בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
--אקטואליה --

המלחמה בטרור והאתגר העכשווי של גופי המודיעין
--------
מדינות ריבוניות מול ישויות וירטואליות .
מאת:שבתי שביט

בהתמודדות במלחמות קונבנציונאליות משתתפות מדינות ריבוניות, ההתמודדות היא עם שטחים השייכים למדינות ריבוניות. כאשר מדובר בטרור, ההתמודדות היא עם ישויות ללא שטחים וללא ריבונות, מדובר בישויות וירטואליות המפוזרות על פני הגלובוס ללא מדים, היררכיה, מרכזי אימון וגיוס מסודרים. אלו הן ישויות בהן לכל מאמין יש אפשרות להתפקד באופן עצמאי לארגון. זהו צבא בלתי נראה שלוחם למען הקמת החליפות המוסלמית. אלו ההבדלים הבסיסיים בין הערכות בעבר ובהווה שעומדים בפני כל גוף מודיעין עכשווי שמנסה להעריך את הסכנות והאיומים.

מאבק לזמן מוגבל לעומת מאבק מתמשך

נקודה אחרת היא פרדיגמה הגורסת שמלחמה קונבנציונאלית היא מאורע קצר באופיו, מעין תקופת מעבר למלחמה קרה או שלום, או כל צורה אחרת שהיא פחות ממלחמה. מלחמה קונבנציונאלית מוגבלת בזמן ואילו העולם המערבי וישראל בתוכו חיים היום במלחמה מתמדת. משום שאנו מדברים על סכסוך בעל מימד דתי הרי שהוא לא ייגמר, או ייגמר כאשר שאר העולם יתאסלם והאסלאם ייסד ח'ליפות. לעומת זאת, כאשר מדובר בארגוני טרור יותר פוליטיים, הרי שהטרור יסתיים כשהטרוריסטים ישיגו את מטרותיהם: מדינה, הגדרה עצמית או כל צורה אחרת של ריבונות.

הערכת כוונות -מנהיגי מדינות לעומת מנהיגי משטרים אוטוריטאריים וארגוני טרור

באופן מסורתי בהערכת מצב יש להתמודד עם שני נושאים מרכזיים: א. מה כוונות האויב, ב. מה הן יכולותיו. על מנת לתת הערכה טובה לאיום צריך לענות על שתי השאלות ולשקלל. הכוונות של האויבים במזה"ת היו תמיד קשות להבנה מאחר והמזה"ת היה ועדיין מלא במדינות ערביות עם משטרים אוטוריטאריים. בדרך כלל ניתן למצוא את הכוונות רק בתוך הראש של ראש המדינה. כאשר מדובר במדינה מערבית ודמוקרטית, הכוונות של המדינה מפוזרות וידועות למספר רב יחסית של אנשים. זוהי נקודת המבט של קצין מודיעין שצריך לספק את התשובה הנכונה על כוונות האויב. היה תמיד קשה להבין כוונות במזה"ת, אך לא כך לגבי היכולות.

כאשר מדברים על הטרור הגלובלי הג'יהאדי הכוונות ידועות לכל. אין צורך להשקיע מאמץ רב כדי להבין אותן. ארגוני הטרור מביעים את כוונותיהם בכלי התקשורת. אך מעבר לכוונות כלליות עדיין יש כוונות אחרות שאינן ידועות. לדוגמא: אם איראן תגיע ליכולת גרעינית, האם תשתמש בה או לא? אין תשובה ברורה לכך. צורה נוספת להגדיר את השאלה: האם איראן גרעינית תהיה פרגמאטית או משיחית. לפי הטפותיהם הם וודאי מאוד משיחיים אבל ברגע שיהיה בידם הנשק - האם יעשו בו שימוש?

זוהי דילמה קלאסית ברמת הכוונות, כאשר לאף אחד אין תשובה טובה. השאלה הזו היא אקדמית משום שהמלצה של כל קצין מודיעין תהיה שעל המדינה להתכונן למצב הגרוע ביותר. במקרה זה משמעו שעל ישראל ואולי אחרים להתכונן לאפשרות שאיראן גרעינית תשתמש ביכולותיה הגרעיניות.

התחזקות הגורם הדתי בהערכת המודיעין

בימי המלחמות הקונבנציונאליות הגורם הדתי היה שולי משום שאז צריך היה להעריך יכולות צבאיות, מצב פוליטי, כלכלי, אסטרטגי וכד'. כל הגורמים האלו מוחשיים יותר מניסיון להעריך איום דתי. היום הפך הגורם הדתי לדומיננטי והוא משפיע על הגורמים האחרים ולכן מאוד קשה להכניס אותו לתוך ההערכה.

כשמדברים על אסלאם מדברים על מגוון עצום של קבוצות, כתות, גזעים, מסורות, אנשים, מדינות, בעלי חוקים כתובים וחוקים לא-כתובים. קשה לעלות על המשמעות האמיתית וההוראות אמיתיות ולהכניס אותם להערכות המודיעין. צריך להיות מומחה גדול והאפשרויות כה רבות שקשה לבחור את המשמעות האמיתי של הדברים כדי להכניס להערכת המודיעין

הערכות תוך כדי לחימה

בעבר, מלחמה הייתה מרווח זמן קצר בין שני מצבים אחרים והיה זמן רב לאסוף מידע ולהכין הערכת מודיעין. היום האתגר הוא להכין את ההערכות תוך כדי לחימה. זה תהליך מתמשך ומתמיד ואי אפשר לקחת פסק זמן ולהצביע על מוכנות. האיום משנה פנים, אסטרטגיה ויכולות כל הזמן, לכן צריך להמשיך להעריך תוך כדי לחימה.

הדוקטרינה להתמודדות עם ג'יהאד גלובאלי - "פעולת מנע"

בעבר, דוקטרינה של מלחמה הייתה ברורה מאוד, מוחשית ונורמטיבית. התמודדו עם איומים של חיל רגלים, שריון, חיל ים ואוויר. גורמים אלו הם מוחשיים יותר וקל יותר, יחסית, להעריך את האיום הכללי שנובע מהם. לעומת זאת היום הדוקטרינה של הטרוריסטים, וגם שלנו, מתפתחת ומשתנה כל הזמן. לא ניתן לומר על הדוקטרינה היום שהיא נורמטיבית. יש רק דבר אחד נורמטיבי וזה "פעולת מנע."

ישנה מחלוקת האם המלחמה בטרור צריכה להיות מבוססת על פעולות מנע או ריאקציה. עמדתי היא שמשום שמדובר במלחמה מתמשכת, מאחר והאיום הוא תמידי ומשום שכוונת האויב היא להשמיד אותך, צריך לפעול בצורה של מכת מנע ולא מתודולוגיה של תגובה שמשמעה לשבת בשקט במגננה ולחכות עד שיתקפו אותך.

החשיבות והמחסור במודיעין אנושי

מודיעין אנושי (Humint) הוא ספינת הדגל של המודיעין, ויישאר כזה גם בעתיד. הסיבה היא משום שהמודיעין האנושי הוא התחום היחידי במודיעין שבו אפשר לשאול שאלות ולקבל תשובות. אם נבדוק תחומי מודיעין אחרים (סיגינט, אלינט וכו') תקבלו מודיעין מצוין, אבל הוא ייצג נקודת זמן מסוימת ואי אפשר לשאול שאלות ולקבל תשובות. היום, כאשר מדובר על איסוף מודיעין על הג'יהאד העולמי, המודיעין האנושי הוא משימה מאוד קשה להשגה. מאוד קשה לחדור היום לארגונים מאחר ומדובר במשפחות בהן כולם מכירים את כולם, בהן יש קשרי דם ותרבות דתית שכמעט בלתי אפשרי למערבי להיכנס אליה. בהערכת הג'יהאד הגלובאלי וארגוני טרור מוסלמיים חסר מאוד גורם המודיעין האנושי.
מתוך תדריך שנערך במרכז הירושלמי, ספטמבר 2007
כתבות נוספות:
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות