בס''ד
 
עברית | English                              
חבר קיים התחבר | חבר חדש הרשם
דף הבית | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | הפוך לדף הבית | צור קשר | פרסמו אצלנו
תיירות

אוסטרליה

אוסטרליה, מדינה-יבשת בחצי הכדור הדרומי מדרום לאינדונזיה ולפפואה גינאה החדשה, בין האוקיינוס השקט לבין האוקיינוס ההודי .

זוהי המדינה השישית בגודלה בעולם (אך היבשת הקטנה ביותר), והיא משתרעת על פני 4,000 ק"מ ממזרח למערב, ו-3,200 ק"מ מצפון לדרום. מקור שמה בביטוי הלטיני "terra australis incognita" שפירושו "יבשת דרומית לא נודעת".

אוסטרליה היא דמוקרטיה פרלמנטרית, ופדרציה של שש מדינות (ניו סאות' וויילס, ויקטוריה, קווינסלנד, דרום אוסטרליה, מערב אוסטרליה וטזמניה) ושתי טריטוריות (הטריטוריה הצפונית וטריטוריית הבירה האוסטרלית). בירתה: קנברה. חברה בחבר העמים הבריטי; באופן רשמי - ראש המדינה היא מלכת בריטניה. בתחום שלטונה שורה של איים הסמוכים ליבשת ושטח גדול באנטארקטיקה.
 

אוסטרליה היא המדינה הפחות צפופה בעולם (3 תושבים לקמ"ר). יותר מ-90% מתושביה חיים בערים ורובם בשפלת החוף המזרחית והדרומית. הערים המרכזיות הן: סידני, מלבורן, בריסביין, פרת' ואדלאיד.

תושביה המקוריים של אוסטרליה, האבוריג'ינים, יישבו את היבשת עד סוף המאה ה-18, אז החלה ההתיישבות הבריטית שדחקה את רגליהם מהאדמות וכמעט הביאה להשמדתם הפיזית. כיום מהווים האבוריג'ינים פחות מאחוז אחד מאוכלוסיית אוסטרליה. עד המחצית הראשונה של המאה ה-20 רובם המכריע של המהגרים היו בריטים ואיריים, אך לקראת סופה של המאה פתחה אוסטרליה במבצע להגדלת האוכלוסייה ואל היבשת החלו להגיע מהגרים ממדינות ויבשות רבות, והפכו את אוסטרליה לחברה רב תרבותית. מהגרים רבים הגיעו אליה ממדינות אסיה, ובעיקר מסין ומהודו, מדרום אפריקה, מיוגוסלביה ועוד. שאלות הקשורות למעמד האבוריג'ינים והיחס כלפיהם, וכן למדיניות קליטת המהגרים – מלוות את אוסטרליה מאז הקמתה ועד היום.

רוב אוכלוסיית המדינה הם צאצאי המתיישבים של המאה ה-19 וה-20. רובם הגיעו מאנגליה ומאירלנד. על אף שאוסטרליה הוקמה על מנת לשמש מושבת עונשין לפושעים (על גבי האונייה הראשונה אף היו מספר יהודים), מספר האסירים הבריטים קטן בהדרגה בין 1840 1868. קדחת הזהב של סוף המאה ה-19 הביאה לגידול עצום באוכלוסייה, ושינתה את פני המדינה. (לדוגמה, בין השנים 1850 - 1860 היגרו 2% מאוכלוסיית אירלנד ובריטניה לאוסטרליה).

בסוף המאה ה-20 הביאו גלי הגירה מיוון, מאיטליה ומאסיה מתיישבים חדשים. האבוריג'ינים, התושבים המקוריים של אוסטרליה, מהווים רק 2.2% מהאוכלוסייה על פי מרשם האוכלוסין של 2002. עם התארכות תוחלת החיים וצמצום הילודה, נוצרה באוסטרליה בעיה של הזדקנות האוכלוסייה. על מנת להתגבר על כך מפעילה הממשלה האוסטרלית את אחת מתוכניות ההגירה הליברליות והמתקדמות בעולם. רוב היתרי ההגירה ניתנים על בסיס כישורים מקצועיים והשכלה, ולא על בסיס מוצא אתני, בניגוד לעבר, שבו יושמה מדיניות "אוסטרליה הלבנה" שהעדיפה מהגרים ממוצא אנגלוסקסי ולא אסייתי.

אזרחי ניו זילנד זכאים לויזה מיוחדת, המאפשרת להם לשהות באוסטרליה לזמן בלתי מוגבל, וכן לעבוד בה.

השפה המדוברת ביותר היא אנגלית המאופיינת בכתיב ובביטויים הבריטיים של השפה, עם מספר מצומצם של אבוריג'ינים שמדברים בשפות האם ודור ראשון ושני של המהגרים שעדיין שומרים על שפת אמם. כ-75% מהאזרחים מגדירים את עצמם כקתולים או כאנגליקנים. אוסטרליה מקיימת חופש פולחן לכל, וקיימים מיעוטים בני דתות שונות, כולל קהילה יהודית מכובדת.

בניגוד לדימוי של אוסטרליה כיבשת רב-תרבותית, הרי ש-93% מהאוכלוסייה הם ממוצא אירופי, כאשר בסביבות 80% מהאוכלוסייה מקורם באי הבריטי והם צאצאי מהגרים מאנגליה, מאירלנד ומסקוטלנד

ישראלים באוסטרליה

אוסטרליה מהווה יעד מרכזי להגירה של ישראלים, במידה רבה בשל איכות החיים הגבוהה יחסית במדינה, וכן בשל מדיניות ההגירה האוסטרלית אשר מעודדת הגירת בעלי מקצועות נדרשים. בכל שנה מקבלים כמה מאות ישראלים מעמד של תושבות קבע אוסטרלית, שמהווה למעשה את השלב העיקרי הראשון בתהליך ההגירה לאוסטרליה. מהגרים אלה מצטרפים לקהילה של כמה אלפי ישראלים החיים באוסטרליה, ומרוכזים בעיקר בערים מלבורן וסידני.

קהילה זו משמרת במידה רבה את זהותה הישראלית תוך שימוש יומיומי בשפה העברית, קשרים הדוקים עם ישראל, וקיום של ארגונים מקומיים של ישראלים באוסטרליה. בין ארגונים אלה ניתן לציין מספר מרכזים קהילתיים בערים הגדולות, מסעדות, בתי קפה ועסקים אחרים בעלי זיקה ישראלית מובהקת, עיתון בעברית בשם Eתון שמופעל על ידי מתנדבים, פורום לקהילה באתר האינטרנט של תפוז ועוד.

כיום ניתן למנות כבר דור המשך של ילידי אוסטרליה שהם ילדים ואף נכדים למהגרים ישראלים. בשנת 2003 נולדו באוסטרליה 53 תינוקות לאב ואם ילידי ישראל, 91 תינוקות לאם ישראלית ואב יליד אוסטרליה, ו-158 תינוקות לאב ישראלי ואם ילידת אוסטרליה. נתונים אלה מלמדים שהקהילה הישראלית באוסטרליה אינה מתבדלת - מרבית ילידי ישראל באוסטרליה מתערים במידה רבה באוכלוסייה המקומית, ובעיקר בקרב הקהילה היהודית. רבים מהישראלים באוסטרליה מקיימים קשרים הדוקים עם הקהילה היהודית המקומית הוותיקה, על אף אורח החיים השונה לעתים.

מרבית הישראלים באוסטרליה מתגוררים במדינת ויקטוריה בסביבות מלבורן, ומתרכזים בעיקר בפרברים Elsternwick, Caulfield, St Kilda East. אם כי קהילות קטנות של ישראלים קיימות גם בערים אחרות כגון אדלייד, פרת, בבריסביין.
 
תגובה לכתבה   |   שלח לחבר
 
לכתבה זו התפרסמו 4 תגובות
 
  תגובות  
  ישראלים באוסטרליה
זיוה   - ‏18/‏02/‏2012 14:41 
1.
  אוסטרליה
שלי   - ‏29/‏01/‏2015 12:43 
2.
  לטייל באוסטרליה
מושיק   - ‏09/‏02/‏2015 20:45 
3.
  אוסטרליה
מאור   - ‏12/‏02/‏2015 23:51 
4.
 
 
 
 
 

ראשי | אודותינו | החשבון שלי | תקנון | צור קשר|פרסמו אצלנו|כתבו לנו


חנות וירטואלית | בניית אתרים
סיקום - חנות וירטואלית
© 2020, לוס אנג'לס ישראל . כל הזכויות שמורות