בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

סרטן ריאות - עובדות, מספרים וטיפולים
--------------------------
שיעור התחלואה בסרטן ריאה נמצא בעלייה מתמדת. נחשב לגורם המוות המוביל מבין סוגי הסרטן בקרב גברים ושלישי בקרב נשים. מתוך כ- 7.6 מיליון מקרי מוות בשנה מסרטן, כ- 1.3 מיקרים נגרמים כתוצאה מסרטן ריאה.באדיבות: להיות בריא

2. בישראל- סרטן הריאות הוא השלישי בשכיחותו ומדי שנה מתגלים בין 1,200 ל- 1,400 חולים חדשים.

3. מרבית החולים עם סרטן ריאות מאובחנים בשלב מתקדם של מחלתם ורק כ- 15% מכלל חולי סרטן הריאות נרפאים. אצל רוב החולים מאובחנת המחלה בשלב מתקדם או מפושט, כאשר הגידול אינו ניתן עוד לכריתה כירורגית. הטיפול המקובל בשלב מחלה זה הינו טיפול משפר איכות החיים ואף מאריכם.

4. קיימים שני סוגים היסטולוגיים של סרטן ריאה:

סרטן ריאה שלא מסוג תאים קטנים (NSCLC non-small cell lung cancer) כ- 90%- 85% מכלל המקרים. סרטן ריאה של תאים קטנים (small cell lung cancer SCLC) כ- 7%-15% מכלל המקרים.

5. הגורם ההפידימיולוגי העיקרי לסרטן ריאות הינו עישון. מתוך 100 מיקרים של סרטן ריאות 70-75 מהמקרים נגרמים כתוצאה מעישון. עישון פאסיבי מעלה את הסיכון ללקות בסרטן ריאות.

6. הסיכון לפתח סרטן ריאות קשור למשך העישון והן לכמות הכוללת של הסיגריות שנצרכו. לדוגמא, 40 שנות עישון
מכפילות את הסיכון ללקות בסרטן ריאות לעומת 30 שנות עישון. הסיכון מוכפל אם העישון החל לפני גיל 15.

7. תסמיני המחלה- שיעול, קוצר נשימה, כיח דמי, כאבים בחזה ודלקות ריאה חוזרות ונשנות.

8. ד"ר מיה גוטפריד, מנהלת היחידה לגידולי ריאה במכון האונקולוגי בבי"ח מאיר מציינת כי "כריתה מלאה של סרטן ריאה מהווה את הסיכוי הגבוה ביותר לריפוי. כ- 25%-30% מהחולים מאובחנים בשלב המחלה המאפשר כריתה כירורגית. במחלה מקומית מתקדמת הטיפול המקובל הוא שילוב טיפול כימי עם טיפול קרינתי ובמחלה מפושטת טיפול כימי שמשלב 2 תרופות, אחת מהדור החדש והשנייה מהדור הישן. תרופות הדור הישן הן: קרבופלטין, ציספלטין. תרופות הדור החדש: גמסיטבין, טקסול, טקסוטר ונבלבין ( כיום ניתן גם בכמוסות דרך הפה, שיעילותן זהה למתן דרך הווריד) ".

9. יצוין כי הטיפול בסרטן ריאות התקדם בשנים האחרונות הודות לתרופות חדשות כמו נוגדנים וטיפולי מטרה ביולוגיים, שחלקן אושרו לטיפול וחלקן נבדקות במחקרים קליניים. לדוגמא- טיפולי מטרה ביולוגיים כגון טרסיבה (ניתנת בכמוסות דרך הפה) או טיפול באווסטין (נוגדן) אשר ניתן בשילוב עם טיפול כימי ונמצא מאריך חיים לעומת טיפול כימי סטנדרטי.

 מבוא לסרטן הריאות

סרטן הריאות הינו קרצינומה התוקפת את הריאות. מחלה זו נחשבת לגורמת במוות מספר אחת בין כל מחלות הסרטן: היא גורמת למוות בתוך 5 שנים אצל כ-85% מהחולים בה.

מה גורם לסרטן הריאות?

עישון סיגריות ידוע כגורם לרוב המכריע של מקרי סרטן הריאה. הסיכון לפתח את המחלה עולה עם העליה במספר הסיגריות שמעשנים, וככל שהתחלת העישון היתה בגיל צעיר. סיגריות בעלות פילטר, המכילות כמות זפת נמוכה, יכולות להקטין במקצת את רמת הסיכון, אך הסיכון כמובן גבוה בהרבה משל אדם שאינו מעשן, גם במקרה זה. אדם המפסיק לעשן, מקטין באופן משמעותי את הסיכון שלו לחלות בסרטן הריאה. הסיכון הולך ופוחת ככל שחולף הזמן מעת הפסקת העישון.

סימפטומים לגילוי מוקדם

רוב בני האדם נוטים בדרך כלל לפנות לרופא אחרי זמן מה שהם חשים כאבים. אלו שיש להם סרטן ריאות מאופיינים בתופעות הבאות, שיעול, קצר נשימה, צפצף בזמן הנשימה, כאבי חזה (בעיקר בעת שיעול), ריר היוצא עם דם, איבוד תאבון, איבוד משקל, דלקת ריאות שאינה מגיבה לטיפול תופטתי.

תהליך האבחון

אבחון בעזרת צילום רנטגן הינו השלב הראשוני אם המטופל מדווח על סימפטומים המעידים על התפחות המאיר. הבדיקה יכולה לחשוף סימנים ניכרים שנראים לעין. אם אין סימנים נראים לאין בתוצאות הרנטגן אבל החשד עדיין קיים, מבצעים בדיקות ביופסה של ריאות שלעיתים הכרחי לאיתור המאיר וסוגו.

סוגי סרטן ריאות

יש שני סוגים מרכזיים של סרטן הריאות שמחולק לפי גודל המאיר הנראה בבדיקות מיקרוסקופיות.הסוג הנפוץ ביותר הוא NSCLC - Non-Small Cell Lung Cancer (כ-80% מהמקרים), והסוג השני הוא SCLC - Small Cell Lung Cancer (כ-20% מהמקרים).

סוגי טיפולם קיימים

סוג הטיפול לבסרטן הריאות תלוי בסוג המאיר, באילו רמות הוא התפשט ובמצבו הבריאותי והכללי של המטופל. טיפולים מקבולים כיום הם ניתוח, כימותרפיה וקרינה.

טיפול בניתוח

ניתוח הינו טיפול אפשרי באם מדובר בסרטן ריאות מסוג NSCLC ומוגבל רק אם המאיר נמצא רק בריאה ולא התפשטה באיברים אחרים של הגוף. בנוסף לכך, חשוב שלמטופל יהיו מספיק כלים נשימתיים עצמאיים בכדי שיהיה ניתן לבצע את הניתוח. סוגי הניתוחים נעים בין הסרת אנה אחת, הסרת שתי אנות או הסרת כל הריאה.

טיפול בכימותרפיה

בסרטן ריאות מסוג SCLC טיפול כימותרפי הינו הטיפול העיקרי במאיר. המטרה העיקרים של טיפול שכזה הוא להרוס את התאים הסרטניים של המטופל. הבעיה העיקרית שלה שהיא מתקשה להבדיל בין תאים סרטניים לתאים רגילים, ולכן לעיתים קרובות הורסת גם תאים בריאים לחלוטין, מה שיכול לגרום לתופעות לוואי רבות.

טיפול בקרינה

טיפול בקרינה נקרא גם רדיותרפיה. במהלך טיפול קרינתי החולה מקבל קרינה בעוצמה גבוהה אל הגידול במטרה להרוס ולהשמיד את התאים הנגועים בו. הטיפול עצמו הוא מקומי ומשפיע רק על האזור שאליו מקרינים. לעיתים החולה מקבל טיפול קרינתי לפני ניתוח במטרה למזער את ממדי הגידול הסרטני. ולעיתים החולה מקבל טיפול קרינתי אחרי הניתוח במטרה להרוס את התאים הממאירים שנשארו באזור הניתוח. למאגר המידע חינם לחצו
 
 
 כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 6 תגובות
 
  תגובות  
  ריאות
דפנה   - ‏07/‏05/‏2008 15:09 
1.
  רשת אלן קאר - הדרך הקלה להפסיק לעשן
אלן קאר   - ‏05/‏08/‏2008 21:31 
2.
  מידע מקיף על מחלות סרטן
אביב   - ‏12/‏08/‏2008 15:37 
3.
  אתר מידע מעולה על מחלות סרטן
משה   - ‏14/‏06/‏2009 10:43 
4.
  הצילו
לא משנה   - ‏30/‏08/‏2010 21:49 
5.
  בסט מד אופיניון - חוות דעת שנייה בחו"ל
ערן   - ‏20/‏09/‏2012 22:38 
6.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות