בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מחלות

סידן, אוסטאופורוזיס ופילאטיס
----------
סידן הוא המינרל העיקרי בגוף ומהווה כ-99% מהחומר הקשה בעצמות ובשיניים.

 

הסידן חיוני להתפתחות ולתפקוד תקינים של הגוף, לתהליכי חילוף חומרים הכוללים: העברת אותות עצביים, ויסות קצב לב ולחץ דם, קרישת דם וכיווץ שרירים.

הסידן דרוש לנו בכל שלבי החיים כיוון שהעצמות בגופינו עוברות באופן קבוע תהליכי פירוק ובנייה- פירוק עצם קיימת ובניית עצם חדשה. מסת העצם נשמרת כאשר תהליכי הפירוק והבנייה שווים. כאשר תהליך הפירוק גובר על תהליך הבניה חלה ירידה במסת העצם, תופעה המכונה אוסטאופורוזיס.

מסת העצם נבנית במהלך גיל הילדות וההתבגרות ומגיעה לשיאה בגיל 25-30 ומשלב זה ניתן אך ורק לשמר את מסת העצם ולא לבנותה מחדש. מרבית הסידן (מעל 90%) נאגר בעצם בגילאי 18-22 ומגיל 35 לערך חלה ירידה הדרגתית בצפיפות העצם, המתגברת לקראת גיל המעבר (45-50). לכן, בגיל ההתבגרות חשוב להקפיד על תזונה עתירת סידן.

צריכת כמות סידן מומלצת ליום:

גיל (שנים) סידן (מ"ג / יום)

1-3 500

4-8 800

9-18 1300

19-50 1000

51-70 1200

70+ 1200

נשים בהריון / הנקה 1000

חסר בסידן לרוב לא ייראה בבדיקות דם כיוון שכאשר כמות הסידן אינה תואמת את צרכי גופנו ישנה נדידת סידן מהעצמות לדם על מנת לפצות על החסר. מחסור בסידן יתבטא בעצבנות, התכווצויות שרירים, כאבי פרקים, לחץ דם גבוה, קצב לב לא סדיר, חוסר שינה, עששת שיניים, ציפורניים שבירות ועוד.

מחסור ממושך בסידן עלול להביא לדלדול במסת העצם ולמחלות כגון אוסטאופורוזיס.

אוסטאופורוזיס הינה מחלה שבאה לידי ביטוי בירידה בצפיפות העצם ופגיעה במבנה הפנימי שלה. המחלה נפוצה יותר בקרב נשים (אחת מכל שלוש נשים עלולה לפתח אותה). לכן, הטיפול הטוב ביותר הוא מניעתה.

גורמי הסיכון למחלה הינם: גיל מבוגר, מין (נשים), נטייה תורשתית, מוצא אתני, חוסר באסטרוגן (גיל המעבר), תרופות שונות, רזון, מחסור בחשיפה לשמש, תזונה דלת סידן, עישון, קפה, אלכוהול והעדר פעילות גופנית.

בשלבים הראשונים של אוסטאופורוזיס התסמינים קלים ביותר ולעיתים אף אינם קיימים. בהמשך עלולים להופיע כאבי גב, ירידה בגובה (כמעט לא מורגשת). כאשר המצב מחמיר מתחילים להיווצר שברים (הקשה ביותר הוא שבר בצוואר הירך) שמעידים על פגיעה קשה בעצם.

אבחון אוסטאופורוזיס מתבצע על ידי:

ü מדידה דנסיטומטרית – השיטה הטובה ביותר לאבחון. מראה את מסת העצם הקיימת.

התוצאה משוות לצפיפות עצם אצל נבדקים בריאים בני אותו גיל.

ü צילומי רנטגן – מעידים על התקדמות המחלה כשכבר ישנם שברים, כלומר, פירוק עצם מוגבר.

ü בדיקות דם – ישנן מספר בדיקות דם שמעידות על פירוק עצם ובנייתה.

כיצד נוכל לשפר את מצבנו:

ü צריכת מזונות עתירי סידן תאפשר בניית מסת עצם בתקופת הנעורים ושימור המסה בגיל המבוגר. צריכת הסידן הטובה ביותר הינה ממוצרי חלב.

מזון עשיר בסידן כולל: סרדינים, ירקות בעלי עלים ירוקים (כרוב, ברוקולי), קטניות, מוצרי סויה

למיניהם, שקדים ואגוזים, שומשום ומוצריו (טחינה, חלבה), נבטים ותאנים.

ü חלוקת צריכת הסידן במהלך היום למספר מנות - ספיגת הסידן משתפרת כאשר הכמות הנספגת בכל ארוחה היא קטנה. בנוסף, ישנה חשיבות לאכילת מנת סידן לפני השינה כיוון שבלילה הספיגה מרבית.

ü צריכת מזון המעודד ספיגת סידן:

ויטמין D – חיוני לספיגת סידן. נוצר בגוף ע"י חשיפה לשמש של לפחות 15 דקות ביום.

מקורות במזון לויטמין D: דגים, שמן דגים, ביצים, מוצרי חלב.

ויטמין C- יוצר סביבה חומצית במעי מגבירה את ספיגת הסידן. מקורות במזון: פירות וירקות בעיקר פרי הדר, מלון, גויאבה,כרוב, תות שדה, גמבה.

לקטוז-סוכר החלב- מעודד סביבה חומצית במעי שמגבירה את ספיגת הסידן. מקורות במזון: חלב ומוצריו.

מגנזיום- עוזר בספיגת הסידן מהמעי לדם. מקורות במזון: אגוזים, דגנים, קטניות, חלב, בשר, ירקות ירוקים.

רצוי להפחית מזון המכיל קפאין ואלכוהול, מכיוון ששניהם מפחיתים את ספיגת הסידן בגוף.

מזון המכיל קפאין: קפה, משקאות קפה על בסיס חלב (קפה הפוך, נס על חלב), תה, תה ירוק (ניתן

לשתות תה צמחים- ללא קפאין, קולה, דיאט קולה, שוקולד, קקאו, מוצרי חלב המכילים שוקולד).

שתיה המכילה אלכוהול: וודקה, קוניאק, ערק, ויסקי, יינות מתוקים (יבש, חצי יבש), בירה.

ü הגבלת כמות המלח היומית. מלח גורם להפרשת הסידן מהגוף.

ü הקטנת כמות זרחן בתפריט היומי (מגביר פירוק עצם) – בשרים, מזון מעובד, שימורים, קולה.

ü פעילות גופנית סדירה תעזור לשמור על מסת העצם ותאט את פירוקה.

חשוב לזכור, כי אם נשמור על כללים אלו החל מגיל הילדות והנעורים, נמנע בעיות ומחלות בהמשך חיינו!

אוסטאופורוזיס ופילאטיס – היש קשר ?!

כאמור, אוסטאופורוזיס הינה מחלה שכיחה ביותר (26% מהנשים מעל גיל 65 סובלות ממנה) והינה אחת הסיבות העיקריות לתלונות על כאב בגיל המבוגר. המטרה העיקרית במניעת המחלה הינה השגת מסת עצם מקסימלית בגיל ההתבגרות ושמירה עליה בגיל המבוגר. באנשים הסובלים מאוסטאופורוזיס, המטרות הינן מניעת נפילות ושברים והורדת רמות הכאב בעת תפקוד.

כיום ידוע כי פעילות גופנית ספציפית, דוגמת פילאטיס, על בסיס קבוע תורמת הן למניעה והן לטיפול במחלה:

להלן מספר עובדות חשובות אודות אוסטאופורוזיס והיתרונות אשר מציע הפילאטיס:

העובדה:

מחקרים הראו כי לפעילות גופנית על בסיס קבוע השפעה על גירוי ועידוד צמיחת רקמת עצם ולכן היא בעלת תפקיד משמעותי בבניית מסת עצם תקינה במהלך גיל ההתבגרות.

יתרה מזאת, הוכח במחקרים כי הימנעות מפעילות גופנית על בסיס קבוע בגיל צעיר עלולה לגרום לירידה במסת העצם אצל נערות, כבר בעשור השלישי לחייהן. לפיכך, ישנה חשיבות מכרעת לתחילת ביצוע הפעילות הגופנית באופן קבוע כבר בגיל מוקדם ככל האפשר, על מנת למנוע את התפתחות המחלה בהמשך החיים.

כיצד תורם הפילאטיס ?!

ברשת "דרור רז המרכז הישראלי לפילאטיס" זיהינו את הצורך להעניק לבחורות ונשים צעירות את התנאים הטובים והמקצועיים ביותר על מנת לסייע בבניית מסת עצם תקינה בגיל מוקדם. לפיכך, בסניפי הרשת מתקיימים שיעורי פילאטיס לנערות ונשים צעירות אשר מועברים באווירה צעירה ודינאמית ובהדרכת מדריכות אשר עברו הכשרה מקצועית ייעודית למטרה זו. השיעורים כוללים מערכי תרגילים אשר מטרתם, בין היתר, עידוד בניית מסת עצם אצל המתעמלות.

בנוסף, מתקיימים בסניפי הרשת שיעורי "פילאטיס ילדים" בחלוקה לפי קבוצות גיל על מנת מענה לצורך של חינוך לפעילות גופנית והתמדה בה החל מגיל הילדות.

העובדה:

במהלך החיים הבוגרים, פעילות גופנית על בסיס קבוע מסייעת בשמירה על מסת העצם הקיימת על ידי האטת תהליכי פירוק והרס העצמות. מחקרים הראו כי שתי הסיבות העיקריות לירידה ברמת הפעילות הגופנית אצל אנשים הסובלים מאוסטאופורוזיס הן: פחד מנפילות (38.8%) וכאב (34.7%).

כיצד תורם הפילאטיס ?!

שיטת הפילאטיס מתבססת על מספר עקרונות אשר הוכחו כתורמים לשמירה על מסת העצם בגיל המבוגר:

אימוני התנגדות, נשיאת משקל ברמות ועומסים משתנים, שימוש במשטחים נעים ובסיסים בלתי יציבים, תנועה מבוקרת, שיפור תפקוד מערכות השרירים המייצבות, שימוש במנחים שונים לאתגור כלל המערכת השרירית, אימון שרירי הליבה, קרי בטן תחתונה וגב תחתון ועוד. כל אלה, בסיועם של צוות המדריכים המקצועיים ברשת, תורמים למניעת הירידה במסת העצם ולשמירה אופטימאלית על חוזק עצמות תקין.

בנוסף, האימון בפילאטיס מסייע רבות להורדת רמות הכאב והמגבלות התפקודיות ותורם משמעותית לשיפור שיווי המשקל והקואורדינציה ובכך, מסייע במניעת נפילות.

ברשת "דרור רז המרכז הישראלי לפילאטיס" צברנו במשך השנים ניסיון רב באימון נשים וגברים כאחד הסובלים מאוסטאופורוזיס. ניסיוננו מראה כי עם ההתמדה באימון, אוכלוסייה זו משתלבת באופן מלא במגוון השיעורים ומדווחת על שיפור ניכר במצבם והרגשתם לאחר שהחלו להתאמן באופן סדיר.

העובדה:

אימון, בדגש על תרגילי התנגדות לשרירים, תורם להתפתחות וחיזוק מערכת השרירים בגוף. למערכת זו תפקיד חשוב בעידוד צמיחת עצם ושימור מסת העצם בגיל המבוגר, וזאת על ידי הפעלת כוחות מתיחה ודחיסה על העצמות אשר מעודדים את בנייתן.

כיצד תורם הפילאטיס ?!

בשיטת הפילאטיס מושם דגש רב על חיזוק והארכת שרירי הגוף השונים. במהלך השיעורים נעשה שימוש בכח הגוף, כמו גם בגומיות, קפיצים, גלילים וכו', על מנת להעמיס את שרירי הגוף ולחזקם, באופן מבוקר. השיעורים מותאמים במידה מירבית לרמת המשתתפים וכל מתעמל מבצע את התרגילים לפי יכולתו והדגשים הניתנים לו על ידי המדריך.

העובדה:

על מנת להשיג שינויים ברקמת העצם, הוכח במחקרים כי המינימום הנדרש הינו 3 שעות פעילות גופנית בשבוע.

כיצד תורם הפילאטיס ?!

ברשת "דרור רז המרכז הישראלי לפילאטיס" אנו ממליצים על אימון פילאטיס בתדירות של מינימום בין 2-3 פעמים בשבוע. משך כל שיעור הנו שעה. כך, יכולים המתעמלים לעמוד במינימום הנדרש על מנת לשמור על מסת עצם תקינה.

בסניפי הרשת השונים מתבצעים אבחונים על ידי פיזיותרפיסטים מומחים על מנת להתאים את האימון עפ"י שיטת הפילאטיס במידה מירבית ואישית לכל אחת ואחד.

אנו ממליצים לנשים וגברים הסובלים מאוסטאופורוזיס לתאם באחד מסניפי הרשת אבחון, הכולל ראיון ובדיקה גופנית מקיפה אשר בסיומם ניתן הסבר מקיף ללקוח אודות מהות הבעיה והנחיות מדויקות למדריכים אודות התרגילים המומלצים ו/או האסורים לביצוע.

כמו כן, מתבצעים בסניפים השונים טיפולים למגוון בעיות כגון: כאבי צוואר, כתפיים, גב תחתון, שורש כף יד וכו', אשר חלקן עלולות להיגרם כתוצאה מאוסטאופורוזיס.
כתבות נוספות:
 

מאת:יונית בלקירסקי  B.Sc, M.Sc

דיאטנית קלינית מוסמכת, בוגרת תואר שני ב"מדעי הרפואה"

עמית אברהם  B.P.T, MAPhty

 
פיזיותרפיסט מוסמך, מומחה לפיזיותרפיה אורטופדית ומוסקולו-סקלטלית
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2021, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות