בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

כולסטרול
----------------
כולסטרול הוא סוג של שומן. הוא מיוצר ע"י הכבד ומהווה חומר מוצא ליצירת הורמונים, מלחי מרה וחומרים חיוניים נוספים בגוף. חומר זה אינו מצוי בצמחים.מאת:דוד גול 

ענבל קרקו, דיאטנית ראשית, שומרי משקל

כולסטרול ברמות תקינות הוא חיובי, אך כמו כל דבר כשהוא בעודף הוא מזיק. כשרמתו בדם עולה, עולה הסיכון לסתימת כלי דם ולמחלות לב וכלי דם.
עליית רמת הכולסטרול בדם אינה מתרחשת בעקבות אכילת מזונות עשירים בכולסטרול, אלא בעקבות תקלה בחילוף החומרים בגוף- ייצור יתר של כולסטרול ע"י הכבד. לעיתים זה על רקע תורשתי, בפעמים אחרות זוהי תופעה משנית להשמנה.
כשהכולסטרול בדם עולה ממליצים על תזונה דלה בכולסטרול ושומן רווי במטרה לא להוסיף כולסטרול מהתזונה על הרמה הגבוהה שהגוף מייצר ממילא. אלא ששומן רווי בתזונה גרוע בהרבה מהכולסטרול בתזונה, כי הוא זה שמגביר את ייצור הכולסטרול בגוף.

כשרמת הכולסטרול בדם גבוהה (בד"כ מעל 200 מ"ג/דציליטר), הרופא שולח לבדיקת "ליפופרוטאינים"- פרופיל השומנים בדם. על פי אותה בדיקה ניתן להבין מה מקור הכולסטרול, האם זה רע או טוב ומהו הטיפול המומלץ.

הכולסטרול הרע בדם- זה ששוקע בכלי הדם ארוז באריזות הקרויות LDL Cholesterol. זהו הכולסטרול הבעייתי. מומלץ שרמתו לא תעלה על 130 מ"ג/דציליטר. לעומת זאת ה- HDL Cholesterol הוא "המטאטא של כלי הדם". הוא זה שמנקה את עודפי הכולסטרול מהדם ומחזיר אותם לכבד. לכן HDL גבוה (מעל 45 מ"ג/דציליטר) זה טוב. ככל שרמת ה- HDL גבוהה יותר, כך אנו מוגנים יותר.
אריזה חלבונית נוספת היא הטריגליצרידים. רמה גבוהה שלהם ביחד עם כולסטרול טוב נמוך, מהווה גורם סיכון עצמאי למחלות לב וכלי דם, גם אם הכולסטרול הרע גבוה.
ללא בדיקה המפרטת את האריזות החלבוניות השונות, קשה לדעת אם הכולסטרול הגבוה בדמנו נובע מכולסטרול רע גבוה (שזה רע) או מכולסטרול טוב גבוה (שזה טוב). הרמה של שני החומרים בדם שלנו מושפעת מאוד מהגנים שלנו. בעוד שלתזונה (ובעיקר לתכולת השומן שבה) יש השפעה רבה על רמות הכולסטרול הרע, הכולסטרול הטוב מושפע בעיקר מפעילות גופנית ושתייה של יין. הטריגליצרידים לעומת זאת מושפעים בעיקר מהסוכרים בתזונה. כשרמתם גבוהה ממליצים להפחית את כמות הסוכרים בתזונה ואת כמות הפחמימות בכלל.תזונה לאנשים עם כולסטרול רע גבוה
עד לא מזמן תזונה להפחתת רמות כולסטרול הייתה בעיקר מגבלות של מה לא לאכול:
? לא מזונות עשירים בכולסטרול (כבד ואברים פנימיים, חלמון ביצה, בשר אדום וכו')
? לא שומן רווי המצוי במזונות שמנים מן החי: חמאה, גבינות שמנות, בשרים שמנים, מאפים
? לא שומן תעשייתי (טרנס): מאפים, חטיפים, עוגות ועוגיות קנויות.
אבל בשנים האחרונות מתגבשות המלצות שאומרות מה כן:
? כן לאכול יותר מזונות צמחיים העשירים בפיטוסטרולים דוגמת ירקות, פירות דגנינם וקטניות ,סויה, שמנים צמחיים מסוימים ואגוזים שונים ( שקדים, אגוזי ברזיל, קשיו, לוז, מקדמיה, פקאנים, צנוברים, פיסטוק חלבי ואגוזי מלך). פיטוסטרולים הם מרכיבים צמחיים הדומים במבנה לכולסטרול, אך למרות דמיונם הרב לכולסטרול, הם אינם מתעכלים בגוף האדם, ואף גורמים להפחתת הכניסה של כולסטרול מהמזון לגוף, ולהורדת רמת הכולסטרול בדם.
? כן לאכול יותר סיבים תזונתיים הנמצאים בדגנים מלאים (במיוחד שיבולת שועל), ירקות, פירות וקטניות. אלה מפחיתים את ספיגת הכולסטרול לדם ומפחיתים את ייצורו.
? כן לאכול חלבוני סויה התורמים להפחתת רמות הכולסטרול הרע (בזכות תכולה של פיטוסטרולים)
? כן לשקדים התורמים להגברת כמות השומן המגן
תזונה המשלבת את 4 הגורמים הללו יחד, עשויה להפחית את רמות הכולסטרול הרע בדם בכ- 30% אחוזים ? שיעורים דומם לאלה שמושגים מטיפול תרופתי. תזונה זו אף נחשבת יעילה יותר מתזונה השוללת אכילת מזונות מסוימים (ראה רשימת הלא).

התזונה המומלצת לבעלי טריגליצרידים גבוהים וכולסטרול טוב נמוך :
הפחתת כמות הפחמימות בתפריט (במיוחד סוכרים פשוטים כמו ממתקים, מיצי פירות וכו'). בנוסף מומלץ לאכול דגים העשירים בחומצת השומן אומגה 3 כמו סלמון, סול, מקרל ופורל ומזונות אחרים העשירים באותה חומצה- זרעי פשתן, שמן קנולה ואגוזי מלך.
שתיית יין ופעילות גופנית המייצרת שריר תתרום אף היא לשיפור המצב, כי תעלה את הכולסטרול הטוב.
דוד גול   באדיבות:מאמרים
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות