בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וקריירה

צריך להאמין - הקמת עסק מהבית
-------------------

עולם התעסוקה המודרני,המאופיין בתחרותיות ,הישגיות ושעות עבודה מרובות משפיע על חיינו הפרטיים והמשפחתיים. נשים רבות עומדות בפני מציאות מורכבת ומתסכלת. אנחנו רוצות לממש את הקריירה שלנו,להקדיש לילדים ולבית כמה שיותר ועם זאת להרגיש מסופקות ומתוגמלות כראוי.

 

בחיפוש אחר פתרון לקונפליקט בית-קריירה ,החלטתי לפני כחמש עשרה שנה להקים עסק משלי. ניהלתי עסק מבוסס ומצליח, ואשמח לחלוק את הידע שצברתי איתכן,כדי שגם נשים אחרות תעזנה לתכנן את עתידן בעצמן ותוכלנה לחוות את ההרגשה של עצמאות כלכלית,סיפוק ומימוש עצמי.
לאחר מספר שנות עבודה בחברת כוח-אדם,נתונה למצבי רוח משתנים וקפריזיים של בוס או קולגות,חשתי שאני בשלה לשנוי.נהניתי ממשכורת יפה ורכב צמוד שניתנו לי בתמורה לשעות עבודה אינסופיות שבאו על חשבון המשפחה והבית. שלושת בני היו קטנים עדיין,חד ספרתיים (2,4,6,) והייתי מתוסכלת מכך שאיני יכולה לבלות עימם ולהקדיש להם זמן כראוי.
ערכתי שיחות טלפון בענייני עבודה גם מהבית, והרגשתי שאני לא שולטת במצב.הוצאות על מטפלת,שירותי בייביסיטר" מתחלפות" ועוזרת גזלו חלק ניכר משכרי,והבנתי שאני רוצה עסק משלי,ללא בוס על הראש,ובעיקר עצמאות כלכלית.
כמעט שנה "ישנתי" על ההתלבטויות. שיתפתי את בעלי ומקורבי בחששות,ולמרות כל הנימוקים שהצביעו על שמירת מקום העבודה והוצאת "הג'וק" מהראש החלטתי לקפוץ למים.

פתחתי עסק להשמת כוח-אדם בתחום ההי-טק,עסק שהתנהל מחדרון קטן בבית,עבר למשרד שכור בבית ממול וגדל עם הזמן לחברה מצליחה, במשרדים מעוצבים ומפוארים באזור קריית המדע וייצמן.
אני לא מנסה לצבוע בורוד את החודשים הראשונים.היה קשה,צצו בעיות ומהמורות.הילדים בבית דרשו תשומת לב,והפיתוי לתלות כביסה במקום להשקיע בקריאת חומר מקצועי היה עניין יומיומי.
העסק הקטן שהקמתי הפך תוך שנים אחדות לחברה מצליחה ומובילה בתחומה,המעסיקה עשרות עובדים,פועלת בארץ ובחו'ל ומגלגלת מחזור כספים גדול.

נשים המקימות עסקים לעצמן,מאפשרות סגנון חיים המשלב פרנסה,עצמאות,ומימוש עצמי עם גידול הילדים.
בניית עסק עצמאי לא מיועד לחולמניות.יש צורך ביוזמה ובמוטיבציה,יחסי אנוש מצוינים,אחריות,סקרנות,חשיבה חיובית, כושר התמדה ושאפתנות.

לפני שמחליטים להקים עסק עצמאי,חשוב לשאול את השאלות הבאות ולענות עליהן בכנות: האם אני מוכנה נפשית למאמץ הכרוך בפתיחת העסק? האם יש לי את הכישורים הנדרשים לנהל עסק? האם חשבתי על המודל העסקי של העסק?,איזה עסק מתאים לי?האם יש לי תמיכה משפחתית ? האם אני אוהבת סיכונים ומסתדרת במצבי אי ודאות? האם אני חוששת משנויים ומעדיפה מסגרת יציבה ומוכרת?
הדילמה האם לעזוב מקום עבודה בטוח, כדי להיות עצמאית ולהיות נתונה בחוסר ודאות כלכלית, היא דילמה של כל יזמית מתחילה.
לכן,חשוב שתדעי,לתכונות האישיותיות שלך השפעה מכרעת על הצלחת העסק שתקימי.

מצאתי לנכון להביא את סיפורה של ענבל ,שפנתה אלי לפני כחצי שנה. בשיחת הטלפון הראשונה היא נשמעה לי במצוקה,ולא היססה להצהיר כי היא "שמוטת כנף," כדבריה, מיואשת.
"מה קרה לכנף"? שאלתי בתמיהה,מתפעלת מהדיבור המליצי. "התסבוכת "אליה נקלעה ענבל ,איננה דירה.אימהות "טריות" וגם ותיקות יותר מכירות את התחושה של בשביל מה אני מתרוצצת כל היום,ובתמורה זוכה לפרצופים חמוצים של בעלי, של הילדים של חמותי...
ענבל הסכימה,לבקשתי, לחשוף את התלבטויותיה בעת שפנתה אלי.
"עבדתי במשרד פרסום כקופירייטרית במשרה מלאה, עוד לפני הולדת בתי הבכורה.לאחר פרגון של חצי שנה חופשת לידה,חזרתי במרץ "לסיוט".המנהלים לא התלהבו כשפרשתי בשש בערב,ונתנו לי להבין שאני מזלזלת/מתחמקת/מבטלת ישיבות צוות בשמונה בערב,עמוק לתוך הלילה.
במשך שנתיים סבלתי ושתקתי.לא יכולתי לוותר על המשכורת וגם לא רציתי להיתקע" עם הילדה בבית. למדתי באוניברסיטה ורכשתי מקצוע,וברגעי "כפירה" חשבתי שזו תהיה טעות "לזרוק" הכול מאחורי ולוותר על עבודה מאתגרת בחברת אנשים אהובים.מאידך, הרגשתי שלא נשאר לי זמן לעצמי,לזוגיות,לילדה.
ההתלבטות הסתיימה עם כניסתי להריון נוסף,ורק כשבתי הקטנה הייתה בת שנה,החלטתי שאני לוקחת פיקוד,עוזבת משרד פרסום מצליח, על כל המשתמע מכך:הטבות,בונוסים,הערכה,ופורשת לדרך עצמאית.
בסיוע צמוד של עינת,במהלך שבועות אחדים,הצלחתי להפוך חלום לעסק.
אני כותבת כתבות תדמית לעסקים ומוצרים,מנצלת את הקשרים שצברתי כדי להשיג לקוחות חדשים.
לפגישות אני משתדלת לצאת בשעות שהבנות בגנים,או נעזרת בשמרטף.
עינת עזרה לי ל"תמחר" את המוצרים שאני מוכרת,לנהל זמן,למקד את עצמי, וטיפים יעילים ויצירתיים לשווק את עצמי בעלויות לא גבוהות.
יש עליות ויש ירידות בתזרים המזומנים,אך אני אופטימית.אני אדון לעצמי,ומרוויחה יותר מאשר עבודתי כשכירה."

בישראל,על פי הנתונים,שיעור היזמות בקרב נשים נמוך לעומת שיעור הגברים ולעומת מדינות אחרות בעולם. בסקר שערכה הרשות לעסקים קטנים ביוני 2006 בקרב 700 נשים בגילאי 25-50 אמרו 83% מהנשאלות, כי החסם העיקרי לפתיחת עסק עצמאי משלהן, היה הצורך לטפל בבית ובילדים.
לכן את רוב העסקים העצמאים מקימות נשים בגיל מבוגר יחסית,כשהצורך לטפל בילדים פחת.
בארצות הברית חל בשנים האחרונות מהפך ומספר הנשים היזמיות גבוה ממספר הגברים.

בארצות הברית היזמות היא ערך עליון,ומערכת החינוך מעודדת יזמות והצלחה של הפרט.אנחנו חיים במדינה שמרנית ומסורתית הדורשת הקמת משפחה והמושג יזמות של נשים לא זוכה עדיין לעידוד ולא מסמל עדיין הצלחה ומימוש עצמי.בנוסף, העדר הון עצמי ראשוני להקמת עסק, חוסר ידע ומשאבים לתכנון נכון של עסק, גלויי ספקנות מצד הסובבים אותנו ובעיקר חשש מכישלון,הם החסמים העומדים בפני יזמות נשים.

אם החלטת להקים עסק משלך, נכונה לך דרך קשה, מרתקת, ומספקת מאד.
האמיני בעצמך ובעסק שלך,היעזרי במומחים בתחומים בהם את לא בקיאה והיי סבלנית, רק כך תצליחי.


עינת גנס- קידום עסקים קטנים.
15 שנות ניסיון כמנכ"לית חברה המתמחה בייעוץ בתחום משאבי אנוש וניהול קריירה לחברות היי-טק,בארץ ובחו"ל.
נסיון רב בפיתוח ולווי עסקים משלב הרעיון עד שלב הצמיחה,ניהול השיווק והמכירות, פתוח עסקי,וניהול עובדים.
09-7749923, נייד: 054-4441086 einatbb@netvision.net.il


 

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  כתבה מצויינת ומפורטת
גיא הרדוף   - ‏28/‏06/‏2010 10:06 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות