בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
--אקטואליה --

שחרור לא לגיטימי
24.10.07
התמיהות, הפרטים החסרים והקושיות בקשר לרצח רבין, לא מפחיתות מאשמתו של יגאל עמיר. הן גם לא מצדיקות בדל מחשבה על שחרורו המוקדם.
לפני שבועות אחדים התבקשה רכזת סניף של תנועת נוער גדולה לשלוח את אחד מחניכיה לטקס לזכרו של יצחק רבין. הרכזת (קומונרית בפי העם), בוגרת איכותית של מערכת החינוך הדתי, סירבה תוך שהיא מטיפה לסובבים אותה כי כלל לא ברור מי רצח את רבין, והוא גם אחראי להפגזת האונייה אנטבה (כך במקור, א"כ).

מסתבר שהקומונרית הצעירה לא היחידה שהופכת את היוצרות, ולא בגלל הבלבול בין אלטלנה לאנטבה. בכל הקשור לרצח רבין, לא אחד ולא שניים, מתייחסים לטפל כעיקר, וקושרים בין שתי סוגיות שאינן תלויות זו בזו.

אין ספק ששתים-עשרה שנים לאחר ההתנקשות ביצחק רבין, עדיין מרחפים סימני שאלה על האירועים שהתרחשו בלילה האחרון של כיכר מלכי ישראל. יש סיבות רבות להניח שכמה פרטים קריטיים על נסיבות רצח עדיין לא נחשפו, ומי לנו יותר מדליה רבין, בתו של הנרצח וסגנית שר הביטחון לשעבר, שהטילה ספק בגרסה הרשמית.

אלא שהתמיהות, הפרטים החסרים והקושיות לא מפחיתות ולו במשהו מאשמתו של יגאל עמיר. הן גם לא מתחילות להצדיק בדל מחשבה על שחרורו המוקדם.

על פי כל הגרסאות, הספקולציות והקונספירציות רצה וביצע יגאל עמיר את הפעולות הנדרשות לרצח ראש הממשלה. יגאל עמיר עצמו גילה, שניסה לעשות זאת פעמיים לפני שלוש היריות הגורליות. הוא בא לכיכר באותו מוצאי שבת רק כדי להרוג את רבין.

הוא טען את אקדחו, סחט את ההדק, הודה בבית המשפט מרצונו החופשי ונטל אחריות מלאה על המעשה. סרט וידאו ,ולא משנה מי הקליט אותו ומדוע, הנציח את מעשהו. עמיר, סטודנט למשפטים, אדם מפוכח ואינטליגנטי, הבין את המשמעות המלאה של מעשהו וביצע אותו בקור רוח ובכוונת תחילה.

די בעובדות הללו כדי להעניש את עמיר בעונש הקשה ביותר המצוי בספר החוקים. זו הנקודה העיקרית שכל השאר טפל לה.
 

כלומר, אפילו אם יש קמצוץ אמת בתזות של ברי חמיש ודומיו, אין בהן כדי להפחית ולו במעט מאחריותו של יגאל עמיר. גם אם נדמיין ששמעון פרס, כרמי גילון, יעקב פרי, חזי קאלו, אבישי רביב או אחרים רקחו מזימה שתוביל את עמיר לביצוע המעשה, או שגורמים עלומים בשב"כ השלימו את מלאכתו של עמיר, הוא עצמו עדיין אחראי באופן מלא למעשיו.

ייתכן בהחלט שאנשים נוספים קשורים לפרשה, ואם כך הדבר גם אותם יש לחקור ולהעניש. ועדיין, אין באחריותם כדי לנקות את עמיר ולו במעט. אשמתו של עמיר אינה תלויה באחריות השב"כ, תהא אשר תהא, לרצח. יצירת תלות כזו מעניקה לגיטימציה, גם אם עקיפה למעשהו של עמיר, מפחיתה שלא בצדק מאחריותו ומעידה על חוסר יכולת להתמודד פנים בפנים עם הרצח ותוצאותיו.

עמיר, נאמר כבר אלף פעם, לא רק זעזע את האושיות שעליהן עומדת מדינת ישראל אלא גם חולל את הנזק האסטרטגי הכבד ביותר להתיישבות ביש"ע ולמחנה הפוליטי שממנו בא. הלם הרצח אפשר לשמעון פרס ליישם במהירות את אוסלו ב'.

סביר להניח שאילולא הרצח נתניהו היה נבחר ברוב גדול לראשות הממשלה בלי הצורך להתחייב למתווה אוסלו. הרצח, צריך לומר, גם סכר את פיו של הימין (עד עצם היום הזה). הרצון להימנע ממילים שיכולות להרוג מקשה על דוברי הימין למצות את טיעוניהם מחשש שיסיתו או יואשמו בהסתה. זו, כמובן, רשימה חלקית בלבד של התוצאות השליליות של הרצח.

כל מי שמהרהר היום בהמתקת עונשו של יגאל עמיר, או אפילו מוצא במעשהו אספקט חיובי כלשהוא, הופך את ההתנקשויות הפוליטיות לכלי לגיטימי במלכות ישראל המתחדשת. או במילים פחות גבוהות, אם מחר ייבחר אריה אלדד לראשות הממשלה, גם הוא יהיה נתון בסכנה תמידית של רצח, ממש כמו מלכי ישראל במהלך תקופת בית ראשון.

דווקא משום כך, המחנה האידיאולוגי שממנו יצא יגאל עמיר צריך להיות זה התובע בקול גדול את מיצוי העונש אתו. זה המסר שצריכים האבות ללמד לבניהם, האימהות לבנותיהם והמחנכים לתלמידיהם.

ועוד נקודה. הציונות הדתית, כמי שמבקשת לנקוט עמדות לאומיות ולא מגזריות, צריכה להביט נכוחה ובלי התנצלויות בפרשת הרצח. יגאל עמיר- ולא משנה מה מעורבות השב"כ בהתרחשויותפעל נגד הערכים והקודים הפנימיים שלה עצמה. לא תרצח, כזכור, הוא אחד מעשרת הדיברות. גם מהסיבה הזו צריך הזרם הדתי-לאומי קודם כל להוקיע לחלוטין את מה שעשה עמיר ורק אחר כך לברר מי עוד היו במעל.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות