7 שנים אקדמאיות כבכל בית ספר לרפואה. ההכשרה מחולקת לקדם כירופרקטיקה האורך בין שנתיים לשלוש שנים בהן נדרש
הסטודנט ללמוד את כלל מקצועות המדע כגון ביולוגיה, אנטומיה ופיסיולוגיה בסיסית, כימיה אנאורגנית, אורגנית וביוכימיה, מקצועות הפיסיקה עם דגש רב על ביצוע מעבדות וחקר מכניקה ומנופים, סוציולוגיה, פסיכולוגיה, מתמטיקה ואנגלית. בגמר תוכנית הקדם ואם עמד בדרישות ניגש הסטודנט לראיון קבלה הבודק את אישיותו והתאמתו למקצוע. עם התקבלו ללימודי הכירופרקטיקה בקולג' הגבוה או באוניברסיטה הוא מתחיל 4 שנות לימוד אינטנסיביות ביותר. גם כאן תוכנית הלימודים מקבילה ללימודי הרפואה אך עם שימת דגש רב יותר על אבחון, בדיקות וצילומי רנטגן והדמיה.תוכנית הלימודים כוללת בין 9 ל 10 מקצועות כל סמסטר וכוללת אנטומיה וניתוח גופות לימודי(דייסקציות), ביומכאניקה וארגונומיה (תורת הפעלת השלד בצורה נכונה), קינסיולוגיה (תורת השרירים), אמבריולוגיה (תורת ההתפתחות העוברית), היסטולוגיה (תורת הרקמות), ביוכימיה מתקדמת, פיסיולוגיה,
בקטריולוגיה, פאתולוגיה, מחלות ילדים ומבוגרים, פסיכולוגיה, טוקסיקולוגיה, גריאטריה, גניקולוגיה בסיסית, רנטגן והדמייה (פיסיקה, תנוחות צילום, פיתוח והדפסה, ניתוח צילומים
ואבחון), הדמיית CT, MRI ומיפוי עצמות), נוירולוגיה מתקדמת, אורטופדיה בסיסית, בדיקות פיסיקאליות, אנמנזה ואבחון,עקרונות הכירופרקטיקה, עקרונות השיקום, טכניקות טיפול כירופרקטיות, טכניקות ואמצעי עזר פיסיותרפיים, עריכת, ביצוע וניתוח מחקר מדעי ועוד ועוד.בארה"ב פועלים כ 17 קולג'ים גבוהים ואוניברסיטאות מיוחדים לכירופרקטיקה ומחוצה לה עוד ארבעה נוספים בקנדה, אוסטרליה, אנגליה ודנמרק. כל מוסדות הלימוד הללו נמצאים בפיקוח צמוד של הרשות להשכלה כירופרקטית גבוהה, ה – CCE, אשר שומר ומבקר את רמת הלימוד, המרצים (פרופסורים המחלקים את עבודתם בין בתי ספר לרפואה ולכירופרקטיקה), מתקני הלימוד, ורמת המבחנים פעם בשנתיים כבכל בית ספר לרפואה.
במהלך הלימודים חייב הסטודנט לעבור 5 מבחני שלב (ממש מקביל לרפואה) וכן מבחנים ארציים מסכמים לפני קבלת הדיפלומה ורישיון העיסוק בכירופרקטיקה.בנוסף, הוא חייב לעבור בחינה נוספת של כל ארץ בנפרד.קיימת אפשרות ללימודי המשך פוסט-דוקטורט לתואר מומחה/דיפלומט לשלוש שנים נוספות. הלימודים הם כהתמחות עיקרית בתחומי האורטופדיה, נוירולוגיה, רנטגן והדמיה, רפואת הספורט, תזונה וביומכאניקה. במהלכן על הסטודנט לעבור בחינה תיאורטית ובחינה מעשית מעמיקות ממש כמו שלבי א' ו-ב' בהתמחויות הרפואה.

הכרה מקצועית

גם בישראל, הכירופרקטיקה איננה שיטה אלטרנטיבית או משלימה כפי שנוהגים לכנותה לעיתים בציבור כי אם מקצוע רפואי מקביל, לא תחליפי ודווקא כן מרכזי כפי שנזכר לעיל. בארה"ב עוסקים בו למעלה מ 60,000 ועשרות אלפים נוספים באירופה, אוסטרליה,
אפריקה והמזרח הרחוק. בישראל עוסקים כיום למעלה מ- 70 ד"ר לכירופרקטיקה החברים באגודה הישראלית לכירופרקטיקה אשר קיבלו תעודות הכרה ממשרד הבריאות. הכירופרקטיקה משולבת כיום בישראל בבתי החולים, קופות החולים, צה"ל, אגף השיקום של
משרד הביטחון וחברות הביטוח. הכירופרקטיקה גם מוכרת כמקצוע בבתי המשפט.

מהי מטרת הטיפול הכירופרקטי?

 • הפחתת הכאב
 • שיפור תנועת המפרקים ותפקוד חוליות עמוד השדרה
 • שיפור ואיזון פעילות מערכות העצבים ואיברי הגוף
 • שחרור ואיזון מערכות השרירים
 • שיקום, חיזוק ובניית השרירים ליציבה הנכונה
 • מניעת נזקי יציבה לקויה, תזונה ומנוחה לקוייה
 • שיפור איכות חייהם של המטופלים ובריאות הציבור

  וקצת עובדות מדעיות:
 • 80% מהאנשים בעולם סובלים מכאבי גב בתקופה כל שהיא במהלך חייהם, 30% נשארים סובלים כרוניים.
 • "הטיפול הכירופרקטי הינו יעיל ביותר בטיפול בכאבי גב ממושכים" (british medical journal 1990).
 • "הטיפול הכירופרקטי לבעיות גב הוכח כיעיל ובטוח יותר בהשוואה לטיפולים אחרים כאשר הוא מבוצע ע"י כירופרקטור מוסמך" (דו"ח משרד הבריאות הקנדי 1993).
 • טיפול כירופרקטי בבעיות גב במסגרת בית חולים בסאן דיאגו הוריד את שיעור האשפוזים ב 41% ואת מספר ניתוחי הגב ב32% (Archives of Internal Medicine2005).
 • בעקבות מחקר מקיף שכלל בדיקת מאות מאמרים רפואיים נכתב כי "הטיפול הכירופרקטי הוא הטיפול השיקומי היחיד שהוכיח הצלחה בטיפול בנפגעי צליפת שוט" (ירחון Spine1995).
 • לימודי ההכשרה לקבלת תואר ד"ר לכירופרקטיקה נמשכים 7 שנים אקדמאיות בסיומן חייב הסטודנט לעבור מבחני רישוי מטעם וועדה ממלכתית.
 • הכירופרקטיקה היא המקצוע הרפואי השלישי בגודלו בעולם המערבי אחרי רפואה כללית ורפואת שיניים.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  DISH
שלמה קפלן   - ‏13/‏06/‏2009 17:58 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות