בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
אקטואליה

סיקור שבועי
11.03.07
והשבוע - הגנרל האיראני מסקרן את כולם, מוראלס מבקר בטוקיו, שינוי היסטורי בבית הלורדים, עיתונאי נוסף נרצח ברוסיה ורה"מ ידע 4 חודשים לפני כולם איך תראה המלחמה בלבנון, שם יציינו שנתיים למהפכת הארזים.

 

רפורמה היסטורית

בית הלורדים בבריטניה הוא הבית העליון בפרלמנט. בשונה ממדינות אחרות במערב בהן ישנם שני בתי פרלמנט, רוב סמכויותיו של הבית הבריטי הן סמליות, אך הוא מעורב בתהליך החקיקה, ובתוכו יושבים בני אצולה ובעלי תפקידים בכירים, כשופטי בית המשפט העליון.

בשבוע החולף החלו בבריטניה בקידום רפורמה, שאם תאושר, תביא לשינוי דרמטי במערכת הבריטית - הפיכתו של בית הלורדים למוסד שאליו נבחרים ולא ממונים כפי שהיה עד כה. כמו כן, לא יהיו אלה בני אצולה דווקא שנבחרים כפי שהחוק מחייב כיום, אלא המגמה תהיה לאפשר רוב שאינו מורכב מבני האצולה. אחד הזרזים לרפורמה הזו, היא שערוריית מכירת התארים – הפרשה שבה הואשמו המפלגות השונות ובראשן הלייבור, בהענקת תארי אצולה עבור תרומות גדולות למפלגה.

חשוב לציין כי החוק עבר אומנם בהצבעה בבית הנבחרים, אך נכונה לו עוד דרך לא פשוטה שבסופה יהיה זה בית הלורדים עצמו שיצטרך לאשר את החוק. המסורת הבריטית מלמדת כי היו אלה דווקא בני האצולה שויתרו על סמכויות לאורך השנים, כך שלרפורמה יש סיכוי סביר לעבור בסופו של דבר.

רפורמה היסטורית בבית הלורדים. צילום: אנדרו דאן

העריק

פרשת חטיפתו שהפכה לבסוף לעריקתו של הגנרל האיראני עלי-רזה עסגרי, הסעירה השבוע את גופי המודיעין השונים בעולם. התקשורת בעולם הערבי ולאחריה התקשורת המערבית, חשפו כי הגנרל, שכיהן כתת שר ההגנה האיראני ובתוקף תפקידו הכיר היטב את החיזבאללה וייתכן וגם את מקרה רון ארד, ערק לארה"ב ובידו ערמה גדולה של מסמכים שיגבו את המידע שיעביר. אם הפרטים אכן נכונים, מדובר באירוע משמעותי ביותר מבחינת האירועים הצפויים, ובראשם, התקפה אמריקנית על התשתית הגרעינית של איראן.

מומחים מעריכים כי עסגרי יוכל לספק מידע רב על ההיערכות האיראנית למתקפה שכזו, וכן לספק מידע לגבי פריסת התשתית הגרעינית במדינה ובעתיד תוכל גם ישראל להפיק מהמידע שבידי הגנרל לגבי החיזבאללה.

האיראנים יצטרכו לעמול קשה בכדי לנסות ולתקן את הנזק שעשה להם עסגרי. בנוסף, תלויה כרגע באוויר השאלה האם עסגרי הוא מקרה יוצא מן הכלל, או סנונית ראשונה בדרך לשורה של עריקות צבאיות – עדות חשובה לרמת שליטתו של המשטר בטהרן על כל המנגנונים במדינה.

רצח נוסף ברוסיה

איבאן ספרונוב, עיתונאי הידוע כמבקר חריף של ממשלו של פוטין, "נפל" אל מותו מהקומה החמישית בבניין שבו התגורר במוסקבה. המשטרה המוסקבאית העריכה כי ספרונוב התאבד, אך חוג מכריו, כמו גם ארגוני זכויות אדם ברוסיה ומחוצה לה, טוענים כי הממשלה הרוסית הייתה מעורבת פעם נוספת ברצח של מתנגד לשלטון.

אנה פוליטקובסקיה הייתה עיתונאית ידועה ברוסיה שאף פרסמה ספר כנגד מה שכינתה "דמוקרטיה דועכת" - השינוי החד במציאות הפוליטית ברוסיה בתקופתו של פוטין. היא נרצחה ביום הולדתו של פוטין ב-7 באוקטובר, והיו שציינו במרירות כי הייתה זו מתנת יום ההולדת של הנשיא הרוסי.

הסוכן הרוסי לשעבר, אלכסנדר ליטויננקו, אשר נרצח בבריטניה באמצעות חשיפה לחומר רדיואקטיבי קטלני, היווה דוגמא נוספת לידה הארוכה של מוסקבה. על אף ההכחשות, ציינו מומחים כי החומר שנעשה בו שימוש בכדי לחסל את ליטויננקו היה כל כך יקר, עד שקשה להאמין כי לא עמד שירות ביטחון גדול מאחורי הרצח ושרק לרוסים היה אינטרס בחיסולו של האיש.

דו"ח של מחלקת המדינה האמריקנית שהתפרסם השבוע בעניין הפרת זכויות אדם, דן גם בפגיעה בתקשורת ברוסיה. ארגון העיתונאים ללא גבולות, מגדיר כיום את רוסיה כאחד המקומות המסוכנים ביותר בעולם עבור עיתונאים, ואת נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, כאחד "הטורפים" המסוכנים ביותר לעיתונאים.

פוטין עם גורבצ'וב - ניחוחות של פעם. צילום: מוסניוז

מוראלס ביפן

נשיאה של בוליביה, איבו מוראלס, הגיע לביקור ביפן לצורך משיכת משקיעים וגיוס סיוע לנושאים חברתיים שונים. במהלך הביקור התייחס מוראלס להצעה של חברו הקרוב, נשיא ונצואלה הוגו צ'אבז, להקים באמריקה הלטינית קרטל גז טבעי. מוראלס גרם להרמת גבות כאשר שלל את הרעיון באומרו כי מדובר במשאב חיוני שהפיקוח עליו מבחינת מחירים עשוי לפגוע בעתיד במדינות החברות בקרטל.

בוליביה, שלה אין מוצא לים והיא סובלת ממחסור במי שתייה, חוששת כי מדינות בעלות מאגרי מים גדולים, או גישה לטכנולוגיות מים מתקדמות, ימנעו מים ממדינות הזקוקות לכך בעתיד, בשם אותו עיקרון.

בביקורו ביפן, השיג מוראלס גם הבטחה לסיוע לנפגעי השיטפונות בבוליביה בהיקף של 2.4 מיליון דולר. סיוע זה מתווסף לסיוע בסך 15 מיליון דולר מוונצואלה וסיוע בהיקף דומה, מארה"ב.

פגעי המלחמה

מלחמת לבנון השנייה ממשיכה להסעיר את הציבור בישראל. אחרי איפול תקשורתי מלא החלו ההדלפות ועימן הפרסומים מהוועדה. השבוע פורסמה אמירתו של ראש הממשלה אהוד אולמרט כי ידע עוד בחודש מרץ כיצד תהיה התגובה הישראלית לחטיפת חייל מצד החיזבאללה. עדויות האלופים השונים, הציגה תמונה בעייתית מבחינת ראש הממשלה, לאחר שטענו כי לא ידוע להם על החלטה שהתקבלה זמן רב מראש לצאת למלחמה.

סגן הרמטכ"ל, משה קפלינסקי, מי שלמעשה הנהיג את הכוחות בצפון במהלך הפעולה הקרקעית לאחר ש"סופח" לפיקוד הצפון, טען ביום ו' בבוקר בראיון למעריב כי המלחמה הייתה החמצה וכי בכך אשמים הדרגים הגבוהים ביותר. אף זו סתירה לדבריו של ראש הממשלה מאז המלחמה על כך שהיא נושאת בחובה הישגים מרשימים.

ח"כ זהבה גלאון פועלת בכדי להורות לועדת וינוגרד לחשוף את הפרוטוקולים מישיבותיה. גלאון, שכבר מתחילת המלחמה הייתה לאחת המתנגדות הקולניות שלה, סבורה כי יש לשמור על שקיפות לנוכח תוצאותיה השנויות במחלוקת של המלחמה. המגמה כרגע, גם מבחינת בג"ץ, היא להותיר את שיקול הדעת באשר לחשיפת הפרוטוקולים, לועדת וינוגרד עצמה. חברי הועדה מצדם אמרו כי יחשפו את מה שניתן בכפוף לאילוצים ביטחוניים.

כך או אחרת, נראה כי מלחמת לבנון השנייה עוד תוסיף להיות בכותרות למשך זמן רב והיא טרם גבתה את הקורבן האחרון שלה.

אהוד אולמרט - ישרוד את 2007? צילום: איג'נסיה ברזיל

האירועים הבולטים בשבוע הבא

ואלו האירועים אליהם כדאי לשים לב בשבוע הקרוב -

פגישת אבו מאזן ואולמרט

ראש הממשלה אהוד אולמרט ויו"ר הרשות הפלשתינית אבו מאזן, צפויים להיפגש בשבוע הבא בירושלים, בניסיון לקדם את המחלוקות השונות בין ישראל והרשות הפלשתינית. גם מזכירת המדינה האמריקנית קונדוליסה רייס צפויה להגיע לאזור לקראת סוף השבוע הבא, להמשך מאמצי התיווך של ארה"ב בין ישראל והרשות. ברשות מאמינים כי בשבוע הבא תקום ממשלת אחדות חדשה ברשות, ושלאחר מכן, יוכלו הגורמים השונים לפעול לקידום המדיניות, לאחר תקופה ארוכה של קיפאון פוליטי.

שנתיים ל-14 במרץ

ביום רביעי יציינו בלבנון שנתיים למהפכת הארזים המפורסמת, שבה הפגינו מיליון בני אדם כנגד הנוכחות הסורית בלבנון, וכנגד רצח ראש הממשלה לשעבר רפיק אל חרירי. בלבנון אמורות להתקיים תהלוכות והפגנות לציון היום, בראשות מנהיגי כוחות ה-14 במרץ המרכיבים את הקואליציה כיום בלבנון.
באדיבות: סיקור ממוקד
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות