בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
עסקים וקריירה

על יומן, אהבה ואימון לעצמאות
-------------------
מדוע אנחנו לא אוהבים לבחור? כיצד קורה שאנו מוותרים על הזכות שלנו לעצב את חיינו? הקושי לבחור נובע מאלמנט חוסר הוודאות. תארו מצב בו הינכם יודעים בברור מה יהיו ההשלכות והתוצאות של כל אחת מאופציות הבחירה שלכם.
מאת: נאוה שלו - מאמנת קריירה ,כותבת ויזמת של גלובל רילוקשיין
"אישה  יושבת בבית קפה קטן ליד גדות נהר הסיין וכותבת ביומן שלה. לפתע נכנס לבית הקפה איש, מסתכל עליה  ומבקש להצטרף אליה . הם יושבים ביחד, מדברים, צוחקים, נהנים. חולפות שעתיים וקשה להם להיפרד, משהו שם עובד עבורם, הם מאוד מוצאים חן אחד בעיני השני .
 

אומר האיש: בואי נטייל לאורך הנהר.

האישה מסכימה בשמחה.

הם פוסעים לאורך הנהר  .... לאחר זמן מה, שואל האיש את האישה

כשנכנסתי לבית הקפה הבחנתי שכתבת דבר מה, אפשר לשאול מה כתבת?

אני כותבת ביומן שלי עונה לו האישה.

חושב האיש רגע ואז אומר: אם תזרקי את היומן שלך  לנהר אני אתחתן איתך.

האישה המאוהבת מיד זורקת את יומנה.

ואכן האיש התחתן איתה.

מה אתם הייתם עושים במקרה כזה?

 

מהי עצמאות?

האסוציאציה הראשונה לעצמאות היא כמובן עצמאותה של מדינה. מדינה עצמאית הינה מדינה אינה תלויה בגורם חיצוני לצורך קיומה הפיזי והכלכלי, הגנה על גבולותיה ושמירה על הסדר הציבורי ושלטון החוק. למעשה לא קיימת עצמאות מוחלטת אלא תמיד העצמאות היא יחסית. 

ומהו אימון לעצמאות ?

הרבה סוגיות אשר עולות במהלך האימון קשורות באופן ישיר ועקיף ביחסים ובגבולות של המאומן עם הסביבה החברתית שלו . יחסים של המאומן עם בן זוגו ,יחסים עם הבוס בעבודה, יחסים עם חברים וכדומה. סוגיות של גבולות עולות גם ביחסי המאמן מאומן שמירה על גבולות הזמן , הגדרת התפקידים השונים של המאמן והמאומן במסגרת קונטקסט האימון וכדומה.

 

המושג עצמאות כולל בתוכו  שני מושגים עיקריים שמירה על גבולות בין אישיים , ויכולת הבחירה.

 

 

גבולות בין אישיים

כשאנו מדברים על שמירת הגבולות שלנו הכוונה היא שיש לנו את האוטונומיה להחליט בכל רגע ורגע איזה התנהגויות של אחרים מקובלות עלינו ואיזה אינן מקובלות. אנחנו למעשה מונעים מאחרים לפגוע בנו או במה שחשוב לנו. לא זו בלבד שיש לנו את הזכות להגן על עצמנו אלא שיש לנו את החובה לקחת אחריות על האופן שבו אחרים מתייחסים אלינו ולהעביר אליהם מסרים לגבי  איזה התנהגויות מקובלות עלינו ואיזה אינן מקובלות.

 

מדוע שמירה על גבולות חשובה ?

א.       אנו אוהבים את עצמנו ואכפת לנו שלא יפגעו בנו. אריך פורום אומר בספר על אמנות האהבה:"אהבה  מתחילה קודם כל באהבה עצמית, אדם אינו יכול לאהוב אחרים מבלי שהוא אוהב את עצמו."  

ב.       היכולת שלך להכיר בעצמך כמשהו חשוב ובעל ערך יוצרת יחסים בריאים עם העצמי .כאשר זו מאפשרת יחסים בריאים עם אחרים.  

ג.        תקשורת בין שני אנשים שבה כל צד מבהיר מה מקובל עליו ומה לא היא תקשורת אפקטיבית שמעצבת יחסים טובים עם אחרים.

 

חשוב לנסח את המסר באופן  אפקטיבי : למשל  "אני מרגיש כך וכך ( נפגע , עצוב , כועס ) כאשר אתה מתנהג באופן הזה כלפי .חשוב להבחין בין ההתנהגות של האדם  לבין האדם עצמו ולהעביר את המסר ללא אשמה

( Blame  (  או שיפוטיות ( judgment  ) כמו למשל אתה תמיד מתנהג כך או אתה אדם רע. 

 

מדוע קשה לנו לשמור על הגבולות האישים שלנו ?  

א .בגלל פחדים שונים כמו: הפחד שלא יאהבו  אותי , הפחד שיענישו אותי , ההרגשה שאני עושה משהו שלא מקובל לעשות , הפחד שהיחסים יסתיימו אם לא אעשה מה שמצופה ממני , הפחד שיאשימו אותי או הפחד שישפטו אותי או ילעגו לי .

ב. חוסר בהירות לגבי איזה התנהגויות מקובלות עלי ואיזה אינן מקובלות .

ג.  אי התנסות במודל של יחסים בין אישיים בריאים בעבר מביא לחוסר מודעות או קושי לשמור על הגבולות בהווה. 

 

 

שמירה על הגבולות הבין אישיים משמעותה לא לחשוב על התוצאות שיגרמו בגינה. וזאת מכיוון ששמירה על עצמנו חשובה יותר מכל תוצאה עתידית אפשרית . במטאפורה: אדם שמותקף על ידי אדם אחר מצווה קודם כל להגן על עצמו ואינו אמור לחשוב  מה יהיו התוצאות של ההגנה העצמית על האדם האחר או הסביבה. שמירה על הגבולות האישיים אינה מניפולציה או שליטה על ההתנהגות של אדם אחר היא ההבעה הפשוטה של מהן התוצאות שיהיו להתנהגותו של אדם אחר עלינו אם הוא ימשיך בהתנהגויות מסוימות .אנו מצפים מהאדם האחר לשנות את התנהגותו ובמידה שהוא בוחר שלא לעשות זאת  יש לנו את יכולת הבחירה כיצד להגיב.   

 

האספקט השני המרכיב את מושג העצמאות הוא יכולת הבחירה.

פעמים רבות נתקלים  אנשים במצבים בהם נראה להם שהבחירה אינה בידם, כמו למשל: בוס פוגע , פיטורין מעבודה , מחלה קשה וכדומה במצבים אלה יש לנו את היכולת להחליט כיצד נגיב ,האם נתרכז בחצי הכוס המלאה או בחצי הכוס החסרה. האם במצב שבו מישהו מאיים עלינו עם אקדח – "תן את הכסף או שאני יורה" יש לנו אפשרות בחירה ? בוודאי תמיד יש לנו יכולת בחירה. זה נכון שישנם מצבים בהם לא נאהב את האפשרויות שעומדות לפנינו. למשל כמו בדוגמת האקדח, אך בכל מקרה יש לנו יכולת בחירה והחלטה.

 

מדוע אנחנו לא אוהבים לבחור? או כיצד קורה שאנו מוותרים על הזכות שלנו לעצב את חיינו?

קושי לבחור נובע בגלל אלמנט חוסר הוודאות .תארו מצב בו הינכם יודעים בברור  מה יהיו ההשלכות והתוצאות של כל אחת מאופציות הבחירה שלכם. במצב כזה ההחלטה תהיה פשוטה ומהירה.חוסר וודאות כמו גם הפחד שלא נקבל את ההחלטה נכונה מעצב דחיינות או הימנעות מקבלת החלטות אשר כמובן אף היא מהווה החלטה.    

 

שני הכישורים הללו של היכולת לשמור על הגבולות הבין אישיים והיכולת לבחור תלויים באומץ ( courage   ) לעצב את חיינו ואת היחסים עם הסביבה החברתית שלנו . אריסטו אמר שהאומץ היא המעלה ( virtue  ) הראשונה. מהו האומץ ?

האומץ להביע את עצמנו אופן אמיתי וישיר.

האומץ  להחליט כיצד אחרים יכולים להתנהג אלינו וכיצד אינם יכולים ( ללא התחשבות בתוצאות ).

האומץ לבחור ולקחת סיכון שאולי זו לא ההחלטה הכי טובה אבל תמיד נוכל לקבל החלטה נוספת השונה מזו הנוכחית.

 

האומץ אינה תכונה המנוגדת לפחד.אנחנו לא מפחדים או לא מפחדים ( אמיצים ) האומץ הוא היכולת לקבל החלטות למרות הפחדים.האומץ נותן לנו למעשה יכולת לחיות את חיינו באופן עצמאי תוך שמירה על הגבולות שלנו וקבלת החלטות בכל רגע ורגע נתון . פיתוח עצמאות היא מטרה חשובה בתהליך האימון מטרה שיכולה להיות מושגת על ידי פיתוח אומץ הלב שיעצב יכולת  טובה יותר לשמור על הגבולות הבין אישיים  ויכולת בחירה טובה יותר.

 

בואו נחזור לרגע לזוג שלנו שמטייל על שפת הסיין, עתה דמיינו סוף אחר לסיפור ......

האיש: אם תזרקי את היומן שלך  לנהר אני אתחתן איתך.

האישה: היומן שלי הוא אחד הדברים החשובים בחיי, הוא מכיל את כל מחשבותיי. איני יכולה לוותר עליו ולזרוק אותו לנהר.

 

כיצד האיש יגיב לתשובה זו? ממש לא חשוב. הדבר החשוב הוא שהאישה שמרה על הגבולות שלה.החלטה של האיש לכבד את גבולותיה של האישה יביא ל ביסוס יחסים של כבוד ביניהם. 

©  נאוה שלו

נאוה שלו היא מאמנת קריירה ,כותבת ויזמת  של גלובל רילוקשיין בעלת 16 שנות ניסיון בעבודה עם חברות הייטק בישראל ובשוק הבינלאומי. בקרו ב  http://www.globalrelocation.ca/israel/  לתגובות nshalev@globalrelocation.ca
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות