בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
אקטואליה

סמים וטרור – איום אסטרטגי
30.05.07
הטרור המוסלמי מממן את פעילותו גם מסחר בסמים. חזבאללה ואל קעידה רואים בסמים דרך נוספת להתיש את החברה המערבית. מדובר באיום מוחשי על העולם החופשי, ולכן המאבק בסמים הינו חלק מהמלחמה בטרור. רון מליח,

ביום חמישי האחרון נערך במרכז הבינתחומי בהרצליה כנס של המכון למדיניות נגד טרור בשיתוף עם הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול.

ד"ר בועז גנור, מנכ"ל המכון למדיניות נגד טרור, פתח את הכנס וציין כי השילוב בין טרור וסמים מהווה איום חמור על הציביליזציה המערבית ועל ישראל. הסמים מהווים "אקט פיגוע ביריב", בעולם המערבי, בנו. נזק ופגיעה בכלכלה של המדינה, נזק לחברה עצמה, לנו. כך זה נתפס על ידי ארגון הטרור.

כתבות נוספות
שותים, נוהגים והורגים
שינוי גישה במלחמה נגד מבריחי גבול סיני

"הסמים מהווים שמן ודלק לגלגלי הטרור", ציין חיים מסינג, מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים ואלכוהול וללא ספק מהווים איום אסטרטגי על מדינת ישראל. מהנתונים אותם הציג עולה, כי שוק הסמים בישראל מגלגל עשרה מיליארד שקלים בשנה וכי הוא נשלט על ידי ארגוני הפשע והלבנת הכספים, כאשר ארגוני המחבלים משתמשים בסחר בסמים לצורכי איסוף מודיעין ותשתית לטרור ופיגועים.

"הבטן הרכה" של ארגוני הטרור

תעשיית הסמים היא "הבטן הרכה" של בן-לאדן, אנשיו וגם ארגוני טרור אחרים. מאז פיגועי ה-11 בספטמבר 2001, גברה ההתמקדות בארצות הברית ובמדינות נוספות בנזקי הסמים כגורם עיקרי במימון פעולות טרור והוגברה הפעילות לסיכול מקורות המימון של ארגוני הטרור. אבל אין זה מספיק. נראה, כי הרווח מעסקי הסמים כל כך גבוה עד שהפך להיות מקור הכנסה מרכזי של ארגוני הטרור, כך עולה מדבריו של רב פקד רמי בר נתן, נציג משטרת ישראל בכנס.

למלחמה הזו בנגע הסמים וארגוני הטרור, ישנם מספר יעדים: לפגוע ולסכל את הפעילות הפלילית של ארגוני הטרור במישור המבצעי והמשפטי, לפגוע בפעילויות המימון של ארגוני הטרור, לפגוע במקורות פיננסיים של ארגוני הטרור ואף להתריע ולמנוע פיגועי טרור. בתוך כך עולות שאלות חשובות בהתמודדות זו מול ארגוני הטרור, בשל היעדר מידע מספק. מהם מקורות המימון ה"חוקיים" וה"לא חוקיים" של ארגוני הטרור? כיצד הכספים מועברים לארגון ומי אחראי על ניהול הכספים בארגון? תפיסת "מנהל הכספים" של ארגון טרור, תאפשר לקבל מידע על דרך העברת הכספים, מקורות המימון ומנגנון אדמיניסטרטיבי זה.

סמים ופלילים למימון טרור

אל"מ (מיל.) יוני פיגל, חוקר בכיר במכון למדיניות נגד טרור, אמר כי "היום אין בעיה אידיאולוגית לשימוש בסמים למימון צורכי טרור בקרב ארגוני הטרור". הכסף מן הסמים נועד כדי לגייס יכולות במאבק של ארגוני הטרור נגד המערב וזה אומר שיש לנו בעיה בהגדרת המטרה, המשימה, הכלים העומדים לרשותנו במלחמה בטרור וסמים. לדוגמא, משטרת ספרד גילתה בחקירתה, כי הטרוריסטים שביצעו את מתקפת הטרור ברכבות התחתיות במדריד ב-2004, רכשו את חומרי הנפץ בתמורה לחשיש.

לפני מספר ימים (24 במאי) גזר בית המשפט המחוזי בנצרת שש שנות מאסר בפועל על ריאד מזאריב מהישוב מזאריב בצפון, בעקבות הרשעתו בהעברת מידע לחזבאללה במהלך מלחמת לבנון השנייה וקשירת קשר לייבוא סמים מסוכנים. מזאריב, שביקש לסחור בסמים, יצר קשר עם תושב לבנון והעביר לו מידע על המתרחש בארץ, על תנועות הצבא ותוכניותיו. את הקשר עם הסוחר הלבנוני הוא יצר באמצעות פנייה לגשש בצה"ל וביקש ממנו כי יקשר בינו לבין הסוחר, כדי להבריח סמים לארץ. מזאריב ידע כי הסוחר הלבנוני פועל בשליחות החזבאללה.

במקרה של חזבאללה, ניתן לראות כי בצד הפעילות הטרוריסטית, מדינית, כלכלית וחברתית שלו, הוא נוקט גם בפעילות פלילית רחבה בה הוא מגלה מעורבות גבוהה בתעשיית הסמים וזיוף הכספים בלבנון. חזבאללה פעיל גם בתחומי פשיעה נוספים, כדי לקדם את מטרות הארגון וליצור מקור עצמאי לגיוס כספים בנוסף למימון שהוא מקבל מאיראן. החזבאללה מנצל גורמים פליליים מקצועיים, כדי לשפר את היכולות המקצועיות שלו נגד ישראל, במדינות ערב וברחבי העולם. המטרה היא לפגוע במרקם החברתי והכלכלי של ישראל ומדינות מערביות נוספות תוך דגש על ארצות הברית, כחלק מן המאבק שמנהלים ארגוני הטרור.

החזבאללה משתמש ביתרונותיו היחסיים בשל היותו מוקד כוח מרכזי בתוך האוכלוסייה השיעית בבקעת הלבנון, שם פורחת תעשיית הסמים. הוא גם שולט בנתיבי השיווק של הסמים והכסף המזויף, כולל נתיבי הברחה לישראל דרך דרום לבנון. החזבאללה מנצל את השליטה שלו באזור הגבול עם ישראל ועל נתיבים שמגיעים אליו, כדי "לפרוס חסות" על הברחות סמים תוך שהוא משלב גם משימות שמטרתן לסייע לפעילות המבצעית-טרוריסטית נגד ישראל.

לדוגמא, בפברואר 2006 פורסם, כי נוואף חטיב שעבן, תושב רג'ר, נעצר בידי מפלג הסמים במחוז הצפוני של המשטרה בחשד לקשר עם אנשי החזבאללה והעברת מידע ומפות המפרטות את מיקומם של בסיסי צה"ל, תמורת סמים. בספטמבר 2002 נעצר סגן אלוף עומר אל-הייב תושב הכפר בית זרזיר והואשם בעבירות של בגידה, ריגול, מגע עם סוכן זר וסמים. הוא נמצא אשם בעבירות של מגע עם סוכן זר, ריגול חמור ועבירות של ייבוא סמים מלבנון.

הפעילות בתחום הסמים קשורה לארגוני הטרור, בין היתר, גם בשימוש בתשתיות דומות להברחת נשק, טרוריסטים, סמים ופעילויות אחרות. הברחות סמים לישראל מתנהלות לאורך גבולות המדינה. על גבי התשתית הפלילית הקיימת באזור גבול ישראל-מצרים, התפתחה פעילות חבלנית עוינת, הכוללת העברת אמצעי לחימה ומחבלים. הברחות אלו נעשות בציר היציאה מרצועת עזה למצרים והכניסה לישראל דרך סיני.

מי מוביל את כוח המשימה?

כאן מתעוררת שאלה מרכזית, בה יש להתמקד והיא אשר תוביל לדרכי מענה בסוגיית סמים וטרור: מי מוביל את המאבק הזה בפעילות חבלנית עוינת, פשיעה, סמים וטרור?

יש להכיר באחדות המשימה מצד כל הזרועות, הגופים העוסקים בתחום מדיניות ביטחון, אכיפה ומשפט. שילוב בין זרועות וגופים, כגון: צבא, משטרה, הרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול, מוסד אקדמי, מכס, גופי מודיעין ועוד לצורך מיקוד באותה מטרה.

פגיעה בסחר בסמים תפגע ביכולות של ארגוני הטרור לפגע במערב. זאת יש לעשות, למשל, בפיתוח מודיעין ואמצעים לביטחון שוטף; השתלטות על חשבונות בנק של פעילי טרור ופושעים והקפאת נכסים; השמדת שדות סמים באופן רציף. חשוב להבין, כי כל תפיסה של סמים היא גם חלק ממלחמה בטרור. כך לגבי מדיניות משפטית-חוקתית ונוהלי עבודה של המשטרה. כדי להשיג תקציבים לפעילות נגד סמים ומימון ארגוני הטרור, על המשטרה להציג לממשלה את מעורבות החזבאללה בסחר בסמים בין לבנון וישראל. נדמה שהאיום הטמון בקשר בין טרור וסמים עדיין לא הופנם כאן.

ניתן לבחון את הנושא גם במדינות אחרות שנפגעות מפעולות ארגוני הטרור ולהרכיב עימן נייר עמדה לצעדים אופרטיביים. מאחר והמלחמה בטרור היא בינלאומית ולא רק מקומית, כך צריכה להיות גם הגישה ללחימה בסמים, כי השילוב בין סמים לטרור מאיים על העולם החופשי. כפי שציין זאת יוסי מוסטקי, נציג משרד החוץ בכנס, "משרד החוץ רואה עצמו מחויב לעשות שימוש בכל הכלים הדיפלומטיים שיש לו כדי להתמודד עם התופעה". יתכן, כי יהיה עלינו אף ליצור כלים חדשים במלחמה זו.

ניתן אף ליזום פעילות משותפת עם האו"ם בנושא זה, שיתופי פעולה בין המשרד לביטחון פנים בארץ ומקביליו ברחבי העולם. ניתן ליזום כנס של מפקדי ארגוני משטרה ברחבי העולם, כדי להבין את דרך החשיבה והביצוע של כל אחד מארגוני המשטרה ומתוך כך להציג עמדה משותפת ואפקטיבית.

נראה, כי המכון למדיניות נגד טרור בראשותו של ד"ר בועז גנור והרשות הלאומית למלחמה בסמים ואלכוהול בראשות חיים מסינג, יכולים להוביל מהלך חשוב בזירה המקומית ואף בזירה הבינלאומית בכל הנוגע למלחמה בנגע הסמים כגורם מימון מרכזי לפעילות ארגוני הטרור. אם בדרך "יודברו" אי אלו ארגוני טרור, מה טוב.

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2019, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות