בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
נשים

אלוהים ברא את האישה…
------------------------
מודל היופי הנשי, הכל כך החמקמק, נראה בהישג יד המנתח, יותר מאי פעם. כל האפשרויות שמציעה הרפואה האסתטית לשינוי הנכסף. רק לפני שמחליטים לחתוך כדאי לזכור: שינוי הקנקן לא בהכרח ישנה את תוכנו.
באדיבות: האתר להיות בריא
מאת: ד"ר יהודה אולמן, מנהל שירותי רפואה אסתטית, מרכז רפואי רמב"ם

"הדברים היפים –יפים הם מכוח היפה" (סוקרטס)

אין עדיין תשובה מוחלטת לשאלה כיצד נקבע אידיאל היופי. הגישה הסוציולוגית טוענת, שמודל היופי משתנה בהתאם לזמן, לתרבות השולטת ולמצב הכלכלי והפוליטי. זו הגישה הטוענת, שאידיאל היופי שאנו רואים באמצעי התקשורת ועולם הפרסום, מוכתב ע"י גברים.

לעומת זאת, הגישה הביולוגית גורסת, שהאבולוציה ולא האידיאולוגיה, היא שמכתיבה לנו את אידיאל היופי . מודל היופי מוכתב ע"י קוד גנטי קדום, הטבוע בכולנו. עקרונות הברירה הטבעית הם אלה הדואגים, שאיכויות גנטיות טובות אצל המין השני יראו בעינינו כיפה וכמושך.

על פי המודל האבולוציוני, עור חלק ובהיר, שיער שופע, חזה מפותח ואגן מעוגל משדרים לנו יופי, אך בעצם מעידים על פוריות, בריאות טובה ויכולת הולדה.

יש גם ענין של סימטריה. אלה התומכים בעקרון היופי הדארווינסטי, טוענים שהסימטרייה מסמנת לנו בריאות והיא רק עברה טרנספורמציה, מסמן של איכות גנטית לסמן של יופי. לטענתם, צד ימין וצד שמאל של גופנו אף פעם אינם זהים לחלוטין והאיזון ביניהם, הנקבע כבר בשלבי ההריון, יכול להשתנות בגלל טפילים מסויימים החודרים לרחם. לכן, מבנה סימטרי מעיד על תערובת טובה ונקייה של גנים.

Happy Girl

לחזוק טענתם, מצאו הפסיכולוגים הדארווינסטים, שנשים נמשכות מינית הרבה יותר לגברים בעלי תווים סימטריים.

על פי התאוריה הזו, ככל שהצד הימני והשמאלי דומים יותר זה לזה, כך האדם נחשב למושך יותר. בפניהם של ביל קלינטון ופול ניומן, לדוגמא, נמצאה סימטריה כמעט מושלמת, הרבה מעל לממוצע.

על דבר אחד אין וויכוח: רוב האנשים והנשים במיוחד, אינם מרוצים מהופעתם החיצונית. בפער הזה, בין הראי לגוף, בין המצוי לרצוי, נכנסת הרפואה האסתטית עם מגוון ניתוחים וטיפולים, המאפשרים לנו להגיע, קרוב מאי פעם, למודל היופי הנכסף ולשמירתו לאורך זמן גם אם הוא עדיין חמקמק.

ניתוח הגדלת שדיים Breast augmentation

הניתוח האסתטי הנפוץ ביותר לנשים. בניתוח זה מוכנסים שתלים למילוי/הגדלת השדיים.

בארץ נפוצים יותר שתלים מסיליקון אך קיימים גם שתלים מלאים בתמיסת מי מלח.

השתלים יכולים להיות בעלי צורות שונות, וגדלים שונים. בחירת השתל נעשית בתאום בין המטופלת לרופא, לפי מבנה הגוף, השדיים ושאיפות המטופלת.

הניתוח מבוצע בד"כ בהרדמה כללית, הכנסת השתל מתבצעת דרך חתך בקפל התת שידי, סביב הפטמה או דרך בית השחי.

תהליך ההחלמה כרוך בכאב המופג עם משככי כאב מקובלים, התוצאות נשמרות לאורך שנים.

ניתוח הרמת ו/ או הקטנת שדיים Mastopexy & Breast reduction

עיצוב מראה השד לנשים הסובלות משדיים נפולים ו/או מוגדלים, ע"י הרמת השד עם או בלי צורך בהקטנתו ומיקום מחדש של הפטמה.

קיימות מספר טכניקות לביצוע ניתוחים אלה והתאמת השיטה נקבעת לפי גודל וצורת השד.

הניתוח מתבצע על פי רוב בהרדמה כללית.

ברוב המקרים ניתן להשתחרר ביום שלמחרת הניתוח, בחלק מהמנותחות נדרש אשפוז קצר של מספר ימים. משך ההחלמה כשבועיים (תלוי בסוג הניתוח).החסרון העיקרי הן הצלקות הנותרות על השד, סביב הפטמה ולאורכו של השד.

ניתוח מתיחת בטן Abdominoplasty

חיטוב מראה הבטן על ידי הסרת עודפי עור ושומן, וחיזוק דופן הבטן ע"י תפרים. ניתן להסיר "פסי הרזיה" בקטע העור שנכרת. לעיתים יש צורך בשילוב שאיבת שומן מהבטן להשגת תוצאה מיטבית. ניתוח זה אינו משמש לצורך הרזיה. הצלקת הניתוחית במרבית המקרים היא בקו התחתונים וסביב הטבור.

הניתוח מתבצע , ע"פ רוב, בהרדמה כללית. ברוב המקרים ניתן להשתחרר ביום שלמחרת הניתוח, בחלק מהמנותחות נדרש אשפוז קצר של מספר ימים. משך ההחלמה מעט ארוך יותר, ויכול להמשך כשבועיים.

שאיבת שומן Liposuction

חיטוב הגוף על ידי שאיבת עודפי שומן באזורי גוף שונים: בטן, מותניים, ירכיים, עכוזים, ברכיים, שדיים, צוואר ועוד. חשוב להבין כי ניתוח זה אינו מיועד להרזיה וקיימת מגבלה לכמות השומן אותה ניתן להסיר בניתוח אחד.

הניתוח מבוצע בהרדמה כללית או אזורית (אפידורלית). השאיבה מתבצעת דרך מספר פתחים קטנים בעור, בד"כ באזורים נסתרים. באזור בו בוצעה שאיבת שומן לא יווצרו תאי שומן חדשים. האשפוז קצר והשחרור כבר ביום שלמחרת הניתוח.

יש צורך בלבוש מיוחד לאחר הניתוח. הנפיחות ושטפי הדם המקומיים חולפים תוך מספר שבועות.

ניתוח אף Rhinoplasty

ניתוחים לשיפור מראה האף הינם מהניתוחים האסתטיים המבוקשים ביותר. העיקרון של הניתוח הינו ששינוי בשלד האף, הוא המשפר את צורתו הכללית.

בניתוח מעוצבים אזורי האף השונים; גב האף, קצה האף, הנחיריים, מחיצת האף וכו'. לעיתים יש צורך בשילוב ניתוח לשיפור מעבר האוויר דרך האף.

ברוב המקרים ניתן לבצע את הניתוח דרך חתכים פנימיים, מוסווים ברירית האף, ללא השארת צלקות חיצוניות בעור, אך לעיתים לא ניתן להימנע מהשארת צלקת.

הניתוח יכול להתבצע הן בהרדמה מקומית והן בהרדמה כללית. המנותחת משוחררת לביתו בסיום הניתוח.

ניתוחי אוזניים Otoplasty

הניתוח האסתטי הנפוץ ביותר באוזניים מיועד לתיקון אוזניים בולטות.

לצורך קירוב/ הצמדת האוזניים הבולטות לצדי הראש קיים מגוון של שיטות ניתוחיות. בחירת השיטה נקבעת בהתאם לבעיה הגורמת לעיוות המראה וניסיונו של המנתח. לעיתים ניתן להסתפק במספר תפרים מתחת לעור להשגת התוצאה. במקרים בעייתיים יותר, נדרש ניתוח הכולל כריתת עור ו / או סחוס מהאוזן, תוך עיצוב מחדש של הסחוסים הנותרים.

ההחלמה מהירה והתוצאות נשמרות לאורך זמן.

ניתוח עפעפיים Blepharoplasty

תהליך ההזדקנות מביא לשינויים במראה העפעפיים, המאופיינים בעודפי עור ושומן, קפלים, קמטים והצטברות "שקיות שומן" בעפעפיים העליונים והתחתונים.

מטרת הניתוח להצעיר את מראה העפעף ובכך את מראה העין כולה. הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית וכולל כריתה של העודפים.

הניתוח אינו מרים את הגבות ואינו מעלים את הקמטים בזווית העין. הצלקות הנותרות כמעט ואינן נראות.

צפויה נפיחות ניכרת סביב העיניים בימים הראשונים לאחר הניתוח, אשר נסוגה בהדרגה.

ההחלמה קצרה והתוצאות נשמרות לאורך זמן.

ניתוח סנטר Mentoplasty

הרפואה האסטטית מאפשרת כיום ניתוחים הן להבלטת הסנטר (נפוץ יותר) והן להקטנתו.

השיטה הנפוצה כיום להבלטת סנטר הנה שימוש בשתל סיליקון. השתל מוחדר דרך חתך ברירית הפה (אין צלקת חיצונית) או דרך חתך מתחת לסנטר (נשארת צלקת חיצונית).

הניתוח מתבצע בהרדמה מקומית.

חומרים חדשים כמו ה"ביו-אלקאמיד" מאפשרים הזרקת החומר ועיצוב הסנטר ללא צורך בניתוח.

ההחלמה קצרה, מהירה והתוצאה נשמרת לאורך שנים.

מתיחת פנים (Face Lifting)

ניתוח זה מטרתו להסיר את עודפי העור שנוצרו עם השנים, עקב שילוב כוחות של גרביטציה ואובדן האלסטיות של העור.

באותו ניתוח מבצעים גם חיזוק של שרירי הפנים הרפויים.

הניתוח מתבצע בהרגעה עמוקה או בהרדמה כללית.

עיקר חסרונו הינו בצלקות הנותרות בקו השיער, בקדמת האוזניים ומאחוריהן.

הניתוח מחייב בד"כ אישפוז ללילה.

ההחלמה נמשכת כשבועיים והתוצאות נשמרות למספר שנים.

מתיחת מצח (Forehead lift)

הניתוח נועד להחזיר את הגבות אשר צנחו מטה עם השנים למקומן הטיבעי, לבטל חלק מהקמטים לרוחב המצח ואת "קמטי הדאגה" שבשורש האף. הוא יכול להתבצע באופן נפרד או כחלק ממתיחת הפנים.

הניתוח המתבצע בהרגעה עמוקה, מותיר אחריו צלקת בתוך או לפני קו השיער. עודפי העור מוסרים ופעילות השרירים מתבטלת באופן חלקי. במקרים מסויימים ניתן לבצע את ההרמה דרך חתכים מוגבלים יותר.

קילוף פנים (Peeling)

פעולה זו נועדה "להחליק" את הקמטים השטחיים והבינוניים על הפנים, סביב העיניים והפה, ולבטל את ניזקי השמש בעור.הפעולה יכולה להתבצע ע"י שיוף העור באמצעים מכניים, ע"י מריחת חומצות שונות (פילינג כימי) או באמצעות לייזר פחמן דו-חמצני. הפעולה מתבצעת בהרגעה עמוקה. למעשה, מייצרים כוויה מבוקרת, שהחלמתה מביאה ליצירת רקמת עור חדשה, בריאה ומתוחה יותר.

פעולה זו אינה מהווה תחליף לניתוח מתיחת פנים וצוואר, והיא מוגבלת לאזור הפנים בלבד.

תהליך ההחלמה נמשך כשבועיים. העור החדש אדום ומחייב הסוואה באיפור כמספר חודשים.

הצערת עור הפנים (Photorejuvenation)

מטרת הטיפול להבהיר כתמים בעור: חומים ואדומים, כמו גם כלי דם עדינים בעור הפנים.

הטיפול עושה שימוש באנרגית אור מסונן, הפועל בהבזקים ומתבצע לאחר מריחת משחת אילחוש על האזורים המטופלים למשך שעה.

הטיפול הינו קל יחסית ורוב המטופלים יכולים לחזור לפעילות מליאה לאחר יומיים- שלושה, בתוספת איפור קל. בניגוד לפילינג, ניתן לבצע טיפול זה גם באזורי הצוואר, המחשוף והידיים. לעיתים נדרש טיפול משלים. יש הטוענים, שטיפול זה מתאים גם להעלמת קמטוטים. נסיון המחלקה מלמד שאין לכך ביסוס.

הטיפול בקמטי הפנים

טיפולים אלה הפכו להיות פופלריים יותר בשנים האחרונות, עקב צרופם של חומרים יעילים ובטוחים יותר לשימוש. הטיפול בקמטים מהווה על פי רב, טיפול של עזרה ראשונה, ואיננו מחליף, אלא דוחה את חלק מהטיפולים "הכבדים יותר", שכן אין מדובר בתהליכים ניתוחיים, אלא בטיפולים שאינם מחייבים כמעט יציאה ממעגל העבודה, ההחלמה קצרה, אין צורך בחתכים ובחדר הניתוח.

רעלן הבוטולינום

טיפול זה נמצא בשימוש זה שנים רבות לתסמונות הקשורות בשרירים מכווצים. החומר המוזרק לשרירים גורם להרפייתם.

השמוש האסתטי הינו יישום של הזמן האחרון, לאחר שגילו שהזרקת החומר, בעיקר לשרירים שבצידי העיניים ובמצח, מבטלת את הקמטים במקומות אלה.

הפעולה הינה קצרה ותחילת פעילות החומר הינה מספר ימים לאחר ההזרקה. חסרונו העיקרי של הטיפול הוא המשך הקצר של הפעולה: כשלושה חודשים. לאחר פרק זמן זה, יש צורך לחזור על הטיפול.

הזרקת שומן עצמי

השימוש בשומן של המטופל עצמו, מבוסס על הוצאת שומן ממקומות בהם יש די שומן, כמו באזורי הבטן והעכוז, והזרקתו לאזורים שרוצים להוסיף להם נפח, בעיקר בפנים, כגון: קמטים, לחיים, שפתיים.

החסרונות העיקריים של השמוש בשומן, הינו הצורך בפעולת השאיבה, הנעשית בהרדמה מקומית. בנוסף, הספיגה החלקית של השומן, המתרחשת בשבועיים הראשונים, מחייבת הזרקה עודפת של השומן כדי להשיג את התוצאה הרצויה. תהליך ההחלמה ארוך מאשר בחומרים האחרים.

הזרקת חומצה היאלורונית

תכשירים המבוססים על חומר זה, שהינו מרכיב הנמצא באופן טבעי בעור וברקמות אחרות, מוזרקים לתוך הקמטים.

התהליך קל ואיננו דורש הרדמה מקומית. למעשה, ניתן לחזור למעגל העבודה כמעט מיידית, שכן פרט לאדמומיות החולפת תוך זמן קצר ולעיתים רחוקות גם שטף דם מוגבל, לא נותרים סימנים על העור.

החסרון העיקרי שיש לחזור על הפעולה כל 8-12 חודשים, שכן החומר מתפרק בגוף. חומרים אלה אינם מעוררים תופעות אלגיות, בניגוד לתכשירים על בסיס קולגן, שהיו בשמוש בעבר.

הזרקת ביו-אלקאמיד

בניגוד לחומרים האחרים, חומר זה נותר לתמיד באזור המוזרק ואיננו מתפרק. החומר מוזרק בהרדמה מקומית והוא יכול לשטח קמטים עמוקים יחסית, למלא שקעים בעור, לחיים וסנטר.

הביו-אלקאמיד איננו מתאים למילוי השפתיים. עיקר חסרונו בניסיון הקצר יחסית של חומר זה בבני אנוש :כ-6 שנים.

הסרת שיער (Epilation)

טיפול זה מתאים לבעלי שיער כהה, שעורם בהיר יותר. הטיפול מבוסס על הרס זקיקי השיער ע"י חום המופק מלייזר או מהבזקי אור מסונן.

הטיפול מבוצע אחר מריחת תכשיר הרדמה. מדובר בסידרה ארוכה של טיפולים המשתנה מאזור גוף אחד למשנהו וההסרה לצמיתות היא רק לכ-70% מהשיער.

בד"כ, יש צורך בטיפול אחזקה דו-שנתי כדי לשמר את התוצאה.

באדיבות מגאזין "אדם" - הקריה הרפואית רמב"ם

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 5 תגובות
 
  תגובות  
  המלצה
info   - ‏04/‏04/‏2007 18:54 
1.
  הסרת סיער בלייזר
דליה dalis   - ‏15/‏11/‏2007 14:15 
2.
  הסרת שיער מקצועית
שולמית   - ‏19/‏03/‏2009 00:49 
3.
  איזו?
חלי   - ‏06/‏06/‏2010 09:08 
4.
  מצויין לגוף מעולה לנפש 100%מסאז הוקם ומתופעל ע"י מטפל פרטי לתת מגוון אפשויות ברמה,בתנאים ובמקצועיות
gavri   - ‏20/‏03/‏2013 10:37 
5.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות