בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
ספורט ובריאות

חדר כושר - לעשות את זה נכון
-------------------------
את גישתי לחדר הכושר אני מכנה "הגישה ההוליסטית". גישה זו רואה באימון הגופני חלק מתפיסת עולם המתייחסת למכלול חייו של הפרט.  באדיבות: האתר להיות בריא
התרכזות בהישגים הגופניים בלבד, אותם מקנה לנו חדר הכושר בתחום פיתוח הגוף והכושר, תחטא לגישה זו שכן היא מבודדת את המרכיב הפיזי מישותנו הפסיכו-פיזית.
את ההישגים הגופניים של האימון בחדר הכושר ניתן למדוד באופן מספרי ומדויק: ירידה או עלייה במשקל בקילוגרמים, ירידה במספר אחוזי השומן בגוף, עלייה בהיקפי השרירים בסנטימטרים וכיו"ב. את ההישגים הנלווים לאימון בחדר הכושר קשה למדוד באופן מספרי אך תהיה זו טעות להתעלם מהם. מדובר במכלול ההיבטים של הקיום האנושי – שליטה עצמית ויכולת "כוח הרצון", שליטה על תחושות ומצבי רוח, הלך מחשבה אופטימי, יכולת יצירה וכישורים חברתיים. שם התואר "הוליסטי" מציין משהו הכולל בתוכו מספר גורמים, שכן באמצעות חדר הכושר ניתן להתמודד עם בעיות שונות בגישה מערכתית ובשימוש במגוון אפשרויות של דרכי התמודדות המשלימות זו את זו. בטרם תיעשה פעילות על קבוצת שרירים זו או אחרת, נלמד להתבונן באופן מקיף על התרומה והחשיבות של פעילות זו ועל ההשלכות הכוללניות של האימון על המתאמן.

הגישה ההוליסטית היא בבסיסה גישה חינוכית. כאשר אנו מדברים על חינוך הכוונה היא לעיצוב אישיותו והתנהגותו של המתחנך. גישות החינוך המודרניות שמות דגש על עזרה ועל הדרכה במיצוי דפוסים ופוטנציאלים קיימים בקרב המתחנך ובביטוים לצורך פיתוח צרכיו האינדיבידואלים. זאת בניגוד לגישות חינוכיות ארכאיות של אינדוקטרינציה, כלומר שינון, הדוגלות בעיצוב אישיות המתחנך על פי תבנית מוכתבת מראש. חינוך גופניהוא התחום החינוכי שמטרתו לעצב את דפוסי ההתנהגות הקשורים לתפקוד הגופני לשם הבטחת תפקוד יעיל ובריא של הגוף. גישת ספר זה היא חינוכית מודרנית על פיה נלמד בו להתאים את תוכנית האימון לצרכיו הייחודיים של כל מתאמן ומתאמן.

הפעילות הגופנית ותרומתה למתאמנים

במישור הפיזי הפעילות הגופנית בחדר הכושר תורמת לכל מרכיבי הכושר: לעלייה במסת השריר ובצפיפות העצם, לשיפור קרדיווסקולארי (תפקודי מערכת הלב וכלי הדם) ולשיפור בצריכת החמצן המרבית. לשינויים פיזיים אלה השפעה ישירה על הפחתת גורמי סיכון למחלות שונות כמו סוכרת, לחץ דם, מחלות לב וכלי
דם, אוסטיאופורוזיס (דלדול העצם) ומחלות אחרות. הפעילות הגופנית מתוך גישה הוליסטית, כשהיא באה תוך כדי מודעות תזונתית, מבטלת את הצורך בדיאטות הרזיה שונות, שכן היא מווסתת את התיאבון ומרסנת את הנטייה לאכילת יתר. רמת
הכולסטרול "הטוב" HDL עולה, בעוד רמת הכולסטרול "הרע" LDL יורדת. קצב חילוף החומרים משתנה לטובה וחל שינוי בהרכב הרקמות – יש ירידה באחוז רקמת השומן בגוף כשבמקביל מתרחשת היפרטרופיה שהיא התעבות של סיבי השריר2,1.


ההבדלים הפיזיולוגיים בין אדם לא מאומן לאדם מאומן באימוני כוח וסיבולת

המערכת

המרכיב במערכת

אדם לא מאומן

מאומן

לב וכלי דם

נפח פנימי של הלב (גודל)

קטן

גדול

עוצמת שריר הלב

שריר הלב חלש

שריר הלב חזק

נפח פעימת הלב (SV)

קטן

גדול

דופק במנוחה

גבוה

נמוך

דופק במאמצים

מרבי

תת-מרבי

תפוקת לב (כמות הדם)

קטנה

גדולה

רמת המוגלובין בדם

נמוכה

גבוהה

רמת כולסטרול בדם

גבוהה

נמוכה

היחס בין כולסטרול HDL לעומת LDL בדם

נמוך

גבוה

כמות היצרויות בכלי
דם

גבוהה

נמוכה

הסתעפויות בכלי הדם

מעטות

מערכת מסועפת מאד

סיכון למחלות לב

ברמת סיכון גבוהה

ברמת סיכון נמוכה

נשימה

צריכת חמצן מרבית

נמוכה

גבוהה

שרירי הנשימה

במצב ממוצע ומטה

חזקים ומעובים

שרירים

שרירים

נפח קטן
שטח חתך רוחב פנים קטן

נפח גדול
שטח חתך רוחב פנים גדול

מאגרי אנרגיה

מוגבלים

מוגברים

חילוף חומרים אירובי

יעיל במידה פחותה

יעיל

סף חומצת חלב

נמוך

גבוה

עצבים

גיוס יחידות מוטוריות
בו-זמנית

קטן

גדול

קואורדינציה

נמוכה

גבוהה

שלד

עצמות

צפיפות עצם נמוכה מהנורמה

חזקות וצפופות

הרכב רקמות הגוף

אחוז שומן

גבוה

נמוך


השיפור במדדים פסיכולוגיים כתוצאה מפעילות גופנית

הפעילות הגופנית היא גורם חשוב בכל הקשור לבריאות הנפשית. מתוך פרסומי המכון האמריקני לבריאות הנפש (American National Mental Health Institute) ופרסומי החברה הבינלאומית לפסיכולוגיה של הספורט FIMS, עולה שהפעילות הגופנית תורמת לתחושות רווחה ולבריאות הנפשית בכלל. הפעילות הגופנית ממתנת כאבים כרוניים, מצבי מתח נפשי ורגשות דיכאון, ומשפרת את תחושת הביטחון העצמי, הערנות, הריכוז, הדימוי העצמי וההערכה העצמית. אימון במינון נכון מפחית מתח עצבי-שרירי ומביא לשינוי בהפרשת הורמונים הקשורים לעצבנות, לעייפות ולחרדה. יתרונות אלה באים לידי ביטוי בקרב כל הגילאים ובקרב שני המינים באותה מידה.

במישור הרגשימתעצמת תחושת הסיפוק העצמי. עקב פעילותו הגופנית האדם המאומן רוכש שליטה על גופו הן מבחינה אסתטית (השפעה ישירה על מראהו החיצוני) והן מבחינה תפקודית (תחושת שליטה ביכולותיו הגופניות). לסיפוק זה יש השלכות רגשיות ישירות – לרוב, הפחתת מתחים ושיפור מצב הרוח. כמו-כן, מתעצמות תחושת הרווחה הסובייקטיבית ותחושת החיוניות. אלה הן תחושות של "כוח נפשי", ההיפך מ"עייפות נפשית". הפסיכולוג זיגמונד פרויד דיבר על "יצר החיים", אותה תחושת התלהבות מהחיים והרצון למצות אותם. מחקרים מדעיים רבים הצביעו על הפעילות הגופנית כתרופה נאותה ואפקטיבית נגד חיוניות נמוכה – תחושה של היעדר כוחות נפש שמתבטאת לא פעם בדיכאונות ובהתנהלות החיים בעצלתיים. מתאמנים רבים מדווחים על שינויים לטובה במצב רוחם ועל שיפור בדימויים העצמי3. תרומתה של הפעילות הגופנית לתמורות רגשיות אלה משמשת כאמצעי טיפול לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים. נמצא קשר ישיר בין פעילות גופנית להקלה בלחצי היומיום4.

במישור האישיותי נמצא כי הודות לפעילות הגופנית גדלה ההערכה העצמית, המשפיעה באופן ישיר על הדימוי העצמי. כתוצאה מן ההתמדה בפעילות והגדלת המסוגלות הפיזית, נבנה במקביל הביטחון העצמי אליו מתלווה אישיות חזקה ודומיננטית יותר. הפעילות בחדר הכושר אפקטיבית במיוחד לצרכים אלה משום שהיא אינדיבידואלית בעיקרה, ולכן מחנכת למשמעת עצמית ולקבלת אחריות. נמצא קשר ישיר בין התרומה הרגשית של הפעילות הגופנית לשינויים אלה במישור האישיותי. השינויים במישור הרגשי מובילים להגברת המסוגלות העצמית על כל המשתמע מכך5, מה שנהוג לכנות "איכות חיים".

במישור הקוגניטיבי נמצא שלפעילות הגופנית באשר היא (גם אם היא מתונה), יש השפעה חיובית על יכולת הריכוז והקשב בקרב ילדים ומתבגרים בשעות השונות של היום8,7,6. נמצא שכושר גופני אירובי משפר את יכולת הריכוז ועיבוד הנתונים תוך כדי מאמץ גופני9.

במישור החברתי יש לחדר הכושר תרומה ייחודית מבין יתר ענפי הספורט שכן יש בו התכנסות של יחידים המתאמנים ללא תחרות ובקצב אינדיבידואלי. מכנה משותף זה מקדם תהליכי חיברות ואינטראקציה חברתית ובכך תורם לחיי החברה של המתאמנים.

לסיכום, הפעילות הגופנית תורמת לכל מישורי החיים ובסך הכול מעלה באופן מובהק את איכות החיים ותוחלתם.

המאפיינים הייחודיים של חדר הכושר
חדר כושר הנו ענף ספורט חדש יחסית (כ-50 שנה) אך בשנים האחרונות צובר תאוצה. מספר המתאמנים בחדר הכושר גדל בהתמדה וכך גם מחזורי הכספים שענף זה מגלגל. בעקבות התפתחויות טכנולוגיות בענף והצטברות ידע מחקרי, התפתחה בו
 
תרבות שלמה הכוללת הרגלי פעילות ותחומי עניין, לבוש וסגנון חיים, ומודעות בריאותית נרחבת. המתאמנים מגיעים לחדר הכושר בעיקר כדי לטפח את יופיים ובריאותם, או פשוט כדי ליהנות מן הפעילות ולשפר את איכות חייהם. חדר הכושר מאפשר לשפר את כלל מרכיבי הכושר או לשפר מיומנויות במרכיבי כושר ספציפיים (בעיקר את מרכיב הכוח). ספורטאים מתאמנים בחדר הכושר כדי לשפר את הישגיהם, אחרים מגיעים במטרה להשתקם לאחר פציעה או תאונה ויש שמגיעים לצורכי הרזיה. לכולם מהווה חדר הכושר בדרך כלל גם מקום למפגש חברתי.
 

לאתר הוצאת "פוקוס"  - www.focus.co.il

אודות הספר  "המדריך השלם לפעילות בחדר כושר"

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות