בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

אסטמה, פילאטיס ומה שביניהן
-----
מהי אסטמה ?
מאת: עמית אברהם
 

אסטמה (הידועה גם בשם גנחת הסימפונות) הינה מחלת ראות דלקתית-חסימתית כרונית. פירוש המילה ביוונית: "נשימה כבדה". המחלה מאופיינת בהתקפים בעלי פרקי זמן משתנים אשר נגרמים בדרך כלל עקב אלרגיה לשלל מרכיבים (כגון אבק, ריחות וחלקיקים שונים הנמצאים באוויר שאנו נושמים). ההתקפים מלווים בדרך כלל בייצור מוגבר של ריר צמיגי מדפנות קנה הנשימה אשר גורם להיצרות של דרכי הנשימה, חסימה חלקית של מעבר האוויר בו וכתוצאה מכך נשמעים צפצופים או גניחות בזמן נשימה או דיבור והחולים מדווחים על קושי בנשימה מאומצת, שיעול והפרשות המלווים לעיתים בתחושת מחנק. במקרים חמורים, סימנים אלו יורגשו אצל החולה גם במהלך נשימה סדירה. עם זאת, בין ההתקפים, החולים מתפקדים כרגיל ורובם אינם מדווחים על קשיים משמעותיים בחיי היום-יום. מחקרים הראו כי שכיחות המחלה במדינות העולם המערבי נעה בין 7 אחוזים באוכלוסיה הבוגרת ל-12 אחוזים באוכלוסיית הילדים. כיום, ידוע כי אין גורם אחד בודד האחראי לאסטמה וכי מדובר במספר גורמים- גנטיים וסביבתיים- אשר תורמים להתפתחות המחלה. מספר מחקרים הראו כי אלמנטים נפשיים, כגון מצוקה, לחץ ומצב רוח ירוד עלולים להשפיע על חומרת המחלה אולם אינם גורמים לה.

הטיפול במחלה

אסטמה הינה מחלה הבאה לידי ביטוי בדרגות חומרה שונות ועלולה לפגום באיכות החיים של החולה. לפיכך, ישנה חשיבות עליונה לביצוע מעקב ופיקוח רפואיים על מנת לשמור על יציבות ואיזון של המחלה והסימפטומים לאורך זמן וכן לבצע פעילות מונעת אשר מסייעת לשמירה על מצב רגיעה, וזאת על ידי שיפור יכולות גופניות.

כיום, ישנו טיפול תרופתי מקובל (המבוסס על תרופות מרחיבות סימפונות, כגון ונטולין ובמקרים חמורים תרופות נוגדות דלקת ממשפחת הסטרואידים). בנוסף, הולכת וגוברת בשנים האחרונות המודעות לחשיבות של פעילות גופנית מבוקרת אצל חולי אסטמה. ריצה או פעילות אירובית מאומצת, בעיקר בטמפרטורות נמוכות, אינה מומלצת בעוד ששחייה ופעילות גופנית מודעת, דוגמת פילאטיס, טומנת בחובה יתרונות רבים לחולי אסטמה.

אסטמה ופעילות גופנית

המטרה העיקרית של האימון הגופני אצל חולי אסטמה הינה הפחתת תופעות המחלה ומניעת התקפים עד כמה שניתן. נוסף על כך, ישנן מספר מטרות משנה:

 1. שימור ושיפור רמת תפקוד הראות ובית החזה לרמות מקסימליות..
 2. חיזוק והגמשת מערכות השרירים השונות בכל הגוף אשר עלולות לסבול מחולשה עקב ירידה ברמת הפעילות הגופנית בחיי היום-יום.
 3. שמירה על אורח חיים נורמאלי ואקטיבי, תוך הקפדה על מעורבות חברתית.
 4. הפחתת תופעות הלוואי של הטיפול התרופתי, ככל הניתן.
 5. שיפור הכושר הגופני הכללי, השליטה השרירית והיכולת הפיזית בעת ביצוע פעולות היום-יום.
 6. שיפור ההרגשה הכללית, העלאת ביטחון עצמי, הרגשה טובה והורדת מתחים ולחצים.

חשיבות עליונה קיימת לשיפור היכולת הנשימתית (הרחבת נפחי הנשימה, כושר אוורור ריאתי, חיזוק שרירי הנשימה וכו') אשר מקטינה מאוד את המאמץ של החולה בעת בנשימה ועל ידי כך, קטן הסיכון לגירוי המערכת ותחילתו של התקף אסטמה.

מחקרים רבים הוכיחו כי פעילות גופנית, הכוללת הפעלה כללית של כל הגוף בשילוב עם אימוני התנגדות ספציפיים לקבוצות השרירים השונות, תרגילי גמישות ותרגילי נשימה, גורמת לשיפור היכולת הפיזית והנשימתית של חולי אסטמה וכי ישנם יתרונות רבים נוספים, פיזיים ונפשיים, לפעילות שכזו. כמו כן, קיימת חשיבות רבה בהתמדה בתרגול לאורך זמן והפיכת הפעילות הגופנית לחלק משגרת החיים, על מנת לשמר את ההישגים הפיזיים ולשמור על איכות חיים ותפקוד גבוהות.

אסטמה ופילאטיס

ג'וזף פילאטיס, ממציא השיטה, סבל בעצמו מאסטמה בילדותו, אולם במסגרת ניסיונותיו להתחזק ולהתגבר על מחלותיו השונות, לא כתב הוראות מיוחדות כיצד לנשום. בספרו "return to life through contrology", תיאר פילאטיס כיצד השיטה מפתחת את נפח הריאות, מפחיתה את הרעלים בשל הנשימה, מגבירה את חילוף החומרים וכן מאמנת ומחזקת את הלב.

"to breath correctly you must completely exhale and inhale, always trying every hard to squeeze every atom of impure air from your lungs in much the same manner that you would wring every drop of water from a wet cloth."

שיטת הפילאטיס טומנת בחובה יתרונות רבים ומגוונים לחולי אסטמה. ברשת "דרור רז המרכז הישראלי לפילאטיס" מתאמנים מספר רב של לקוחות הסובלים מאסטמה בדרגות חומרה שונות ורובם מדווחים על שיפור במצבם הפיזי כמו גם שיפור בהרגשה הכללית ובהתמודדות עם המחלה.

מבין היתרונות הרבים של הפילאטיס לחולי האסטמה נמנים:

 1. מגוון תרגילים רחב, המאפשר עבודה מעניינת ומאתגרת למתעמל על קבוצות שרירים שונות בגוף. בשיטת הפילאטיס משולבים ידע, מחשבה, יצירתיות ומודעות וניתן לתרגל קבוצות שרירים ספציפיות, עובדה המאפשרת לחולי האסטמה התמודדות טובה יותר עם רמות מאמץ שונות (החל מנמוכות ועד למתקדמות) לשם הקניית בטחון בעת הפעילות ובניית היכולות הפיזיות בהדרגה עד לביצוע שיעורים מתקדמים בהם מתבצעים תרגילים מורכבים וקשים, אשר מערבים קבוצות רבות ומגוונות יותר של שרירים, המאפשרים שיפור גדל של היכולות הפיזיוות והנשימתיות של המתעמל.
 2. שיטות עבודה מגוונות, אשר ניתן להתאים לרמת המטופל ומצבו מבחינה נשימתית (תרגול איטי ועדין אל מול תרגול מהיר ודינאמי, סטים של חזרות לעומת תרגול בודד, שיעור במסגרת אישית לעומת קבוצתית, שיעורי רצפה ומכשירים וכו').
 3. שילוב והקפדה על אלמנטים חשובים ומגוונים של נשימה נכונה בעת התרגול – נשימה חזית וסרעפתית, נשימות מאומצות לעומת נשימות הרפיה וכו'. בפילאטיס שמים דגש על נשימה צלעית צידית ואחורית תוך הקפדה על שימוש מקסימלי בנפחי הריאות והפעלת הצלעות ושרירי הנשימה באופן מיטבי. אצל חולי אסטמה, פעילות זו עלולה להיות מוגבלת והאימון בפילאטיס מסייע בשיפורה. כל אלה מתרגלים את מערכת הנשימה ועוזרים בשיפור היכולת הנשימתית ובשיפור השליטה וההפעלה השרירית של מערכת הנשימה.
 4. הדגשת תנועתיות עמוד השדרה החזי, בית החזה והצלעות- זהו אלמנט בסיסי בפילאטיס אשר מושם עליו דגש בכל שיעור. תנועתיות נכונה וטובה עמוד השדרה החזי, בית החזה והצלעות יסייעו בייעול הנשימה ובהקטנת האנרגיה הדרושה לחולה לשם ביצוע הנשימה. בכך, יסייע הפילאטיס בהגברת היכולת הפיזית של המתאמן בחיי היום-יום ובהקטנת תחושת העייפות והקושי.
 5. עבודה עם קפיצים וגומיות – מאפשר לימוד ושיפור שליטה על תנועות הגוף ובכך גם שיפור השליטה על תהליך הנשימה (שאיפה ונשיפה כאחד).

תרגילי הפילאטיס ותרומתם לחולי אסטמה

פילאטיס טען כי, בתרגילי ה-roll למיניהם, כגון rolling like a ball (בתמונה), חוליות עמוד השדרה המתעגלות יוצרות "לחץ" על הריאות ו"מכריחות" אותן להתרוקן מכל האוויר. הפעולה הנ"ל יוצרת "ניקיון" בריאות, מגדילה את הנפח ובכך משפרת את יכולת הנשימה וקיבול הריאות. כמו כן, התנועתיות, משפרת את היציבה ומסייעת ליציבה זקופה וגאה, בשל התנועתיות הנרכשת באזור בית החזה והצלעות. ואכן, מתאמנים רבים, מדווחים כי בעקבות האימון בשיטה, היציבה שלהם השתפרה והזדקפה, מה שגורם להגדלת נפח הריאות ולעלייה בנפחי האוויר הנכנסים ויוצאים מהריאות במהלך הנשימה, כל זאת בעקבות האימון בפילאטיס.

 

לסיכום, שיטת הפילאטיס מומלצת מאוד לחולי אסטמה, ילדים ומבוגרים כאחד. לשיטה יתרונות רבים ומגוונים אשר עונים על מגוון צרכים של חולי האסטמה, ובהם: שיפור היכולת הפיזית והנשימתית, שיפור היציבה, שיפור איכות החיים, מניעת התקפים או הורדת תדירותם, שיפור ההרגשה, הביטחון העצמי, תחושת הרוגע והנינוחות ועוד.

אנקדוטה לסיום: למרות כל האמור לעיל, נהג ג'וזף פילאטיס לעשן סיגרים קובניים עבים, גם באמצע השיעור...

צוות הפיזיותרפיסטים של רשת "דרור רז המרכז הישראלי לפילאטיס" ישמח לעמוד לרשותכם בכל שאלה. בסניפי הרשת מתבצעים אבחונים ע"י הפיזיותרפיסטים אשר מאפשרים להכווין את עבודת הפילאטיס ולהתאימה לכל מתעמל ומתעמל באופן מיטבי.

 

 

טיפים למתעמלים אסמטיים בפילאטיס

 1. הבא/י עמך את המשאף לכל שיעור והנח/י אותו בהישג יד במהלך השיעור.
 1. הקפד/י על עלייה הדרגתית ברמות התרגילים והנשימות.
 1. המנע/י משהייה ותרגול בסביבה קרה. הקפד/י על לבוש מתאים בחורף.

4. הקפד/י על שתייה מספקת לפני, במהלך ולאחר השיעור.באדיבות:  "דרור רז המרכז הישראלי לפילאטיס":

 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות