בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
מיסטיקה

צבע ואור

מסתבר כי בחירת צבע זה או אחר הינו תלוי לחלוטין באופי האדם. מבחנים פסיכולוגיים רבים מבוססים בעיקר על זאת: ממגוון צבעים רחב הינכם מתבקשים לבחור מספר צבעים הקרובים אליכם ביותר.
בהתבסס על בחירתכם, יש ביכולתם של הפסיכולוגים בכדי לספר הרבה על טמפרמנט, מצב רוח ונפש המאפיינים אתכם. משתמע מכך כי ניתן לווסת מצבי רוח באמצעות הצבע.

בבחירת שילוב צבעים לבית לא כדאי לבסס את בחירתכם אך ורק על גוונים אהובים עליכם, אלא רצוי לקחת בחשבון גם השפעת הצבעים על מצבו הנפשי של האדם. מסיבה זו, חשוב לזכור בקבלת החלטות בדבר עיצוב פנים של הבית כי על מקום מגורים להתאים לאופיו של בעליו ולהשתלב במצבי רוחו. תוך יצירת עיצוב פנים, בחרו ע"פ טעמכם, אך על תשכחו כי באמצעות הצבע ניתן לשחק עם מרחב ונפחים. כאן בא לידי ביטוי קשר הדוק בין פסיכולוגיה ומעשה.

על כן, סוף כל סוף התחלתם לעסוק בעיצוב מחדש או שיפוץ הבית. רבים הסיכויים כי התחלתם בתהליך זה בקריאת ערימות כתבי עת וספרים בנושא עיצוב פנים וכעת אתם יודעים על כך שהצבע משפיע על התאורה ועל תפיסת המרחב ומימדי החפצים אשר בעיצוב פנימי. כך, למשל, גוונים בהירים וקרים ירחיבו את המרחב מבחינה ויזואלית, יעלו תקרות ויצרו רושם של רעננות, ואילו גוונים קהים, להיפך, יבלעו מרחקים ויספקו במקום תחושת החמימות ונוחות. אומנם, אין לעבור את גבולות הטעם הטוב, אחרת, בלהפריז עם צבע לבן, אנו עשוי להפוך מטבח מסודר לחדר ניתוח סטרילי, ואילו חדר אורחים קהה מדי בקלות רבה עשוי להפוך לחדרו של דרקולה.

לא מומלץ להשתמש בצבע בהיר בכמויות רבות. במידה ולא ניתן לשנות זאת, אפשר "לחמם" צבע לבן המזוהה עם קור ושלג באמצעות טפטים ואגרטלים "חמים". ניתן לתקן קודרות של עיצוב קהה מדי: מספיק לגוונו באמצעות שיבוץ בהיר, חפצים מבריקים (בובות, אגרטלים, תמונות), בכדי להפוך את המערה בסגנון שרלוק חולמס למקום מעולה להרהורים ולהתבודדות.

על כן, בקבלת החלטה בדבר צבע הקירות, מומלץ להגדיר לעצמנו מה אנו מצפים ממקום זה או אחר, באיזה חדר, מתי וכיצד אנו מעדיפים לבלות את זמננו.מסיבות אשר אינן ברורות, ברוב הבתים המודרניים חדר כניסה הנו מקופח מבחינת האור וממדים. אומנם זהו המרחב הראשון אשר בו האורח מוצא את עצמו ואשר בו הוא בונה את התרשמותו הראשונית לגבי כל הדירה וכתוצאה מכך, על בעליה. מסיבה זו נתחיל דווקא מחדר כניסה.

תקרה נמוכה תראה גבוהה יותר במידה ורצפה ותקרה תהיינה בהירות, בעוד שלקירות מוטב להשתמש בצבעים חמים ולא תוקפניים. הדרך הפשוטה והבטוחה ביותר למשוך אור למרחב חשוך וגם לשנות את נפחו מבחינה ויזואלית היא המראה. מראה גדולה בצורת מלבן, מותקנת באלכסון, תעלה את התקרה ותאריך במידה מסוימת את המקום. במידה ונתקעת את המראה בצורה הוריזונטלית, גבולות החדר יתרחבו. לא מומלץ לתלות את המראה בזווית לכיוון הקיר, שכן המרחב המעוות אשר ישתקף בה ייצור תחושת חוסר התמצאות ויגרום לסחרחורות או פשוט יעצבן. כמו כן, יש להתקין מראות על קירות מנוגדים בזהירות רבה: בהשתקפות הדדית תבצר אפקט המנהרה ותחושה מתמדת של פרוזדור. כתוצאה מכך, תחושות נוחות וביטחון תעלמנה. המראה היא חומר מהיסטורי באופן כללי, יש ביכולתה כדי לשחק בעדכם ונגדכם בו-זמנית. למשל, המראה על תקרת חדר שינה עשויה לדרבן את הפנטזיות הארוטיות ולרענן את חיי המשפחה. אומנם, מומחי פנג-שוי אינם ממליצים לתלות מראות אשר נכנסות לשדה הראיה כאשר אתם שוכבים. ואילו בחדר ילדים מראה גדולה עלולה לגרום לסיוטי לילה.

כעת אנו עוברים בהדרגה לחדר אורחים. במידה וחדר אורחים מהווה עבורכם מקום שבו אתם מרבים לבלות את הפנאי עם כל המשפחה, מוטב להימנע מניגודיות חדה של שיבוצים מובהקים או פסים, בשל נטייתם התוקפנית. ניגודיות אשר נמצאת מרבית הזמן בשדה הראייה מסיחה את הדעת ועלולה לעייף. יש להימנע ממנה בחדר עבודה על הקירות או במקומות דומים אחרים, למשל, בחדר אורחים מול הטלוויזיה. על כן, עבור חדר אורחים, דהיינו, עבור המקום למנוחה ואסיפות משפחתיות, מומלץ להתאים צבעים רכים המזוהים עם הטבע: ירוק, תכלת, באז'. צבעים אלה ייצרו בחדר אווירת חום, נוחות ורעננות. במידה ואתם מעדיפים אורח חיים פעיל יותר עם מסיבות רועשות, יש בהחלט מקום לצבעים מבריקים ומלאים יותר .

לא נשכח גם את הצבע האדום. אומנם, בכמויות רבות הוא יוצר תחושת דיכוי, אך להוציאו מעיצוב לחלוטין פירושו לאבד חמימות ודינאמיות. צהוב, כתום וצבעי קשט אחרים ייצרו מצב רוח חם שימשו אפילו במקומות אשר השמש אינה מגיעה כלל.

במטבח נראה יפה צבע ירקרק-תכלת עדין ? הוא מדגיש רעננות וניקיון. מידע יעיל למין החלש: במידה וברצונכן להפטר מכמה קילוגרמים מיותרים, אין להשתמש בצבע כתום במטבח ? הוא נחשב למעורר תאבון. לעומת זאת, צבע כחול מדכא את רצון לנשנש.

כמו כן, בעזרת הצבע ניתן לחלק דירה לאזורים. תוך כדי שילוב צבעים בעיצוב פנימי, יש לזכור ייחודיות מסוימות, למשל, צבע קהה על רקע בהיר נראה אף קהה יותר. כל שטח מחוספס מוסיף אפור לצבע. סימטריה נתפסת כקשיחות, איזון, טקסיות. סימטריות הינה סטטית מטבעה, ואילו היפוכה, האסימטריות, מזוהה עם חיוניות, חופש ודינאמיות.

חדר ילדים מהווה אחת הסוגיות המורכבות ביותר. במידה וילדכם עודם קטנים מאוד, כדאי להימנע מצבעים חדים ותוקפניים. צבעי פסטל מתאימים מאוד לחדר ילדים, אומנם, עם הגיל, מתעוררת אצל הילדים התעניינות בצבעים מבריקים יותר. מוטב לאפשר למתבגר לבחור את עיצוב הפנימי של חדרו באופן עצמאי. אפשרו לו הגשמה עצמית יצירתית.

לכן, צרו ואל תגבילו את הפנטזיה שלכם בגבולות הרגיל והמקובל. אם תאמינו לעצות המומחים, תוכלו ליצור בית אשר יהיה לכם לחבר ולעזר. אותו בית אשר כולם ישמחו לפגושו!

מערכת VenGa

אודות הכותב:
http://www.venga.co.il - פורטל רהיטים ועיצוב בית המתקדם בישראל

פקס: 09-8871857
דוא"ל
support@venga.co.il

מקור המאמר: מאמרים


 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות
 
  תגובות  
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות