בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

אוסטיאופורוזיס
---------
שלב "המחלה השקטה"גיל המעבר ודרכי ההתמודדות .

מחלת האוסטיאופורוזיס הנפוצה מאוד בגילאי 50 ומעלה, מתחילה להתפתח עוד לפני שחשים בתסמיני המחלה ולכן נהוג לכנותה "המחלה השקטה". פרופ' יוסף פולדש, מנהל המרכז לאוסטיאופורוזיס של בית החולים הדסה, ירושלים, אומר כי "השלב הראשוני של המחלה המלווה בדלדול עצם לא חמור, נקרא אוסטיאופניה, והינו קריטי לטיפול במחלה ולמניעת התפתחותה לשלב האוסטיאופורוזיס המאופיין בירידה משמעותית בצפיפות העצם ופגיעה במבנה הפנימי שלה. לדבריו, בשלב בו מבנה העצם פגוע, היא נחלשת ואז עולה הסיכון לשברים, כאבי גב ואיבוד גובה.


בארה"ב לבדה כ- 22 מיליוני נשים בגילאי 50 ומעלה סובלות מאוסטיאופניה ו- 8 מיליון סובלות
מאוסטיאופורוזיס ולהן סיכון מוגבר לשברים בעצמות. על פי הסטטיסטיקה אחת מכל 3 נשים תסבול משברים בעצמות בעקבות המחלה, במידה ולא תטופל בזמן.

אבחון מוקדם של דלדול עצם חיוני מאחר וטיפול בזמן תורם למניעת השבר הראשון, אשר שכיח יותר בעמוד השדרה. האבחון נעשה באמצעות בדיקה פשוטה של צפיפות עצם, באמצעותה ניתן לאבחן דרגת חומרה, להעריך את הסיכון לפתח שברים ובהתאם לכך להעניק טיפול. פרופ' פולדש מציין כי העובדה ששכיחות המחלה עולה לאחר גיל המעבר בנשים, תרמה להחלטת משרד הבריאות לכלול טיפול תרופתי לאוסטיאופורוזיס במסגרת סל הבריאות כבר מגיל 60 (במקום 65 עד כה)".


לדבריו, "תהליך של איבוד מסת עצם מתקיים אצל כל אישה עם הפסקת המחזור החודשי והירידה בהפרשת הורמון האסטרוגן. לצד תופעות גלויות כגון: גלי חום וירידה בחשק המיני, מתרחשות גם תופעות סמויות ביניהן עלייה בשכיחות למחלות לב, ירידה בכושר הריכוז ותפקודים הקוגניטיביים ודלדול עצם. אולם לא אצל כל הנשים איבוד מסת העצם יתפתח לאוסטיאופורוזיס. התפתחות המחלה מושפעת ממכלול של גורמי סיכון של האישה טרם הגיעה לגיל המעבר: הפסקה מוקדמת של המחזור החודשי, עישון, מבנה גוף, תורשה, תזונה ועוד".

לדבריו, "בעבר, הטיפול המקובל בתסמיני גיל המעבר ולהאטת תהליך דלדול עצם היה מתן תחליף להורמון אסטרוגן, אולם לאור נתונים מחקריים שהצביעו על הקשר בין מתן ממושך של אסטרוגן לבין עלייה בסיכון לסרטן השד וכנראה גם לאירועי לב, טיפול הורמונלי חלופי באסטרוגנים ניתן כיום לזמן מוגבל ולטיפול בתסמיני גיל המעבר בלבד ולא כטיפול באוסטיאופורוזיס".

הטיפולים הקיימים לעצירת תהליך דלדול העצם

"כיום ישנן תרופות מתקדמות ויעילות הניתנות הן בשלב האוסטיאופניה והן בשלב האוסטיאופורוזיס, היכולות להפחית באופן משמעותי את הסיכון לשברים חדשים. ביניהן תרופות מקבוצת הביספוספונאטים כגון: פוסאלאן ואקטונל, שפעילותן מתמקדת בעצם, והתרופה "אויסטה" (Evista) הפועלת לטובה גם על העצם וגם על מערכות אחרות בגוף האישה: במחקר מקיף נמצא שמתן אויסטה לנשים אוסטיאופורוטיות במשך 8 שנים, הביא להורדה משמעותית בשכיחות לסרטן השד בכ -72%. כמו כן נמצא שמתן אויסטה לנשים שהיו בסיכון גבוה למחלות לב וכלי-דם – הפחית את הסיכון לסיבוכים אלה".

פרופ' פולדש מסביר כי "במקרים בהם המחלה לא אובחנה ולא טופלה בזמן, מגיע תהליך המחלה לשלב של אוסטיאופורוזיס מתקדמת המאופיין בצפיפות מינרלים נמוכה בעצם וארכיטקטורת עצם פגועה ביותר. החולים סובלים מאיבוד גובה וגב כפוף הנוצר כתוצאה משברים בעמוד השדרה. כמו כן חולים אלה נמצאים בסיכון גבוה מאוד לשבר נוסף תוך פרק זמן קצר.

שברים בעמוד השדרה הנגרמים כתוצאה מאוסטאופרוזיס גורמים לכאבי גב קשים המפריעים בתפקוד היום יומי. השיקום לאחר שברים אוסטיאופורוטיים, במיוחד שברים בירך, הוא יקר

וממושך. שברים אוסטיאופורוטיים בעמוד השדרה ובירך עלולים אף לגרום לעליה משמעותית בתמותה.

בשלב מתקדם של המחלה, אין לעתים די בתרופות שהוזכרו. הן, אמנם, יעילות במניעת התקדמות תהליך דלדול העצם, ועל-ידי כך תורמות באופן משמעותי למניעת שברים, אולם הן אינן משפיעות על בנייה מחדש של העצם הפגועה".

טיפול חדשני לבנייה מחדש של עצם

לטיפול בשלב הקשה המאופיין בדלדול עצם מתקדם ביותר, נדרש טיפול לשיקום העצמות הפגועות. לאחרונה, אושרה לשימוש בישראל, התרופה פורטיאו ( FORTEO), הנחשבת לפריצת דרך בתחום בניית עצם. התרופה מיועדת לנשים ולגברים הנמצאים במצב של מחלת אוסטיאופורוזיס מתקדמת עם סיכון גבוה לשברים בעצם.

פורטיאו, הינה תרופה ראשונה ויחידה מסוגה, המיוצרת בהנדסה גנטית שהוכחה כמדרבנת יצירת עצם חדשה במהירות ומגדילה את צפיפות ואיכות העצם ועל-ידי כך מורידה באופן מובהק את הסיכון לשברים ואת התחלואה הנובעת מהם.

פרופ' פולדש מסביר כי "בגוף האדם הבוגר מתרחש בדר"כ תהליך של התחדשות העצם המכונה גם שיחלוף. תהליך שיחלוף השלד מורכב משני תהליכים מנוגדים: התאים האוסטיאוקלסטיים הגורמים להתפוררות עצם ישנה ולסילוקה, ובמקביל התאים האוסטיאובלסטיים, האחראים על בניית עצם חדשה במקום זו שסולקה. אצל החולה באוסטיאופורוזיס, התאים מפוררי העצם

פועלים הרבה יותר מהר וחזק מהתאים בוני העצם וכך נוצר איבוד עצם.

התרופות הותיקות יותר, פועלות בעיקר על ריסון התאים מפרקי העצם. לעומת זאת, עיקר הפעולה של התרופה פורטיאו היא על תאים בוני עצם ולכן זו התרופה היחידה שניתן להגדירה באמת כתרופה "בונה עצם" מחדש. התרופה מקטינה בצורה משמעותית ביותר את הסיכון לשברים, כולל בחוליות עמוד השידרה, וע"י כך מצמצמת את איבוד הגובה האופייני ואת כאבי הגב הנגרמים משברים אלה. מדובר בטיפול הראשון הנכלל בקטגוריה של בניית עצם אשר נבדק במחקרים קליניים מקיפים".

הטיפול בפורטיאו, המותנה בהמלצת רופא מומחה, ניתן בזריקה יומית תת עורית (שניתן לתת אותה באופן עצמי ע"י מזרק אוטומטי דמוי עט) למשך 24- 18 חודשים. פרופ' פולדש אומר כי "לתרופה פורטיאו אין תופעות לוואי משמעותיות. עלולות להיות תופעות לוואי קלות בלבד כגון סחרחורת (הנגרמת מנפילה חולפת של לחץ הדם), התכווצויות שרירים ועליה קלה וחולפת ברמת הסידן בדם.

לדבריו, "מכיוון שהתרופה עדיין אינה נכללת בסל הבריאות ומחירה גבוה, החולים שמיועדים לקבל את התרופה בישראל, יהיו נשים וגברים שסובלים מדרגה מתקדמת של אוסטיאופורוזיס וכן חולים אשר מסיבות בריאותיות אינם יכולים לקבל את יתר התרופות. יחד עם זאת, משך הטיפול בתרופה יהיה מוגבל לשנתיים, מכיוון שהמחקרים שנעשו עד כה, לא בחנו את יעילות ובטיחות התרופה לתקופה ארוכה יותר. לאחר הטיפול בפורטיאו, יוכלו המטופלים לשוב ולקבל טיפול בתרופות הותיקות שפועלות להאטת תהליך דלדול העצם".

"לאחרונה פורסמו נתוני מחקרים המצביעים על כך שיעילות הטיפול בפורטיאו פחתה כאשר הוא ניתן במקביל או לאחר טיפול בביספוספונאטים. על כן אומר פרופ' פולדש, המסקנה המתבקשת היא שבמצבים של אוסטיאופורוזיס מתקדמת, במידה ולא ניתן טיפול קודם, לא מומלץ להתחיל קודם או במקביל טיפול בביספוספונאטים אלא להתחיל קודם במתן פורטיאו. לעומת זאת, לא נמצא שלמתן קודם או מקביל של אויסטה יש השפעה מעכבת על יעילות הטיפול עם פורטיאו".
באדיבות: האתר להיות בריא
כתבות נוספות :
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות
 
  תגובות  
  מחלה
mona   - ‏05/‏02/‏2009 20:11 
1.
  כתבה מקיפה
אילנה   - ‏13/‏01/‏2009 21:56 
2.
  גם אצל גברים
ישראל   - ‏14/‏01/‏2009 19:21 
3.
  אוסטיאופורוזיס
מאיר תורגמן   - ‏16/‏06/‏2011 22:01 
4.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות