בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
בריאות

איתור סרטן בטלפון סלולרי עם נשיפון
----------
למרות ההשקעה הציבורית הגדולה, מחלת הסרטן נותרה במדינות המפותחות, בעולם ובישראל, סיבה עיקרית לתחלואה ולתמותה.
 ההשקעה הכספית הגדולה ולאורך שנים, לא הביאה על פי
מחקרים המסכמים את המצב במחלה הזאת, לשיפור משמעותי והמחקרים מציעים חשיבה מחודשת ובחינת גישות חדשות ובעיקר לגילוי מוקדם של סרטן. אמנם בתחום של סרטן השד, שהיא סיבת מוות עיקרית אצל נשים, תועד שיפור, יחסית לתחומי סרטן אחרים. אך גם בסוג הסרטן הזה, לא חל שיפור משמעותי ובעיקר בנושא הגילוי המוקדם. השילוב המומלץ כיום ברפואה, של בדיקה עצמית של מישוש, יחד עם בדיקה תקופתית במרפאה בשיטת הממוגרפיה, הוכח כלא יעיל מספיק באיתור מוקדם של סרטן השד, למרות שהביא לשיפור בנושא. התברר שנשים אינם יודעות תמיד מה עליהן
לחפש בבדיקת המישוש העצמית, בדיקת הממוגרפיה אינה יעילה דיה, ונשים רבות אינן מעונינות לעבור את הבדיקה. כתוצאה מכך התפתחו שיטות סריקה נוספות כמו תרמוגרפיה.
בשנים האחרונות פורסמו מספר מחקרים המציעים כיוון חדש ומעניין לאיתור עצמי מוקדם של סרטן ובעיקר סרטן הריאות וסרטן השד. מחקרים אלו הראו כי באמצעות בדיקת אויר שננשף לתוך מכשיר
עם חיישן מתאים, ניתן להצביע בדיוק גבוה יחסית, על תהליך התפתחות של סוגי סרטן כמו סרטן ריאות וסרטן השד. בדיקת אויר נשוף למכשיר, היא בדיקה פשוטה יותר לביצוע מן הבדיקות האחרות לאיתור מוקדם של סרטן. שכן היא כרוכה בסך הכל בביצוע מספר נשיפות חזקות, לתוך מכשיר.
מכשירים לבדיקת אויר נשוף, הפכו לקטנים וזולים, וניתן לצורך בדיקות אחרות לרכוש כיום מכשירים כאלו בשיראל במחיר הנמוך ממאה דולר, למכשיר שגודלו כשל טלפון סלולרי גדול לערך.
כך למשל ברשות משטרת ישראל נמצאים כיום מכשירים קטנים וניידים כאלו לבדיקת רמת אלכוהול בדם. מכשירים אלו ידועים כמדויקים וקבילים על ידי בתי משפט. לאור החמרת היחס לאלכוהול, ניתן גם לרכשם לשימוש עצמי, במחיר שנמוך כאמור כיום ממאה דולר. מכשירים כאלו המכונים גם "נשיפון" ניתן גם לתכנת לשימוש עצמי, כך שהם יהיו פשוטים לשימוש עצמי. תכנות מקובל כזה הוא בשיטת ה"רמזור". כך שאור ירוק אחרי הבדיקה מעיד על מצב תקין אדום על מצב לא תקין וצהוב על ממצא גבולי. האלקטרוניקה המשמשת למכשירי הנשיפון נמצאה כניתנת למזעור ולצריכת אנרגיה שמתאימה אפילו לטלפון סלולרי. כך שעם השלמת המחקרים הרפואיים ניתן יהיה לייצר מכשיר לאיתור עצמי של התפתחות סרטן שד או ריאות. שני סוגי סרטן שהם שכיחים יחסית, ובסרטן השד סיבת מוות שכיחה אצל נשים. מכשיר כזה ניתן למשל לייצר בעיצוב דומה לזה של נשיפון האלכוהול המשטרתי. כלומר, מכשיר בגודל של טלפון סלולרי לערך, עם פייה חד פעמית. על פי המלצות מחקרים, שימוש במכשיר כזה מומלץ פעם אחת לחודש. לסרטן השד נגזר מועד זה מן המחזור החודש, ויש לבצע את הבדיקות על פי הנחיות.
ביצוע טכני של מכשיר כזה הוא אפשרי כבר כיום. הוא יכול להביא כאמור לראשונה לביצוע עצמי של בדיקה ביתית לאיתור מוקדם של סרטן השד באמצעות מכשיר טכנולוגי ולא באמצעות מישוש ידני. למכשיר זה שהוא בעל דיוק גבוה יותר מן הבדיקה הידנית, יכולה להיות תרומה משמעותית לשיפור
ההתמודדות במחלה. שכן ידוע כי ככל שהגילוי של המחלה מוקדם יותר, סיכויי הריפוי שלה עולים משמעותית.
אפשרות מזעור המכשיר לגודל של טלפון סלולרי, והאפשרות שכבר הוכחה גם להטמיע את החיישן עצמו בטלפון סלולרי, מעלים אפשרות נוספת לעיצוב תעשייתי של נשיפון ביתי לאיתור מוקדם של סוגי סרטן כמו סרטן השד וסרטן ריאות: לשלב את מתקן הנשיפון בתוך הטלפון הסלולרי. שילוב כזה יכול להיות בשתי אפשרויות עיצוביות. אפשרות אחת היא לייצר בטלפון הסלולרי פתח לכניסת צינורית פלסטיק חד פעמית, בדומה לזו המשמשת לבדיקה בנשיפון האלכוהול כיום. עם עריכת הבדיקה החודשית ינשפו המשתמש/ת מספר נשיפות בחוזקה לצינורית, והמכשיר ינתח את הממצא ויציג את התוצאה למשתמש או שישלח טאותה לרופא המטפל.
אפשרות עיצובית שניה היא להטמיע את חיישן הגזים המכונה גם אף אלקטרוני, בסלולר עצמו , לשם ניטור אוטומטי נמשך. בשימוש כזה, החיישן המוטמע ליד מקום הפה בסלולרי, יופעל באופן מכוון לבדיקה החודשית, ללא צורך בחיבור הצינורית.
אפשרות נוספת לתפעול חיישן שמוטמע בסלולרי, היא לאחר שתושג בו דרגת דיוק מתאימה, להפעיל אותו באופן רציף ואוטומטי. כך שלאחר כמה מדידיות רציפות על אותו משתמש, ומשך כמה ימים, יתריע החיישן למשתמש או למרפאה שהוא יהיה מקוון אליו, על צורך בבדיקה מקיפה יותר בשל חדש של אבחון מוקדם של סוג נמדד של סרטן.
בדיקות התכנות לחלופה השנייה מראות, כי מן הבחינה האלקטרונית הטכנית והעיצובית, הטמעת חיישן ריח בסלולר כבר אפשרית וחלקי האלקטרוניקה הדרושים לכך נמצאים כבר על המדף.
אמנם, שימוש חדש בטכנולוגיות מדף לצורך יצירת גישה מדעית חדשה בכלל וברפואה בפרט, היא צעד שנתקל לרוב בשמרנות גדולה, בעת המעבר שלו ממחקר לישום. אולם לאור חוסר ההצלחה ולאורך זמן של הורדה משמעותית של שיעורי הסרטן, ובעיית ההתרצות לבדיקות לאיתור מוקדם של סרטן השד, יש מקום למוצר כזה.
מחקרים שמתפרסמים לאחרונה מראים, כי בדיקת מצבים רפואיים ונפשיים נוספים אפשרית על ידי בדיקת נשיפת הפה. כך שעם הבשלת מחקרים אלו ניתן יהיה באמצעות מתקן ביתי אישי,
עצמאי או כזה שמוטמע בסלולר וכך מאפשר גם לעדכן את התוכנה שבו ולשלוח את תוצאות הבדיקה, להציע איתור מוקדם של מצבים רבים נוספים
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות