בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
צמחי מרפא

סגולות הפירות
26.05/06

אגסים-pear

האגס, כמו כל פרי, עשיר בפחמימות, אבל מכיוון שהסוכר כאן הוא ממקור טבעי ולא מתועש, הוא מעניק תחושה של מתוק ללא כניסה למעגל קסמים של צורך במתוק. האגס עשיר באשלגן שנחשב במחקרים האחרונים בעולם כמרכיב חשוב בהשפעה מיטיבה על יתר לחץ דם. כמו כן אגס בינוני השוקל כ-150 גר' מכיל 90 קלוריות ו-2 גר' סיבים תזונתיים (כמו בפרוסת לחם מלא) ובעיקרם סיבים מסיסים המגבירים את תחושת השובע. הוא מכיל גם כמויות יפות של מגנזיום, ויטמין C, ויטמין A וחומצה פולית.

דובדבן - Cherry

כמו כל פירות היער בעלי הפיגמנטים האדומים-כחולים-סגולים, גם הדובדבן עשיר בפלבנואידים ייחודיים לגוף ב-3 דרכים עיקריות:

1.הקטנת הסיכון ללקות במחלות לב

2.הקטנת הסיכון ללקות בסרטן

3.האטת קצב ההזדקנות

הדובדבן מכיל פלבנואידים ייחודיים וביניהם אנטוציאנינים שהם נוגדי סרטן וקוורצטין שהוא נוגד חמצון פוטנטי ביותר ונחשב אנטי-סרטני ונוגד דלקות.

יש שני סוגי דובדבן – מתוק וחמוץ. הדובדבן עשיר מאוד בוויטמין C.

ברפואה העממית נחשב כמתאים לטיפול בגאוט (שיגרון) וגם מחקרים מערביים אחרונים מראים כי לדובדבן מנגנון מיטיב בשיגרון ובמצבי דלקת אחרים. כמו-כן הוא עשיר במלטונין הנחשב "הורמון הנעורים" ובכך יש לו השפעה מיטיבה על נדודי שינה והאטת הזדקנות.

נקטרינה-peac

נקטרינה החלה את דרכה בסין והיא סוג של אפרסק, ולא, כפי שנהוג לחשוב, הכלאה בין אפרסק ושזיף. אחד מקיסרי סין נהג לקרוא לה נקטר האלים. משם עברה לאירופה ואח"כ לארה"ב.

הנקטרינה מכילה אבות מזון חשובים. פרי ממוצע שוקל כ-140 גר' ומכיל 70 קלוריות ו-3 גר' סיבים תזונתיים, התורמים לפעילות תקינה של מערכת העיכול.

בנוסף מצטיינת הנקטרינה בתכולה גבוהה של ויטמין A.

פרי בינוני מכיל כ-1000 מ"ג ויטמין A שהם כ-20% מהצריכה המומלצת לוויטמין זה. צבעי הכתום-צהוב שלה מעידים על תכולה גבוהה של פיגמנטים ממשפחת הקרטונים. אלה ידועים בתכונותיהם הבריאותיות – הם נוגדי סרטן ומקטינים סיכון למחלות לב וכלי דם. כמו כן היא מקור מצוין לוויטמין C ולאשלגן.

סגולות התפוח-apple

מאז ומתמיד ידוע המשפט – "תפוח ביום ולרופא שלום".ליאורה חוברה יועצת התזונה של "פרי בראשית", תסביר מדוע זה אכן כך:

התפוח נחשב מזון מאוד קל לעיכול ומתאים לאכילה גם כפרי ראשון אצל תינוקות (ללא הקליפה כמובן) וגם בקרב מי שסובלים מבעיות במערכת העיכול. הוא נחשב אחד הפירות הבריאים ביותר בגלל תכולה עשירה של סיבים, ויטמינים, מינרלים ופיטוכימיקלים (חומרים צמחיים התורמים לבריאות). התפוח ידוע כמתאים לטיפול בעצירות ובשלשולים. הסיבה נובעת כנראה מתכולת הפקטין הגבוהה המאפשרת מחד פעילות תקינה של מערכת העיכול ומאידך, במקרה של שלשול, ספיחה של נוזלים. בנושא העיכול הוא מומלץ גם למניעת צרבת (וכאן רצוי לבחור בתפוחים המתוקים). גם רופאי השינים מכירים ביתרונותיו של התפוח וטוענים כי אכילתו תורמת לחיזוק החניכיים ובאין אפשרות לצחצח שיניים , אכילת תפוח יכולה להוות תחליף לא רע לצחצוח.

קלוריות - תפוח בינוני שוקל כ – 150 גרם מכיל 80 קלוריות. זוהי כמות קלוריות הזהה לזו המצויה למשל בפרוסת לחם. התפוח משביע מאוד ולכן בעלות קלורית נמוכה מקבלים ארוחת ביניים שיכולה להקטין את הרעב עד שתגיע הארוחה הבאה.

סיבים - התפוח עשיר מאוד בסיבים תזונתיים ומכיל כ 3.3 גרם סיבים בתפוח אחד, המהווים כ-13% מהצריכה היומית המומלצת. תוך התפוח ובעיקר קליפתו מכילים כמות גדולה של פקטין שהוא סיב מסיס. לסיבים מסיסים יש אפקט חשוב על תחושת השובע. כמו כן הם מועילים בהורדת רמות הכולסטרול בדם. מחקר צרפתי הראה שאכילת תפוחים תרמה להפחתה ברמות הכולסטרול. סיבים מסיסים מועילים גם בויסות רמת הסוכר בדם בקרב חולי סוכרת. שאר הסיבים אינם מסיסים ומועילים בעיקר בתהליך העיכול.

ויטמינים מקבוצה B – התפוח מכיל כמה ויטמינים מקבוצה זו. הם חשובים לתפקוד תקין של מערכת העצבים.

אשלגן – מינרל חשוב התורם להפחתה ברמות של יתר לחץ דם. תפוח בינוני מכיל 140 מ"ג אשלגן.

ויטמין E – ויטמין חשוב בעל תפקיד של נוגד חמצון המגן על כלי הדם והעור מנזקי החמצון. תפוח מכיל כ – 1 מ"ג ויטמין E שמהווה 6% מהכמות המומלצת היומית של ויטמין זה.

בורון – מינרל חשוב הדרוש לבנייה תקינה של עצם ומצוי גם הוא בתפוח.

איזופלבונים – אלה חומרים נוגדי חמצון המצווים בתפוח בעיקר ממשפחת הפנוליקים. תרומתם העיקרית היא הקטנת הסיכון ללקות במחלות לב ובסרטן.

פלבנואידים – גם הם חומרים נוגדי חמצון ואלה המצויים בתפוח מקבילים לאלה מצויים ביין האדום. יש להם השפעה מיטיבה על הקטנת סיכון למחלות לב וכלי דם וסרטן. מתוך הפלבנואידים, אחד המיוחדים הוא הקוורצטין. מחקרים הראו שהקוורצטין מגביר את הפעילות נוגדת החמצון של הדם, וכך מסייע במניעת נזק לגוף על ידי חומרים מחוללי סרטן.

חומצות פרי – התפוח מכיל חומצות פרי שונות כמו חומצה אלגית, מאלית וטרטרית. חומצות אלה מסייעות ככל הנראה בתהליך העיכול ותורמות כמובן למגוון הטעמים החמוץ. התפוח מכיל גם חומצה אסקורבית שהיא למעשה ויטמין C.

זני התפוח העיקריים הגדלים בארץ (אלינוער רבין)

גרני סמית-

זן חדש יחסית, הוא התגלה באוסטרליה ונקרא על שם האישה שגילתה אותו. הזן הפך להיות אחד הזנים הפופולאריים ביותר, בייחוד בכדור הארץ הדרומי. הזן פורח מוקדם מאוד, בין הראשונים במטע והוא פורה מאוד. בהבשלה מלאה טעם הפרי מעולה, חמצמץ ייני, ולכן רכש כל-כך הרבה אוהדים. הפרי סימטרי מאוד, הקליפה ירוקה כהה וקשה. הציפה לבנה ומגיעה לטעמה המיוחד ולניחוח רק בהבשלה מלאה. כושר השתמרות הפרי בקירור מעולה.

יונתן

זן עתיק, ממוצא אמריקאי. נפוץ מאוד בעולם, בגלל טעמו ויופיו. היבול של הזן בינוני, הפרי בגודל בינוני, נאה מאוד, סימטרי, מעט פחוס. קליפת הפרי חלקה ומבריקה. צבע אדום מכסה כמעט את כל הפרי. ציפת הפרי צהובה, פציחה מאוד וטעמו נחשב מעולה, מתוק-חמוץ.

זהוב

גולדן דלישס התגלה כזריע מקרי בשנת 1890 בווירג'יניה המערבית בארה"ב. משתלת סטרק קנתה אותו והחלה להפיץ אותו בשנת 1914. מאז הוא נחשב אחד הזנים החשובים במטעי העולם, גם בגלל תכונות העץ וגם בגלל הפרי. ציפת הפרי הבשל עדינה, בעלת מירקם מעולה, ניחוח רב וטעם מתוק עם חמיצות קלה. הזן נשמר מצוין בקירור. הפרי נקטף כשהקליפה הירוקה משנה צבעה לירוק-צהוב בהיר. גם בארץ הזן אהוד מאוד על הקהל.

סטרקינג

הזן סטרקינג שייך לזני הדלישס, הוא הצבעוני ביותר ביניהם והתגלה בשנת 1921 כמוטנט. הוא נקרא על שם משתלת סטרק במדינת מיסורי בארה"ב, אשר קנתה אותו והפיצה אותו, תחילה בארצות הברית ואז בעולם. עם השנים הזן הפך אחד המובילים במטעים, גם בארץ. הזן מתבלט ביופי הפרי, צבעו אדום, בעל צורת קונוס וגבשושיות ליד הפיטם. בארץ הפרי המעולה מגיע מאזור ההר הגבוה. פירות יפים נמכרים בשם 'חרמון'.

גלה

מוצא הזן בניו זילנד. הוא נולד בשנת 1962 בעקבות עבודת הכלאה של חוקר. כיום הזן תופס מקום מכובד בנטיעות בכל המדינות המובילות בגידול תפוח בעולם. הזן נחשב אחד ה"קופתיים" ביותר והוא מבוקש מאוד. הפרי בגודל בינוני, מעט פחוס, בצבע כתום עד אדום. קליפת הפרי עדינה, בצד העוקץ יש לפעמים חספוס. הציפה מוצקה, פציחה ועסיסית מאוד, בעלת ניחוח מיוחד, ארומטי ומעניין. הפרי נשמר רק מספר חודשים באוויר מבוקר, מאוחר יותר הפרי נעשה תפל.


פינק ליידי
זן חדש יחסית בארץ. לתפוח קליפה בצבע ורוד-אדום, הציפה פציחה עם טעם מתקתק, המזכיר מעט קיווי ופטל.

 

 

כתבות נוספות:

 

 

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות