בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים

''קפיטליזם נאור'' - העידן הפוסט תעשייתי
10.04.07

הכלכלן הבריטי ג'ון קיינס הניח את היסודות לתפישה הכלכלית של הקפיטליזם הנאור, שתמציתה הבטחת מקורות הכנסה לכמה שיותר חלקים בחברה על בסיס הגיון כלכלי, נוסף על צדק חברתי. חלק אחרון בסדרה. ד''ר רבקה שפק ליסק, באדיבות: אומדיה

על מנת להבין עוד את העידן הפוסט תעשייתי, חשוב להכיר מספר תיאוריות כלכליות בעלות השפעה על עיצוב עולמנו. שתי תיאוריות כלכליות מנוגדות מתחרות ביניהן על ההגמוניה בחברות התעשייתיות המודרניות: תיאוריית השוק החופשי, שהתיאורטיקן הידוע ביותר שלה הוא פרופ' מילטון פרידמן, ותיאורית הקפיטליזם הנאור של ג'ון מ. קיינס.

שמעון פרס כינה את המדיניות הכלכלית של בנימין נתניהו בתואר "קפיטליזם חזירי". נתניהו, מצידו, הוא חסיד תורת השוק החופשי של מילטון פרידמן. והרי האלטרנטיבה:

הקפיטליזם הנאור

כתבות נוספות

גו'ן מ. קיינס, כלכלן בריטי, פירסם ב- 1936 את סיפרו: The General Theory of Employment, Interest and Money. אבל התיאוריה הכלכלית של קיינס זכתה לפרסום כבר קודם לכן והיא הציעה תוכנית לפתרון הבעיות שנתגלו בכל חומרתן בעת המשבר הכלכלי שפרץ ב- 1929 בארה"ב, שהפך למשבר עולמי של המדינות הקפיטליסטיות .

קיינס דחה את התפישה הכלכלית של הקפיטליזם הקלאסי, שדגלה בדעה שכוחות השוק מבטיחים איזון במשק הקפיטליסטי ומציעים פתרון למשברים הכלכליים ולאבטלה הבאה בעקבותיהם, ללא צורך בהתערבות המדינה. קיינס הסכים עם קרל מארכס, אבי התפישה הסוציאליסטית, שיש בעצם מהותו של הקפיטליזם תהליכים הדוחפים לתופעות של אבטלה, תת- תעסוקה ומשברים, אבל דחה את המסקנות והפתרונות שהציע מארכס. קיינס קבע שיש הכרח במעורבות של המדינה בפעילות הכלכלית כדי למנוע משברים ולהבטיח את היציבות הכלכלית. בשאלת תפקיד המדינה בכלכלה חרג קיינס מהתפישה של הקפיטליזם הקלאסי, שהתנגד למעורבות המדינה. הוא הציע שילוב בין מדיניות מוניטרית (הבנק הלאומי) ופיסקאלית (התקציב), כדי לטפל בבעיות היסוד של הקפיטליזם.

קיינס ביסס את תפישתו הכלכלית על ארבעה כללי יסוד: הראשון, שהגדלת ההכנסה של האזרחים מגדילה את הביקוש, כלומר את כוח הקנייה. השני, שגידול הביקוש מביא להשקעות ולא הגידול בחיסכון, כפי שהיה מקובל לחשוב עד אז. השלישי, שהתנאי לעלייה בהכנסה הלאומית לטווח ארוך הוא גידול בהשקעות. והרביעי, שתפקיד המדינה להגדיל את הביקוש ולתת תמריצים להשקעות.

תעסוקה לכולם - טובת המדינה

על פי כללי יסוד אלה, ניסח קיינס את הקווים והעקרונות לניהול המדיניות הממשלתית: המדינה חייבת להבטיח תעסוקה מלאה, שתבטיח רמת הכנסה סבירה וביקוש, כלומר כוח קנייה לשכבות רחבות ככל האפשר בציבור. כמו כן, על המדינה לתכנן פיתוח וצמיחה כלכלית על ידי נקיטת האמצעים הבאים: ראשית, הבטחת רמה גבוהה של השקעות על ידי עידוד החיסכון וההשקעות. שנית, העלאת כושרו, רמת השכלתו והכשרתו המקצועית של כוח האדם במשק על ידי דמוקרטיזציה של ההשכלה, תוכניות מקיפות להכשרה מקצועית ודאגה לבריאות הציבור. שלישית, על המדינה לחסל את משכנות העוני ולשפר את תנאי הדיור. רביעית, על המדינה להשקיע בקידום המחקר המדעי והטכנולוגי. חמישית, תפקידה של המדינה לפתח תשתיות, כלומר מערכת כבישים ורכבות, מתקני תחבורה, תחנות כוח, מפעלי מים והשקיה, מפעלי מפתח בתעשייה הכבדה ועוד…שישית, על המדינה לנהל מדיניות חברתית, שנועדה להבטיח רמת הכנסה וכוח קנייה לשכבות החלשות, על ידי מיסוי פרוגרסיבי, ביטוח סוציאלי לאוכלוסייה המבוגרת, תשלום דמי אבטלה למובטלים, תשלום הבטחת הכנסה לנזקקים וחיסול העוני.

במילים אחרות, קיינס יצא מנקודת מוצא חדשה שקבעה שמאחר ורמת הביקוש וכוח הקנייה של הציבור הם אינטרסים כלכליים ממדרגה ראשונה, מדיניות רווחה וחוקי עבודה לטובת הפועלים הם אינטרסים ציבוריים ולא צדקה. קיינס הפך את הקפיטליזם מתפישה דורסנית לתפישה כלכלית נאורה ואנושית, המבוססת על אינטרסים כלכליים ולא על צדקה וחסד.
תוכנית ה-"ניו דיל" שיזם פרנקלין דלנו רוזבלט בשנות השלושים של המאה שעברה הייתה מושפעת מתפישתו הכלכלית של קיינס, אך מאחר והעקרונות שלו לא בוצעו במלואם, על רקע חילוקי דעות בצוותי החשיבה של הנשיא ובקונגרס, ה"ניו דיל" שיפר במידה מסוימת את המצב, אבל רק מלחמת העולם השנייה החזירה לארה"ב את השגשוג הכלכלי. ההיסטוריון וויליאם לכטנברג היטיב לתאר את המצב בהגדירו את ה "ניו דיל" כ"מהפכת אמצע הדרך". מה שחוגים מסוימים, למשל אנשי העסקים, לא היו מוכנים לעשות לפתרון המשבר, הם היו מוכנים לעשות למען המאמץ המלחמתי.
כתבות נוספות:
 
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות