בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
לטייל באירופה

פריז- צרפת
------------------------

מקור שמה של העיר הוא שמו של השבט הגאלי - הפאריסיס שגרו באזור בזמן הכיבוש הרומאי.

פריז היא בירתה של צרפת, בירת מחוז איל דה פרנס. בשנת 1999 התגוררו בעיר פריז כ־2,130,000 תושבים, ובאזור המטרופולין של פריז (פריז רבתי) התגוררו 11,174,743 תושבים.

פריז כללי

העיר פריז היא השנייה בגודלה באירופה (אחרי לונדון), וה- 20 בגודלה בעולם. פריז היא העיר דוברת הצרפתית הגדולה בעולם, ומהווה מרכז הכלכלה והפיננסים של צרפת, ומרכז הכלכלה והפיננסים השני בגודלו באירופה (אחרי לונדון). פריז ידועה גם בכינוי "עיר האורות" (la Ville Lumi?re) ומשמשת כיעד תיירות ראשי מזה מאות שנים.
בשנת 2003 שטפו את צרפת מספר שיא של 75 מליון תיירים, והציבו פעם נוספת את פריס כעיר המתוירת ביותר בעולם.

מוזאונים

כשמדברים על עיר גדולה ומוזיאונים שבה, קשה לפרט בצורה נאותה . כשמדברים על פריס ומוזיאונים זה כבר כמעט בלתי אפשרי להזכיר את כולם. יש בפריס יותר ממאה מוזיאונים, החל ממוזיאונים לאומנות קלאסית ועד למוזיאון הביוב של פריס. אנחנו נפרט על כמה מהמוזיאונים הגדולים והחשובים בפריס , לצערנו לא נוכל לפרט על כול המוזיאונים של עיר האורות, אך נתמקד בחשובים שבהם.

מוזיאון - הלובר (Muse du Louvre)

מוזיאון הלובר הוא המוזיאון הגדול בעולם, המוזיאון מציג בצד מוצגי ארכיאולוגיה גם חפצי אומנות מכול העולם ומתקופות היסטוריות שונות. הלובר מחולק ל-7 אגפים שונים ,כול אגף הוא מאין מוזיאון בפני עצמו. הלובר ממוקם בליבה של פריז, בין נהר הסן ורחוב ריבולי, ומהווה את תחילת הציר ההיסטורי של פריז שממשיך בשער הניצחון הקטן, כיכר הקונקורד, שדרות שאנז אליזה, שער הניצחון הגדול ומתחם פאריס 2000 (לה-דפאנס).
את הלובר התחילו לבנות במאה ה-11. הבניין, ששימש במקור כמבצר להגנת חומות העיר ההיסטוריות, הוסב במאה ה-16 בתכנונו של האדריכל הצרפתי קולברט לשמש כארמונם של מלכי צרפת. במהלך המהפכה הצרפתית חדל הבניין לשמש כארמון. והוא נפתח לציבור כמוזיאון ב-8 בנובמבר 1793. האוסף המקורי של המוזיאון התבסס על אוצרות מלכי צרפת שהולאמו לאחר המהפכה הצרפתית. עם התפשטות הקולוניאליזם הצרפתי וכיבושי נפוליון בונפרטה נוספו אוצרות רבים, ביניהם יצירות אומנות וממצאים ארכיאולוגים. במיוחד בולטים ממצאים רבים שמקורם במצרים העתיקה ונשדדו בתקופת נפוליון.
במוזיאון ניתן ליהנות ממיטב יצירות האומנות של העולם כגון ,"המונה ליזה" של "ליאונרדו דה וינצ'י" והוניוס ממילו.

כניסה למוזיאון:
כתובת: Cour Napolon, 75001 Paris
המוזיאון פתוח כול יום בין השעות 9:00-18:00
המוזיאון סגור בימי שלישי.
כניסה למוזיאון עולה בין 6-8.5 אירו תלוי לכמה אגפים רוצים להיכנס.מרכז ז'ורז' פומפידו (Centre Georges Pompidou)

כשראיתי את מבנה המוזיאון לאומנות מודרנית עברה צמרמורת קלה בעורפי. קשה להאמין שהמבנה המזעזע הזה הוא מוזיאון. כשמגלים דרך אגב, שלא עשה את המבנה הזה איזה ארכיטקט פסיכופט על דעת עצמו, העיצוב נבחר כמיטב הדרך הצרפתית, באופן דמוקרטי, לאחר תחרות גדולה בין ארכיטקטים רבים, נבחר הדגם של הארכיטקטים -רנזו פיאנו וריצ'רד רוג'רס, לדעתי המבנה מזכיר דגם של מעיים אנושיים אבל...
יש הטוענים שהוא נפלא. המבנה קרוי ע"ש ז'ורז' פומפידו - נשיא צרפת בסוף שנות ה-70. חלק מהפריזאים קוראים למרכז גם "בובור" על שם הרובע שבו הוא נמצא. המבנה סובל מעודף מבקרים: הוא הפך מרכז משיכה לאורחים מעבר לצפוי, והדבר ניכר היטב במצב השטיחים, הברזים בשירותים והמדרגות. הבלאי בבנין מואץ, ועומד בסתירה לעמידותם הנפלאה של בניני האבן המסיביים בני המאות הקודמות.בצד הבניין, לכיוון הנהר, יצירה גדולה של האמן יעקב אגם: בריכת מים ובה צורות צבעוניות נעות ומתיזות מים.

כניסה למוזיאון:
כתובת: Place Georges Pompidou 75004 Paris
המוזיאון פתוח כול יום בין השעות 11:00-22:00
המוזיאון סגור בימי שלישי.
כניסה למוזיאון עולה בין 8-10 אירו תלוי לכמה אגפים רוצים להיכנס.מוזיאון פיקאסו (Muse Picasso)

במוזיאון פיקאסו למעלה מ- 3,000 יצירות אומנות של פיקאסו הכוללים ציורים, רישומים, כלי קרמיקה ופסלים, בנוסף היו באוספי פיקאסו מספר יצירות של סזאן, דגה, רוסו, סוראט, דה קיריקו ומאטיס, וכן מספר רב של פסלים פרימיטיביים מרחבי העולם.
ליצירות האומנות של פיקסו נילווה מידע רב על התקופה ועל יחס התקופה ליצירות - כך למשל, לצד תמונות של פיקאסו משנות ה- 50 מוצגים קריקטורות של התקופה המציגות את יחס אנשי התקופה (השלילי בדרך כלל) ליצירות. היצירות מוצגות בסדר כרונולוגי, ולצידן תמונות של פיקסו עצמו ושל הליך היצירה של היצירות. כמו כן מנסה המוזיאון להראות את ההקשר בין חייו האישיים של פיקסו ליצירות.

כניסה למוזיאון:
כתובת: 5, rue de Thorigny 75003 PARIS
המוזיאון פתוח כול יום בין השעות 9:00-18:00
המוזיאון סגור לעיתים עדיף להתקשר לפני שמגיעים
טלפון: 01 42 71 25 21
כניסה למוזיאון עולה בין 7.5-9 אירו תלוי לכמה אגפים רוצים להיכנס.

מוזיאונים נוספים בפריס:

Muse des Arts de la Mode et du Textile
מוזיאון לטקסטיל

Muse des Arts Decoratifs
מוזיאון לאומנות דקורטיבית, היסטוריה,תכשיטים,רהיטים,ציור,פיסול,טכנולוגיה,פוסטרים ועוד.

Muse Grevin - Forum des Halles
טקסטיל,היסטוריה,פיסול

Muse de l'Holographie
מדעים,טכנולוגיה

Muse de la Publicit?
פוסטרים

אתרים

האתרים של פריס ידועים בכול העולם, הם כבר מזמן הפכו לסמלים המוכרים בעולם כולו. העיר שלפעמים נדמה כי היא עצמה פסל אחד גדול גדושה אתרים מדהימים, אתרים אשר מושכים אליהם מיליוני אתרים כול שנה..


שער הניצחון דה קרוסל (Arc de Triomphe du Carrousel)

השער נבנה על ידי נפוליון בין השנים 1806-1808 , את הרעיון למבנה שאב נפוליון מאתר דומה ברומא(Arc of Constantine). זהו למעשה האתר הקטן והפחות מפורסם מאחיו שער הניצחון בעל השער הענקי והיחיד. "שער הניצחון דה קרוסל" הוא למעשה 3 שערים, אחד גדול ועוד 2 קטנים מצידיו. השער נבנה בכדי לחגוג את ניצחון נפוליון באירופה. הרעיון למעשה גם הוא רומאי, נבנה כחלק מהרצון הנפוליוני לרשת את קיסרי רומא העתיקה, ניסה הוא לאמץ את מנהגיהם.
השער עצמו מקושט להפליא בוורדים עשויים משיש ודמויות רבות. בעבר היו עליו 2 סוסים מברונזה שנלקחו מוונציה. אך לאחר תום מלחמת העולם השנייה הם הוחזרו לאיטליה.

שער הניצחון

שער הניצחון נבנה בפקודתו של נפוליון, שמינה את שלז'רין לבניית השער ותכנונו. הבנייה החלה בשנת 1806 ונסתיימה רק 30 שנה לאחר מכן, בשנת 1836. גובהו כ-50 מ', ורוחבו כ-45 מ'. על החלק העליון של השער, ישנו עיטור של תיאור יציאת המתנדבים ב-1792 (שצויר על ידי רוד).שער הניצחון מזכיר שתי תיבות (מנסרות מלבניות), שהצד הארוך יותר מאונך לרצפה, ועוד אחת שחלקה הארוך מקביל לרצפה. יש מעט סגוליות בחלק הריק באמצע.
מן הגג ניתן לראות את כל 12 הדרכים היוצאות ממנו. העלייה לגג עולה כ-3.5 אירו לאדם (נכון ל2005). העלייה מתבצעת בתוך רגל אחת של השער, והירידה מתבצעת דרך הרגל השנייה. שער ממוקם על מעגל תנועה המוקף בחמישה נתיבי תחבורה. הגישה אל מעגל התנועה היא דרך מנהרה תת קרקעית

מגדל אייפל (la Tour Eiffel)

האתר המפורסם ביותר בפריז בירת צרפת, סימן ההיכר של העיר, שנבנה ע"י המהנדס גוסטב אייפל. למעלה מ-5 מיליון מבקרים פוקדים את האתר מדי שנה.
המגדל נבנה במיוחד לתערוכה בינלאומית, שהתקיימה בפריס ב-1889, במלאת 100 שנה למהפכה הצרפתית. את הרעיון להקמת המגדל הגה אייפל בעקבות מחקריו על שימוש בפלדות מעולות לבניית גשרים. לבניית המגדל התנגדו רבים, ביניהם מדינאים ואנשי רוח, שטענו שצורת המגדל לא משתלבת בסגנון הבניה המקובל, שהיה מקושט ומסיבי ובנוי מאבן, לעומת מבנה המגדל שהיה חד, זוויתי, גבוה מאוד ועשוי ממתכת. כן חששו שבנייתו לא תושלם למועד פתיחת התערוכה ומההשקעה הכספית הגדולה לבנייתו.
לאחר שתוכנית הבניה אושרה על ידי ממשלת צרפת, על-אף ההתנגדות בצבור, התחייב אייפל לסיים את בנית המגדל במועד, וכך היה. משך הבניה ארך שנתיים, חודשיים ויומיים והמגדל נחנך ב-31 במרץ 1889, כשגוסטב אייפל טיפס את 1,665 מדרגות המגדל. הוא נפתח לציבור ב-6 במאי. עלות הבנייה כוסתה בתוך שנה ממכירת כרטיסי כניסה לתערוכה.
המגדל בנוי ממיליון וחצי קורות ברזל שחוברו במיליוני מסמרות, לבנייתו נעזרו בשלוש מאות טפסנים אקרובטים, לוחות הברזל והחומרים עובדו במפעלים והובאו מוכנים להרכבה לאתר הבניה. בבניית המגדל הושקעו כ-7,300 טון ברזל ופלדה. המגדל נצבע אחת לשבע שנים, ודרושים כ-40 טון צבע למבצע הצביעה.גובהו של המגדל 307 . בתוך רגלי המגדל ישנן מעליות גדולות הנושאות כשישים איש כל אחת עד לקומה השנייה. בקומה השנייה ישנה מעלית אחרת קטנה יותר שעולה למחצית הקומה השלישית, ונפגשת במעלית נוספת, הנוסעים עוברים למעלית האחרת וממשיכים בדרכם אל הקומה השלישית. ישנן 1,710 מדרגות, ניתן לעלות בהן עד הקומה השנייה.בקומות הראשונה והשנייה קיימות מסעדות, חנויות ובתי קפה, ובקומה העליונה קבינה מגודרת, אשר ממנה צופים על פאריס וסביבותיה. ביום בהיר ניתן לצפות למרחק של כשבעים ק"מ. ישנה נקודת תצפית נוספת, מרפסת הפתוחה מעל הקבינה וחדרו של אייפל, כולל כל הריהוט שהיה בשימושו.הזמן הטוב ביותר לטפס על מגדל אייפל הוא זמן השקיעה, מכיוון שבשעת השקיעה הנוף הנצפה מהאייפל הוא הנוף היפה ביותר

קתדרלת נוטרדאם

קתדרלת נוטרדאם נחשבת לפנינה ארכיטקטונית וכאב הטיפוס של האדריכלות הגותית. היותה אחת מהמבנים הגותים הראשונים באירופה ששילב את רוב המאפיינים הגותיים, ועוד בדרגה גדולה של גימור, הפכו אותה לסמל.
עד להקמת מגדל אייפל הקתדראלה הייתה אחד המבנים הגדולים בפריז ומגגה נשקף נופה של העיר.בעקבות המהפכה הצרפתית ועלייתו של נפוליון החל בצרפת, ובייחוד בפריז, גל של הריסת ארמונות וכנסיות, כנקמה ב"שלטון הישן" של האצולה והכמורה. הנוטרדאם, בגלל מעמדה הגבוה, הצליחה לשרוד את הגל זה.הנוטרדאם כיכבה בספרו הנודע של ויקטור הוגו, "הגיבן מנוטרדאם", דבר שהקנה לה פופולריות רבה בקרב הציבור הרחב. זהו מקום פולחן בן 2,000 שנה: בתחילתו מקדש גאלי ואחר-כך רומי. בגלגול מאוחר יותר - בזיליקה נוצרית קדומה וכנסייה רומנסקית עד המבנה הנוכחי שבנייתו החלה ב-1163 , תחת שלטון לואי השביעי, ונסתיימה ב-1345. מאז כמעט שלא חל שינוי.

קברטים


לעולם לא מאוחר לצאת בפריס. חלק מהתיאטראות , קברטים , אופרות וברים הגדולים והטובים בעולם נמצאים כאן. לפניכם רשימה של מועדונים שמציגים הופעות מרהיבות נוסח פריס, במידה ואתם רוצים חוויה קצת שונה אלה הם המקומות. ברים ומועדונים "רגילים" לא תתקשו למצוא בעיר.

Bal du Moulin Rouge
כתובת: Place Blanche, 18th arrondissement
טלפון: 46060019
ריקודים הופעות וארוחת ערב.

Le Lido
כתובת: 116 bis, ave des Champs Elys?es, 8th arrondissement.
טלפון: 40765610
מופע הקברט המפורסם בעיר

Crazy Horse Saloon
כתובת: 12, ave. George V, 8th arrondissement
טלפון: 47 23 32 32
המקום המפורסם המציג הופעות מדהימות

חיי לילה

אז ככה, השמועות אומרות שכול המועדונים השווים באמת, בהם ניתן להתחכך כתף אל כתף עם מפורסמי צרפת וחתיכי וחתיכות צרפת, נמצאים באזור האוברקאמפ.
ולא אתם לא צריכים לחרוש את האזור על מנת לגלות איזה מקום שווה ואיזה לא , יש לנו רשימה עבורכם, למרות שהדרך הטובה ביותר לגלות את פאריס נכונה גם לגבי חיי הלילה שלה, פשוט תגיעו לאזור וכנסו לאן שנראה לכם. בכל מקרה רשימה קצרה (אך איכותית) עבורכם:

Grenier
מקום מעולה לתפוס בו ראש, המקום קצת דחוס לעיתים וקטנטן. ברוב לילות סופי השבוע מופיעה במקום להקה חיה, אומני גאז' ומוזיקה פרועה.
בירה תעלה לכם באזור ה2-3 אירו.
כתובת: 152 rue Oberkampf
במרטו לרדת בתחנה: Menilmontant

Chez Justine
ממש בלב אזור הבארים שוכנת לה בעדינות מסעדה צרפתית קלאסית, אל תתנו למקום להטעות אתכם. עיצוב העץ הקלאסי, המסעדה המפוארת כל זה אינו חושף אפילו לרגע את העובדה שבין השעות 10:00-2:00 המקום הופך לבר שוקק חיים ועמוס באנשים.
אם רעבים וגם מעוניינים להרים כוסית בבר תוסס זה המקום.
כתובת: 96, rue Oberkampf
במרטו לרדת בתחנה: Parmentier
טלפון: 3314357440

Neauveau Casino and Caf Charbon
נמאס לכם רק לשתות ולשתות, רוצים קצת הימורים גם?
הקזינו החדש שנפתח באזור הבילויים יספק לכם רחבת ריקודים מודרנית ומאובזרת.
הבר המועדף על צעירי פריס, חגיגות עד אור הבוקר הן דבר שבשיגרה במקום במפואר והאיכותי הזה
אמנם כול האיכות והפאר גם מקבלים ביטוי במחירי השתייה במקום- 5 אירו לכוס בירה, אבל ששוה את
זה ולא כזה רחוק ממחירי הבירה בתל אביב.
כתובת: 109 rue Oberkampf
במרטו לרדת בתחנה: Parmentier
טלפון: 33143575740

כמו כן תוכלו לעצור באחד הבארים הבאים:

Mecano Bar
99 rue Oberkampf - כתובת
Parmentier- עצירת מטרו

Le Citha
114 rue Oberkampf - כתובת
Parmentier - עצירת מטרו

Le Scherkhan
144 rue Oberkampf כתובת-
Mnilmontant עצירת מטרו

מזג האיור

בטבלה ניתן לראות את מזג האוויר וכמות המשקעים השנתית הממוצעת. אך במידה ואתם מתכננים נסיעה ואם רוצים לדעת אם לקחת סוודר , מעיל , מטריה או בגד ים, לחצו על הכפתור בתחתית העמוד ותראו את מזג האוויר המתוכנן לשבוע הקרוב.

דצמבר

נובמבר

אוקטובר

ספטמבר

אוגוסט

יולי

יוני

מאי

אפריל

מרץ

פברואר

ינואר

חודש

7

10

16

21

24

25

23

20

16

12

7

6

טמפרטורת
מכסימום

2

5

8

12

14

15

13

10

6

4

1

1

טמפרטורת
מינימום

16

15

13

13

13

12

12

12

13

12

14

17

ימי גשם
בממוצע


מזג אוויר זמן אמת

בית חב"ד

טוב אז קודם כול אנחנו לא דתיים (כותבי השורות הללו). ולמרות זאת אנחנו החלטנו כן לציין את מיקומים של בתי חב"ד בערים ומדינות שונות בעולם. הסיבה לכך היא שיותר מפעם מצאנו את עצמנו מגיעים למקומות שונים בעולם מיפן ועד ארגנטינה, ונעזרים באנשים הנפלאים הללו.
יותר מסביר שבמקרה הצורך הם ישמחו לעזור לכם . כמובן שאתם מוזמנים לעצור אצלם להגיד שלום או לקבל את השבת עימם.
למרות שהם לא יבקשו לעולם, אני ממליץ להשאיר להם תרומה צנועה בעת הביקור, מכוון שהם.. מקדישים את מרצם זמנם ומוחם לשימור וחיזוק היהדות במקומות שונים בעולם. ובלשון עדינה, הם לא חיים תמיד חיי רווחה כלכלית.
בפריס יש לא פחות מ 18 בתי חב"ד ולכן רשמנו רק כתובת אחת עם שאר הבתים סליחה.

כתובת: 8, Rue Lamartine Paris, 75009 France
טלפון: 33-1-45-26-87-60
שם הרב: Rabbi Shmuel Azimov

באדיבות מגזין חו"ל
 
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות