בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

ללמוד להקשיב ללב
---------------------
דרך הלב: ללמוד להקשיב ללב ללא פחד. למה אנחנו פועלים בספונטאניות לא מחושבת? איך זה גורר אותנו למצבים קשים?

מה משמעותם של ה´תאונות´ בחיינו? מדוע אנחנו לא מצליחים להתמיד בדיאטה או להפסיק לעשן?

הכול קורה משום שאנחנו מפחדים מהרגשות שלנו – זאת על פי סדנת המודעות העצמית ´דרך הלב´

גלעד שדמון (44) מפתח ומנחה הסדנה, למד בחייו להקשיב ללב: הוא נולד כחילוני, השתחרר מהצבא כרס'ן בחיל הים, בגיל 23 נחשב כחריג שהלך ללמוד רפואה משלימה, בגיל 30 הקים את מכללת מהות לרפואה משלימה אותה הוא מנהל עד היום ובגיל 32 חזר בתשובה
 

 

מדוע אנחנו מפחדים מהרגשות שלנו? האם הרגש שולט בנו במקום שאנחנו נשלוט בו? ואם כן למה זה קורה לנו ואיך יוצאים מזה? את התשובות על שאלות אלה ואחרות נותן גלעד שדמון, מנהל מכללת 'מהות' לרפואה משלימה בסדנה למודעות עצמית 'דרך הלב'.

'ההנחה שבבסיס השיטה אומרת שאנחנו בעצם נשלטים על ידי הרצונות והרגשות שלנו', מסביר גלעד, 'הדימוי העצמי שלנו מספר לנו שאנחנו יצורים רציונאליים, אבל למעשה אנחנו בדרך כלל לא פועלים בצורה רציונאלית, אלא על פי הרצונות והצרכים הרגשיים שלנו. החלטות גורליות שאנו מקבלים בחיים כגון עם מי להתחתן , איפה לגור או איזה מקצוע ללמוד, מתקבלות בצורה ספונטאנית על פי נטיית הלב, ולכן לא פעם אנו מתחרטים עליהן לאחר מעשה ותוהים איך לא חשבנו על זה קודם. לדוגמא כולנו רוצים לחיות בעולם שבו כולם מצייתים לחוקי התנועה. אדם לא יוצא בבוקר ואומר לעצמו ´היום אני מתכוון לחצות קו לבן ולהתנגש חזיתית באוטובוס´, אבל הוא רוצה להגיע מהר ליעד, כלומר נותן לרגשות לשלוט בו ומוצא תירוץ שכלי שמצדיק את הרגש הרגעי, כמו ´למה שדווקא עכשיו יבוא רכב ממול´, ואז קורות תאונות.

'אילו היינו שולטים על המנגנון הזה ומתנהגים לפי החוקים, לא היו תאונות וזה נכון לכל תחום. אנחנו מועדים ל´תאונות חיים´ ובהקשר הטיפולי שממנו אני בא, זה מתבטא במחלות. הרבה מחלות הן לא תורשתיות ואינן נובעות מגורם סביבתי מזיק אלא אך ורק משום שאנשים לא יודעים איך לנהוג עם הרגשות שלהם, כלומר איך ומתי לקבל החלטה נבונה. דוגמא שכיחה היא הרצון להפחית משקל. רבים מאיתנו לא מצליחים לעמוד בהחלטה לעשות דיאטה. למה? כי המצב הרגשי שלנו מתחלף, איתו מתחלפים הרצונות. אבל כאשר אנחנו מתחילים לשים לב מתי אנחנו רצים לאוכל, אנחנו מבינים שבדרך כלל זה קורה לנו כתוצאה מהדחקה או מצורך בפיצוי. במצב של הדחקה אני לא רוצה להרגיש רגש כלשהוא ולכן אני ´ממתיק לעצמי את החיים´ עם האוכל. במצב של פיצוי אני אוכל כאשר אני מרגיש שלא נעים לי מסיבה כלשהיא וכדי להתגבר על החסך הזה אני ´מתחזק´ בעזרת האוכל. דוגמא נוספת היא למשל אנשים שמעשנים. הרי גם הם יודעים שזה לא בריא, אבל הרגשות משתלטים עליהם ומכתיבים את ההחלטות. העישון מטשטש את האדם ו´מציל´ אותו מהצורך להתרכז ברגשות. אצל המעשן נפגע חוש הריח, שהוא החוש החושני ביותר. הריחות מגרים את הרגשות שלנו והעישון מרגיע כי הוא יוצר מיסוך ביני לבין הרגשות שלי. אלו תובנות שאליהן אנחנו מגיעים בשיטת ´דרך הלב´ ולכן בוגרים רבים של הקורס הצליחו להתמיד בהפסקת עישון או בדיאטה – הם למדו לתת לשיקול הדעת להוביל את הרגש', אומר שדמון.

גלעד שדמון, בן ה- 44 החל את דרכו כחילוני, בן לניצולי שואה אשר הלך במסלול ברור וידוע מראש: טכנאי אלקטרוניקה, קורס חובלים בחיל הים, חניך מצטיין והשתחרר לאחר שנתיים וחצי בקבע בדרגת רס'ן. 'כבר בגיל 16 עשיתי מפות אסטרולוגיות מתוך למידה עצמית מספרים. כשהייתי בצבא והגעתי פעם לחופשה, אמא שלי שכבה במיטה עם גב תפוס. נכנסה אליה שכנה שנחשבה לבעלת כוחות מיוחדים בעקבות אירוע מוחי ומוות קליני שעברה. היא העבירה את היד שלה מעל אימי, לחצה על שתי נקודות ברגל ואמרה לה ´עכשיו קומי´, ואימי אכן קמה. זה היה ´אירוע מכונן´ מבחינתי והחלטתי שאני רוצה לעזור לאנשים, אבל דרך הקשר שבין גוף ונפש. בגיל 23 נחשבתי כחריג שהלכתי ללמוד רפואה סינית, רפלקסולוגיה, שיאצו , הילינג ועיסוי בבית הספר של תנועת הצמחונים. לפני ארבע עשרה שנים הקמתי את אחד מבתי הספר הראשונים בארץ לרפואה משלימה – מכללת מהות – במטרה לסייע לאדם להגיע למהות שלו. שנתיים אחר כך גם הפכתי להיות אדם דתי'.

סדנת ´דרך הלב´ נולדה יחד עם המכללה ונועדה בתחילה למטפלים בלבד, אבל נפתחה לכולם בעקבות העניין הרב בשיטה שאותה פיתח שדמון. 'בכל סדנה משתתפים עד 18 תלמידים', הוא מפרט, 'כי חשוב לי המגע האישי, והיא מיוחדת בכך שמדובר בקורס ארוך בן 32 מפגשים שבועיים. לא מרתון של סופשבוע עם הבטחות לשנות את החיים כאן ומייד, אלא עבודה לאורך זמן שמצליחה להקנות ראייה מקיפה יותר של החיים, כל מפגש מורכב משני חלקים חלק תיאורטי וחלק מעשי. אנו לומדים נושאים כמו – האהבה העצמית והשלכותיה, תקשורת מקרבת, הכרות עם השקט הפנימי, הרגשות ומקומם בחיינו, הקשבה רגשית, התדמית לעומת המהות, סוגי תדמיות, חמשת האלמנטים על פי תפיסת העולם הסינית והקשר שלהם לבריאות ולהבנה רגשית ועוד. בחלק המעשי אנו מתרגלים באמצעות תרגילי הקשבה, משחקי תפקידים, הצגה, ציור רגשי, התבוננות, מדיטציה, טאי צ´י'.

אחת התובנות המהותיות שמציע שדמון בדרך אל הראייה הרחבה הזאת, קובעת שאנחנו פועלים בספונטאניות לא רציונאלית בעיקר מפני שאנו מפחדים מהרגשות שלנו. 'הפחד הזה נובע מהסברה המוטעית שאם אנחנו מרגישים משהו, זה מחייב איזו שהיא תגובה שמא ניפגע. למשל אנו חוששים מעצב כי אנו פוחדים שבשלב הבא נהיה בדיכאון ולכן אנו צריכים לעשות מייד משהו שיתקוף אל העצב, אבל האמת היא הפוכה, כי הדיכאון בכלל לא יופיע עם ניתן לגיטימציה לתחושת העצב. לכן חשוב ללמוד להפריד בין ההכרה ברגש לבין הצורך המיידי להגיב אליו. אחד ממקורות הפחד הוא חינוך גרוע. סיבה אחרת לפחד להרגיש היא שכולנו למדנו להיות שחקנים בקשרים החברתיים שלנו ונדמה לנו שכדי לשחק כמו שצריך עלינו להאמין שהתפקיד שלנו במצב מסוים הוא אנחנו. כלומר אם מישהו מכעיס אותנו אנחנו חייבים להרגיש באמת את הכעס בתוכנו כדי להיות שחקנים אמינים. אבל הדרך הנכונה היא לעשות הפרדה בין הידיעה השכלית שאנחנו אמורים לכעוס ולהגיב באסרטיביות לבין תחושת הכעס עצמה. החשיבות של יכולת ההפרדה המודעת הזאת היא עצומה. האדם מפסיק לפחד מרגשותיו וקונה לעצמו חופש הגורם לשיפור בכל תחומי החיים', מסביר שדמון.
 
באדיבות: מגזין יופי
 
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות
 
  תגובות  
  תודה רבה|!| |U|בודדה בדרכי החדשה נפש רגש ושכל
אור   - ‏09/‏01/‏2008 23:25 
1.
  היופי שבפשטות
איילת גת   - ‏01/‏10/‏2009 22:18 
2.
  הוא ניו אייג'י לחלוטין וזה
יונית   - ‏07/‏08/‏2011 12:07 
3.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות