בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
פוריות ופריון

מעל גיל 50 חובה להיות במעקב הערמונית
---------
סרטן בבלוטת הערמונית, הינו סוג הגידול השכיח ביותר בקרב גברים ונחשב לגורם התמותה ה- 2 מסרטן בקרב גברים.

כ- 218,000 גברים צפויים להיות מאובחנים בארצות הברית כחולים במחלה בשנת 2007, ומעל 27,000 גברים ימותו כתוצאה מהמחלה. באיחוד האירופי, צפויים מעל 200,000 מקרים חדשים, ומעל 60,000 מקרי מוות בכל שנה. מאחר ששיעור ההיארעות של סרטן הערמונית עולה עם הגיל, העלייה בתוחלת החיים של האוכלוסייה צפויה להביא לגידול במספר החולים בסרטן הערמונית.
רק בישראל מתגלים מדי שנה כ- 2500 מיקרים חדשים של סרטן ערמונית.

לדברי פרופ' אבישי סלע, מנהל מחלקה אונקולוגית במרכז הרפואי אסף-הרופא, גורמי הסיכון למחלה הם:


גיל- השכיחות עולה לאחר גיל 50 ועוד יותר לאחר גיל 65 . נמצא כי למעלה
מ- 80% ממקרי סרטן הערמונית מאובחנים בקרב גברים שגילם עולה על 65 ומעלה.
גזע- המחלה נפוצה פי 2 בגברים שחורים מאשר בלבנים.
גיאוגרפיה - המחלה שכיחה יותר בצפון אמריקה ובצפון-מערב אירופה ופחות שכיחה באסיה, אפריקה, מרכז אמריקה ודרום אמריקה.
תזונה- תזונה עתירה בשומנים מעלה את הסיכון לחלות בסרטן הערמונית ותזונה המורכבת ברובה מירקות, פירות ודגנים קשורה להפחתת הסיכון.

לדבריו: "חשוב לאבחן את המחלה בשלביה המוקדמים, במיוחד לגברים מתחת לגיל 65, וניתן לעשות זאת באמצעות בדיקת דם המודדת את רמת ה- PSA (חלבון המיוצר ע"י תאי הערמונית). בדיקה זו מסייעת בגילוי מוקדם של סרטן הערמונית, אולם אינה מספקת תשובה מוחלטת ועל כן חשוב לפנות לבדיקת ערמונית שגרתית אצל אורולוג.

מנתונים עולה כי כ- 90% מהחולים יאובחנו עם מחלה מוגבלת לערמונית (מקומית) או אזורית. שיעור ההיוותרות בחיים עומד כיום על 93% ל- 10 שנים ו- 77% ל- 15 שנה. כאשר המחלה מאובחנת בשלב גרורתי, שיעור ההיוותרות בחיים ל- 5 שנים עומד על 32%".

פרופ' סלע מציין כי "הטיפול בסרטן ערמונית יכול להיות באמצעות קרינה, ניתוח, הורמונים, טיפול כימותרפי ושילובים שונים של מרכיבי הטיפול בהתאם להתקדמות המחלה, מצבו הבריאותי הכללי וגילו של החולה.

הטיפול המורכב בסרטן הערמונית עלול להיות מלווה בפגיעה באיכות החיים ובמיוחד בתפקוד המיני של המטופלים ולכן קיימת חשיבות לתמיכה נפשית במהלך הטיפול ואף להשתתפות במסגרת קבוצת תמיכה".

לדבריו, "בדומה למחלות סרטן אחרות קיימת שונות רבה בהתנהגות הגידול. מה שברור הוא כי כאשר המחלה נשנית, מהלכה מתאפיין במהלך היכול להוביל להופעת גרורות גרמיות ופגיעה משמעותית באיכות חיי החולים. במצבים אלה כאשר למרות הטיפול ההורמונאלי ישנן גרורות, הטיפול המומלץ כיום, במיוחד בחולים עם תלונות הקשורות למחלה, כולל תרופות כימותרפיות.

במשך השנים הטיפול במחלה הגרורתית עמידה לטיפול הורמונאלי אפשר שיפור באיכות חיי המטופלים ללא יכולת בהארכת תוחלת חייהם. מצב זה השתנה בשנת 2005 עם פרסום שני מחקרים אשר הוכיחו כי טיפול כימותרפי בתרופה טקסוטר האריך את חיי המטופלים תוך שיפור איכות חייהם. בעקבות כך אושרה התרופה לטיפול בסרטן ערמונית מפושט וגרורתי בארה"ב, אירופה ובישראל, בשילוב עם פרדניזון. קיימות סוגיות רבות בקשר לטיפול:

· מהו התזמון המתאים למתן הטיפול הכימי? האם יש לתת את הטיפול לכל חולה או רק לחולים עם תלונות? אני נוהג לדון עם כל חולה על היתרונות והחסרונות של הטיפול, כאשר להבנתי חולים עם מהלך מהיר של המחלה, נוכחות גרורות באברים דוגמת כבד וריאות, ועם תלונות הקשורות למחלה, חייבים להתחיל טיפול כימי.

· מהו משך הטיפול? האם יש לתת מספר מחזורי טיפול קבועים (בד"כ 8-12)?, או עד להחמרת המחלה או הופעת רעילות? או רק עד להשגת תגובה? קיים מידע ראשוני התומך בהפסקת הטיפול לאחר השגת תגובה ויכולת להשיג הפוגה נוספת עם התחדשות פעילות המחלה.


על אף התוצאות החיוביות עם הטיפול בטקסוטר, השליטה הממוצעת במחלה אינה ממושכת. על-כן, הגישה המחקרית היום בסרטן ערמונית עמיד לטיפול הורמונאלי מתמקדת במספר מישורים:

· לנסות למצוא שילובים של תרופות חדשות ממוקדות, תרופות עם פעילות מטבולית, חיסונית, הורמונאלית ועוד.

· לפתח תרופות כימיות נוספות תוך התמקדות גם בחולים אשר מחלתם הוחמרה לאחר טיפול כימי בטקסוטר.

· פיתוח שילובים תרופתיים המבוססים על טקסוטר.

השאיפה בטיפול בחולים עם סרטן הערמונית היא בדומה למחלות אחרות דוגמת סרטן שד וסרטן מעי גס, לנסות ולבדוק האם בדומה להארכת חיים בשלב מתקדם של המחלה באמצעות טיפול כימותרפי, ניתן יהיה לרפא חלק מהחולים בשלבים מוקדמים יותר של המחלה. לכן, מתבצעים היום מחקרים של מתן שילובים הורמונאליים וכימיים המתבססים על תרופת הטקסוטר לחולים עם מחלה ממוקדת לערמונית בשילוב עם טיפול מקומי כטיפול קרינתי או ניתוח.

מטרת הרופאים והחוקרים במחלת סרטן הערמונית היא למצוא את השיטה הטיפולית האולטימטיבית על-מנת למגר את המחלה. אולם, לדאבוני, אנו עדיין רחוקים ממימוש מטרה זאת. תוצאות הטיפול הטובות בטקסוטר בסרטן הערמונית מהוות את הצעד הראשון להפוך את הטיפול בסרטן הערמונית לטיפול כרוני, בדומה ליתר לחץ דם או סוכרת, צעד אשר יאפשר חיים ארוכים וטובים יותר למטופלים באמצעות טיפול", מסכם פרופ' סלע.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות