בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
פוריות ופריון

הרזיית גברים בגיל המעבר
----------
האם גם לגברים יש גיל מעבר ?
מאת: ענבל קרקו, דיאטנית ראשית, שומרי משקל

מסתבר שכן. כל גבר הצולח את "משבר הארבעים", חווה במידה זו או אחרת את תופעות גיל המעבר. אחוז ניכר מהגברים בגיל המעבר מתקשים בתפקודי היומיום, הם סובלים מחוסר אנרגיה עד עייפות כרונית, ירידה איטית בכוח של השרירים, דכדוך, ירידה בחשק המיני וירידה בתפקוד המיני והפרעות בדרכי שתן. לעתים גיל המעבר מתבטא גם בירידה בכושר הריכוז, גלי חום והזעות לילה. השינויים ההורמונליים בגיל המעבר הגברי מלווים, איך לא, גם בשינויים פסיכולוגיים: תחושת בלבול וחוסר החלטיות, חרדה, פחד, בעיות בשינה, דיכאון, אובדן הביטחון העצמי ושמחת החיים, אובדן תחושת התכלית והכיוון בחיים, תחושה של בדידות וכו'. תופעה נוספת אופייניתהיא הנטייה לעלות במשקל, הסיבה לכך היא הפרשה מואצת של לקטין- הורמון שגורם לצבירת שומן וכפי הנראה, גם הירידה במסת השרירים תורמת לכך. ההסבר הפיסיולוגי לתופעות אלה הוא כמו אצל הנשים- שינויים הורמונליים. למעשה כבר מגיל 40 - 45 מתחילה ירידה איטית ועקבית של רמות ההורמון הגברי- הטסטוסטרון. וכיוון שההורמון הגברי יורד רמות הורמון המין הנשי- האסטרוגן, עולות באופן יחסי. אל דאגה, למחסור בטסטוסטרון יש פתרון רפואי שעשוי להפחית את מרבית התסמינים.

העלייה בסיכון למחלות לב החל מגיל המעבר

מחלות לב וכלי דם הן גורם התמותה מספר אחת בעולם המערבי. גיל (עולה) ומין(זכר) הם בין גורמי הסיכון העיקריים להן. בסביבות גיל 40, עולה הסיכון להתקפי לב ולמחלות כלי דם בגברים, שהיו ממילא בסיכון גבוה יותר מהנשים גם לפני גיל זה. השמנה מהווה גורם סיכון נוסף למחלות לב, במיוחד ההשמנה הגברית הטיפוסית- באיזור הבטן (הקרויה השמנת תפוח). השמנה זו גורמת לעומס מטבולי על הכבד ולכן יש לה השפעה שלילית על הבריאות. השמנת הנשים לעומת זאת, היא בד"כ באזור אגן הירכיים (קרויה גם השמנת אגס) והיא פחות משפיעה על הבריאות. יתר לחץ דם, עישון והפרעות בשומני הדם הם גורמי סיכון נוספים למחלות לב. גורם סיכון משמעותי נוסף הוא סטרס-מתח נפשי וכאמור גיל המעבר בגברים כרוך בלא מעט סטרס. אם כך בגיל המעבר של הגברים ישנו שילוב של 4 גורמי סיכון לפחות למחלות לב (מין-זכר, גיל מתקדם, השמנה, סטרס).לכן זה הזמן לקחת את הבריאות בידיים.

להלחם בהשמנה

לגברים יש נטייה להתכחש לשומני גופם. בניגוד לנשים, גברים רבים אינם מתעסקים עם גזרתם עד שההשמנה הופכת לסיכון בריאותי. משפטים כמו "אני לא שמן, אני שרירי, יש לי עצמות כבדות או מבנה גוף רחב" נפוצים מאוד בקרב בני המין החזק. גם החברה נוטה להתייחס בסלחנות מסויימת לתופעת ההשמנה בקרב גברים. אז בואו נודה באמת, אתם אולי בחברה טובה, אבל הכרית בקדמת הבטן היא שומן ולא שרירים ושומן זה (בטני) הוא המסוכן ביותר לבריאותכם. שינוי בתזונה בשילוב עם פעילות גופנית קבועה יסייע לכם לרדת במשקל. במידה ואתם מתקשים להתמודד עם המשימה לבדכם, אולי תמצאו שהרבה יותר קל להתגבר עליה בצוותא. פנו לקבוצת תמיכה כגון שומרי משקל הקרובה למקום מגוריכם. טיפ נוסף הקשור בהפחתת משקל הוא אכילה מרובה של מוצרי חלב. במחקרים שנערכו בשנים האחרונות נמצא שאכילת כמות גבוהה של סידן בכלל (כ- 1200 מ"ג) ומוצרי חלב בפרט תורמים בצורה ניכרת לירידה במשקל.

מהי תזונה מאריכת חיים

בשנים האחרונות הוכח שיש שם מפורש לתזונה בריאה המקדמת את הבריאות ותורמת לתוחלת חיים ארוכה: תזונה ים-תיכונית. במחקר שנערך ביוון, נערך מעקב במשך 44 חודשים אחרי תזונתם ובריאותם של 22,043. נמצא קשר מובהק בין ההקפדה על דיאטת ים-תיכונית (עתירת ירקות ופירות) ובין ירידה במקרי מוות (ירידה כשליש) כתוצאה ממחלות לב ומסרטן. במחקר אחר נערך מעקב אחרי 71,768 נשים במשך 14 שנים וחלוקתן על פי שתי קבוצות תזונה, דיאטה מערבית או דיאטה קפדנית (עשירה בירקות פירות ודגים). נמצא כי דיאטה מערבית קשורה עם עלייה של כ-60% בסיכוי להתקף לב ואילו דיאטה קפדנית הייתה קשורה עם ירידה של כ- 25% בסיכוי להתקף לב. תזונה ים-תכונית כידוע הינה התזונה הנאכלת על ידי מדינות הים התיכון כמו יוון, כרתים, איטליה. התפריט הים תיכוני כולל שפע של מזון מהצומח (פירות, ירקות, דגנים מלאים, קטניות), דגים, שמן זית, יוגורט וגבינות ויין. בשר בקר לעומת זאת נדיר בתפריט הים תיכוני.


טיפים לתזונת גברים, עד 120

  1. אכלו הרבה ירקות ופירות. ירקות ופירות – גולת הכותרת של תזונה בריאה, הוכחו בעשרות מחקרים רחבי הקף בתרומתם לבריאות ואריכות חיים. הם מקטינים את שיעור התמותה ממחלות לב וסרטן, מקטינים את הסיכון לשבץ, תורמים להפחתת לחץ הדם ומסייעים לירידה במשקל. הכמות המינימלית המומלצת היא 5 מנות של ירקות ופירות ליום. לאחרונה שונתה המלצה זו ל- 9 מנות ליום. פירות וירקות עשירים ב"נוגדי חמצון" ובפיטוכמיקלים בעלי תכונות אנטי דלקתיות ואנטי סרטניות והיות שרבים מהם צבעוניים, אכילת ירקות ופירות במיגוון צבעים תקנה מיגוון הגנות בריאות. ודרך אגב, מחקרים מצאו שנטילת נוגדי חמצון בתוסף, אינה מועילה כמו אכילה של ירקות ופירות.
  2. אכילת דגים פעמיים בשבוע לפחות. תזונה המכילה יותר דגים נמצאת בקורלציה מובהקת לפחות התקפי לב. בסקר תזונה ובריאות של 4815 משתתפים מעל גיל 65 בארה"ב ומעקב אחרי המשתתפים נמצא כי לאוכלים טונה טרייה או מקופסא, או דגים אחרים כמו מקרל או סלמון אפויים או צלויים 1-4 פעמים בשבוע, היה סיכון מופחת לפירפור חדרים. כמו כן נמצא קשר בין תדירות אכילת הדג לרמת הסיכון. לאוכלים את הדגים יותר מחמש פעמים בשבוע היה סיכוי מופחת יותר לפירפור, בהשוואה לאוכלים דגים פחות מפעם בחודש. דגים, ובמיוחד דגי ים צפוני עשירים בחומצות שומן מסוג אומגא 3 המיטיבה עם הלב.
    הימנעות משומן מן החי ומשומני טרנס- שומן רווי שמקורו מן החי מגביר את הסיכון למחלות לב וכלי דם ולכן אינו מומלץ. מומלץ להעדיף נתחי בשר רזה ומוצרי חלב מתחת ל- 3% שומן. אכילת שומן טרנס המצוי במרגרינות, דברי מאפה תעשייתיים ומזונות מטוגנים אינה מומלצת גם כן. אכילת שמן זית לעומת זאת, ושומנים חד בלתי רווים אחרים (אבוקדו, טחינה, שקדים, פקאנים) השפעה מיטיבה על בריאות הלב וכלי הדם.
  3. אכילת "פחמימות מלאות"- מוצרי דגן מלאים כגון לחם מחיטה מלאה, אורז מלא, תירס ושיבולת שועל מומלצים מאוד. בניגוד לכך, מומלץ להפחית את צריכת המזונות העשויים מקמח לבן. מוצרי דגן מלא עשירים בסיסים תזונתיים התורמים להפחתת סיכון לסרטן מעי גס (הסרטן השכיח ביותר בקרב גברים).
  4. אכילת מוצרי עגבניות- מבין הירקות המומלצים במיוחד לגברים החל מגיל המעבר מככבת העגבניה, או יותר נכון הרטבים העשויים ממנה. במחקרים רבים נמצא שרוטב עגבניות העשיר בליקופן מגן מפני סרטן פרוסטטה. רוטב עגבניות מצוי כידוע בפסטות, בפיצה ובקטשופ.
  5. אכילת יוגורט- לאכילת יוגורט יתרונות בריאותיים רבים בעיקר לבריאות מערכת העיכול, לאחרונה נמצא שלאכילת יוגורט במסגרת תזונה המכילה 1100 מ"ג סידן, יתרון נוסף- הוא תורם גם לירידה במשקל. היוגורט, כך נמצא במחקר מסייע לירידה במסת השומן במהלך ההרזיה.
כתבות נוספות:
באדיבות: להיות בריא
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 1 תגובות
 
  תגובות  
  גיל המעבר
ראובן   - ‏21/‏11/‏2007 05:57 
1.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות